Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Sistemul sanitar romanesc/agonie si extaz


  • Please log in to reply
604 replies to this topic

#176 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 22 decembrie 2011 - 11:33

Nu-i obliga nimeni la noi, insa daca ai nostrii inchid pravaliile in secunda doi mor de foame. Pe cand un spaniol,italian, francez poate oricand sa aibe o pozitie de forta intrucat au rezerve care le permit sa supravietuiasca (adica n-au dat banii pe mertane si toate gadgeturile pamantului doar pt ca si le permit).
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#177 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 decembrie 2011 - 11:57

Cum cine ??
lol
Viata.

Nu-i obliga nimeni la noi, insa daca ai nostrii inchid pravaliile in secunda doi mor de foame. Pe cand un spaniol,italian, francez poate oricand sa aibe o pozitie de forta intrucat au rezerve care le permit sa supravietuiasca (adica n-au dat banii pe mertane si toate gadgeturile pamantului doar pt ca si le permit).

La noi nu ai cum sa inchizi pravaliile. De-abia asteapta alde Sensiblu si Catena.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#178 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 decembrie 2011 - 12:31

Vezi că ai înțeles. La noi farmaciile nu trăiesc din plățile alea. Mă rog, oaspetele e o excepție că el este chiar farmacist, nu multilateral dezvoltat.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#179 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 decembrie 2011 - 12:43

Cata, foarte multe traiesc din platile alea. Mai putin lanturile si farmaciile mari.
Eu daca nu as da retete compensate, ar trebui sa inchid farmacia, mai ales cea de la tara.

Aia din Spania au inchis 90 % din farmacii. Nu au de asteptat mult. Vroiau sa inchida 99%, dar era ceva lege care le interzicea.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#180 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 decembrie 2011 - 01:34

Și câte nu mai sunt lanțuri?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#181 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 decembrie 2011 - 03:48

N-am date, din pacate.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#182 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 decembrie 2011 - 06:01

Numai din ce văd, nu știu la nivel național, dar ca tine nu cred că mai există pe o rază foarte mare.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#183 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 03 ianuarie 2012 - 12:04

http://www.paginafar...cia-greva_5755/

Grecia se confrunta cu prima sa greva din noul an, in contextul in care farmacistii si medicii protesteaza impotriva reformelor din sectorul sanatatii, ce prevad reduceri la preturile medicamentelor, informeaza Associated Press, preluat de Agerpres.

Farmacistii din intreaga tara au inceput o greva de 48 de ore pentru a protesta fata de planurile guvernului de a le taia profiturile prin reducerea preturilor cu amanuntul la medicamente. Ei cer plata a sute de mii de euro datorate de fondurile de asigurari sociale.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#184 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 03 ianuarie 2012 - 01:24

Peste zeci/sute de ani in "cartile" digitale, se va mentiona ca anii 2008-2012 "..." "and so it began".
  • 0

#185 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 ianuarie 2012 - 03:07

Păi spanac, Spania are vreo 5 MILIOANE de șomeri. Ăstora, orice măsuri s-ar lua, orice s-ar produce, nu ai cum să le oferi un loc de muncă. Pur și simplu fie acceptăm o chestie care se întâmplă deja și care va duce la transformarea unei părți din Europa în America de Sud sau chiar Africa, fie se vor lua măsuri reale de protecție, care să nu presupună ca 80% din polulație să-i susțină pe cei 20% care dețin 80% din bogăție - pentru că oricum la final cei mulți nu vor mai avea nimic și numărul celor bogați va fi în scădere rapidă.

Până acum s-a aberat pe reducerea consumului, cumpătare, economisire. În sistemul actual așa ceva pur și simplu nu este posibil. Probabil că trebuie regândită societatea cumva. Suntem prea mulți într-un sistem nepregătit pentru asta.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#186 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 03 ianuarie 2012 - 03:23

Păi spanac, Spania are vreo 5 MILIOANE de șomeri.

http://www.adevarul.ro/international/europa/spania-populatie-imigranti_0_252575060.html
Polulația Spaniei a ajuns la 47 de milioane, dintre care 5,7 sunt străini
:)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#187 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 ianuarie 2012 - 04:38

Eu îi pusesem în context european, dar oricum ar fi, tot 5 milioane rămân - rata șomajului în Spania este de +20% și nu sunt incluși străinii decât într-o mică măsură.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#188 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 ianuarie 2012 - 05:11

V-ati lasat impresionati de "poze" ... :)
  • 0

#189 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 ianuarie 2012 - 05:54

:)
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#190 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 ianuarie 2012 - 12:44

hai sa fim optimisti. ce ne-a mai ramas altfel ??

http://www.sanatatea...ul-de-pe-piele/
Cercetatorii italieni au creat crema care elimina cancerul de pe piele

pentru duhanasi
http://www.descopera...ea-fi-vindecate
Veste bună pentru fumători: leziunile pulmonare vor putea fi vindecate
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#191 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 14 ianuarie 2012 - 07:24

Ma intriga extrem de tare tacerea de plumb de pe acest topic in contextul ultimelor evenimente legate de dezbaterea noii legi a sanatatii. :D
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#192 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 ianuarie 2012 - 07:37

N-am fost atent și nu pot vorbi. N-am înțeles exact care a fost buba. Cert e altceva, ceva ce am mai spus. Românul a cam ajuns la os în unele cazuri. Ce e trist e că va profita de asta un partid nenorocit cum e PSD-ul. Voi vota cu 2 mâine Împotrivă. Cunosc prea bine ce zace în spate.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#193 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 14 ianuarie 2012 - 07:54

Mai trist este o chestie paradoxala: de data asta televiziunile (lesne de inteles care dintre ele in primul rand) au reusit ceea ce n-au reusit toti USL-eii si PSD-eii si PNL-eii: sa omoare din fasa o lege necesara! Au creat o isterie de neimaginat de care bineinteles ca s-au trezit intr-un final sa profite alte ponta & co, si au reusit, parerea mea, sa realizeze cu adevarat cea mai nasoala intoarcere in trecut din ultimul deceniu. Buna, rea, acea lege era supusa dezbaterii, contrar obiceiurilor din ultimii ani de asumare a raspunderii & shit, se putea discuta si imbunatatii.
Basescu s-a retras la timp, as zice in cel mai bun moment ca sa o poata da la intors, probabil ulterior va putea transforma momentul in ceva capital. Am impresia ca chiar si opozitia este constienta ca nu prea e bine ce s-a intamplat, deoarece declaratiile au fost aproape cumpatate si cu indemnuri de bun simt (ceva aproape de neimaginat nu cu mult timp in urma).
Sunt curios cum se va rezolva acest paradox - sistemul sanitar e la pamant, dar jos cu legea care ar fi putut imbunatati ceva!
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#194 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 ianuarie 2012 - 08:19

Lumea e suficient de ... naivă pentru a-și merita soarta.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#195 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2012 - 09:46

Ascultati comentariul Alinei Mungiu pe B1
  • 0

#196 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 14 ianuarie 2012 - 11:38

Mai trist este o chestie paradoxala: de data asta televiziunile (lesne de inteles care dintre ele in primul rand) au reusit ceea ce n-au reusit toti USL-eii si PSD-eii si PNL-eii: sa omoare din fasa o lege necesara! Au creat o isterie de neimaginat de care bineinteles ca s-au trezit intr-un final sa profite alte ponta & co, si au reusit, parerea mea, sa realizeze cu adevarat cea mai nasoala intoarcere in trecut din ultimul deceniu. Buna, rea, acea lege era supusa dezbaterii, contrar obiceiurilor din ultimii ani de asumare a raspunderii & shit, se putea discuta si imbunatatii.
Basescu s-a retras la timp, as zice in cel mai bun moment ca sa o poata da la intors, probabil ulterior va putea transforma momentul in ceva capital. Am impresia ca chiar si opozitia este constienta ca nu prea e bine ce s-a intamplat, deoarece declaratiile au fost aproape cumpatate si cu indemnuri de bun simt (ceva aproape de neimaginat nu cu mult timp in urma).
Sunt curios cum se va rezolva acest paradox - sistemul sanitar e la pamant, dar jos cu legea care ar fi putut imbunatati ceva!


De acord ca trebuie reformat dar:

1. reforma unei chestiuni atit de importante ar trebui sa fie un proces de durata, cu dezbatere publica cu analize pertinente etc. si nu intr-un mod asa agresiv precum cel pe care l-a abordat Basescu & Co.

2. solutia aleasa, asa zisul model olandez, prin care se "privatizeaza" practic Casa de Asigurari de Sanatate (banii ar urma sa fie gestionati de nu numar de case de sanatate private), si in care tu ca si pacient nu iti mai alegi furnizorul de sanatate ci te duci la furnizorul pe care ti-l indica Casa de sanatate privata pe care ai ales-o, nu stiu cit de bun este, eu nu prea inteleg argumentele in favoarea lui... doar faptul ca o casa de sanatate privata, urmarind profitul, va pune presiune pe furnizorii de servicii medicale pentru a evita risipa?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#197 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 15 ianuarie 2012 - 09:05

Legea respectiva, in forma propusa de basecu, avea niste hibe.
Una din cele mari era ca nu spunea mare lucru.
Cu ce sa fii de acord ??
Apoi, chestia asta :
(3) Sumele colectate in conditiileArt.xx alin 3 se utilizeaza astfel:

a) o cota de 93% se distribuie direct asiguratorilor de sanatate, conform contractelor incheiate cu CNAS, pentru plata serviciilor medicale inclusiv a celor acordate in baza documentelor internationale cu parteneri in domeniul sanatatii la care Romania este parte, in conditiile stabilite prin contractul-cadru, de catre asiguratorii de sanatate.

b ) o cota de 1% se distribuie pentru cheltuielile de administrare, functionare si de capital ale Casei Nationale a Asigurarilor Sociale de Sanatate;

c) o cota de 6% ramane in contul CNAS.


basescu e un fel de iluzionist. nu va faceti iluzii.


GERMANIA

Circa 87% din polulatie este acoperita de asigurarea standard de sanatate, finantata prin asigurari sociale. Polulatia are dreptul sa-si aleaga liber asiguratorul din mai multe fonduri de asigurari non-profit. Angajatii si angajatorii platesc fiecare circa 7,1% din salariu, cei din urma achitand in plus 0,9% pentru a acoperi protezele dentare si concediul medical. Afilierea este obligatorie pentru angajatii ale caror venituri se afla sub un plafon stabilit. Persoanele cu venituri foarte mari sunt total excluse din schema asigurarilor, ei avand obligatia sa cotizeze la un sistem de asigurari de sanatate privat. Pachetul standard cu servicii este generos pentru toate nivelurile de ingrijire, incluzand servicii pentru varstnici sau tratamente in unitati de reabilitare pentru familii cu copii. Clientii pot alege singuri un fond de afectiuni. Spitalele primesc bani pe baza grupelor de diagnostice (DRG).

Si mai era o chestie care ma priveste direct pe mine.
Cel putin pentru medicamente, datoriile sunt enorme. Ultima plata facuta catre noi a insemnat contravaloarea facturilor aferente lunii februarie. 2011.
Daca de "maine" banii aia se vireaza in proportie de 93% catre casele private, de unde imi platesc mie facturile ? AUD ???

In mod cert, legea era facuta pentru niste kokosi.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#198 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 15 ianuarie 2012 - 10:17

Numele meu este Mihai Negrea sunt voluntar la SMURD de 5 ani , student la Medicină în anul 6, coordonator de comunicare la liga Studenţilor UMF Tg Mures , am pus osul în implemntarea mai multor programe de educatie Medicală pe Medicină de Urgenţă naţionale şi locale.

Printre primele lucruri care a trebuit să le învăţ când am început să mă implic pe partea de Educaţie este ce înseamnă SMURD şi cum funcţionează: de la legislaţie ,la sistem ,la partea de management. Am auzit povestea SMURD mai mult decât aude un copil povestea scufiţei roşii….

Eu vreau să lămuresc nişte lucruri cu character general pentru că s-a creat o isterie din care cel mai mult are de suferit dr. Raed Arafat şi oamenii care lucrează în sistem.

Legea Sănătăţii nu desfiinţează SMURD. SMURD-ul aparţine Inspectoratului pentru SItuaţii de Urgenţă. Asta trebuie să înţeleagă toată lumea….
Informaţiile date de preşedintele Băsescu şi cum că sistemul medical de urgenţă în forma actuală ar fi existat şi fără dr. Raed Arafat sunt penibile si vă dau două exemple:
În Romania inainte de SMURD nu exista sistem de urgenţă. Ambulantele erau doar masini de transport…. Pacientii nu erau tratati in nici un fel pana la ajungerea la spital. Nu mai vorbim ca ambulanţele mergeau fara girofar si sirena si oamenii au facut reclamatii la Politie cand Arafat a introdus sistemul acustic si luminos obligatoriu in Mureş. Rata de mortalitate era pe la 70-80% în traumă înainte de SMURD.
Cetatenii Tg Mures-ului au pus osul si au donat de cate ori a fost nevoie pentru Cumpararea de ambulante la Mureş cu mult timp inainte ca statul sa fie de acord cu formarea unui serviciu national de Urgenţă numit SMURD . Cetatenii Muresului au participat voluntar la construcţia clădirii unde se desfăşoară acum activitatea UPU.
Domnul Basescu spunea ca nu exista ambulante la tara. Tin sa-l informez ca din 2005 sau 2006 a inceput un program prin care Echipajele de prim ajutor ale SMURD era infiintate in judetele unde existau unitati SMURD deja , Gen Bihor , Tg Mures astfel ca din 30 in 30 de km pe drumurile principale orice solicitare poate fi deservita de un First Responder in cel mult cateva minute. Majoritatea Judetelor in tara beneficiaza de acelasi sistem inclusiv Bucurestiul cu exceptia Judetului Iasi unde a Explicat dansul din cauza cui nu exista. În Mureş avem la Sovata, la Deda, la Reghin, la Iernut la Sighişoara şi la Tg Mureş (care e staţionat la Jandarmerie în cartierul Tudor)
Sistemul integrat 112 a fost implementat de dr. Raed Arafat prima data la TG mures( si de fapt si pana cum doar la Tg Mures e sistem Integrat)



Cat despre reactiile oamenilor majoritatea Site-urile si Televiziunilor fac o dezinformare crasă susţinând ca domnul dr. Raed Arafat luptă pentru a menţine sistemul că legea Sănătăţii ar desfiinţa SMURD-ul. Lupta dânsului e alta, e cu implicarea serviciilor private pentru accesul la fondurile statului in sistemul medical de urgenta. Nu o sa dezbat daca e bine sau nu caci nu acesta este scopul meu.



Dar oamenii politici locali si de la centru incearca sa speculeze capitalul de imagine al domnului dr. si sa profite pentru a castiga capital electoral diseminand informatii false , se crează cauze pe facebook se transmit mesaje aiurea şi altele.

Televiziuni si site-uri de stiri speculeaza la maxim acest lucru Antena 1 creând inclusiv o pagina “Salvare pentru SMURD” pentru a disemina informaţii electorale si chestiuni anti guvern şi anti Basescu.

Site-ul Evz are o campanie de denigrare a domnului dr. neprezentând informaţii publice complete in legatură cu fondurile alocate şi licitaţiile efectuate pe partea de medicină de Urgenţă.

Mulţi oameni îl acuză de fapte de corupţie sau beneficii însuşite de dânsul…. Daca este vreun om în aceasta lumea despre care sa pot spune că curat ca lacrima când vine vorba de corupţie păi acesta e Dl. Dr. Raed Arafat.

Ideea e ca cine vrea sa-l sustina pe domnul Dr. Raed Arafat , să-şi arate solidaritatea faţă de dânsul ca persoană , pe facebook pe email , pe site-ul fundatiei pentru SMURD. Nu mai diseminati informatii false si nu mai aderati la cauze aiurea pe Facebook.

http://www.facebook....144549712271553

www.smurd.ro

Ca sa intelegeti de ce scriu aceste randuri :

Singura motivatie pentru care am dat admitere la medicina a fost pentru ca mi-am dorit sa ajung un medic la fel de bun, la fel de respectat si la fel de dedicate ca Dr. Raed Arafat. Si nimic altceva…

Mihai Negrea

http://www.facebook....300093040042118
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#199 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 ianuarie 2012 - 12:16

.....
Lupta dânsului e alta, e cu implicarea serviciilor private pentru accesul la fondurile statului in sistemul medical de urgenta.
.....

Despre asta e vorba !
  • 0

#200 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 ianuarie 2012 - 01:12

:unsure: :lol: :) :) :)
http://www.hotnews.r...e-anul-2020.htm

Reforma sanatatii este o necesitate supra-acuta, dar ea nu se poate realiza peste noapte, un orizont de timp rezonabil pentru implementarea unui astfel proiect fiind anul 2020, a declarat profesorul doctor Ioan Lascar, presedintele Colegiului Medicilor Bucuresti, la discutiile de miercuri cu lideri ai PDL pe tema noii legi a sanatatii. "Nu cred ca se indoiesc prea multi oameni ca reformarea sistemului de sanatate este o necesitate supra-acuta. Sistemul de sanatate din Romania era intr-o stare de grava deteriorare iar utilizarea cuvantului 'colaps' nu mi se pare exagerata. Oricum, ne indreptam spre aceasta situatie iar felul in care era organizat si functiona sistemul de sanatate a demonstrat acest lucru", a afirmat Ioan Lascar, citat de Agerpres.

saracu basecu, a avut niste informatii gresite.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi