Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Sistemul sanitar romanesc/agonie si extaz


  • Please log in to reply
604 replies to this topic

#101 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 noiembrie 2011 - 09:42

Pai da, erau tzepari, nu e cazul farmacistilor, dar tot la fel erau afectati ca li se distruge breasla.

Si eu ma intreb la ce dracu ne trebuiesc atatea farmacii. Dar pe de alta parte nu vad niciuna sa se inchida.....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#102 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 noiembrie 2011 - 09:44

Buba e in sistemul sanitar, dar si in proasta legiferare.

La Relu la parterul blocului sunt vreo 4 farmacii, dintre care una e non-stop. Ce rost au toate acele farmacii acolo?


Nu mai bine mutam 1-2 la sate sau in oraselele fara acoperire ?
vedeti acum importanta regelementarii o farmacie la x locuitori ?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#103 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 noiembrie 2011 - 10:54

La Relu la parterul blocului sunt vreo 4 farmacii, dintre care una e non-stop. Ce rost au toate acele farmacii acolo?

Cum ce rost ? Sa scoata BANI, si inca FOARTE multi, ca e coada in permanenta !!!

Asa ca aia cu "prea multe farmacii" e cea mai mare vrajeala !

Buba e in sistemul sanitar, dar si in proasta legiferare.


Nu mai bine mutam 1-2 la sate sau in oraselele fara acoperire ?
vedeti acum importanta regelementarii o farmacie la x locuitori ?

Dupa ce ca stau la coada la farmacie si seara la ora 22-23 cate un sfert de ora ( sau mai mult ), acu ai vrea sa stau cu orele ???

Aceasta postare a fost editata de Relu: 30 noiembrie 2011 - 10:54

  • 0

#104 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 noiembrie 2011 - 10:59

Ba, cum puteti compara o aglomeratie urbana ca Bucurestiul, cu restul tarii ??
In Bucuresti, prin lege, numarul de farmacii permis e cel mai mare.

http://legeaz.net/le...acia-comunitara

SECŢIUNEA 1
Înfiinţarea farmaciei comunitare

Art. 12

(1) Înfiinţarea unei farmacii comunitare în mediul urban se face în funcţie de numărul de locuitori, dovedit prin adeverinţă eliberată de autoritatea administraţiei publice locale, după cum urmează:

a) în municipiul Bucureşti, o farmacie la 3.000 de locuitori;

:D în oraşele reşedinţă de judeţ, o farmacie la 3.500 de locuitori;

c) în celelalte oraşe, o farmacie la 4.000 de locuitori.

(2) Abrogat.

(3) Ministerul Sănătăţii publică pe pagina de internet proprie lista cu farmaciile comunitare autorizate, localităţile urbane unde se mai pot deschide farmacii comunitare, în conformitate cu condiţiile prevăzute la alin. (1), precum şi cu solicitanţii care au depus cereri de înfiinţare de farmacii, în ordinea depunerii lor, menţionându-se data la care s-au depus aceste cereri.
modificat de

Ordonanţă de urgenţă nr. 130/2010 - pentru modificarea Legii farmaciei nr. 266/2008 din 28 decembrie 2010, M. Of. 890/2010;

Dupa ce ca stau la coada la farmacie si seara la ora 22-23 cate un sfert de ora ( sau mai mult ), acu ai vrea sa stau cu orele ???

Hopa. Sa nu amestecam lucrurile.

2 000 000 : 3 000 = 667 de farmacii. Cate aveti in Bucuresti ?

Aveti cel putin 750 de farmacii. Nu va ajung ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#105 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 noiembrie 2011 - 11:01

pai nu ajung ca 2 milioane sunt rezidentii oficiali, polulatia totala si efectiva e cel putin dubla... daca nu chiar tripla daca includem si pe cei in tranzit.

si reversul medaliei este ca in mediul rural nu mai sunt atatia rezidenti cati figureaza in acte (ca au venit toti la Bucuflesti :D )

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 30 noiembrie 2011 - 11:03

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#106 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 noiembrie 2011 - 11:09

Korect !

Eu ma pis pe toate statisticile, atata timp cat la farmacii sunt in permanenta COZI !
Concluzia EVIDENTA = NU SUNT PREA MULTE !
  • 0

#107 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 30 noiembrie 2011 - 11:13

Nici mie nu mi se par prea multe farmacii in Bucuresti, cel putin nu pe unde am umblat eu. In zona mea sunt destul de multe, dar la niciuna nu-mi amintesc sa fii intrat si sa nu gasesc persoane deja la rand, fie macar una.
Mai exista o mica chestie: farmaciile, ca si si multe alte tipuri de magazine, sunt insirate la bulevarde, se aduna ca spuma la marginea cratitei. :D Daca intri mai adanc intre blocuri, s-ar putea sa cauti cam mult pana dai de vreuna inghesuita intr-o garsoniera la parter.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#108 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 noiembrie 2011 - 11:28

Hopaaa !
iata ca era excelenta prevederea cu o farmacie la minim 250 m una de alta.
Ca evidenta polulatiei nu isi face datoria, asta chiar nu mai e problema noastra.
Si inca odata : nu comparati situatia din Bucuresti cu aia din tara !!

Imagine amplasata

ce spuneam ? ca marile lanturi au in spate depozite ? Voila !
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#109 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 noiembrie 2011 - 11:32

Si de ce e rau sa aiba in spate depozite? Vor baga pe gat clientilor doar propriile produse? Tu ca independent nu vinzi nimic din nomenclatorul Fildas?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#110 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 30 noiembrie 2011 - 11:39

Coada este pt ca farmaciti se misca incet, au de furca cu scrisul de pe retete, au de furca cu babele care mai vor " si aia si pe ailalta, dar parca era mai ieftin, cand s+a scumpit, dar ceva pt tuse nu aveti... d-aia uscata, si parca .. etc".
Pe astia ii urasc cel mai tare.Pt o apa oxigenata si un rivanol am pierdut 10 min si a trebuit sa ma duc la 2 farmacii pt ca in prima nu aveau rivanol.
In prima era coada, in a 2-a nimeni si erau la 20 m una de alta.

O mare problema, repet, este la MEDICI.
Acolo se dau retete si se prescriu medicamente in functie de "congrese" in stainatate si cat de gros e plicul.
Cine organizeaza...? Stiti si voi. Ca doar recomandarile date de medic trebuie renumerate cumva.
Si atunci medicul va zice, luati med. W care il gasiti la farmacia Q .

Si o intrebare sincera... cate farmaci din lanturi au laboratoare propri?

Aceasta postare a fost editata de aztec: 30 noiembrie 2011 - 11:40

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#111 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 noiembrie 2011 - 11:54

Si de ce e rau sa aiba in spate depozite? Vor baga pe gat clientilor doar propriile produse? Tu ca independent nu vinzi nimic din nomenclatorul Fildas?

Mai hombre, cum sa fi ok ca tu sa importi, tu sa distribui si tu sa si vinzi ? Poi nu e monopol ?
Unde e concurenta aia loiala ??
Inca un motiv ar fi ala ca e interzis prin lege.
Sa va spun un secret : farmaciile din lanturi nu sunt extrem de profitabile. Depozitele, in schimb da. Doar ca alea platesc impozite in Barbados.
:D

Si o intrebare sincera... cate farmaci din lanturi au laboratoare propri?

Intrebarea e mereu sincera.
Raspunsul e mai greu.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#112 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 noiembrie 2011 - 11:56

domne, da tu nu vinzi nimic din depozitele alea? nu iei nimic de la farmexim/fildas?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#113 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 30 noiembrie 2011 - 12:07

Acum alta intrebare..in cazul farmaciilor adaosul este reglementat ca procent.
In cazul distribuitorilor(depozite) este?
Poate cumva sa aduca med tie ca independent la pretul X si la lantul lui la X-n ?
Adica tu sa te aprovizionezi mai scump?

Ps pun intrebari pt ca doamna a lucrat cu distribuitori de med (adevarat veterinare) si firma la care lucreaza a mai cochetat cu reexportul(umane), dar a iesit in concediu de maternitate.

Aceasta postare a fost editata de aztec: 30 noiembrie 2011 - 12:09

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#114 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 noiembrie 2011 - 12:12

De la Fildas nu cumpar din principiu.
Dar in rest nu am cum sa nu iau, fiindca vorbim de crema depozitelor din Ro.
Esenta e, din pacate, alta. Depozitele nu urmaresc sa faca in mod deosebit profit cu farmaciile. Eu si ceilalti farmacisti traim din farmaciile noastre. Noi am studiat si am urmarit niste scoli, ne-am perfectionat etc. Nu e cinstit. Si nu e benefic nici pentru polulatie. O sa doara tare peste cativa ani. Si unde o sa mergeti sa va alinati ??
:D

Acum alta intrebare..in cazul farmaciilor adaosul este reglementat ca procent.
In cazul distribuitorilor(depozite) este?
Poate cumva sa aduca med tie ca independent la pretul X si la lantul lui la X-n ?
Adica tu sa te aprovizionezi mai scump?

Ps pun intrebari pt ca doamna a lucrat cu distribuitori de med (adevarat veterinare) si firma la care lucreaza a mai cochetat cu reexportul(umane), dar a iesit in concediu de maternitate.

Si depozitele au procente impuse ca importatori sau distribuitori. Conteaza, ca intotdeauna, cate unitati cumperi dintr-un produs.
Culmea ! Desi depozitele ar putea "vinde" :lol: propriilor depozite mai ieftin, ele nu o fac niciodata. Ba mai mult, nu aplica sistemul discounturilor in cadrul propriilor farmacii. DE CE ?? Fiindca nu farmaciile trebuiesc sa fie profitabile, ci de pozitele. Care unde platesc impozite ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#115 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 noiembrie 2011 - 12:53

Si daca lucrai la Sensiblu in Bistrita traiai din SALARIU! Nu pricep tragedia!
Plus ca din ce spui tu si din experientele mele de client rezulta ca 'lanturile' n-au deloc sau aproape niciodata preturi avantajoase (pt end-user).

Hai sa tragem o linie, sa separam doua lucruri importante: eu iti inteleg mahnirea si gustul amar pe care-l simti in ceea ce priveste afacerea TA, dar daca privim in ansamblu, la nivel national, situatia nu e atat de tragica. Sau mai bine zis farmaciile sunt chiar ultima problema a sistemului sanitar/medical din Romania.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 30 noiembrie 2011 - 12:54

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#116 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 noiembrie 2011 - 01:08

Inca nu. Mai asteapta.
Situatia e tragica fiindca lanturile FURA retetele. Vor ramane doar lanturile si atunci sa te tii.

Daca nu exista Sensiblu, iti dasi seama ca se puteau asocia 2-3 farmacisti sa-si deschida farmacia lor ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#117 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 30 noiembrie 2011 - 02:43

Nu stiu ce sa zic, dar o spui de parca fiecare farmacist trebuie sa se umple de bani. De parca deja ar trebui sa se constituie intr-o casta.
Unii farmacisti castiga mai bine, altii se incadreaza in media tarii. Am o farmacie "privata" langa blocul meu si ii merge de minute, desi bineinteles ca pe langa mai sunt inca 2 sau 3 tot private, o Dona, un Sensiblu si parca inca una mare, nu mai stiu care. Si nici macar nu are preturi grozav de mici.

Mai o curiozitate: de ce vaccinurile (pentru copii) sunt in general mai scumpe la marile lanturi decat la alea mai mici?
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#118 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 noiembrie 2011 - 02:53

Unde am spus ca toti farmacistii trebuie sa prospere ?
Trebuie doar asigurat un climat concurential corect, atata tot. Or atata timp cat exista o entitate care importa, distribuie si vinde en-detali, ti se pare ca e aigurat climatul respectiv ??
De ce in majoritatea tarilor europene exista criteriul demografic, ba chiar cel al distantei dintre farmacii sau cel al proprietatii exclusive ??

http://www.pharma-bu...ate-zilele.html

Norocul sectorului farmaceutic a venit insa de la Curtea Europeana de Justitie de la Haga, care in data de 01-06-2010 a dat castig de cauza Spaniei, in cazul Asturias, si a decis definitiv si irevocabil ca ambele criterii, respectiv demografic si geografic nu sunt anticoncurentiale si ca este necesara existenta lor in legislatia statelor europene, in interesul sanatatii publice, fiind compatiblie cu legile UE. Aceste criterii duc la repartitia uniforma a farmaciilor pe intreg teritoriul unei tari, asigurand calitatea serviciilor farmaceutice!

E clar acuma ??

Faza cu vaccinurile nu am cum sa o explic decat prin foamea de bani pe care o ai depozitele, alta explicatie nu o am.
Va dati seama ca aia fiind si importatori ar putea sa vanda la preturi fara concurenta.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#119 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 noiembrie 2011 - 03:09

Cand la sensiblu o sa vanda maritza de la muraturi din piata si autorizatia de functionare o sa o obtina un diriginte de meserie strungar, abia atunci o sa ai dreptate in ceea ce spui. Chiar nu poti cere patronului de service sa fie inginer mecanic si electronist si nu poti avea pretentia ca patronul unei alimentare sa fi terminat chimie alimentara....
Tot personalul implicat in fluxul comercial al unei farmacii este CALIFICAT, unitatea functioneaza in baza unei autorizatii... Si cui nu-i convine sa lucreze la 'patron' unde are target e liber sa isi deschida propria farmacie (asociindu-se cu inca 2-3-10 colegi la fel de nemultumiti). Simplu, nu?

In ce priveste reglementarea functionarii farmaciilor, da, sunt perfect deacord cu folosirea criterilor geografice si demografice. Asta nu inseamna ca poti obliga pe cineva sa faca farmacie in Stramba-de-jos unde sunt 100 de locuitori si n-au farmacie decat la 50km.....

Nu inteleg ce spui prin "fura retetele"?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#120 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 noiembrie 2011 - 04:11

Unde am spus ca toti farmacistii trebuie sa prospere ?

Atunci despre ce vorbm aici ??? :D

Trebuie doar asigurat un climat concurential corect, atata tot. Or atata timp cat exista o entitate care importa, distribuie si vinde en-detali, ti se pare ca e aigurat climatul respectiv ??
....

Ce nu intelegi tu si multi altii, este ca orice importator are interesul sa vanda in primul rand prin DISTRIBUITORI ! Indiferent cate farmacii prorii ar avea, distribuitorii ii vand grosul produselor importate.
Ca si-a deschis si farmacii proprii, bravo lui ! Nu pricep ce va deranjeaza pe voi, restul farmacistilor.
  • 0

#121 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 noiembrie 2011 - 04:17

Ii deranjeaza ca au facut o facultate si stagiatura si etc cu gandul ca se vor constitui intr-o breasla, ca vor avea un fel de 'monopol'. Nu s-au gandit ca totusi o fabrica de mezeluri la un moment dat poate sa-si faca si o retea de magazine proprii (vezi ANGST!) :) :D :lol:
In principiu oricine cred ca ar fi ofticat. Dar nu prea ai ce-i face, asa e in fotbal :lol:
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#122 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 noiembrie 2011 - 06:29

Tot nu ati raspusn la intrebare : de ce e asa cum spun eu in majoritatea tarilor din Europa ?

Nu am nimic impotriva concurentei loiale. Ma deranjeaza cea neloiala.

Ce inseamna fura retete ?
Au oameni platiti sa interactioneze cu medicii prescriptori si le propun un bizniss simplu : tu trimiti pacientul la mine, eu iti decontez 5-10% din reteta. La sfarsit de luna vedem cate retete ai trimis la noi si facem decontul.
De multe ori, au dus efectiv medicamentele in cabinetul doctorului si ala le-a dat de acolo, ca sa nu fie incurcaturi.




Ce nu intelegi tu si multi altii, este ca orice importator are interesul sa vanda in primul rand prin DISTRIBUITORI ! Indiferent cate farmacii prorii ar avea, distribuitorii ii vand grosul produselor importate.
Ca si-a deschis si farmacii proprii, bravo lui ! Nu pricep ce va deranjeaza pe voi, restul farmacistilor.

Ce nu intelegi tu sau te faci e ca aici importatorii sunt si distribuitori si au si farmacii.
Ar trebui sa deranjeze pe oricine monopolul.

Ii deranjeaza ca au facut o facultate si stagiatura si etc cu gandul ca se vor constitui intr-o breasla, ca vor avea un fel de 'monopol'. Nu s-au gandit ca totusi o fabrica de mezeluri la un moment dat poate sa-si faca si o retea de magazine proprii (vezi ANGST!) :lol: :lol: :lol:
In principiu oricine cred ca ar fi ofticat. Dar nu prea ai ce-i face, asa e in fotbal :P

Ma deranjeaza ca am facut o facultate si vad ca vine un berila si ma transforma intr-un vanzator de medicamente.
Nu vreau sa ajunga pe mana lui berila posibilitatea de a avea o farmacie.
Berila sa faca facultate si apoi sa-si deschida farmacie, nu e interzis.

Nu ne deschidem un cabinet notarial ? Se castiga bine.

Ah, prin lege, un producator de medicamente NU are voie sa faca si distributie, indiferent ca e engros sau endetail.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#123 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 noiembrie 2011 - 07:10

Tot nu ati raspusn la intrebare : de ce e asa cum spun eu in majoritatea tarilor din Europa ?

Daca ar fi in TOATA Europa, ai avea dreptate. Asa n-ai !

Nu am nimic impotriva concurentei loiale. Ma deranjeaza cea neloiala.

Cum ai tras tu concluzia ca e neloiala ? :lol:

Ce inseamna fura retete ?
Au oameni platiti sa interactioneze cu medicii prescriptori si le propun un bizniss simplu : tu trimiti pacientul la mine, eu iti decontez 5-10% din reteta. La sfarsit de luna vedem cate retete ai trimis la noi si facem decontul.

Unde ai vazut tu pacient trimis la farmacia "X" ???

De multe ori, au dus efectiv medicamentele in cabinetul doctorului si ala le-a dat de acolo, ca sa nu fie incurcaturi.

Ce vina are importatorul ca medicul vinde medicamente ???

Ce nu intelegi tu sau te faci e ca aici importatorii sunt si distribuitori si au si farmacii.
Ar trebui sa deranjeze pe oricine monopolul.

Nu ai citit tu bine. Eu INTELEG, si nu vad de ce n-ar avea si ei farmacii !

Ma deranjeaza ca am facut o facultate si vad ca vine un berila si ma transforma intr-un vanzator de medicamente.

"Berila" se numeste "om de afaceri", si are o afacere cat se poate de LEGALA.

Nu vreau sa ajunga pe mana lui berila posibilitatea de a avea o farmacie.
Berila sa faca facultate si apoi sa-si deschida farmacie, nu e interzis.

Daca-l vei vedea la "tejghea", ai avea dreptate. Dar ca patron, poate fi si fara studii superioare !

Nu ne deschidem un cabinet notarial ? Se castiga bine.


Confunzi si amesteci grav domeniile. In notariate, notarul e cel care MUNCESTE ! In farmacii nu-i obligatoriu sa stea la tejghea patronul.

Ah, prin lege, un producator de medicamente NU are voie sa faca si distributie, indiferent ca e engros sau endetail.

Parca discutam despre "importatori", si NU despre "producatori". Remember ? :lol:

Aceasta postare a fost editata de Relu: 30 noiembrie 2011 - 07:11

  • 0

#124 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 noiembrie 2011 - 07:42

Relu, de ce amesteci ?? Asa iese mai bine ?

Confunzi si amesteci grav domeniile. In notariate, notarul e cel care MUNCESTE ! In farmacii nu-i obligatoriu sa stea la tejghea patronul.

In farmacie, cine munceste ??
:lol:

Unde am vazut eu pacienti trimisi la x ?? Cum ar trebui sa raspund la intrebarea asta sa ma crezi ?

Ce vina are importatorul ca medicul vinde medicamente ???

Poi chiar importatorul, care e si distribuitor si are si farmacii le-a dus acolo. Cum poate lupta un farmacist independent impotriva lor ?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#125 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 30 noiembrie 2011 - 07:52

Cu alte cuvinte, tu zici ca acum medicamentele sunt prea ieftine iar particularii nu pot tine pasul???
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.




5 useri citesc subiectul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi