Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Intalnire Bucuresti


  • Please log in to reply
2819 replies to this topic

#1626 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 februarie 2013 - 07:42

Private o laie, am trecut sa-i duc ce mi-ai dat pentru el ! :P


  • 0

#1627 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 februarie 2013 - 07:44

Poate data viitoare mutați și voi înâlnirea la Starbucks-ul de la Victoriei, sau la Spring acolo :D


  • 0

#1628 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 10 februarie 2013 - 08:23

Monitor :P

ca Swiby are doar intalniri private cu colegii de forum ... :(

 

My mistake man, nu stiu la ce m-am gindit.... dau o bere data viitoare ;)


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#1629 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 februarie 2013 - 08:23

The Beltronics GX65 includes an Instant-On detection feature. It is important that you understand that the Instant-On feature will not protect you from getting a ticket if the officer has targeted your vehicle. If your car is in range and the Instant-On gun is aimed at you, your speed is already measured by the time your detector gives you an alert. However, if an Instant-On radar gun is being used on other cars in the area before you are in range, the GX65 will alert you so you can adjust your speed.

 

Fix așa am evitat până la defecțiune amenzile cu instant on. 


  • 0

#1630 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 10 februarie 2013 - 08:24

Poate data viitoare mutați și voi înâlnirea la Starbucks-ul de la Victoriei, sau la Spring acolo :D

 

Nu-i parcare acolo :)

 

tu ai vrea probabil la KFC drive in-ul de la Baneasa Shopping City :)



The Beltronics GX65 includes an Instant-On detection feature. It is important that you understand that the Instant-On feature will not protect you from getting a ticket if the officer has targeted your vehicle. If your car is in range and the Instant-On gun is aimed at you, your speed is already measured by the time your detector gives you an alert. However, if an Instant-On radar gun is being used on other cars in the area before you are in range, the GX65 will alert you so you can adjust your speed.

 

Fix așa am evitat până la defecțiune amenzile cu instant on. 

 

Pai si acum erai primul sau tot in coloana?

 

Daca esti primul, n-ai ce sa mai faci cu radarurile astea noi.


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#1631 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 februarie 2013 - 08:27

.... It is important that you understand that the Instant-On feature will not protect you from getting a ticket if the officer has targeted your vehicle. If your car is in range and the Instant-On gun is aimed at you, your speed is already measured by the time your detector gives you an alert. However, if an Instant-On radar gun is being used on other cars in the area before you are in range, the GX65 will alert you so you can adjust your speed.

 

Fix așa am evitat până la defecțiune amenzile cu instant on. 

 

N-ai cum sa eviti decat in situatia in care ai un "iepure" in fata ta. Daca tu esti iepurele, ti-o furi artistic.

Detectorul iti va spune doar: " te-a luat " ! :)



Daca esti convins ca nu te-au masurat ( sau nu aveai viteza ) poti sa-i dai in judecata si ceri filmarea.


  • 0

#1632 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 februarie 2013 - 08:33

Nu-i parcare acolo :)

 

tu ai vrea probabil la KFC drive in-ul de la Baneasa Shopping City :)



 

Pai si acum erai primul sau tot in coloana?

 

Daca esti primul, n-ai ce sa mai faci cu radarurile astea noi.

 

Sunt parcări, te poți descurca. Victoriei e ok ptr mine :D altfel aș prefera la Sinaia oricând, băgăm și o ciorbă de cărioară :P

 

Azi era șoseaua pustie, trecea cam o mașină pe minut prin zona aia. Iar pe procesul meu scrie numărul 72... deci au mai fost alți 71 înaintea mea. 

 

N-ai cum sa eviti decat in situatia in care ai un "iepure" in fata ta. Daca tu esti iepurele, ti-o furi artistic.

Detectorul iti va spune doar: " te-a luat " ! :)



Daca esti convins ca nu te-au masurat ( sau nu aveai viteza ) poti sa-i dai in judecata si ceri filmarea.

 

Asta e una din problemele mele: până acum detectorul îmi spunea, azi nu a spus nici măcar că m-au luat :D Era mut! 

 

Sunt conștient că aveam peste 50, dar ca să am 72 pe radar, trebuie să fi avut 75 pe bord, la asta am mari dubii!! După mine, aveam în jur de 60-65 :)

 

Mă rog, acum 6 luni merg liniștit, și sper să nu vină alte surprize de când am avut mașinile la test drive.


  • 0

#1633 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 februarie 2013 - 08:45

Daca ai mari dubii asupra vitezei, depune contestatie, poate chiar ai dreptate ca nu te inregistrasera, de fapt (desi nu prea cred) si daca e asa scapi si de amenda, si de puncte


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1634 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 februarie 2013 - 08:55

Eu zic că amenda era de 2 puncte, nu de 3, după viteza reală, mai ales că mi-au zis și ei că am frânat, dar după ce mă luaseră. Și cel mai grav, e că nu există semn de sfârșit localitate, abia azi am observat  :lol:

 

Eu chiar aveam impresia că ieșisem din localitate, de aceea nu mai eram atent și am depășit conștient 50 km/h pe zona aia. De fapt aici e mentalitatea ăstora de ne pârlesc: pun radarele fix la ieșire, ca să te ardă, nu să prevină accidente. 


  • 0

#1635 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 februarie 2013 - 09:00

Asta cu franatul din scurt n'o prea inteleg, ptr ca in 90% din cazuri daca tu vezi radarul (fara detector), ei te'au vazut de dinainte si la cum stau pandarii de la noi, e f putin probabil sa fie altfel

Daca insa esti constient ca oricum aveai viteza peste cea legala, prea putin conteaza ca's 2 sau 3 puncte de penalizare, mai ales daca spui ca de obicei nu esti colectionar ...


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1636 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 februarie 2013 - 09:10

Măi, alea 3 puncte le merit cu vârf și îndesat din alte motive. De regulă merg tare, iar detectorul a făcut o treabă magnifică în trecut, îmi mirosea radarele cu 2 km înainte. 

 

Mă oftic pentru că azi eu credeam că merg calm, și mi-am furat-o aiurea azi :) Radarul era sub un pod, după copaci, pe un drum neasfaltat, în câmp aș putea zice. M-a luat când eram aproape de el! 


  • 0

#1637 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 10 februarie 2013 - 09:26

kng, eu am luat 2 amenzi de viteza in primele 2 luni cu GTI-ul si am fost f aproape sa iau trei, noroc ca se certau unii de dinainte cu 'pandarul' si au stat fix in fata camerei cand vroiau sa ma pozeze. :lol:

 

Pur si simplu nu merita sa-ti faci nervi, inteleg ca banii nu sunt o problema, si nu cred ca mai acumulezi inca 12p in 6 luni, nu?


  • 0

#1638 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 februarie 2013 - 09:31

N-aș putea spune că nu mai acumulez, ca să fiu sigur, azi am cedat volanul soției  :lol: Numai să nu rămânem amândoi fără permis  :lol:  :lol:


  • 0

#1639 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 februarie 2013 - 09:47

kng, eu am luat 2 amenzi de viteza in primele 2 luni cu GTI-ul si am fost f aproape sa iau trei, noroc ca se certau unii de dinainte cu 'pandarul' si au stat fix in fata camerei cand vroiau sa ma pozeze. :lol:

 

Pur si simplu nu merita sa-ti faci nervi, inteleg ca banii nu sunt o problema, si nu cred ca mai acumulezi inca 12p in 6 luni, nu?

 

Și eu până să-mi pună relu detectorul, am luat cu BMW-ul 2 bucăți în prima lună (sau 3, nici nu mai știu), toate cu ~72. Și în principiu la mine 72 se simte ca 30, nici nu zici că mergi.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1640 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 februarie 2013 - 09:52

Ce detector Cătă? Apropo, cum sugerați să testez prostia mea de RX65? Văd că nou se menține prețul, dupa 6 ani de la achiziție, costă tot 1400 lei :)

 

Să mă risc să îl repar? În el văd că nu se mișcă piese de la bușiturile luate, dar s-a răzbunat azi pe mine. 


  • 0

#1641 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 februarie 2013 - 09:56

Relu, ce detector e?

 

Unu care merge. De fapt astea ale mele de noi au mers toate. Puse la relu.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1642 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 10 februarie 2013 - 09:57

Kng, "asculta" si tu o usa de benzinarie ceva. Pus pe highway, evident.


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1643 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 februarie 2013 - 10:02

Cred că e Beltronics 975R.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1644 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 februarie 2013 - 10:06

Am încercat să îl testez la peco dar lately nu mai urlă, plus că cică ar avea nush ce sistem și mai învață sau dă alarme false mai puține ca restul. Mâine îi bag o resetare generală dacă îmi aduc aminte cum se face.

 

Cătă tu ai senzorii în bară? Dacă da e cam nasol când ieși cu mașina din RO


  • 0

#1645 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 februarie 2013 - 10:12

Cata are 975, si intr-adevar senzoru e in bara. Nu e nasol deloc daca iesi si montaju e facut in asa fel incat sa nu se vada.

 

Daca vrei sa testezi detectorul tau, imi zici si aduc testerul portabil de radar. Are K, Ka si laser.


  • 0

#1646 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 februarie 2013 - 10:33

Perfect Relu, mulțumesc. Vorbim să vedem cum facem :)


  • 0

#1647 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 februarie 2013 - 10:37

pai stirea bomba a fost ca Mecea isi ia Touareg V8 TDI :)

 

bun baiat ! :) asa da! :D
 

cat despre amenzi si radare... c'est la vie :lol:
marlaneala militienilor e maxima, cel putin in perioada asta...
e foame de bani.

scria cineva pe facebook azi ca a prins radar in oradea, intr-un loc in care nu cred ca au stat vreodata de cand ma stiu eu... deci, idei noi, improvizeaza, orice, numa sa iasa banu :)

dar pana la urma, daca ai gresit, asta e :)


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1648 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 februarie 2013 - 10:52

Cătă tu ai senzorii în bară? Dacă da e cam nasol când ieși cu mașina din RO

 

Îl închid și n-am nici o treabă. Am făcut absolut toate drumurile afară cu detectorul pe toate mașinile.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1649 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 februarie 2013 - 10:55

Ideea e ca în unele țări e ilegal să ai detector de radar, și atunci ce faci, chiar dacă îl ai în portbagaj? Riști pușcăria aiurea?


  • 0

#1650 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 februarie 2013 - 11:15

Man, nu te leagă nimeni aiurea, stai calm. Cred că am acoperit destul de mult din Europa. În Franța am crezut o dată că la graniță mă așteaptă poliția, pe ploaie am mers cu 150 pe autostradă (nu de nebun, așa au mers francezii, așa am mers și eu) și la ei este limitare la 110 din ce-mi aduc aminte. Dar n-a fost cazul. După ce am trecut la nemți n-am văzut limitările active și am mers numai cu 200-220. Uneori pe ploaie pun și ei limitare, chiar de 80 dacă este aglomerat. Atunci eu am prins foarte liber. Când sunt limitări, le respect. Oricum la nemți la o anumită distanță după ce încep zonele cu limitare (120 de obicei), există radar în boscheți, nu e ceva specific românilor. Mi s-a întâmplat să mai trec pe lângă ele cu puțin peste 120 și n-am primit nimic. Ei au un sistem mai complicat din ce am priceput eu și chiar sunt interesați de prevenire. Prin camerele de pe autostradă pot măsura distanța dintre mașini de exemplu și dacă ești prins de mai multe că nu o respecți, ești taxat grav. Mașinile civile din trafic te urmăresc mai mult timp să vadă dacă o abatere este o întâmplare sau chiar mergi periculos. Dacă ești tâmpit, îți faci de lucru serios, se poate merge până la o verificare a mașinii din bară în bară și plătești tot (a doua oară sigur te gândești bine dacă să mai faci sau nu). Au niște chestii din astea în care oferă o anumită libertate, dar și dacă abuzezi de ea, nu iartă nimic.

 

La noi nu prea merge. E clar că frica funcționează într-o oarecare măsură (mereu când au crescut amenzile, au apărut radarele noi, șoferii parcă fuseseră loviți de boala melcilor), dar problema reală este că la nemți viteza medie bate spre 100km/h, iar la noi spre 50. Este o diferență imensă pur și simplu. Și cu cât stai mai mult la volan pe niște drumuri proaste, cu atât cresc șansele să faci accidente grave, chiar dacă mergi cu viteza legală. Intervin și alți factori. Viteza de fapt este mai mereu un catalizator care amplifică urmările, nu motivul principal.


  • 1

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi