Salt la continut


Fotografie
- - - - -

iPhone PRO si CONTRA


  • Please log in to reply
1702 replies to this topic

#976 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 decembrie 2012 - 12:23

Sigur n'ai prin telefon/calculator/consola vreo aplicatie pirat?

Din comentariile de'acolo am inteles ca inca mai sunt solutii ptr piratare, dar deja erau cativa decisi sa schimbe marul pe robotelul verde. Ca deh, cum adica sa plateasca pentru aplicatii? :lol:


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#977 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 31 decembrie 2012 - 12:46

astazi ma uitam la 4s si si mi se parea destul de mic fata de S3&Co......mai merita oare acest telefon banii?


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#978 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2012 - 07:44

Corect !

 

Ia-ti un Note II ! :lol: :lol: :lol:


  • 0

#979 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 31 decembrie 2012 - 09:34

Andrei: nu am jb nici pe telefon, nici pe consola, dau banii pe blu ray, jocuri ( oricum nu ma joc, deci am cumparat doar 4-5 jocuri) , am apps licentiate sau trial ( ex winrar ce poate fi inlocuit cu 7 zip)
  • 0

#980 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 31 decembrie 2012 - 09:49

Cata: iphone stie si el de widgeturi, sa afiseze informatii in timp real, parca tu ai fost cel care spunea ca nu stie.
  • 0

#981 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2012 - 09:54

Toti cei care critica aifoanele, NU au pus mana deloc pe ele, sau doar le-au "pipait" .....  :D 


  • 0

#982 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 31 decembrie 2012 - 10:14

Mie imi place aifonul ca e mic, sta discret in buzunar si nu se vede ca e ceva acolo. Unii vor telefon mare ca sa aiba ceva mare si tare in buzunare :D

Nu ma intereseaza cat de complex sau spartan e codul unei aplicatii/ platforme, ci sa fie functional si cu cat mai putine buguri.
  • 0

#983 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2012 - 10:43

.....
Nu ma intereseaza cat de complex sau spartan e codul unei aplicatii/ platforme, ci sa fie functional si cu cat mai putine buguri.

 

BINGOOO !!


  • 0

#984 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 decembrie 2012 - 04:26

Cata: iphone stie si el de widgeturi, sa afiseze informatii in timp real, parca tu ai fost cel care spunea ca nu stie.

 
Aha, ia detaliază te rog.
 
Are Apple unele și numai alea merg. Ia spune tu câte sunt? E ca la Apple maps, au și ei. Am fost eu porc. Scuze. Gata, mâine cum deschide, iau 4 bucăți, să am totuși buzunarul MAREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.
 
Cu JB poți pune ca pe un telefon normal.


 
 

Toti cei care critica aifoanele, NU au pus mana deloc pe ele, sau doar le-au "pipait" .....  :D

 
 
 
 
Mai grav e că se pare că nici cei care îl au nu știu.
 
 

Mie imi place aifonul ca e mic, sta discret in buzunar si nu se vede ca e ceva acolo. Unii vor telefon mare ca sa aiba ceva mare si tare in buzunare :D

Nu ma intereseaza cat de complex sau spartan e codul unei aplicatii/ platforme, ci sa fie functional si cu cat mai putine buguri.

 
 
 
Orice face fericit un posesor de Apple e OK pentru mine. Să le utilizați cu plăcere. La mulți ani!

Aceasta postare a fost editata de cata69: 31 decembrie 2012 - 04:33

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#985 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 31 decembrie 2012 - 04:36

In notification center, pot activa diverse aplicatii ce sa imi afiseze informatii acolo. Aplicatiile respective sunt widgeturi, sau cel putin asa sunt denumite de catre Apple si se si comporta ca un widget. Eu oricum tin Notification center dezactivat, pentru ca nu imi este util. Nu zic ca nu este util in general, ci pur si simplu eu pot trai fara el. Cand am nevoie de o aplicatie, sau o informatie, deschid acea aplicatie, imi fac treaba si gata. Aceasta actualizare de informatii in timp real iti consuma bateria ceva mai mult, ca sa faca push, etc. Parerea mea, poate gresesc.

 

Mergand in Notification center, vad o serie de aplicatii ce sunt deja acolo, apoi imi scrie "Not in notification center" si vad o lista de aplicatii, probabil toate instalate, deschid inclusiv Skype de exemplu sau facebook, Pulse, AVForums si apoi am un buton ce imi permite sa trimit aplicatia in Notification center, de asemenea am o alt sectiune ce imi permite sa configurez  "alert style" cum sa apara informatia pe ecran. 

 

Din posturile tale, inteleg ca ai oarece treaba cu developmentul pe Android / iOS si ca esti in tema. Nu neg ca Android nu are avantajele lui, sau ca nu o fi mai bun la anumite aspecte, eu doar ma declar multumit pana acum.  Si da... la unele chestii ma scarpin aiurea (vezi transfer de fisiere din pc pe telefon, gen pdf-uri) dar m-am obisnuit.


  • 0

#986 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 decembrie 2012 - 04:55

:)

Cel mai important e să vă placă vouă, nu mie. EU am ales după cum înțeleg lucrurile și ce corespunde nevoilor mele.

Ăla nu e widget, sfidează chiar noțiunea, dar oricum Apple are marketing bun și redefinește anumite concepte :)

Sunt multe de criticat în abordarea lor, dar îi înțeleg. Trebuie să mențină permanent o interfață perfectă în fața utilizatorului. Asta îi și reține din evoluție. Dacă nu-și asumă niște riscuri, vor pierde. Desigur că cel mai rău lucru care se poate întâmpla este să vedem și fizic că nu-s perfecți. Culmea e că din log-uri s-au făcut statistici și pe iOS mai multe aplicații au crash-uri decât pe Android. Diferența este dată de modul în care este gestionată problema în relație cu utilizatorul. Până la urmă nu ne interesează ce se întâmplă în spate. Ce mă interesează este să-mi ofere libertate în alegere corelat cu accesul facil și SIMULTAN la cât mai multe chestii (la Android practic la toate dacă vrea dezvoltatorul) și să nu mai vândă gogoși din astea cu "widget"-uri 3rd party în notificări. Are și Android notificări, are și acolo info (de exemplu la aplicațiile care oferă opțiunea, arată de cât timp rulează, ce rulează, poți schimba setări etc.) - așa parcă pot spune că widget-urile au propriile lor widget-uri :D


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#987 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 31 decembrie 2012 - 05:06

Asta cu conceptul la widget nu zic ca nu ar fi dubios, sau diferit fata de conceptul clasic. Pe de alta parte, imi afiseaza niste informatii, imi permite sa pun aplicatia aia unde vreau pe ecran, si sa setez ce sau cum sa apara, se apropie sa zicem de concept. Cum este insa implementat acest concept... adevarat, poate fi ceva total diferit fata de ceea ce inseamna widget.

 

Exemplul cu aceasta modificare de concepte, nu se gaseste doar la Apple, cel putin eu ma intalnesc frecvent cu astfel de situatii. Si atunci trebuie sa pierzi timpul cu fiecare si sa vezi ce inseamna pentru acel om widget sau portlet sa zicem, si apoi sa vezi cum ii oferi ceea ce iti cere. Nu zic asta ca sa iau apararea Apple, fac si ei o manareala, adevarat :)


  • 0

#988 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2012 - 05:50

http://www.apple.com/webapps/weather/

 

http://appadvice.com...ne-weather-apps

 

:D


Aceasta postare a fost editata de Relu: 31 decembrie 2012 - 06:14

  • 0

#989 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 decembrie 2012 - 07:43

Tu știi ce e Widget, Cydia, Jailbreak?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#990 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2012 - 07:46

Tu stii cum se strang suruburile la o chiuloasa, sau ce-i aia o linie de arbore  ?


  • 0

#991 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 decembrie 2012 - 07:48

Păi nu scriu despre asta :wub:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#992 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2012 - 07:49

Dar judeci masinile, nu ? :)


  • 0

#993 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 decembrie 2012 - 08:08

Nu m-aş băga să sugerez ceva mecanică. Nici nu cred că am făcut-o vreodată.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#994 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 31 decembrie 2012 - 08:09

se da cu masinile, le foloseste, nu judeca cat/cum sunt prinse suruburile ...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#995 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2012 - 08:10

Dar judeci masinile, nu ? :)



In ANSAMBLU !!!


  • 0

#996 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 31 decembrie 2012 - 08:12

daca vorbim de ansamblu nimeni nu neaga calitatea fabricatiei la maru vietii
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#997 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2012 - 08:15

daca vorbim de ansamblu nimeni nu neaga calitatea fabricatiei la maru vietii

 

La care daca adaugi si OS-ul extrem de stabil ( merele au cele mai stabile os-uri ), nu mai ramane decat pretul ( justificat dealtfel in totalitate ) la care nu ajunge oricine ! :)


  • 0

#998 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 31 decembrie 2012 - 08:21

iOS nu are widget-uri. Ce are iOS-ul este un sistem de notificari care exista implementat mult mai bine pe Android incepand cu 2.1 daca nu ma insel.

Si daca intreaba cineva am iPhone 4 si HTC Desire (Android 2.3) si exista si o aplicatie pe Apple Store si Play la care am contribuit. Si in curand or sa mai apara si altele :)


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#999 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 31 decembrie 2012 - 08:30

deseneaza-i o schema cu astea la relu poate asa reuseste sa priceapa ce e ala widget si cum de lipseste din marul perfect, raspunsul fiind simplu > daca ar fi fost cu adevarat util se regasea in ios dar cum nu se regaseste inseamna ca doar e o stupizenie folosita de hateri sa diminueze realizarile incontestabile, precum si meritele meritorii, ale ios ... bafta in noul an si la multe mere
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1000 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2012 - 08:35

Stiai ca NU au toate fumigenele pompa de amorsare manuala ? :D


Aceasta postare a fost editata de Relu: 31 decembrie 2012 - 08:35

  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi