Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Sistemul sanitar romanesc/agonie si extaz


  • Please log in to reply
604 replies to this topic

#226 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 martie 2012 - 07:24

du-te mah.
;)
pana la urma un medic bun se face cunoscut.
si se exista si medici buni (sau corecti) de familie. si simplii scribalai de retete si trimiteri.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#227 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 16 martie 2012 - 07:43

Personal consider discutia cel putin idioata. ORICE medic care castiga mult, castiga pentru ca munceste ! Nu mai vorbim de raspunderea pe care o are !!!
  • 0

#228 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 16 martie 2012 - 09:23

bine ca o consideri idioata si nu mai rau ;) discutia adica.

depinde ce intelegem prin 'castiga': adica salariu sau 'spagutza'

nu poti spune ca un chirurg care are 2000 lei nu munceste de-i sar capacele.... problema este ca il platesc eu prin spaga in loc sa-l plateasca statul (tot din banii mei).

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 16 martie 2012 - 09:23

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#229 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 17 martie 2012 - 05:47

Personal consider discutia cel putin idioata. ORICE medic care castiga mult, castiga pentru ca munceste ! Nu mai vorbim de raspunderea pe care o are !!!

Asta cu raspunderea pe care o are e valabila daca medicul ala e vreun suflet deosebit.
Sa-mi spui cate malpraxisusri duse pana la sfarsit s-au intamplat in Romania.

Cat despre castiguri, ti-a raspuns blio.
Eu nu inteleg cum (macar pe hartie), e ok ca un medic de familie sa mearga acasa cu o ciuta de milioane, iar chirurgu cu 30-40. (asta daca e primar, are vechime si face garzi).
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#230 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 martie 2012 - 06:43

Bah Cristi, tu chiar ai cazut din pat ? Cum pusca mea sa vina un chirurg cu 40 bulioane acasa mah ? Doar daca o fi unu ciung ! ;) ;) :lol:

Malpraxis exista oriunde pe glob !
  • 0

#231 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 17 martie 2012 - 06:47

Evident, vorbeam de statele de plata.

Malpraxis exista peste tot, dar in afara de 2-3 cazuri (Ciomu), in Romania a fost degeaba. Deci, pica faza cu raspunderea.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#232 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 martie 2012 - 07:23

Lasa mah statele de plata, ca nu alea achita facturile unui chirurg.
Si cand spun "raspundere", ma refer la raspundere in sensul real.
  • 0

#233 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 17 martie 2012 - 07:42

Evident ca nu alea achita. Da tot consider ca nu-i normal.

cat despre raspundere, pot sa-ti povestesc n cazuri. Din pacate, traite de mine sau apropiati.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#234 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 19 martie 2012 - 06:36

http://www.webpr.ro/...re-sanatate.htm
Comparativ cu situatia in care starea de sanatate a polulatiei s-ar situa la un nivel ideal, Romania pierde, in acest moment, in jur de 18,6 miliarde de euro - adica 15% din PIB-ul din 2010, in urma conditiilor precare de sanatate. De asemenea, daca starea sanatatii romanilor ar ajunge la nivelul mediu din Uniunea Europeana, Romania ar avea un surplus economic de 6,7 miliarde de euro - adica 6% din PIB-ul din 2010. Crescand cheltuielile cu sanatatea cu 5 procente din PIB in urmatorii 10 ani, starea sanatatii polulatiei din Romania ar putea atinge media UE.

"Industria farma din Romania a ajuns, in acest moment, la un nivel general de taxare similar cu cel din industria jocurilor de noroc. Acest lucru are repercursiuni directe asupra societatii si a economiei romanesti, putand determina iesirea de pe piata a unor jucatori importanti, cu consecinte nefaste atat pe plan economic, cat si social. Pe de alta parte, daca ne uitam la productivitatea muncii, pierdem foarte mult si prin faptul ca starea de sanatate a romanilor este considerabil mai proasta decat in alte tari, lucru ce se traduce prin pierderi economice concrete. Studiul demonstreaza inca o data ca sistemul de sanatate din Romania este profund subfinantat", spune Lucian Albu, Directorul Institutului de Prognoza Economica din cadrul Academiei Romane, si unul dintre autorii studiului.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#235 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 19 martie 2012 - 07:45

Poti sa bagi bani cu vagoanele, daca romanul nu se hraneste cum trebuie, nu se trateaza cum trebuie, este bombardat din toate directiile de galagie si poluare, tot degeaba!
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#236 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 20 martie 2012 - 06:52

Nu stiu, eu doar am citat ce spune un nene "Crescand cheltuielile cu sanatatea cu 5 procente din PIB in urmatorii 10 ani, starea sanatatii polulatiei din Romania ar putea atinge media UE."
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#237 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 20 martie 2012 - 10:14

http://www.paginafar...scazut-40_5877/
In 2006 se fabricau in Romania aproximativ 315 milioane cutii de medicamente pentru piata interna, in timp ce anul trecut s-au fabricat doar 190 de milioane. Cifrele arata o scadere in valoare absoluta de 125 de milioane sau de 40%, explica intr-o analiza Dragos Damian, citat de Agerpres.

Valoarea cumulata intr-un cincinal a productiei industriale farmaceutice "evaporate" este estimativ de 1,5-2 miliarde de lei, fara a socoti "evolutia incrementala", adica potentialul de crestere avut de productia suspendata. In opinia lui Damian, reglementarile date de reprezentantii statului roman "au sabotat industria locala de medicamente (de exemplu, intre 2006-2009 medicamentele fabricate in Romania aveau o marja de distributie mai mica decat cele importate), facand Romania mai mult decat oricand dependenta de importuri".

Vorbim de "un deficit direct echivalent cu 0,2-03% din PIB-ul lui 2011, fara a socoti impactul in PIB al furnizorilor de bunuri si servicii din industriile conexe care deserveau produsele suspendate din productie, zeci de milioane de lei in taxe si impozite pierdute de catre statul roman", mai arata Dragos Damian in analiza respectiva.

Totodata, apare si o dezechilibrare a balantei comerciale cu circa 1%, o sarcina de plata suplimentara din bugetul FNUASS pentru a deconta medicamente mai scumpe dar si dependenta de importurile de medicamente chiar si pentru cele mai banale preparate.

In ceea ce priveste industria, aceste masuri duc la disparitia unui capital de lucru esential pentru dezvoltarea si modernizarea pe termen lung a industriei farmaceutice romanesti si la somaj sau lipsa de noi locuri de munca, decapitalizare, decompetitivizare, impact asupra exporturilor, conchide Dragos Damian.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#238 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 martie 2012 - 10:22

Piata farmaceutica este o piata puternic fragmentata, atat in Romania cat si in restul lumii. Aceasta se datoreaza in special faptului ca cei mai multi producatori de medicamente se specializeaza pe anumite arii terapeutice dar si expirarii patentelor produselor inovative, ceea ce face loc pe piata producatorilor de medicamente generice.

In ceea ce priveste strict situatia din Romania, suntem tara cu cele mai lungi termene de plata pentru medicamente din Europa si aici ma refer la platile catre farmacii si nu catre spitale. De facto, farmaciile din Romania sunt platite la 300-330 de zile de catre CNAS.

In trimestrul 4 al anului 2011 s-a platit o taxa de clawback de aproximativ 22-23% din totalul vanzarilor compensate, de catre fiecare producator de medicamente (17,2% din pretul produsului in farmacie, cat este nivelul oficial al taxei de clawback, merge undeva la 22-23% din pretul de producator). Cu alte cuvinte, costul tratamentului pentru 1 din 5 pacienti din Romania a fost acoperit integral de producatorii de medicamente. As mai dori sa mentionez ca aceasta taxa are cel mai mare nivel intalnit in oricare stat membru al Uniunii Europene.

Asa cum s-a mentionat si in conferinta de presa de lansare a studiului, industria farmaceutica din Romania este taxata in mod similar cu industria jocurilor de noroc.

Ne bucura faptul ca primul ministru a mentionat ca doreste ca autoritatile sa dialogheze cu reprezentatii mediului de afaceri si am adresat in acest sens si o solicitare Ministerului de Finante pentru crearea unui grup de lucru in acest sens.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#239 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 31 martie 2012 - 03:20

http://www.capital.r...ate-163832.html

10. Franţa

Cheltuieli totale cu sănătatea pe cap de locuitor: 3.978 dolari
Cheltuieli ca procent din PIB: 11,8%
Creşterea anuală a cheltuielilor totale cu sănătatea: 2,7%
Speranţa de viaţă: 81,5 ani

9. Germania

Cheltuieli totale cu sănătatea pe cap de locuitor: 4.218 dolari
Cheltuieli ca procent din PIB: 11,6%
Creşterea anuală a cheltuielilor totale cu sănătatea: 4%
Speranţa de viaţă: 80,3 ani

8. Austria

Cheltuieli totale cu sănătatea pe cap de locuitor: 4.298 dolari
Cheltuieli ca procent din PIB: 11%
Creşterea anuală a cheltuielilor totale cu sănătatea: 2,2%
Speranţa de viaţă: 80,4 ani

7. Danemarca

Cheltuieli totale cu sănătatea pe cap de locuitor: 4.348 dolari
Cheltuieli ca procent din PIB: 11,5%
Creşterea anuală a cheltuielilor totale cu sănătatea: 6%
Speranţa de viaţă: 79 ani

6. Canada

Cheltuieli totale cu sănătatea pe cap de locuitor: 4.478 dolari
Cheltuieli ca procent din PIB: 11,3%
Creşterea anuală a cheltuielilor totale cu sănătatea: 7,4%
Speranţa de viaţă: 80,7 ani

5. Luxemburg

Cheltuieli totale cu sănătatea pe cap de locuitor: 4.808 dolari
Cheltuieli ca procent din PIB: 7,8%
Creşterea anuală a cheltuielilor totale cu sănătatea: 8%
Speranţa de viaţă: 80,7 ani

4. Olanda

Cheltuieli totale cu sănătatea pe cap de locuitor: 4.914 dolari
Cheltuieli ca procent din PIB: 12%
Creşterea anuală a cheltuielilor totale cu sănătatea: 16,4%
Speranţa de viaţă: 80,6 ani

3. Elveţia

Cheltuieli totale cu sănătatea pe cap de locuitor: 5.344 dolari
Cheltuieli ca procent din PIB: 11,6%
Creşterea anuală a cheltuielilor totale cu sănătatea: 2,8%
Speranţa de viaţă: 82,3 ani

2. Norvegia

Cheltuieli totale cu sănătatea pe cap de locuitor: 5.352 dolari
Cheltuieli ca procent din PIB: 9,6%
Creşterea anuală a cheltuielilor totale cu sănătatea: 8,4%
Speranţa de viaţă: 81 ani

1. Statele Unite ale Americii

Cheltuieli totale cu sănătatea pe cap de locuitor: 7.960 dolari
Cheltuieli ca procent din PIB: 17,4%
Creşterea anuală a cheltuielilor totale cu sănătatea: 2,2%
Speranţa de viaţă: 78,2 ani

SURSA: 24/7 Wall St.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#240 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 31 martie 2012 - 07:48

Nu mi-a sarit in ochi decat faptul ca aia halesc vreo dooj'de ani de pensie, versus vreo 2 la barbatii romanai si vreo 7 la femei (sau 10 daca se iese la 62 la femei).
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#241 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 31 martie 2012 - 12:18

e rau ?
e bine ??
:lol:
eu zic sa mai scadem niste procente de la sanatate, poate scapam a mai plati pensii.
:P

P.S. Zicea un nene, pe surse, ca sa spun asa, ca anul trecut s-au furat de la buget, prin diferite smecherii, 12 miliarde de euro.
Suma mi se pare fabuloasa si e aproximativ egala cu pensiile din 2011. Putin probabil sa fie adevarat, dar si jumatate sa fi fost...
@forester, tre sa te uiti mia bine sa vezi ceea ce e de vazut. sau ai nevoie de ochelari ? N-avem !!
:P

aia e o medie de varsta, barbatii sunt peste tot sub 80 de ani iar varsta de iesire la pensie nu cred ca e 63 pe undeva.
Nu stiu SUA.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#242 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 27 mai 2012 - 10:47

Avem în spitale medici de nota patru
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#243 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 27 mai 2012 - 12:02

Dupa ani de zile de bataie de joc in care se "cadea" cu 6-700 de puncte mi se pare normal sa se ajunga aici. Desi articolul nu specifica exact ce inseamna acest rezidentiat, care daca nu ma insel este "pe post".
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#244 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 mai 2012 - 04:40

Astazi am aflat niste lucruri pe care le banuiam, dar nu eram sigur de ele : farmaciile din Romania au cea mai mica cifra medie de afaceri si unule din cele mai mici adaosuri din UE...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#245 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 28 mai 2012 - 09:27

Dupa ani de zile de bataie de joc in care se "cadea" cu 6-700 de puncte mi se pare normal sa se ajunga aici. Desi articolul nu specifica exact ce inseamna acest rezidentiat, care daca nu ma insel este "pe post".


Chestia asta v-am mai spus-o dar nu ma baga nimeni in seama. Eu in 2007-2008 am fost pe la examenul de rezidentiat al unui amic de la Oradea, venit la Bucuresti sa sustina examenul. Si notele care le-am vazut acolo m-au lasat cu gura cascata. Urmatoarea mea intrebare, fireasca de altfel, a fost: si astia cu note mici unde ajung? Raspunsul m-a lasat perplex: la medicina de familie :lol: :lol: :lol:

Apropo, ieri m-am inervat pe la TV vazand-o pe presedinta medicilor de familie cum se lamenta ca sunt acuma obligati sa cheltuie bani pe internet de BANDA LAAAAARGA ca sa le mearga reteta electronica :lol: :lol: :lol: Adica noua ne merg ERP-urile si de pe modemurile orange/vodafone dar lor le trebe fibra optica pentru un rahat de aplicatie..... :angry: ca pana acuma cica isi faceau raportarile lunare de acasa, de pe Fiberlink-ul copilului :lol:
Si am uitat: le mai trebuie si o imprimanta LASER noua.....ca sa nu mai vorbim ca vor fi dificultati la medicii care nu sunt atat de priceputi in ale computerului :lol:

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 28 mai 2012 - 09:28

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#246 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 28 mai 2012 - 09:53

Mai, nu trebuie sa razi, dar pentru multi doctori calculatorul e o problema. Trebuie sa-i intelegi, este o chestie din alta lume pentru multi dintre ei, nu au cum sau nu au fost obisnuiti sa vada lucrurile astfel.

Doar stii caricaturi de genul:
Imagine amplasata
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#247 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 mai 2012 - 10:12

Imi vine sa rad daca nu mi-ar veni sa plang.
In sfarsit nu mai raspundem noi pentru ce prostii scriu medicii.
Sa vada cum e cand trebui sa-ti cumperi calculatoare, imprimante, diferite softuri, cititoare de coduri de bara, apoi cititoare de carduri etc.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#248 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 28 mai 2012 - 11:42

si pe deasupra nu li se pare ok sa fie sanctionati (in 2 trepte - prima simbolica si a doua mai "consistenta") daca nu se conformeaza, ei vor sa fie PREMIATI cei care adopta noul sistem....
puska calului, comparam Franta cu Romania, presa duduie de fraude facute cu retetele - ei se lauda ca nicio frauda nu a fost dovedita; facem raportari electronice la sfarsit de luna de peste 6-8 ani - dar nu ne convine ca acuma e totul in timp real; folosim printer matricial pt retete de x ani - acum nu ne convine ca avem de luat o banala imprimanta laser de 200 euro...... si lista poate continua.

plus ca din cate am vazut si farmacistii au ceva de munca cu inregistratul retetelor decontate de CAS, acuma cu softul asta n-ar trebui sa mai faca data-entry.....

la noi ca la nimeni: si atunci cand se fac lucruri BUNE si treaba intra pe un fagas normal - tot NU e bine, tot e ceva de comentat...
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#249 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 28 mai 2012 - 09:57

Sa vada cum e cand trebui sa-ti cumperi calculatoare, imprimante

Da' cu laptop-urile HP primite de la nea ministru Nicolaescu in urma cu vreo 4 -5 ani ce draq au facut ???

folosim printer matricial pt retete de x ani

Daca nu ma insala memoria ... ceva "printer matricial" au primit tot de la nenea susnumit ...

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 28 mai 2012 - 09:58

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#250 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 mai 2012 - 04:48

Poi imprimantele matriciale nu mai sunt bune, ca nu pot scoate coduri de bare 'citibile'.
mediciilor nu le mia convine ca trebuie sa raspunde pentru prostiile scrise pe reteta, cum e foarte normal. Pana acum, plateam noi pentru greselile lor.
Dar cel putin pana in decembrie, nu au obligatia sa scrie reteta online.

Vor trebui sa-si cumpere cititoare-inscriptoare de carduri. Vine lelea Floare la doctor, ii da cardu, TASTEAZA pinul, ala ii scrie reteta, lelea mai TASTAZA inca odata. Merge la farmacie, taseaza pinul, ala ii elibereaza medicamentele si la sfarsit lelea mai tasteaza odata.
Aici consider ca s-a mers ceva cam departe. Bine, nu e un termen clar stabilit. Ideea in sine nu e rea deloc, dar inca nu i-a venit timpul. Nu cred ca exista in lume ceva de genul asta...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




6 useri citesc subiectul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi