Salt la continut


Fotografie
- - - - -

iPhone PRO si CONTRA


  • Please log in to reply
1702 replies to this topic

#851 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 12:24

@Cata: va aparea Ubuntu pentru Samsung pe viitor, dar din experienta primele versiuni vor fi pline de buguri si cu probleme. Arata-mi un produs, soft sau hard, care sa fi fost ok de la prima versiune. Si crezi ca peste 2 ani, Galaxy S3 va suporta versiunea existenta atunci, de Android? Asta daca nu se vor certa cei de la Samsung cu Google si atunci va fi doar un telefon precum cele care aveau Windows 5. 

 

Cel mai clar exemplu: Galaxy S nu a primit Android 4.0, desi, telefoane cu iOS 6 sunt: 5, 4, 4s, 3gs.


  • 0

#852 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 decembrie 2012 - 12:34

Oficial. Neoficial merge. E alegerea celor de la Samsung. Chestia e că Samsung acum are o multitudine de versiuni pentru ICS și JB, pe care cu greu le înțeleg. Dacă era una globală, atunci orice actualizare ar fi fost mult mai simplă. Procedeul e complet idiot. Google + Samsung + operatori. Și asta numai pentru Samsung. Îți dai seama cum se multiplică. Totuși, numai în USA sunt pe primul loc cei de Apple. În rest domină mai mult sau mai puțin Android, deși comparația e aiurea.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#853 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 23 decembrie 2012 - 12:39

Google a facut o gramada de modificari la nucleul de Linux pentru a-l optimiza pentru terminale mobile. Ubuntu sau orice alta distributie e la ani lumina in spate si cu siguranta nu sunt lucruri care sa iasa batand din palme.


  • 0

#854 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 12:47

Deci pe Galaxy S trebuie sa iti bati capul si sa faci manareli ca sa ai un OS mai nou pe telefon. Pai asa-i frumos? :)

 

Mai bine se apuca astia sa faca un slack pentru telefoane mobile, chiar asa, o mai exista distributia aia? Ce vremuri....


  • 0

#855 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 decembrie 2012 - 12:50

Lucrează de mult la asta.

Deci pe Galaxy S trebuie sa iti bati capul si sa faci manareli ca sa ai un OS mai nou pe telefon. Pai asa-i frumos? :) Mai bine se apuca astia sa faca un slack pentru telefoane mobile, chiar asa, o mai exista distributia aia? Ce vremuri....

Well, de fapt e foarte simplu să-l pui, după ce l-au făcut alții.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#856 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 23 decembrie 2012 - 12:57

Deci pe Galaxy S trebuie sa iti bati capul si sa faci manareli ca sa ai un OS mai nou pe telefon. Pai asa-i frumos? :)

 

Mai bine se apuca astia sa faca un slack pentru telefoane mobile, chiar asa, o mai exista distributia aia? Ce vremuri....

 

www.garajul.ro ruleaza pe Slackware :)


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#857 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 01:03

Și dacă alții nu au chef să-l facă? Și dacă alții mai bagă și un pui de keyllogger/troian ce iti transmite datele sensibile? Deci în final dai banii unora și aștepți ca alții să vină cu versiuni noi de OS.

 

Nu zic că Apple sunt cei mai minunați, au și ei problemele lor, desigur, dar parcă eu le prefer pe ale lor, decât să îmi bat capul cu Android. Dacă acum 2 ani luam Galaxy azi nu puteam avea un OS cu suport activ.

 

Eu chiar sunt prostul care dă banii pe aplicații , din principiu nu vreau JB. Am softul de GPS cumpărat, este actualizat destul de des, primesc hărți noi, uneori hărțile noi vin doar cu versiunea cea mai nouă de produs, care uneori nu vrea decât latest shit de sistem de operare. Și dacă Samsung nu are chef să ofere acest OS pentru telefonul meu, atunci nu pot beneficia de ceea ce ar trebui să pot.

 

@Grinch: cool, ce bine că nu pe Ubuntu :P


  • 0

#858 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 23 decembrie 2012 - 01:13

http://www.ubuntu.com/devices/android Să știi că Samsung nu "e" proști. Au ei ceva în cap. Dar totul depinde de Google.

 

De asta stiam de mult, dar eu ma refeream la un OS mobil, sau ma rog, o interfata pentru mobil. Versiunea de desk/laptop ar merge doar pe o tableta.


  • 0

#859 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 decembrie 2012 - 10:34

Și dacă alții nu au chef să-l facă? Și dacă alții mai bagă și un pui de keyllogger/troian ce iti transmite datele sensibile? Deci în final dai banii unora și aștepți ca alții să vină cu versiuni noi de OS.
 
Nu zic că Apple sunt cei mai minunați, au și ei problemele lor, desigur, dar parcă eu le prefer pe ale lor, decât să îmi bat capul cu Android. Dacă acum 2 ani luam Galaxy azi nu puteam avea un OS cu suport activ.
 
Eu chiar sunt prostul care dă banii pe aplicații , din principiu nu vreau JB. Am softul de GPS cumpărat, este actualizat destul de des, primesc hărți noi, uneori hărțile noi vin doar cu versiunea cea mai nouă de produs, care uneori nu vrea decât latest shit de sistem de operare. Și dacă Samsung nu are chef să ofere acest OS pentru telefonul meu, atunci nu pot beneficia de ceea ce ar trebui să pot.
 
@Grinch: cool, ce bine că nu pe Ubuntu :P


Ai tu așa niște fixuri, dar nu-s mereu întemeiate.

Dacă ți-e frică de data mining, mai bine nu cumperi smartphone.

Mai multe companii au scos programe care raportau ce date culege Apple și terți, dar au fost interzise imediat. Te ia capul când vezi ce privilegii au. Tot ce faci e înregistrat.

La Android e ca în Linux. Dacă se folosea raționamentul tău, până acum ar fi fost istorie. Comunitatea funcționează destul de bine.

Mai departe, la Apple se plătește un preț și anume faptul că a ajuns cel mai restrictiv și limitat OS. Îți place așa, e ok.

Nu știu ce navigare ai luat, dar eu am super program în WM6, mi-e greu să cred că nu merge ceva pe o versiune mai nouă. Problema majoră e rezoluția, dar nu o să mor cu o rezoluție. Acum vin 1080p-urile. Lucrurile se schimbă.

Tu ai o problemă cu ăia de fac programele, nu sistemele de operare și preferi un OS limitat în timp să poți folosi aceleași softuri. Orice produs serios este actualizat și se oferă upgrade gratuit.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#860 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 23 decembrie 2012 - 10:39

Ai tu așa niște fixuri, dar nu-s mereu întemeiate. 

Fix ca... mai stim noi cine :D


  • 0

#861 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 decembrie 2012 - 10:40

http://www.ubuntu.com/devices/android Să știi că Samsung nu "e" proști. Au ei ceva în cap. Dar totul depinde de Google.

 
De asta stiam de mult, dar eu ma refeream la un OS mobil, sau ma rog, o interfata pentru mobil. Versiunea de desk/laptop ar merge doar pe o tableta.


Luna asta au declarat că mai au puțin și reunesc platformele. Buba e că nu suportă aplicațiile Android și vor fi dezvoltate unele noi.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#862 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 11:09

@Cata: aia nu e data mining, ce zic eu, data mining inseamna altceva :)

 

Recunosc, am si multe fixuri, nu neg, multi pitici  :lol:

 

Am cumparat un PDA (sau două de fapt) de la Fujitsu pe care am pus iGO cu ani în urmă. Windows-ul ala 5 sau cât era a fost îngropat, producătorul la PDA și-a băgat și el picioarele la un moment dat și am ajuns să am o jucărie complet inutilă, pe care să nu pot pune un OS mai nou și deci nici aplicații mai noi.

 

De regulă, orice producător de soft pe lumea asta, când scoate o versiune nouă, îl interesează în primul rând sa suporte Windows 7/8 dacă vorbim de lumea Windows, îl interesează mai puțin să meargă pe Windows XP. Dar dacă producătorul la hardware nu îți dă posibilitatea să upgradezi și sistemul de operare tot ai o problemă.

 

Și ca să nu ziceți că nu zic nimic de rău despre Iphone, iată: costă un car de bani, dar nu are și el niște căcaturi de led-uri care să îți atragă atenția discret atunci când ai un apel pierdut. La Nokia E71 se aprindea intermitent o tastă parcă atunci când aveai un apel nepreluat și îți atrăgea atenția să te uiți la telefon. Apple nu a fost în stare să pună un led nenorocit în față ce să clipească discret. Poți avea această functionalitate instalând o aplicație ce aprinde blițul când ai apeluri ratate dar ăla consumă prea mult bateria și nu e deloc discret.


  • 0

#863 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 decembrie 2012 - 02:11

E cam fix ce ziceam, pentru că servește fix la acel proces. Ce nu poți pune? Încă se vând produse cu 5CE și 6 ca suport pentru navi. Eu am toate hărțile noi fix pe un PDA. Nu mai face față hardware la trasee mari, până în Spania de exemplu dintr-o dată. Softul merge. Nici Apple nu mai face. E doar o iluzie. Un fel de antichitate cu W7 la care nu poți activa toate facilitățile. În plus dacă iei acum i5, toate accesoriile de anul trecut le poți arunca. Ba mai mult Apple a dat în judecată toate firmele care oferă conectica lor pentru că e un sistem propriu. Să și-l bage undeva.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#864 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 decembrie 2012 - 03:57

Într-un viitor oarecare, nici nu va mai conta platforma în sine, ci serviciile online. Un exemplu de la Apple. Apple's Passbook Is a Surprise Success for Developers http://www.wired.com...ow/?cid=5073224
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#865 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 09:52

Eu am iPhone 4, softul de GPS merge foarte bine pe el și este updatat la zi. Nu zic că la un moment dat procesorul nu va mai face față, în prezent merge fără probleme. 

 

Până se va ajunge la servicii online exclusiv va mai trece ceva vreme. Roamingul de date e încă scump după mine. În plus, și atunci, telefoanele tot vor trebui să aibă un sistem de operare propriu care să gestioneze memoria, aplicațiile , iar acest OS trebuie să fie stabil, prietenos, funcțional fără întreruperi.


  • 0

#866 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 decembrie 2012 - 10:07

Nu văd legătura dintre un PDA cu WM 5, Iphone 4 și Android în general. Ai avut un soft pe GB și dintr-o dată nu mai merge? Eu vorbesc despre cazuri concrete. PDA-ul cel mai probabil are 64 MB RAM. OS-ul e cât se poate de stabil şi e folosit ca bază pentru destule dispozitive Navi. Totuși ce doream să spun e că pe viitor pentru clienți vor conta mai mult pachetele de servicii. La Orange era o opțiune cu 4€/zi și tarifele rămâneau cele din țară. Nu e așa de scump.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#867 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 10:16

Nu văd legătura dintre un PDA cu WM 5, Iphone 4 și Android în general. Ai avut un soft pe GB și dintr-o dată nu mai merge? Eu vorbesc despre cazuri concrete. PDA-ul cel mai probabil are 64 MB RAM. OS-ul e cât se poate de stabil şi e folosit ca bază pentru destule dispozitive Navi. Totuși ce doream să spun e că pe viitor pentru clienți vor conta mai mult pachetele de servicii. La Orange era o opțiune cu 4€/zi și tarifele rămâneau cele din țară. Nu e așa de scump.

 

Am avut probleme cu PDA-ul. Mai exact, producătorul a renunțat la produs și puteam să il bag undeva, nu a mai oferit suport pentru WM6, a murit la WM5, în timp softul de GPS a venit cu o versiune nouă mai bună, mai prietenoasă, ce nu mergea cu WM5-ul meu. Caz concret. De atunci PDA-ul zace pe undeva.... habar n-am pe unde, dacă nu mi l-or fi furat și pe ăsta băieții de la cablu așa cum au făcut cu primul.

 

4 euro pe zi inseamnă 120 euro pe lună. Eu nu vreau telefon de firmă, plătesc eu factura chiar dacă vorbesc și în interes de serviciu. În plus, și la abonamentele de firmă, să adaugi 120 euro la costul lunar al abonamentului se crizează finaciarul, trebuiesc zeci de aprobări și justificări. 

 

Aici recunosc, sunt scârțar și nu vreau să platesc 120 euro lunar abonament la telco :) Cu banii ăia prefer să fac altceva.


Aceasta postare a fost editata de kng: 23 decembrie 2012 - 10:18

  • 0

#868 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 decembrie 2012 - 10:53

Deci încă o dată ai o problemă cu producătorul programului. Cine e? Igo încă merge pe tot, doar că softul duce greu versiunile noi, ceea ce e cu totul altceva. Ce treabă are asta cu Android? Nexus primește 4.2 și e singurul produs comparabil cu Iphone, Google - Apple. GB suportă 99% din softul actual. Tu stai numai în roaming? Dai 4€ când ești pe afară. Alții pentru net extern cumpără o ofertă locală. Bine, noi vorbim despre România, un exemplu mai puțin fericit. Deși am văzut pe Facebook la prieteni că trimit din anumite baruri mesaje de localizare. Dar la noi mai e mult până departe. În alte țări altfel se pune problema.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#869 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 11:55

Eu am avut problema cu aparatul de la Fujitsu si iGO. Problema a fost acum câțiva ani.  Nu avea treabă explicit cu Android era doar un exemplu. Cu Android avea treabă faptul ca telefoane de genul Galaxy S nu au oficial suport pentru Android 4 și atunci depinzi de comunitate.

 

Da, știu că dai 4€/zi, eu am stat și 5 săptămâni afară și deci am folosit roamingul 35 zile consecutiv. Pur și simplu nu îmi convine să plătesc 175€. 


  • 0

#870 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 24 decembrie 2012 - 12:22

Nu pot să editez așa că adaug: Cătă nu dai nici un ban comunității când cumperi un telefon, din cauza asta mi se pare puțin incorect să fii la mâna ei cu upgrade-ul de OS iar producătorul să se spele pe mâini (vezi Galaxy S).


  • 0

#871 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 decembrie 2012 - 12:32

Daca stai 5 saptamani, iesi mult mai ieftin cumparand o cartela locala pe care s'o folosesti la nevoie.

Oferta cu 4euro/zi e si la Vdf, insa nu sunt sigur ca se aplica si la traficul de date. Si oricum, nu e o solutie pe termen lung


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#872 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 24 decembrie 2012 - 12:53

- faptul că 3GS are 6-ele prezintă şi părți negative, dar uite că sunt oameni care apreciază asta; - nu știu ce problemă ai avut cu iGo, ar fi interesant de studiat - vezi că și asta se dezvoltă pe margine; - faptul că OS-ul e liber e însăși esența alegerii lui, dar ceva îmi spune că nu prea folosești nici Linux ca bază; - vreau să știu punctual ce nu oferă Android, pentru că eu am tot spus despre iOS; - dacă vrei net extern, sunt alternative, pentru că așa nici intern nu este ieftin, numai că nu te obligă nimeni să-l activezi - cu Iphone fără net ce faci?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#873 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 24 decembrie 2012 - 01:11

Cătă: folosesc Linux ca bază, cu secole în urmă foloseam si Slack. Ca idee, în mediul enterprise, folosesc RHEL/SLES și nu produse de genul Fedora/Ubunt.

 

Am avut și Linux mulți ani (SuSe, RedHat, Ubuntu) dar am renunțat la el pe laptop. Pur și simplu am nevoie de tool-uri care nu există pe Linux.

 

Când vine vorba de servere pentru clienți, atunci da: sunt mare fan Linux sau Unix, dar Linux Enterprise cu suport! Pentru că atunci când ai o problemă trebuie să o rezolvi, ai un SLA.

 

Ce nu îmi place la Android: interfața, recunosc că nu m-am jucat cu 4.0 , dar în rest mi se pare mai greoi și neprietenos. Când schimb ecranele, la iOS parcă se mișcă natural, la diverse telefoane cu Android butonate de mine se mișca sacadat.

 

Ai dreptate, problema cu suportul OS-ului este la producătorul telefonului și nu la Android în sine. Dar cel puțin în prezent, un telefon fără OS e cam null. Eu mă refer la combinația telefon + sistem de operare, pentru că ești legat de ambele. Ca OS, probabil oferă tot ce oferă si iOS, eventual aș putea să îi reproșez, dar tu pe ce consideri că dai banii? Pe telefon , aparat , hardware în sine, pe softul din el (Android, iOS) sau pe amândouă?


  • 0

#874 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 24 decembrie 2012 - 08:05

Ce nu îmi place la Android: interfața, recunosc că nu m-am jucat cu 4.0 , dar în rest mi se pare mai greoi și neprietenos. Când schimb ecranele, la iOS parcă se mișcă natural, la diverse telefoane cu Android butonate de mine se mișca sacadat.

 

Atat ?


  • 0

#875 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 decembrie 2012 - 08:31

Atat ?


cand dai 600 iepuroi pe el "atat" ala nu mai pare asa putin cand te risti sa meri la masa cu bajetzii si sa puna vreunu un mar pe masa si sa faca misto de sacadarile din galaxy ...

chiar la s2, cu 4.0.4, sacadeaza la contacte/log apeluri daca sunt in lista contacte cu poza, in rest se misca super bine, poate ne zice cata cum e la s3, pe nexus7 inca nu am gasit nimic sa mearga sacadat.

pe mine nu ma deranjeaza insa.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi