Salt la continut


Fotografie
- - - - -

FREEZONE


  • Topic inchis Acest topic e inchis
3664 replies to this topic

#26 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 03:11

Intr-adevar a fost o actiune de amploare, insa limitata in timp. S-a oprit cand ne-a vizitat babeta.

Exact !
Si tocmai despre "oprire" in fapt discutam, ca aia cu varsatul banului public nu s-a oprit niciodata !
In final cine sufera: NOi si amaratele alea de patrupede.
Asadar, "unde" e "cauza" domnilor ?
Inca o etapa de eutanasiere NU va rezolva problema sub nicio forma, dacat sa reduca numarul lor, o perioada.
  • 0

#27 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 09 februarie 2011 - 03:16

Orice alt post ce poate fi incadrat in categoria atac la persoana, curriculum vitae, situatie financiar-contabila va fi STERS automat.


Cum adica, daca io scriu pe freezone ca am profesionala de sculer-matriter la distanta si-s sarantoc, tu ma ,,stergi'' automat?

Aceasta postare a fost editata de mmmcomro: 09 februarie 2011 - 03:17

  • 0

#28 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 februarie 2011 - 03:22

Cum ? Ca eu nu ma prind din ce ai scris


Gresesti foarte grav ! Poate nu ai fost atent, sau erai prea tanar .. :(


Hai sa nu incepem sa exageram iar. TOTI/TOT nu exista nicaieri in niciun domeniu, in special referindu-ne la cainii de care vorbim. Cum la fel niciodata nu vei putea aprecia tu ca au foat doar cativa sterilizati.
Pe mine m-a interesat foarte tare subiectul, l-am urmarit la vremea aia, si te contrazic 100%.


Cum poti inlatura cauza disconfortului (sa rezum la atat) datorat prezentei cainilor pe strazi ?
Ii inlaturi de pe strazi. Simplu.
Ca e mai dur, nemilos, etc., asta este. Am mai spus, cui nu-i convine sa ia cainii acasa la el. Punct.
De la capat,
Nu cred ca gresesc, cred ca iar spunem cam acelesi lucruri, diferit, in plus tu ai marea ta slabicune fata de caini; eu NU.
Nu eram prea tanar, in fine asta-i discutabila, adica la fel de bine si tu ai putea fi considerat prea tanar atunci, comparat cu prezentul.
Nu exageram, insa asa cum se prezinta lucrurile in RO, fara actiuni DRASTICE, COMPLETE si COMPETENTE, nu se rezolva nimic.


Intr-adevar a fost o actiune de amploare, insa limitata in timp. S-a oprit cand ne-a vizitat babeta.

Corect, insa atunci nu stiu daca a fost atinsa macar jumatate din polulatia canina libera din Buc.
Si cei care au fost castrati, dupa o perioada de timp s-au intors pe strazi - majoritatea cel putin.
Am avut cateva discutii cu cei de la Vier pfoten si nu numai, pe tema asta.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#29 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 09 februarie 2011 - 03:28

Cum sunt vazuti cainii astia de catre unii dintre voi, asa sunt priviti si romanii de catre vestici...
Aceleasi masuri?

Cainii n-au nici o vina.
Altii ar trebui...racoriti.
  • 0

#30 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 03:31

Cum poti inlatura cauza disconfortului (sa rezum la atat) datorat prezentei cainilor pe strazi ?
.....

Ala e EFECT, nu CAUZA !

Vezi ca iar o iei pe aratura .... Reciteste-ti postul.

Cum sunt vazuti cainii astia de catre unii dintre voi, asa sunt priviti si romanii de catre vestici...
Aceleasi masuri?

Chiar daca doare, uneori le zici tare bine !

Cainii n-au nici o vina.
Altii ar trebui...racoriti.

E greu ....
  • 0

#31 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 09 februarie 2011 - 03:36

Cea mai mare parte a cainilor prinsi atunci a fost eutanasiata. O mare parte s-a intors castrata pe strazi, o alta mare parte a fost dusa de "iubitorii de caini" (asociatii, pf) si eliberata in campurile si padurile din jurul Bucurestiului (au ajuns pana la Fundulea, Budesti, Corbeanca, Ileana, etc). Din acel moment vanatul din fondurile unde au fost eliberati a fost aproape decimat, animalele mari migrand pe alte fonduri, chiar in judete limitrofe. In prezent mai sunt putine animale libere, majoritatea fiind eliminate din teren in cateva zile dupa eliberare (activitate care se practica si in prezent).
Relu, si eu iubesc enorm cainii, imi doresc un caine, insa pana nu-i pot asigura conditii (curte) nu o sa am unul. A tine un caine la bloc, in apartament (sau si mai rau, la garsoniera) e inuman (incainesc). Bine, unul de talie mica-mica merge, insa un caine de talie mare.....NU. Apartamentele Nu sunt pentru caini, te rog sa fii de acord cu mine.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#32 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 februarie 2011 - 03:36

..............
Vezi ca iar o iei pe aratura .... Reciteste-ti postul.
..................


Daca zici tu .....................


l.e.: chiar daca as ara acum, nu cred ca mai am sanse sa te prind. :(

Aceasta postare a fost editata de Aer Curat: 09 februarie 2011 - 03:40

  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#33 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 09 februarie 2011 - 03:38

Cea mai mare parte a cainilor prinsi atunci a fost eutanasiata. O mare parte s-a intors castrata pe strazi, o alta mare parte a fost dusa de "iubitorii de caini" (asociatii, pf) si eliberata in campurile si padurile din jurul Bucurestiului (au ajuns pana la Fundulea, Budesti, Corbeanca, Ileana, etc). Din acel moment vanatul din fondurile unde au fost eliberati a fost aproape decimat, animalele mari migrand pe alte fonduri, chiar in judete limitrofe. In prezent mai sunt putine animale libere, majoritatea fiind eliminate din teren in cateva zile dupa eliberare (activitate care se practica si in prezent).
Relu, si eu iubesc enorm cainii, imi doresc un caine, insa pana nu-i pot asigura conditii (curte) nu o sa am unul. A tine un caine la bloc, in apartament (sau si mai rau, la garsoniera) e inuman (incainesc). Bine, unul de talie mica-mica merge, insa un caine de talie mare.....NU. Apartamentele Nu sunt pentru caini, te rog sa fii de acord cu mine.

Swiby :( :D :D
  • 0

#34 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 03:42

...
Relu, si eu iubesc enorm cainii, imi doresc un caine,

Eu iubesc orice animal, nu numai cainii. Si a omori un animal in alt scop decat acela de a-l folosi ca hrana, o consider barbarie fara margini !

.. Bine, unul de talie mica-mica merge, insa un caine de talie mare.....NU. Apartamentele Nu sunt pentru caini, te rog sa fii de acord cu mine.

Exista caini EXCLUSIV de apartament. Chiar un Boxer ( cum am avut ) nu ai cum sa-l tii in curte, pentru ca pur si simplu nu ar supravietui primelor zile de iarna.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 09 februarie 2011 - 03:43

  • 0

#35 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 09 februarie 2011 - 03:44

Ti se pare de ras ? Nu este. Sa vezi cum vaneaza in haita, sa vezi strategie...in 3 zile devin salbatici 100%.
Sunt de acord cu ambele tabere: cainii nu au vreo vina. Dar noi ce vina avem ? Asta inseamna ca trebuie ca momentul T0 sa fie C0, castrare, si dupa aia sa asteptam vreo 15 ani sa dispara ? Problema nu e de inmultire, ci de faptul ca intre a fi muscat de un caine castrat si unul necastrat nu este nicio diferenta.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#36 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 03:51

Ba e una foarte mare: cainii castrati isi pierd aproape complet agresivitatea, chiar in haita.
Oricum problema e foarte complicata cu cainii, si complicatia vine din 2 parti:
1- lipsa de preocupare a celor care sunt platiti s-o faca + netragerea lor la raspundere.
2- gandirea ingusta a majoritatii.
  • 0

#37 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 09 februarie 2011 - 03:52

Bai,am caine ai mei au caine dar sunt de acord ,trebuie facut ceva ca iar s-au inmultit,cat despre ce zice Swiby confirm cainii prinsi sunt eliberati in Ilfov,asta mi-a povestit chiar taicameu cum au lasat liberi vreo 40 caini in Crevedia,deja au mancat vreo 6 gaini :(
PS:da gainile de la mine de la tara au fost :D

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 09 februarie 2011 - 03:52

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#38 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 03:59

Si daca-i omori pur si simplu ce rezolvi ? Sau mai exact, pentru cat timp rezolvi ceva ???

Hai sa tratam CAUZA neneeee !!!!!!
  • 0

#39 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 09 februarie 2011 - 04:26

Ia schiteaza o propunere:
-
-

sa respecte urmatoarele:
1- de la momentul X-0 sa NU mai fie caini pe strazi
2- toti cainii sa aiba un stapan (pf, pfa, ong, etc) care sa raspunda pentru ei conform legii.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#40 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 09 februarie 2011 - 04:50

...
Atunci ai mare grija !


Exact de asta imi era extrem de frica. Si evident, n-am scapat! http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
Va dati seama ca se va strange tot blocul pentru asa ceva undeva intre Pastele Cailor si niciodata! Iar ca sa-mi fac pe interior mi se pare o mare tampenie si nu vreau. Footoo-i! http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#41 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 09 februarie 2011 - 05:40

pentru ignoranti-in carti de specialitate aka cresterea ciinilor e specificat cu recomandari clare ce rase se preteaza si se pot adapta vietii de apartament.Cit despre cei de pe strazi,trebuie facut ceva cu ei,o data se decisera sa-i castreze,apoi foamea din noi a hotarit ca e prea scump.Pai daca suntem niste hoti si niste tigani mioritici,atunci de ce mai privim peste gard la cum procedeaza lumea buna? http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#42 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 05:56

...Pai daca suntem niste hoti si niste tigani mioritici,atunci de ce mai privim peste gard la cum procedeaza lumea buna? http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif

Pai cum de ce mah ? Mioriticu' stie doar ca: vrea, da-mi, eu am dreptul sa, etc .... Ce ar trebui sa faca EL nu conteaza nene !
Cum pusca mea sa se uite peste gard ?? Aia sunt niste idioti !!
  • 0

#43 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 09 februarie 2011 - 06:03

aminteste-mi in aprilie cind trec pe acolo sa-ti dau in cap cu o sticla de Lambrusco.......plina :)tocmai mi-am amintit originile-la electricianul unde ma servesc a poposit un E46,tipic mioritic-negru,antena de rechin,eleron,faruri cu lupa aftermarket din plastic fara reglaje(ca a fost pupat in fatza)folie nelipsita,GIGEL in trening si cu ochelari de soare,cu cheile in mina si in cealalta telefonul.Si de plictiseala scotea pietricele din anvelope,in ritmuri de manele.Omu statea la rind sa-i se regleze farurile din pumni,ca altfel nu se putea. :lol:

Aceasta postare a fost editata de DMIHNEA: 09 februarie 2011 - 06:15

  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#44 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 06:14

Ia schiteaza o propunere:
-
-

sa respecte urmatoarele:
1- de la momentul X-0 sa NU mai fie caini pe strazi

De ce trebuie sa treaca 20 de ani, timp in care bani au fost DATI pentru asa ceva, sa spuna cineva care e momentul ? Momentul ala exista implicit in trecut !!

2- toti cainii sa aiba un stapan (pf, pfa, ong, etc) care sa raspunda pentru ei conform legii.

Crezi ca nu exista responsabili pentru caini ? Oricum spune-i asta lu' Iliescu, nu acum dupa 20 ani !!
Daca am fost prosti, acum suportam consecintele.

@Mihnea
Ai lov iu !!! :lol:
  • 0

#45 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 09 februarie 2011 - 06:18

Cu ce se ocupa ai nostrii in IT?Mai nou ciordeli,trimise din UK,ptr revinzare aici.....dar cred ca e mai nou doar ptr mine... :lol:
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#46 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 09 februarie 2011 - 06:34

Ti se pare de ras ? Nu este. Sa vezi cum vaneaza in haita, sa vezi strategie...in 3 zile devin salbatici 100%.
Sunt de acord cu ambele tabere: cainii nu au vreo vina. Dar noi ce vina avem ? Asta inseamna ca trebuie ca momentul T0 sa fie C0, castrare, si dupa aia sa asteptam vreo 15 ani sa dispara ? Problema nu e de inmultire, ci de faptul ca intre a fi muscat de un caine castrat si unul necastrat nu este nicio diferenta.


Am ras de of-ul tau legat de vanat...
Fiecare cu ce-l doare... :lol:

Evident ca asti caini n-au ce cauta pe strazi...

De unde bani, interes?
AerCurat aduce subiectul cainilor vagabonzi pentru a ne distrage atentia de la alte probleme reale.
N-ai raspuns, ai cumparat un loz astazi? ;)
http://ziarero.anten...e_profit_a_scos
http://anticoruptie....mai-200-bai.htm
  • 0

#47 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 09 februarie 2011 - 06:44

De ce trebuie sa treaca 20 de ani, timp in care bani au fost DATI pentru asa ceva, sa spuna cineva care e momentul ? Momentul ala exista implicit in trecut !!

Si acum ce trebuie sa facem, traim intr-o lume paralela ?
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#48 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 08:01

Si acum ce trebuie sa facem, traim intr-o lume paralela ?

Ar trebui sa facem, ce face orice societate civilizata: sa APLICAM LEGEA !
Vrem sa facem curat in casa ? Pai hai sa facem. Dar nu o data la 2 luni, ca ar insemna sa stam cateva saptamani in mizerie !! Curatenia se face ZILNIC si se INTRETINE !
La fel cum daca ai abces, nu iei numai algocalmin, ci tratezi infectia in paralel cu algocalminul !

Datorita scandalurilor, ceva se va intampla, insa va fi doar o solutie de moment, sa inchida gura prostilor. In schimb PROBLEMA NU SE POATE CONSIDERA REZOLVATA !! Legi avem, bugete sunt, dar de facut nu se face nimic !
De aici ar trebui inceput !

Nu vreau sa fiu inteles gresit, va fi obligatoriu sa se eutanasieze mare parte din caini pentru ca-s deja mult prea multi. DAR asta nu reprezinta decat 10% din solutie. Restul de 90% e punerea la punct a sistemului care are ca obligatie tinerea sub control a cainilor comunitari !

Oricum pe mine ma DEZGUSTA atitudinea celor care uita ca orice fiinta are dreptul la viata. Chiar daca ACUM vor trebui eutanasiati, ar trebui sa-i avem pe constiinta, pentru ca amaratele de patrupede n-au nici cea mai mica vina !
  • 0

#49 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 09 februarie 2011 - 08:52

Bai eu nu inteleg. Porcii au vre-o vina, sau gainile? Scuza ca ii mancam ar trebui sa ajunga? ok, eutanasieaza cainii dar macar nu-i transeaza, jupoaie, facut carnati si pusi pe gratar. Trebuie sa dispara pt ca oamenii sunt muscati, unii omorati, ca ti-e frica sa mai mergi pe strada, ca sunt puratatori de paraziti si altele. Eutanasierea este cea mai ieftina si usoara solutie iar pe timp de criza, cand tara e in halul in care e, chiar nu vad rostul sterilizarii. E si mai complicata (prinde,rade,sedeaza,taie,scoate,coase) si mult mai scumpa ( manopera,ingrijire post operatorie mai lunga etc). Sunt un mare iubitor de animale, insa NU ARE LEGATURA. Despre "a-i avea pe constiinta" sau "dreptul la viata" nu vreau decat sa spun ca : OMUL creste animale, le hraneste, uneori le alinta. Apoi le taie, mananca si le caca in buda. Majoritatea - doar mananca si finalul frazei.
  • 0

#50 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 08:57

N-ai urmarit discutia. Vezi ce am zis in topicul vechi.

Oricum, reciteste inca o data cu atentie postul meu.

...
Datorita scandalurilor, ceva se va intampla, insa va fi doar o solutie de moment, sa inchida gura prostilor. In schimb PROBLEMA NU SE POATE CONSIDERA REZOLVATA !! Legi avem, bugete sunt, dar de facut nu se face nimic !
De aici ar trebui inceput !

Nu vreau sa fiu inteles gresit, va fi obligatoriu sa se eutanasieze mare parte din caini pentru ca-s deja mult prea multi. DAR asta nu reprezinta decat 10% din solutie. Restul de 90% e punerea la punct a sistemului care are ca obligatie tinerea sub control a cainilor comunitari !

...


Aceasta postare a fost editata de Relu: 09 februarie 2011 - 08:58

  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi