Salt la continut


Fotografie
- - - - -

iPhone PRO si CONTRA


  • Please log in to reply
1702 replies to this topic

#876 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 24 decembrie 2012 - 08:33

Nu stiu nene, pe kktu meu de LG de buget vechi de 2 ani, e drept cu Android 4.0 pus 'de la bajeti' nu se sacadeaza prin meniuri, contacte, etc. Doar prin Angry Birds mai face figuri cateodata.


  • 0

#877 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 decembrie 2012 - 08:39

interesant, la mine angry birds se misca impecabil, doar cand trag de contacte si ajung la cate unu cu poza se misca urat.

oricum e aproape imperceptibila chestia, si ca sa fiu sincer nu deranja nici sub gingerbread
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#878 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 24 decembrie 2012 - 09:05

Atat ?

 

Comparativ cu iOS-ul mie acest sistem de operare mi se pare mai greoi, puțin mai complicat când vrei să faci niște taskuri banale precum editarea unor contacte. La iOS este mult mai ușor și intuitiv. Repet, vorbesc prin prisma comparației cu Android 2.x că am și un exemplar din ăsta. 


  • 0

#879 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 decembrie 2012 - 09:38

fuck off ... android e mult mai usor decat ios, ca dovada au inceput sa copieze si sa integreze in ios 6 modul de functionare al androidului.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#880 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 24 decembrie 2012 - 10:00

fuck off ... android e mult mai usor decat ios, ca dovada au inceput sa copieze si sa integreze in ios 6 modul de functionare al androidului.

 

Android se vrea o copie a lui iOS  :lol:  :lol:  :lol:

 

Nu te mai ataca, nu spun că nu e bun, eu doar spun ce nu îmi place MIE. Eu am butonat mai mult Android decât ai butonat tu iOS așa că știu ce zic.


  • 0

#881 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 decembrie 2012 - 10:15

eu doar ti-am zis ca in sase au copiat/preluat functionalitati de la android, acuma ca tu vrei sa fii un fanboy pana la capat e alta discutie...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#882 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 decembrie 2012 - 10:24

pt cei ce au folosit doar iphone e normal ca ala sa li se para ergonomic!

eu niciodata nu am spus ca iphone imi este peste mana.....


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#883 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 decembrie 2012 - 11:08

Mie nu mi se pare deloc ergonomic a avea doar un buton si pentru restul sa umbli prin meniuri. Eu am butonat doar cate putin 3 si 4'ul, dar nu mi s'a parut deloc intuitiv, venind de pe telefoanele vechi (nu smartphone'uri). La Android trecerea e mai usoara, dupa parerea mea


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#884 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 decembrie 2012 - 11:08

ba, cu o mie de ieuro imi iau un sistem 5.1 cu reciever de numa, tre sa ai bube pe creier sa executi suma asta pe uin telefon.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#885 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 24 decembrie 2012 - 11:12

@Oaspete: de curios, ce? :)


  • 0

#886 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 decembrie 2012 - 11:41

n-are importanta. :D

 

http://www.teufel.de...inema-p600.html

 

8072_46947.jpg

http://www.dvdplanet.ro/detalii/9281

 

 

TX-NR414%20+%20TFX%205.1.jpg


Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 24 decembrie 2012 - 11:50

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#887 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 24 decembrie 2012 - 11:47

pt cei ce au folosit doar iphone e normal ca ala sa li se para ergonomic!

 

Si mai ales la cat au dat pe el, n-or fi fraieri sa recunoasca altceva  :lol:


  • 0

#888 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 24 decembrie 2012 - 05:20

Dacă ai folosit Linux, nu văd cum de refuzi un concept de bază. Eu acum îmi dau seama că avem în vedere chestii puțin diferite. Comunitatea ce dezvoltă un program este un lucru bun. De obicei rar te mulezi pe ce oferă producătorul și el greu poate să ofere un produs care să satisfacă toate așteptările. Asta face ca produsul final să fie adesea un compromis mai mult sau mai puțin fericit. Ios de ceva vreme este sub Android și mai nou sub Windows. Au rămas cu acel comportament cursiv și cam atât. Și ăla e cam de la prima versiune. Încă mai au de adoptat chestii care si-au făcut de mult apariția la Android și mai nou pe WM8 - care s-ar putea transforma în curând în 9, dar să vedem ce decizie ia MS pentru că deja au încă un OS pe țeavă, un fel de 8, dar și mai potrivit pentru portabile. Eu am preferat S3 și nu 4S pentru că este un produs mai bun. Samsung a făcut treabă bună cu el. El nu este un Android curat, oferă chestii care nu sunt pe N4, de exemplu codec-uri optimizate sau funcții extinse. Politica actualizărilor este tâmpită, dar fiind deschis, poți oricând să apelezi la diverse variante. Până la urmă cred că voi face un film să vedeți cum merge. Nu s-a blocat niciodată, dar Murphy, cine știe. -_-
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#889 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 decembrie 2012 - 09:18

Ce nu vreti voi ( handroidistii ) sa intelegeti e urmatorul lucru:

Datorita faptului ca ati fost invatati cu vindozele sa tot reparati/instalati/modificati/ etc ... vi se pare normal ( si culmea, mai sunteti si fericiti ! ) cu un OS+HW care mai mult va da de lucru la el decat sa-l folositi.

E un fel de dacia 1300 la care ai mereu ceva de facut ( curatat un carburator, schimbat niste jiglere sa traga mai bine, pus jante late crezand ca fuge mai tare, etc .. ), si sub masca falsei si idioatei "personalizari", niciodata nu ofera o configuratie stabila/civilizata.

Handroidu asta eu il vad ( cum am mai spus ) ca o masina de foarte proasta calitate, "tunabila" cu accesorii turcesti din targu vitan !

Nu voi intelege niciodata cum pot unii sa nu aprecieze un OS stabil, cu aplicatii deasemeni stabile, care sa ofere un divais numa bun la folosit, FARA sa te oblige sa muncesti tu ca boul sa-l aduci intr-o stare doar APARENT ok.

Dar stiti cum e, dupa ce ai avut dacia ani de zile, umanoidu nu se simte bine cu o toyota in care baga numa combustibil si consumabile, si doreste sa aibe mereu trusa de scule pe masa si sa surubareasca la troaca lui crezand ca face din kakat bici ...

 

Motivele pentru care majoritatea sunt impotriva merelor sunt doo :

- ori sunt rupti in kur si n-ajung la ele

- ori sunt ignoranti sau nu pot crede ca exista si platforme complete, de calitate, cu adevarat functionale !


Aceasta postare a fost editata de Relu: 24 decembrie 2012 - 09:20

  • 0

#890 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 decembrie 2012 - 10:01

ori numero 3 - chiar nu au nevoie de el.

:D


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#891 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 decembrie 2012 - 10:19

Uite eu n-am nevoie de asa ceva dar nici n-am nimic impotriva a ceva ce merge !


  • 0

#892 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 24 decembrie 2012 - 11:23

Android e o platformă. Un șasiu dacă vrei. Și unul încă foarte bun de vreme ce Apple și Microsoft au început să preia diverse părți din el. Ce nu pricepi tu e că pe acest șasiu pot fi puse tot felul de piese. De aici și experiența mixtă. De asemenea, pe măsură ce se dezvoltă, mai toți aleg să nu aducă tehnologii noi pe modele vechi. Se poate pune ACC și pe o mașină mai veche, dar nu o mai face nimeni. Ce nu mai pricepi e și că unii chiar înțeleg sistemele astea și văd diferențele. Eu pe Android mă pot lega la orice calculator. Cu Iphone o frec original dacă nu are calculatorul programul necesar, cât și cabluri folosite numai de către Apple. Pot sa-mi aleg aplicațiile. Apple nu permite asta. Pot să am informații în timp real. Apple încă nu a copiat asta. Pot accesa rapid toate componentele sistemului, la Apple trebuie să dau mai multe "click-uri", total inutil. Dacă vreau să accesez orice fișier, fie și prin interfața Apple, nu mă lasă. Și altele. E totuși penibilă limitarea la care s-a ajuns. Și dacă vreau, pot să fac sistemul de operare personalizat. Un concept pe care nu-l înțelegi de vreme ce "kernel" pentru tine e chineză. Hai să pun altfel problema. Ai fi mulțumit dacă pentru mașina ta de pâine s-ar vinde numai anumite ingrediente limitate ca variație și ai fi obligat să faci pâine numai cu alea? Pâinea nu e rea cât timp te coafează ce iese. Dacă vrei altceva, o dai în tuning cu piese turcești. E mai ușor de înțeles pentru că "făina" nu e un termen fără sens. Și știi să-ți alegi ce crezi că e mai bun pentru că poți face diferența. Eu prefer pâinea cu semințe și cât timp Apple nici nu recunoaște că există, orice discuție e inutilă. Nu se pune problema de stabilitate, pâinea e pâine. Asta cu stabilitatea mă face să râd. Când vine vorba despre pâine, poți să gândești, e normal. Nu toți trăiesc în lumea Apple, așa cum cred ei.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#893 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 decembrie 2012 - 11:29

Super. Exceptand cateva greseli capitale, in mare nu faci altceva decat sa confirmi ce am spus eu.

Ramaneti voi cu tiuningu vostru ( si munca de tipul "vindoze" ), ca cei care au nevoie de scule care sa functioneze cu adevarat stiu ei ce sa-si cumpere ! ;)


  • 0

#894 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 decembrie 2012 - 11:32

Deci, Cata, ai dreptate, mai putin in privintele cu care Relu nu e de acord ;)


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#895 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 24 decembrie 2012 - 11:43

Eu nu inteleg de ce iti bate Cata capul cu Relu. E clar ca el vede numai mere. Degeaba-i dai pe la nas cu vreo rodie, banana, para sau mai stiu eu ce alta fructa ca el nu se va infrupta din fructul diavolului ;) Sau ... era invers ?


Aceasta postare a fost editata de pejte: 24 decembrie 2012 - 11:45

  • 0

#896 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 25 decembrie 2012 - 01:27

Cătă: S3 e o jucărie frumoasă. simpatică nu am nimic cu ea, chiar aș putea spune că îmi place :)

 

Dacă vrei un OS configurabil, nu te oprește nimeni să pui Android pe iPhone :D Dacă vrei să accesezi orice fișier, cum vrei tu, să faci ssh sau alte prostii, poți dacă faci JB....


Cum spunea Relu, eu nu vreau să pierd timpul. Iar dacă aș vrea cu adevărat un OS configurabil mi-aș scrie eu unul de la zero. Dar nu vreau și nu am timp să reinventez roata, ce  beneficii aș avea? Ce informații poți avea în timp real pe Android și nu pe iOS? Cum e vremea afară? Păi te uiți pe geam, dacă vrei în timp real, cât au scăzut acțiunile pe bursă sau ce?

 

Apple încă suportă modele mai vechi de hw și asta e de lăudat. Imaginează-ți că dacă în lumea enterprise să zicem, un client are un server (în loc de telefon) și nu poate instala ultima versiune de linux care e mai rapidă, mai sigură, etc, decât dacă își schimbă și hard-ul, atunci linuxul ăla ar fi aruncat imediat la gunoi. 

 

Apple trăiește te pe urma celor care vor să fie la modă și își cumpără mereu ultimul model, Android world te forțează să schimbi telefonul de regulă dacă vrei ultimul OS. Cum spuneam, comunitățile sunt bine venite, dar nu să te bazezi EXCLUSIV pe ele.

 

Te-ai întrebat de ce într-o bancă să zicem, sistemul core-banking nu e open source sau nu se bazează pe comunitate? :) 


  • 0

#897 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 25 decembrie 2012 - 09:00

Pui problema greșit. În primul rând eu n-am modificat nimic la OS, a facut-o Samsung. Samsung are un Android diferit de Google. Alții au un Android diferit. Eu pot alege. La Apple iei ce ți se oferă și te minți că e dodoaşca cea mai tare. Și cu aia mori. Nu poți compara produse corporate că nu este cazul. Nici de alt fel din același motiv. Sistemul bancar este unul închis prin excelență. Iar faptul că poți actualiza platforme vechi cum spuneam are și dezavantaje. Dacă faci JB și te duci pe Cydia, de ce ai mai lua Apple? La fel, de ce să pun Android pe o platformă închisă cu un rahat de 16 GB? Orice suportă widget, pus oriunde. Vreme, știri, alerte (inclusiv din Google), playere, bursa etc.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#898 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 25 decembrie 2012 - 09:27

eu nu a trebuit sa tunez nimic, mi-a mers excelent ...

@kng tu nu ai nevoie de genul asta de telefon daca te satisface maru, maru da bine de pus pe masa la club/restaurant

@relu la tine e bun si un panasonic cordless, semnalmsa fie
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#899 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 25 decembrie 2012 - 09:35

ba, sa nu va legatz de panasonic !


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#900 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 decembrie 2012 - 10:17



@relu la tine e bun si un panasonic cordless, semnal sa fie

 

O sa razi, dar am trecut pe telefoane Samsung, si semnalul e printre cele mai importante aspecte pe care EU le urmaresc la un telefon ! :)

 

In afara de asta, pentru mine telefonul trebuie sa fie telefon, laptoapa laptoapa, si navigatia navitgatie ! ;)


  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi