Salt la continut


Fotografie
- - - - -

iPhone PRO si CONTRA


  • Please log in to reply
1702 replies to this topic

#1076 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 03 ianuarie 2013 - 10:27

Ma refeream la faptul ca te astepti la unele chestii si de fapt nu le face desi ti s-ar parea normal sa fie asa. Gen multitasking care de fapt nu e multitasking dar nimeni nu o sa-ti zica ca nu e pentru ca e mai bine ca gugustiucul sa creada ca e :)


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1077 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 ianuarie 2013 - 10:33

Important e ca gugustiucul sa fie multumit de prostofon, sa-i rezolve necesitatile, sa lucreze USOR cu el, si sa NU fie nevoit sa stea cu "surubelnita" in el toata ziua !


Aceasta postare a fost editata de Relu: 03 ianuarie 2013 - 10:37

  • 0

#1078 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 ianuarie 2013 - 10:42

Nene, tu nu auzi că nu stai cu șurubelnița în nimic??? Ai rămas blocat în trecut.

 

Va fi foarte interesantă implementarea Ubuntu. Deja Apple se agită cu iOs7 și Iphone 6, dar serviciile oferite de către Ubuntu sunt din altă lume. Voi putea rula inclusiv aplicații făcute exclusiv pentru Windows. Numai fanii cu ochelari de cal vor păstra Apple ca cel mai cel. Sau cei cu cerințe extrem de limitate, fericiți că un mega hardware poate merge fluid cu o aplicație deschisă.

 

La dracu, chiar și Android are o problemă dacă vor reuși să dezvolte suficient de mult sistemul. Acum să vedem cine are curaj să renunțe la Android și să-i susțină. Mi-a plăcut că au ales N4 pentru a prezenta sistemul, lovitură sub centură. Desigur nu ar fi fost posibil cu Apple, ăia se crizau imediat.



De fapt nici nu știu de ce mă obosesc. Tu oricum nu folosești :D


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1079 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 03 ianuarie 2013 - 10:57

Cătă: nu zic că Android e prost, mă uitam azi la un S3, îmi face puțin cu ochiul.  Eu însă am dat banii pe aplicații iOS și va trebui să le arunc să cumpăr altele dacă schimb, așa că.... mai bine nu :D 

 

Sunt încă mulțumit de telefon, și da... ai features simpatice pe Android gen: ssh, ftp, dar să fim serioși, cine iși face telefonul ftp server? Cine repară servicii prin ssh de pe telefon? Tot laptopul e sfânt când ai ceva de muncă.....


  • 0

#1080 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 03 ianuarie 2013 - 11:00

pe Android mai gasesti si free,personal as vrea sa iau un Nokia :lol:


  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#1081 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 03 ianuarie 2013 - 11:02

Și pe iOS găsești free, nu-i bai :)


  • 0

#1082 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 ianuarie 2013 - 11:10

Nene, tu nu auzi că nu stai cu șurubelnița în nimic??? Ai rămas blocat în trecut.

 

:lol: :lol: :lol:

http://www.garajul.r...despre-android/


Aceasta postare a fost editata de Relu: 03 ianuarie 2013 - 11:11

  • 0

#1083 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 ianuarie 2013 - 11:23

Dacă-și cumpără dispozitive care se pretează la așa ceva. Eu ce să le fac? Să ia ceva din clasa Iphone și să-și vadă de treabă. Eu n-am oprit și n-am făcut nimic telefonului de când l-am luat.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1084 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 ianuarie 2013 - 11:42

Așa ceva nu există :)

 

De fapt există. Nu vei primi niciodată un mesaj că ai rămas fără memorie, cum dă Windows de exemplu.

 

Variante iOS:

- ai deschis o aplicație, ai mai deschis una - înseamnă că prima nu-ți mai trebuie, o oprim. Nu ține cont de prea multe lucruri și dacă o face, ține cont numai de ce vrea Apple.

 

Varianta Android:

- ai deschis o aplicație, ai mai deschis una - sistemul analizează aplicația care rulează în spate. Dacă aplicația comunică că trebuie să ruleze permanent, atunci este pusă într-un sistem ierarhizat din care va suspenda la nevoie aplicațiile care sunt mai puțin importante. Dacă aplicația nu are astfel de drepturi, este analizată și decizia se ia în funcție de activitatea ei. Există și posibilitatea ca o aplicație deschisă să spună sistemului să o închidă pe cealaltă, având aceleași funcții. Dacă cealaltă nu zice nimic, atunci va fi suspendată. Dacă zice ceva, atunci vor rula ambele simultan. Caz concret la filme sau muzică. De exemplu Youtube oprește alte aplicații care oferă video ori sunet, pentru că este considerat în capul listei. Sau poate fi controlat accesul la net pe baza activității aplicației. Cea din fundal este analizată și dacă are trafic, atunci este menținută atât conexiunea, cât și aplicația. Dacă și-a terminat treaba, aplicația va fi suspendată și conexiunea oprită (dacă nu există altă aplicație care să o solicite). Și exemplele pot continua. Este numai un aspect. În principiu nu m-am legat de asta pentru că ține de nevoile utilizatorilor. Nu știu dacă este o limitare specifică iOS, de care să nu poată scăpa. Cert e că așa procedează ei. Pe platforma Android acum vor trece la 2GB RAM pentru a putea gestiona și mai multe aplicații.

 

Alt subiect, Apple tot vrea să scoată Google maps din peisaj și negociază achiziționarea Waze parcă îi spune. Ăștia au fost parteneri în dezvoltarea Apple maps.

 

De asemenea Apple caută un producător capabil să ofere servicii similare cu Samsung, pentru a nu mai folosi piesele lor. Apple a renunțat treptat la mai toate componentele Samsung, alese inițial pentru că erau deosebit de fiabile.

 

 

Cătă: nu zic că Android e prost, mă uitam azi la un S3, îmi face puțin cu ochiul.  Eu însă am dat banii pe aplicații iOS și va trebui să le arunc să cumpăr altele dacă schimb, așa că.... mai bine nu :D

 

Sunt încă mulțumit de telefon, și da... ai features simpatice pe Android gen: ssh, ftp, dar să fim serioși, cine iși face telefonul ftp server? Cine repară servicii prin ssh de pe telefon? Tot laptopul e sfânt când ai ceva de muncă.....

 

 

 

Din păcate așa funcționează Apple, de la început au avut acest sistem captiv. În Play store ce ai cumpărat poți folosi pe orice dispozitiv Android. Să știi că eu cunosc oameni care au Android și gestionează multe chesti în timp real de pe el.


Aceasta postare a fost editata de cata69: 03 ianuarie 2013 - 12:30

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1085 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 ianuarie 2013 - 12:02

Kng se referea la faptul ca daca ar trece la Android ar pierde aplicatiile platite, nu ca nu le poate folosi si pe alte dispozitive cu IOS


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1086 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 ianuarie 2013 - 12:23

Cine ar trece mah de bunavoie de la lexus la hyundai ? :lol: :lol: :lol:


  • 0

#1087 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 ianuarie 2013 - 12:27

Kng a zis ca ii face cu ochiul S3'ul


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1088 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 03 ianuarie 2013 - 12:28

@Cata -cea mai corecta si completa explicatie de pana acum!

Personal ma inteleg ok cu S2-ul doar ca taciscrinul ma enerveaza de aia si caut ceva prostofon cu taste Nokia E6 pana acum e cap de lista.tre sa vad cum fac ca tre sa il iau la schimb cred


Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 03 ianuarie 2013 - 12:29

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#1089 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 ianuarie 2013 - 12:29

Daca-si ia, ii pune aripi ! :lol:


  • 0

#1090 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 03 ianuarie 2013 - 12:32

Kng se referea la faptul ca daca ar trece la Android ar pierde aplicatiile platite, nu ca nu le poate folosi si pe alte dispozitive cu IOS

 

Multe dintre ele le va gasi free pe Play :)

 

Cătă: nu zic că Android e prost, mă uitam azi la un S3, îmi face puțin cu ochiul.  Eu însă am dat banii pe aplicații iOS și va trebui să le arunc să cumpăr altele dacă schimb, așa că.... mai bine nu :D

 

Sunt încă mulțumit de telefon, și da... ai features simpatice pe Android gen: ssh, ftp, dar să fim serioși, cine iși face telefonul ftp server? Cine repară servicii prin ssh de pe telefon? Tot laptopul e sfânt când ai ceva de muncă.....

 

Eu fac asta. Ba am facut chiar si remote desktop de pe telefon. Desigur ca as fi preferat un laptop sau macar o tableta dar nu le aveam la indemana.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1091 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 ianuarie 2013 - 12:33

Kng se referea la faptul ca daca ar trece la Android ar pierde aplicatiile platite, nu ca nu le poate folosi si pe alte dispozitive cu IOS

 

Își ia I6, că sunt disperați ăștia să lanseze unul nou, doar că nu prea le ies treburile. Vor fără Samsung și Google, chestie care e mai dificilă decât și-au imaginat.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1092 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 03 ianuarie 2013 - 12:41

Adica utilizatorii Apple or sa plateasca pentru o schimbare strategica a procesului de productie? Stiu astia sa faca business :)


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1093 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 03 ianuarie 2013 - 01:02

Își ia I6, că sunt disperați ăștia să lanseze unul nou, doar că nu prea le ies treburile. Vor fără Samsung și Google, chestie care e mai dificilă decât și-au imaginat.

 

Eu la serviciile Google nu voi renunța niciodată: am mai spus, Google Maps e genial. Când Apple va găsi o metodă să îmi interzică utilizarea de servicii Google voi renunța la aifoane.

 

Samsung face componente ok, oricât ar dori Apple să scape de ei. Probabil acest război îi va duce la moarte long term.

 

 

Multe dintre ele le va gasi free pe Play :)

 

 

Eu fac asta. Ba am facut chiar si remote desktop de pe telefon. Desigur ca as fi preferat un laptop sau macar o tableta dar nu le aveam la indemana.

 

iGO nu este free pentru nici o platformă. Hărțile alea trebuiesc plătite, suportul/mentenanța lor. Și eu am RDP pe telefon, dar nu folosesc, bine, am un ecran mult prea mic. Ssh util pe telefon.... doar dacă ești sys admin, altfel nu. RDP, chiar și pe 4” este mult prea puțin.


Aceasta postare a fost editata de kng: 03 ianuarie 2013 - 01:06

  • 0

#1094 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 ianuarie 2013 - 01:25

Primo de fapt nici nu există oficial pentru Android în Play Store. Dacă ai plătit toate serviciile secundare, înțeleg că ți-e greu să renunți la 200€. Nu era mai bună o soluție dedicată?


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1095 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 03 ianuarie 2013 - 01:35

Repet, folosesc iGO foarte mult când sunt plecat în interes de serviciu și sunt pieton. E mai comod să am un singur device, decât buzunarele pline și cu GPS și cu telefon.


  • 0

#1096 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 03 ianuarie 2013 - 01:54

Google Maps nu e suficient? :)


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1097 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 ianuarie 2013 - 02:10

Cand esti in roaming mai degraba o dai pe Igo ;)

Eu sunt de parere ca Google Maps e mai bun ca Igo, insa cum practic nu functioneaza decat online ... nu poate fi tot timpul de ajuns


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1098 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 03 ianuarie 2013 - 02:40

mie google/navigation nu imi gaseste traseu de la bucuresti spre sofia/grecia/vourvourou ... am incercat si cu telefonu si cu tableta, evident cu gps on, de pomana, in schimb nu au nici o problema cu budapesta/viena/nantes ... 


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1099 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 03 ianuarie 2013 - 02:54

@Mecea: trebuie să ai hărțile și pentru țările intermediare prin care treci, sigur le ai? Dacă îți lipsește Bulgaria e normal comportamentul...

 

Eu mi-am cumpărat harțile pentru toată Europa și nu am avut nici o problema cu iGO. Am verificat și iGO pentru Android într-adevăr nu există, ci Navigon, dar ăla nu l-am încercat.


  • 0

#1100 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 03 ianuarie 2013 - 03:14

dormi ... somn usor


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi