Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Accidentele, mai aproape decat crezi - partea a 3-a


  • Please log in to reply
2331 replies to this topic

#1251 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 18 mai 2012 - 07:51

Dar voi ati vazut ce culoarea stopurilor masinii lovite?
  • 0
Imagine amplasata

#1252 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 mai 2012 - 08:48

Conteaza ?
  • 0

#1253 Fanatic

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.610 Mesaje:
Inregistrat: 28-august 03
  • Location:Cacapitala Romaniei
  • Marca:Porsche
  • Model:Boxster 981
  • Motorizare:2.7

Scris 19 mai 2012 - 07:59

Da si nu .... zic eu
  • 0

Ex-FN2 owner


#1254 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 19 mai 2012 - 08:09

Daca va uitati in poze, puteti vedea ca masina era de mult iesita pe carosabil.
Acuma e posibil ca soferul sa fi pus o frana iar motociclistul n-a observat.
In mod cert insa viteza de deplasare a motociclistulu a fost destul de mare.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1255 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 mai 2012 - 11:32

Da-l in luliA mea de kakat cu ochi ! Sa mearga civilizat daca vrea sa traiasca !!!
Doamne ajuta ca n-a omorat si pe altii, ca de d-astia ca el JUR ca nu-mi pare rau !
  • 0

#1256 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 19 mai 2012 - 01:14

Da si nu .... zic eu


De ce ar conta ? Sau ai impresia ca din cauza ca erau vopsite nu le-a vazut ? La zbor de 15 plus ca la cat e de deformata masina retardul a venit tare rau, sigur a mai franat ceva deci gandeste-te cat de tare venea ...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1257 Fanatic

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.610 Mesaje:
Inregistrat: 28-august 03
  • Location:Cacapitala Romaniei
  • Marca:Porsche
  • Model:Boxster 981
  • Motorizare:2.7

Scris 19 mai 2012 - 04:05

Clar retardul mergea prea repede .... doar ca stopurile alea de frana sunt cu un scop clare si cu un scop trebuie sa se vada de la distanta ....
Si cu masina poti sa mergi prea tare si daca boul din fata tare nu are stopuri de frana (sau f putin vizibile) poti sa ii pupi bara spate. La moto e mai naspa ....
  • 0

Ex-FN2 owner


#1258 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 20 mai 2012 - 10:41

http://www.hotnews.r...blocat-zona.htm

Si uite asa ajung(i) la SUV.... am trecut pe langa ei cand ii descarcerau...
  • 0

#1259 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 mai 2012 - 11:20

Daca ar fi avut suv si din fata venea ALT suv sau autocar, crezi ca le-ar fi fost mai bine ?

Insa ( majoritatea celor care au suvuri ) mizand pe faptul ca vor fi feriti de altii, genereaza MULTE accidente, chiar daca fizic nu sunt implicati.
Nemaivorbind de faptul ca isi parcheaza masinile ca animalele, tot pe principiul "ce pana mea, am suv, sa ma ocoleasca" !
  • 0

#1260 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 20 mai 2012 - 11:47

Daca ar fi avut suv si din fata venea ALT suv sau autocar, crezi ca le-ar fi fost mai bine ?


SUV contra autocar... sansele lor de supravietuire erau totusi o idee mai mari. In plus, autocarele nu merg la fel de tare (de regula) precum cei cu masini mici sau chiar SUV-uri

Insa ( majoritatea celor care au suvuri ) mizand pe faptul ca vor fi feriti de altii, genereaza MULTE accidente, chiar daca fizic nu sunt implicati.
Nemaivorbind de faptul ca isi parcheaza masinile ca animalele, tot pe principiul "ce pana mea, am suv, sa ma ocoleasca" !


Generalizezi. De parcat... parchezi unde gasesti pana la urma. Daca vii seara acasa, si nu gasesti nici un loc de parcare, atunci le abordezi "pe cele" neabordabile pentru altii. Personal, prefer soferii cu SUV-uri care le cocoata unde au loc, decat pe cei care au masini cu garda joasa si le parcheaza in sensul giratoriu pentru ca nu au alt loc. A fost funny sa ma uit la o femeie zilele trecute cum astepta la stop, intr-un sens giratoriu, sa plece ala parcat in fata ei :lol
  • 0

#1261 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 mai 2012 - 11:56

Asadar vezi cata dreptate am ?
  • 0

#1262 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 20 mai 2012 - 12:05

Cand am fost plecat din tara prin 2010, nevasta-mea a fost busita de un autobuz/microbuz in timp ce conducea un Opel Astra. Bine ca a scapat ok, as prefera sa o stiu safe intr-un SUV , cand mai trece printr-o faza de genul. Sigur ar avea sanse mai mari decat intr-o masina mica!

Cu parcatul in Bucuresti... ai probleme oricum. Eu si acum prefer sa imi las masina la birou, si sa merg cu metroul la clienti, decat sa innebunesc cautand un loc de parcare,sau sa stau mult in trafic.
  • 0

#1263 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 20 mai 2012 - 12:11

Imagine amplasata
  • 0

#1264 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 mai 2012 - 12:29

Cand am fost plecat din tara prin 2010, nevasta-mea a fost busita de un autobuz/microbuz in timp ce conducea un Opel Astra. Bine ca a scapat ok, as prefera sa o stiu safe intr-un SUV , cand mai trece printr-o faza de genul. Sigur ar avea sanse mai mari decat intr-o masina mica!
.......


Dar la faptul ca un turism se conduce MULT mai usor/corect prin oras decat un suv, te-ai gandit ?
E ca si cum ai spune: ce conteaza ca incurca circulatia mai mult conducand un suv, da-i in ma-sa pe altii, important e sa fie "protejata" mai bine !
  • 0

#1265 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 20 mai 2012 - 12:35

Dar la faptul ca un turism se conduce MULT mai usor/corect prin oras decat un suv, te-ai gandit ?
E ca si cum ai spune: ce conteaza ca incurca circulatia mai mult conducand un suv, da-i in ma-sa pe altii, important e sa fie "protejata" mai bine !


Circulatia poti sa o incurci orice masina ai avea, daca habar n-ai sa conduci. La fel de rau , sau mai rau, o incurca si aia cu masini mici care le parcheaza in sensuri giratorii. Uneori imi vine sa iau un tractor sau alt autovehicul ce are drept de circulatie in oras, si sa intru in dobitocii aia parcati aiurea.

Din nou, generalizare, e ca si cum ai zice ca toti care au SUV-uri sau masini mari incurca circulatia. Diferenta la lungime intre o limuzina (seria 5, clasa E) si un SUV (ML de ex) e in favoarea limuzinelor: astea au aproximativ 4.9- 5.0 metri lungime, in timp ce un ML are 4.8 metri lungime. Cu ce incurca ML-ul? Doar ca e mai inalt? Pentru parcare ai nevoie de acelasi spatiu....

Adevarat, nu am comparat si latimea masinilor, nu am fost atent la acest aspect, dar nu cred ca limo sa fie mai ingusta (cu mult eventual) decat un SUV.

Aceasta postare a fost editata de kng: 20 mai 2012 - 12:39

  • 0

#1266 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 mai 2012 - 12:42

Asta o poate spune unul care n-a pus in viata lui mana pe volan. Tu parca ziceai ca ai niste sute de km la activ ... :blush:

Tu chiar nu realizezi ca un suv se conduce mult mai GREU, atat afara, cat mai ales in oras ?

Cea mai "periculoasa" combinatie eu o consider suv-lady la volan !
  • 0

#1267 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 20 mai 2012 - 12:46

Asta o poate spune unul care n-a pus in viata lui mana pe volan. Tu parca ziceai ca ai niste sute de km la activ ... :blush:

Tu chiar nu realizezi ca un suv se conduce mult mai GREU, atat afara, cat mai ales in oras ?


Nu am condus niciodata un SUV, in afara de testele scurte pe care le-am facut cu X3/Q5,iar alea au fost asa de scurte incat nu pot sa inteleg problemele in 10-15 minute de plimbare. Am mai mers cu Tiguanul unui prieten, dar ala nu e asa mare sa il poti considera SUV.

Asa cum spuneai tu bine in niste posturi mai demult, trebuie sa iei un animal din ala sa il conduci cateva saptamani doar in oras si vezi diferenta. Cum am zis, never did that.

Revenind, X3 are 4.7 metri lungime, ML are 4.8 metri lungime, iar seria 5 are 4.9 metri (fara 1 mm sa fiu mai exact). La latime, cu oglinzi cu tot, toate au peste 2 metri. In aceasta situatie, de ce zici tu ca un SUV gen ML (sa nu zic X3) e mai impracticabil decat o limuzina? Repet, SUV-ul e mai scurt. Iar daca ma uit la X3 (solutie ce ma atrage mai mult), masina mi se pare chiar mai usor de manevrat decat o limuzina. Deci?
  • 0

#1268 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 20 mai 2012 - 01:06

le parcheaza in sensul giratoriu pentru ca nu au alt loc

Pentru ca politia nu-si face datoria :angry: :angry: :angry:
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1269 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 20 mai 2012 - 01:06

Hint: Unde se afla centrul de greutate la o limuzina si unde se afla la un SUV?
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1270 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 20 mai 2012 - 01:15

Hint: Unde se afla centrul de greutate la o limuzina si unde se afla la un SUV?


Eu vorbeam despre practicabilitatea la: parcare, jenarea celorlalti participanti din trafic in oras. Intr-adevar, cu centrul de greutate jos poti aborda curbele cu o viteza mai mare, dar sa fim seriosi: in oras, limita de viteza e 50 km/h :)
  • 0

#1271 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 21 mai 2012 - 06:58

Sa ma c a c in drumurile patriei si in cioflingarii care le intretin. E a doua oara in 2 ani cand imi fisurez parbrizul de la pietrele aruncate. :(
Acu, ca tot "n-aveam eu ce face", am de umblat la leasing sa iau imputernicire de dauna, la asigurari, sa astept nus cat pana vine piesa...sa las o zi cel putin sa mi-l puna...distractie.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#1272 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 21 mai 2012 - 07:35

E fisurat undeva sa deranjeze rau? Altfel ai putea astepta pana te impinge o nevoie de genul ITP/terminare polita/terminare leasing etc.
La masina nevestei a fost haios, am incasat eu o piatra pe centura dar a inflorit numai, n-a plecat crapatura. Undeva in dreapta, pe la mijloc/jos, deranjeaza putin doar pasagerul. Nevasta m-a balacarit ca i-am stricat masinuta, am lasat-o asa, dupa cateva luni imi spune "mai, nu stiu de unde sau de cand dar am incasat o lovitura in parbriz mai in dreapta, azi am vazut-o..." :D :D
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1273 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 21 mai 2012 - 07:46

Hint: Unde se afla centrul de greutate la o limuzina si unde se afla la un SUV?


Hint: Pentru hintul tau s-a inventat SAV-ul, si pentru extremisti chiar si SAC-ul :lol:

Serios acuma, mazda6 nu tinea asfaltul cum il tine x3, asa ca teoria lui relu nu sta in picioare, iar eu chiar am condus, si multi km si multe masini, depinde foarte mult de SUV insa, Touaregul luat de frank era un suv adevarat, X3/X5(presupun ca si X6, desi nu am mers niciodata)/Cayenne stau mult mai bine la alergatura decat multe sedan-uri cu pretentii sportive, iar strict de dimensiuni kng a punctat foarte bine, mazda 6 de exemplu este o idee mai lunga/lata decat x3-ul, toyota avensis este cu singura chiar mai maricica, opel insigni la fel ... unde mai pui ca la x3 lumea se trage din fata mult mai repede decat la oricare alta masina am avut inainte, iar in oras plusul de inaltime se traduce intr-o vizibilitate imbunatatita.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1274 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 mai 2012 - 08:30

Poi exista ochelari pentru a imbunatati vizibilitatea.
:P :wub:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1275 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 21 mai 2012 - 06:20

Aline, nu e cale de intors ca e plecata crapatura pe 40cm. :(
Am fost azi si am luat actele de la leasing si maine merg la asigurator si apoi la service.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi