Salt la continut


Fotografie
- - - - -

iPhone PRO si CONTRA


  • Please log in to reply
1702 replies to this topic

#1026 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 01 ianuarie 2013 - 07:40

@Grinch: am citit linkul de la tine, concluzia este faptul ca iOS manageuieste aplicatiile astfel incat sa nu ramana nici una ruland in background nici macar accidental, si sa iti manance bateria la telefon inutil.

 

Faza e ca ... am patit o chestie ciudata, cand eram abroad, si nu am putut rezolva decat prin download de iOS de pe net si instalare de la zero, cu reboot in safe mode sau ceva de genul. Practic incarcam telefonul, desi nici o aplicatie nu era activa, in 4 ore maxim se descarca de la 100% la 0%. Nu a tinut nici restore de backup, nici stop/start , nimic. A trebuit sa apelez la solutia extrema de care am spus si care m-a costat pierderea datelor din telefon. 

 

 

Pe de alta parte, cum ziceam, ce pretentii sa ai referitoare la multitasking de la un telefon? 


  • 0

#1027 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 ianuarie 2013 - 08:19

Totuși ai. Dar nu aveți back-up prin Cloud?

Ăștia de la Gogu sunt puțin imbecili la faza cu back-up. În mod ciudat, ei oferă opțiunea de a face back-up la anumite chestii (inclusiv o serie de date, mesaje etc.), dar fără a fi implementat asta în vanilla (adică dacă cineva scrie o aplicație, are pe ce să o dezvolte, dar implicit opțiunea nu există). Nici Samsung nu s-a băgat în seamă (pentru că au rahatul ăla de KIES). Dar să-ți salvezi mesajele este chestie de-un click și le poți sincroniza cu absolut orice dispozitiv Android ce folosește contul tău, iar ca bonus sunt accesibile și pe net. Doar că nu au marketing-ul ăsta în spate cu Cloud-ul. E o chestie totuși destul de importantă.

Așa cum softul permite practic să ai acces la mesaje în mod clasic, cu primite/trimise, doar că funcția nu e accesibilă decât prin programe de la terți. În mod evident că foarte multă lume nu o să afle treburile astea niciodată. Unii săracii nici măcar nu pot învăța să folosească produsele mai complexe. Chiar azi citeam și mă distra într-un fel cum un tip nu se descurca cu numeroasele butoate de pe HTC (specifice Android) și cu funcțiile atașate lor (care de altfel sunt configurabile).
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1028 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 01 ianuarie 2013 - 08:29

La vremea cand am patit eu prostia aia, nu exista backup in cloud. In plus, repet, restore-ul backupului din laptop nu a ajutat cu nimic! Eram in business travel asa ca aveam laptopul cu mine si am putut sa remediez problema. Daca mi se intampla asta in concediu cand nu tin laptopul cu mine mi-o furam mai rau.

 

Backupul in cloud mi se pare o prostie. Datele tale ajung in cloud, publice, nu iti garanteaza nimeni confidentialitatea. La Gmail, citisem odata EULA, si zicea ca orice fisier transmiti prin email devine sau poate deveni proprietatea lor intelectuala, asta acum cativa ani. Chiar aveti curaj sa tineti date confidentiale acolo?  Google oricum face si el multe magarii pe partea de confidentialitatea datelor, sunt sigur ca isi implementeaza "bunele politici" in toate produsele, inclusiv Android.

 

Sunt multe firme care nu permit salvarea datelor de pe telefoanele angajatilor in cloud, tocmai datorita aspectelor de care ziceam.


  • 0

#1029 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 ianuarie 2013 - 09:06

Dacă e în telefon, deja nu mai e privat.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1030 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 01 ianuarie 2013 - 09:13

Come on, nu cred ca iti acceseaza alte aplicatii fisierele tale din telefon sau ca le trimit prin serviciul de date catre terte persoane.


  • 0

#1031 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 ianuarie 2013 - 09:26

Ți-am spus că aplicația care oferea informații detaliate despre cine și ce transmite din telefon a fost imediat interzisă de către Apple.

Și pe Android majoritatea aplicațiilor gratis importante culeg o grămadă de date, inclusiv cu privire la conținutul accesat pe telefon. Până și tastatura memorează tot ce ai scris sau copiat. Abia acum la ultimul update Samsung a introdus opțiunea de a tasta în mod privat. Dar cele 3rd party nu au așa ceva. Swift a putut reproduce integral un text de vreo 5 rânduri, copiat, nu scris.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1032 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 01 ianuarie 2013 - 09:31

Și, după părerea ta, care stă mai bine la capitolul securitate? Cum spuneam, nici cu Google nu îmi este deloc rușine la acest capitol. Sunt curios cât de flexibil si sigur va fi/este WM8.


  • 0

#1033 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 ianuarie 2013 - 09:51

Între noi fie vorba, nimeni.

La toți se găsesc în mod constant probleme. Îți asumi că tot ce pui acolo poate, atenție poate fi accesat într-un mod sau altul.

Asta mi-a adus aminte de modul privat în care teoretic puteai să te plimbi pe net, numai că plug-in-urile culegeau și păstrau datele chiar și așa. Sau de ultima fiță, să poți trimite poze sau filme ce sunt șterse automat după vizualizare. Evident că mulți s-au pus pe treabă și au trimis tot felul de tâmpenii. Chestia e că dacă nu te uitai la material când aveai notificare, el putea fi găsit în telefon și copiat fără probleme. Te-ai fi așteptat la o metodă de criptare, nu?

Toate drăciile astea nu mai oferă de mult intimitate și pe cât posibil trebuie configurate să limiteze pagubele, pentru că despre eliminarea lor este imposibil.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1034 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 ianuarie 2013 - 10:02

Uite apropo de scăpări

http://blog.gsmarena...on-your-iphone/

 

 

The DND feature allows you to set a period of time when your iPhone will stop alerting you of incoming calls, messages and notifications. It doesn’t affects the alarms though.

Unfortunately since last midnight the DND mode won’t turn off automatically once the scheduled time comes and continues to silence pretty much everything. If you are in iPhone user, don’t panic, your friends didn’t forget you (probably), your phone is not alerting. And maybe those friends you have a hard time reaching since last night, are probably victims of the said bug.

Anyway, you can’t fix this with just switching the feature on/off (already tried this, it eventually get stuck again), so you’ll have to turn it off until an official update becomes available.

 



Și un comentariu
 

 

 

Idiot, Apple intended to do this, they wanted everyone to relax in new year's day !

 

 

LOL. Eu nu m-aș baza niciodată că o anumită platformă este în mod tradițional, perfectă. Așa ceva nu există. Și dacă nu vezi chestii sau nu știi că există, evident că asta nu înseamnă că ele chiar nu există.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1035 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 01 ianuarie 2013 - 10:13

M-am uitat și eu acum pe logurile la aifone-ul meu, mda , multe loguri, unul pe fiecare zi, chiar și mesaje cu low memory, o listă de aplicații ce par active, precum și aplicația ce consuma cea mai multă memorie, se pare că era Safari. 

 

Eu nu am sesizat nimic în interfață, totul mergea perfect normal.


  • 0

#1036 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 02 ianuarie 2013 - 09:14

@kng

Androidul are multitasking adevarat. Daca vrei iti caut un articol si cu diferentele intre cele doua tipuri de multitasking. In anumite cazuri este util sa stii ca o aplicatie trimisa in background isi continua treaba (download/upload, monitorizare, etc). Legat de iPhone, end user-ul nu stie cum functioneaza ci doar banuieste pe baza comportamentului telefonului. Cu alte cuvinte, e doar marketing. Daca Apple nu o spune in mod direct atunci nu o spune pentru ca utilizatorii sa traga concluzii gresite nu pentru ca vezi doamne chiar ar face chestia asta. Cand ajungi sa le cunosti "inside-out" deja lucrurile astea te lasa rece.

 

@cata

Un serviciu de cloud backup astept si eu de la Google. Platforma exista deja (Drive/Docs/etc) dar lipseste functionalitatea din OS. Am acum o aplicatie pe care am instalat-o de cand am cumparat telefonul si nu am mai scos-o niciodata care imi face backup la call-uri si SMS-uri direct in contul de mail. Pentru poze am Dropbox iar pentru documente Box.com (unde am avut norocul sa prin o oferta de 50Gb). Daca exista o singura aplicatie care sa le faca pe toate era perfect.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1037 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 ianuarie 2013 - 10:32

Da, platforma există și e mai dezvoltată comparativ cu Apple.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1038 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 02 ianuarie 2013 - 10:55

@Grinch: download/upload poti face foarte bine cu un PC, nu iti trebuie telefon pentru asta. 


  • 0

#1039 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 02 ianuarie 2013 - 11:17

Am împrumutat bani de la prieteni şi mi-am cumpărat iPhone 5.

Acum nu mai vorbesc cu sărăntocii ăia!


  • 0

#1040 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 ianuarie 2013 - 11:21

Ma faceti sa zambesc cu multitaskingul vostru. E ca si cum ai zice ca te pishi pe climatronic ca stiti voi mai bine cum sa dati din botoane !  :D 


  • 0

#1041 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 ianuarie 2013 - 11:38

Nu bre, e ca la benzinare. Când accelerezi, se oprește clima :D
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1042 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 ianuarie 2013 - 12:00

Faptul ca DOAR UNELE aplicatii pot funtiona in background e un FEATURE !

Nu tre sa inchizi tu ca maimuta TOATE aplicatiile cand iesi din ele ! :lol:


  • 0

#1043 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 ianuarie 2013 - 01:55

Evident că e un feature. Orice e feature la Apple :P

 

Ia zi, la Android trebuie să închizi toate aplicațiile? Me LOLs.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1044 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 ianuarie 2013 - 01:58

Daca nu tre sa le inchizi, care-i diferenta ??? :D


  • 0

#1045 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 ianuarie 2013 - 02:37

»

@kng

Androidul are multitasking adevarat. Daca vrei iti caut un articol si cu diferentele intre cele doua tipuri de multitasking. In anumite cazuri este util sa stii ca o aplicatie trimisa in background isi continua treaba (download/upload, monitorizare, etc). Legat de iPhone, end user-ul nu stie cum functioneaza ci doar banuieste pe baza comportamentului telefonului. Cu alte cuvinte, e doar marketing. Daca Apple nu o spune in mod direct atunci nu o spune pentru ca utilizatorii sa traga concluzii gresite nu pentru ca vezi doamne chiar ar face chestia asta. Cand ajungi sa le cunosti "inside-out" deja lucrurile astea te lasa rece.

»


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1046 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 ianuarie 2013 - 02:51

Iar o dai de garduri ? :lol:

Handroidu inchide sau nu aplicatiile ??

O data zici ca nu, alta data zici ca da .... :D

 

La aifon NU trebuie sa stie maimutoiu ce se inchide si ce nu, pentru ca stie AIFONU mai bine decat el care sa le inchida si care nu !

 

Fac si o schitza ? :D


  • 0

#1047 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 02 ianuarie 2013 - 03:29

Stie pe dracu. :lol:

 

Daca nu-ti instalezi killere de aplicatii, o sa mearga ca kuru.


Aceasta postare a fost editata de adytzu: 02 ianuarie 2013 - 03:29

  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#1048 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 02 ianuarie 2013 - 03:52

Aveam de făcut update la vreo 37 de aplicații, așa că ieri m-am logat pe Wifi și i-am dat update all. Aplicațiile se updatau, dar, adevărat, când ieși din acea aplicație, update-ul mai merge puțin după care se oprește. Practic ăsta e un mecanism stupid de protecție, să nu o ia vreo aplicație razna și să îți consume bateria.

 

Din punctul meu de vedere nu este vorba că nu este capabil de multitasking, este vorba doar de o soluție proastă de a rezolva o problemă.


  • 0

#1049 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 ianuarie 2013 - 04:13

Relu nu înțelege pentru că nu a folosit. Android nu oprește aplicația așa cum se gândește el, dar nici eu. Aplicațiile sunt gestionate în funcție de ce fac. E un sistem mai complex. Bateria ține la fel la ambele. Pot numai specula că dacă Apple nu ar avea acest sistem, bateria s-ar consuma foarte repede sau s-ar pierde fluiditatea specifică. Pot face și o schiță.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1050 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 02 ianuarie 2013 - 04:21

... Pot face și o schiță...


de pomana, torquemada oricum nu s-ar uita la ea de frica ca-i ard ochii in orbite de la atata erezie, sau ca e ceva vrajitorie specifica facuta sa-l atraga in pacat ...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi