Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Miscare in aer liber


  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#176 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 noiembrie 2010 - 12:32

:rolleyes:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#177 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 noiembrie 2010 - 12:41

Barbatii se duc la sala. :rolleyes: Ce sala? La sala fa, taci si fa-mi o friptura :P :P


Sala aia se numeste sala de fitness si se duce toata lumea. Fetele se duc la tai-bo, aerobic si etc. :lol:

@Cata69- n-am intrebat inca antrenorii, era doar o idee.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#178 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 02 noiembrie 2010 - 01:49

Eu fac dansuri (latino - salsa in special). Nu stiu daca e mai bine decat la fitness dar in mod sigur ma simt mai bine fizic dupa (si putin obosit) dar foarte relaxat.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#179 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 02 noiembrie 2010 - 03:05

Daca te duci la sala, fa si antrenament cardio. Ori dupa antrenamentul de sala, ori in alta zi (cel mai bine).

Te-as sfatui sa iei si niste suplimente, gen vitamine si minerale, dar nu prostiile pe care le gasesti in general la farmacii.
  • 0

#180 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 noiembrie 2010 - 04:46

Încălzirea se face înainte, cam 30 de minute ar fi bine pentru un începător. Și încă 30 forță. Mai mult decât suficient dacă te antrenezi și nu faci figurație. Ți-aș recomanda să-ți notezi niște valori la puls mai ales. Bandă sau bicicletă, la alegere, de ce nu și participarea la niște ore de aerobic începători.
Forța la început se face cu greutăți mici și pe grupe musculare. Dacă iei sau nu suplimente, este la aprecierea ta, dar trebuie să te hrănești cu mai multă atenție.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#181 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 02 noiembrie 2010 - 04:48

cata, cand zici incalzire, te referi la cardio?
  • 0

#182 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 noiembrie 2010 - 05:08

Nu numai. Și stretching de exemplu. Sunt multe chestii care scapă unui începător.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#183 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 noiembrie 2010 - 05:25

Ce fel de suplimente, pt ce? Pt cei care nu stiu: am 100kile, 1,72m inaltime si o burta cat un butoi de Heineken.... (seman perfect cu hipopotamul de la avatar)

Ieri, la prima sedinta, instructorul/antrenorul mi-a recomandat: 10 minute bicicleta eliptica (la 50rpm), sau alergat 10-15 min pe banda apoi ridicari cu bara goala (pe bancheta aia orizontala- nu cunosc limbajul de specialitate), apoi ridicari cu gantere de 6kg pe o bancheta cu spatar semiinclinat, abdomene tot pe o bancheta cu suport pt picioare apoi incheiere cu 10 min eliptica. Dupa chestiile astea ma gandeam sa bag si o sauna.
Cu alimentatia momentan nu prea reusesc sa controlez nimic deci mananc destul de mult si nici de bere nu m-am lasat :lol:

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 02 noiembrie 2010 - 05:26

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#184 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 02 noiembrie 2010 - 05:51

ceva in genul asta faceam eu in vara (nu m-am tinut pt ca am o problema de rezolvat) si faceam 20 min bicla normala apoi 4 exercitii (cate 2 pe grupa de muschi), de 3 ori pe sapt (deci 6 seturi de exericitii pt picioare, abdomen, brate..) si la final inca 10-15 min bicla. ca suplimente am luat niste batoane de proteine, mi s-au parut ok.

dar sincer pentru slabit nimic nu bate mersul pe jos si cura (nu drastica). asa slabisem la un mom dat, dar nu numai ca slabisem, ci ma simteam muult mai bine aveam energie cu duiumu.
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#185 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 02 noiembrie 2010 - 05:56

Mai, pentru a obtine rezultate trebuie sa stai sa intelegi ce se intampla in corpul tau, ce mancaruri sunt bune, cu ce te ajuta fiecare tip de exercitiu. Totul cu rabdare, urmarind in paralel si rezultatele. Mie nu imi plac antrenorii de la sali, mai ales de la cele de buget, unde am mers eu pana acum. Au idei putine si fixe, idei deprinse doar din sala, fara sa stea sa se documenteze singuri si sa proceseze cu capul lor informatia.

Cateva sfaturi pe care as putea sa ti le dau ca un om f pofticios, care a avut si 90+ de kg. In primul rand, nu se poate sa pui muschi si sa si slabesti in acelasi timp. Sunt 2 procese complet opuse si doar cei cu foarte mare experienta si un regim f strict reusesc. Nu are sens deocamdata. Simplist vorbind, pentru a slabi trebuie sa arzi mai mult decat mananci. Un calculator pentru cat consumi poti gasi aici, iar pentru activitatile fizice aici. La suma din al doilea link trebuie sa adaugi rata metabolica de baza, care poate fi calculata aici.

Dupa cum probabil banuiesti, nici un om intreg la minte nu va sta cu pixul si hartia in mana, zilnic, pentru a-si calcula la zecima ceea ce mananca. Nu ar fi practic si nici foarte exact. Pentru majoritatea oamenilor, slabirea inseamna doar respectarea unor principii simple:

1) Cat mai mult sport, preferabil placut. Eu, spre exemplu, ma plictisesc foarte tare la sala, dar cand vine vorba de alergat, gasesc motivatie sa merg chiar si intre 2 laboratoare de la facultate, pe ploaie sau la 5 grade intr-o duminica dimineata. Fara placerea de a face acea activitate, progresele vin greu.

Cu mancarea sunt niste reguli pe cat de simple, pe atat de greu de respectat:

a) Mese mici si dese. mici am spus! ;) In general, 3 mese principale si 2 gustari sunt compromisul ideal. De ce mai multe mese? Corpul nu este atat de talamb pe cat si-ar imagina unii. Daca intri la o dieta "minune" in care consumi 1000 calorii zilnci, slabesti 5 kg, iar dupa aceea revii la programul initial de imbuibare, vei constata cu surprindere ca vei recupera rapid cele 5kg, ba chiar si ceva in plus. Asta pentru ca organismul, atunci cand nu este hranit suficient, intra intr-un mecanism de protectie in care incepe sa arda pentru energie muschi (si grasime, dar mult mai putin), iar atunci cand se revine la mesele normale face provizii pentru o noua perioada de "dieta minune".

;) Renuntat (pe cat posibil) la dulciuri, sucuri, fainoase. Sunt calorii goale. Daca intr-o zi trebuie sa consumi 2500 calorii pentru a fi pe 0, e pacat ca 1/2 sa nu iti aduca niciun fel de nutrient folositor, ci doar conservanti, coloranti sau legume vestejite.

Totusi, ce am spus mai sus nu face 2 bani daca nu ai, ai ghicit, rabdare :lol:. Nu poti sa slabesti in 2 luni ce ai pus in 2 ani. Un ritm maxim de slabire este de 1-1.5 kg/saptamana.
  • 0

#186 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 noiembrie 2010 - 05:59

Se spune ca mersul pe jos face fundul frumos, dar de slabit nu ajuta la nimic. Eu am mers si in 2008-2009 numai pe jos si pe bicicleta, acuma din ianuarie 2010 am mers o gramada pe jos ca sunt fara permis si crede-ma ca nu am dat jos un gram. Poate ca are vreun rezultat daca uiti sa mai mananci, sau ciugulesti la pranz un baton si un iaurt, nu juma de vitel si seara te culci inainte de a cina si fara vreun biberon de 2litri de zeama cu hamei :lol:
E logic sa fie nevoie de arderi mult mai mari decat cele cauzate de mersul pe jos pt a arde caloriile in exces ingerate cu patos in cursul zilei.

Aveam un prieten in Italia care imi spunea ca pt munca noastra de birou ne-ar fi suficiente 2 caramele la pranz.... si cam avea dreptate.

LE - multumesc mult Elf pt sfaturi. Sunt perfect deacord cu tot ce ai scris, am postat concomitent cu tine. Momentan vreau sa ma concentrez pe cat mai multa activitate fizica si sa incerc sa mananc mai putin si sa evit anumite ingrediente.
Apropo, ai uitat sa specifici alcoolul care trebe evitat deoarece ingrasa al dreacu de tare si mai face si pofta de mancare...

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 02 noiembrie 2010 - 06:05

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#187 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 02 noiembrie 2010 - 06:21

@alex ai dreptate in ce spui, exact tipul asta de dieta mi-a dat mie nutritionista, si slabisem cam 16 kg, din care vreo 10 am pus la loc cand n-am mai tinut cura ;)

@bleu eu atunci renuntasem la obiceiurile proaste pe care le am din nou acum :lol: , mancat mult si tarziu adica....mancam tot tarziu ca asa era programul dar putin. aveam practic 2 mese (dim si seara) si o gustare. oricum la mine a functionat.

acum vreau sa ma pun pe o cura mai putin drastica, pe care sa o pot face un mod de viata ca sa nu mai ma ingras la loc; sa ma reapuc de sala si sa ma apuc de salsa ;)
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#188 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 noiembrie 2010 - 06:37

In copilarie (clasa 4a spre a 5-a) am practicat arte martiale, shotokan. Cu toate ca obtinusem ceva rezultate, din cauza obtuzitatii in gandire a mamei am renuntat la sport si nici altceva nu am mai facut ever. Ma gandesc acuma la modul cel mai serios sa reincep.... dar parca vad ca totul va ramane doar in stadiul embrional de idee.....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi