Salt la continut


Fotografie
- - - - -

iPhone PRO si CONTRA


  • Please log in to reply
1702 replies to this topic

#1001 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 31 decembrie 2012 - 08:45

@Cata: Apple maps e cea mai mare porcarie existenta pe pamantul asta. E de cacao, poti face ceva pe ea, la mine are o eroare de cateva strazi diferenta, nici macar cativa metri, dar ma pipi pe ea si nu o folosesc.

 

Aplicatiile Google sunt foarte bune, le apreciez si le folosesc. Google maps, am mai spus, e genial, v-am dat exemple. Google street e super tare, emailul e foarte ok, Google ca search engine este absolut fantastic, dar nu imi place OS-ul ala si pace. Recunosc, nu am folosit Android 4, trebuie sa ma joc cu unul sa ma convinga. 

 

Multitasking in iOS? Pai dau un singur exemplu la mine: vorbesc la telefon si in acelasi timp merge si navigatia (iGO) , merg absolut ok cele 2 in paralel. Mai multe de atat... sa fim seriosi, ce vrei? Aplicatie de brute force, vorbit la telefon, gps? Nu vad totusi cate chestii poti face in paralel cu un device cu ecran de 4" (ma rog, +/- 1") 


  • 0

#1002 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 31 decembrie 2012 - 08:51

Ala nu e multitasking, sau e acelasi multitasking care exista si la Windows 95 :) Iti pune aplicatia de navigatie in sleep cat timp vorbesti la telefon. La ambele sisteme de operare iOS si Android, telefonia e un task aparte (e si normal doar functia lor principala ar trebui sa fie cea de telefonie). Multitasking-ul la un telefon este doar o gaselnita, in 99% din cazuri nu ai nevoie de el :)


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1003 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 31 decembrie 2012 - 09:36

@Grinch: in timp ce vorbesc la telefon, harta se schimba, navigatia se actualizeaza in functie de noua mea pozitie. Cum naiba sa nu fie multitasking asta? Cum naiba sa fie in standby? Iar telefonul merge fara intreruperi, deci nu poti spune ca el comuta intre aplicatii si nu imi dau seama.


  • 0

#1004 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 decembrie 2012 - 10:10

Tu stii cum se strang suruburile la o chiuloasa, sau ce-i aia o linie de arbore  ?

 

Chiulasa, Relule! :P


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1005 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2012 - 10:14

Eu am invatat de chiuloasa. Ca ulterior modifica toti idiotii limba romana nu e treaba mea.


  • 0

#1006 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 decembrie 2012 - 10:53

N'am gasit sa verific mai devreme de 1986, asa ca o sa te cred pe cuvant de data asta :D


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1007 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 decembrie 2012 - 10:57

@Grinch: in timp ce vorbesc la telefon, harta se schimba, navigatia se actualizeaza in functie de noua mea pozitie. Cum naiba sa nu fie multitasking asta? Cum naiba sa fie in standby? Iar telefonul merge fara intreruperi, deci nu poti spune ca el comuta intre aplicatii si nu imi dau seama.


Da tu știi că nu toate Iphone-urile pot face asta? Inclusiv 5. E chiar o discuție recentă în state. Îți zic eu de la mine, deși nu m-am legat de asta. Torent, muzică pe fundal, o codare în desfășurare și eu îți scriu ție. Cred că poți face și tu. Dar nu toate pot simultan date și voce. E altceva. Sunt multe chichițe luat la puricat. 99% e drept că nu sunt cunoscute utilizatorului normal.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1008 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 ianuarie 2013 - 09:23

daca vorbim de ansamblu nimeni nu neaga calitatea fabricatiei la maru vietii

calitatea fabricatiei Samsung ?

am auzit si eu, nu dau cu paru.

:)


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1009 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 ianuarie 2013 - 09:47

Nu conteaza CINE le face, ci PENTRU cine sunt facute, si ce standarde de calitate sunt obligati sa respecte.

Nu stiu aifoanele unde sunt facute, dar laptoapele mar ( poate si pisiurile desk ) sunt facute in China, pe aceelasi plaforma industriala unde sunt facute aproape toate divaisurile electronice din lume.

La fel si componentele, unele sunt facute de Samsung, altele de altii, dar la fel, calitatea ( si pretul, evident ) depinde de standardele impuse de client.


Aceasta postare a fost editata de Relu: 01 ianuarie 2013 - 09:51

  • 0

#1010 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 01 ianuarie 2013 - 09:54

calitatea fabricatiei Samsung ?
am auzit si eu, nu dau cu paru.
:)


e departe rau de a marului, cel putin pentru gusturile mele, htc au si aia telefoane spectaculoase ca si build quality

nu e aifeon ma relule sa nu scrie pe el urmatorul text kktor > designed by apple in california, assembled in china.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1011 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 ianuarie 2013 - 10:03

........

nu e aifeon ma relule sa nu scrie pe el urmatorul text kktor > designed by apple in california, assembled in china.

 

Si eu ce am scris mah in postul dinainte ?? :lol: :lol: :lol:


  • 0

#1012 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 01 ianuarie 2013 - 10:11

...Nu stiu aifoanele unde sunt facute...


pentru o scurta fractiune de secunda ti-ai recunoscut slabiciunile, dar vad ca ti-ai revenit,oricum momentul acesta ar trebui memorat > relu nu a stiut ...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1013 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 ianuarie 2013 - 10:14

Am scris CLAR ca sunt facute IN ALTA PARTE !!!

 

Ti-am zis eu ca stai prost si cu cititul .... :lol:


  • 0

#1014 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 01 ianuarie 2013 - 10:20

Pai imprumuta-i si lui o carte de Bihor sa ceteasca omu'! :lol: :lol:


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1015 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 ianuarie 2013 - 10:22

Crd ca a cetit azinoapte destula d-aia de Cluj ! :lol:


  • 0

#1016 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 01 ianuarie 2013 - 10:25

ai zis clar ca nu stii cine le face, dar se vede ca momentul de slabiciune a trecut, oricum daca tot stai asa de bine cu cititul pune mana si citeste ce ai scris cu manuta ta, poate reusesti sa-ti aduci aminte
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1017 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 ianuarie 2013 - 10:28

Bai Gonzales, productia de masa a electronicelor se face in China sau Korea.


  • 0

#1018 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 01 ianuarie 2013 - 05:02

Stiu pe cineva caruia i-a zburat HTC-ul din masina pe geam, a trecut masina din spate peste el, si mergea fara probleme. 

 

Mai stiu pe altcineva care a scapat iPhone-ul in cada, in apa fierbinte, l-a scos, a mers fara probleme. Mie mi-a cazut pe asfalt de la 1.7 metri inaltime, nu s-a spart sticla, merge fara probleme.

 

@Cata: tu vorbesti de partajarea unui canal de comunicatie (3G-ul) intre serviciul de voce si un alt serviciu ce trimite date pe acelasi canal. Nu ma pricep la telco, dar ma astept sa fie la fel ca la orice protocol de comunicatie, exemplu: torrente: ai o banda, daca downloadezi un fisier ai o viteza, daca downloadezi inca 3 fisiere pe langa primul, aproape sigur iti scade viteza de download la primul datorita limitarilor de retea. Nu e vorba de limitare referitoare la multi tasking. 


  • 0

#1019 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 01 ianuarie 2013 - 05:45

Tu cand ti-ai luat beheamve ai fost multumit de ce ti-a oferit masina, corect ?
Ai modificat ceva la ea ? Nu imi aduc aminte ...
De ce nu ti-ai luat duster sa-l "tunezi" ?

Pricepi acum ? :)


Ciudat argument, eu aveam impresia ca parere lui Relu despre BMW-uri este ca sunt niste masini proaste, scumpe si overpriced, care sunt cumparate numai pentru emblema (marketing)... Hm, adica un fel de Apple in opinia fanilor Android?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#1020 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 ianuarie 2013 - 05:57

Overpriced si inutil pentru utilizatori normali e atat beheamveu cat si aifonu. La prostofon macar nu ai alternativa de calitate si os adevarat decat in aifon !


  • 0

#1021 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 ianuarie 2013 - 06:32

Stiu pe cineva caruia i-a zburat HTC-ul din masina pe geam, a trecut masina din spate peste el, si mergea fara probleme. 
 
Mai stiu pe altcineva care a scapat iPhone-ul in cada, in apa fierbinte, l-a scos, a mers fara probleme. Mie mi-a cazut pe asfalt de la 1.7 metri inaltime, nu s-a spart sticla, merge fara probleme.
 
@Cata: tu vorbesti de partajarea unui canal de comunicatie (3G-ul) intre serviciul de voce si un alt serviciu ce trimite date pe acelasi canal. Nu ma pricep la telco, dar ma astept sa fie la fel ca la orice protocol de comunicatie, exemplu: torrente: ai o banda, daca downloadezi un fisier ai o viteza, daca downloadezi inca 3 fisiere pe langa primul, aproape sigur iti scade viteza de download la primul datorita limitarilor de retea. Nu e vorba de limitare referitoare la multi tasking. 


N-am adus eu în discuție multi-tasking acum. Am dat exemplu pentru că mai sunt unii care folosesc telefonul la sarcini simultane.

Era vorba despre imposibilitatea de a transmite date și voce în același timp. Adică pui Google maps, ești pe stradă și te sună un amic. Nu mai ai acces la net. Asta referitor la exemplul tău. Pentru că nu toate telefoanele de la Apple sunt la fel. Întrebare de baraj însă, de unde știi ce cumperi exact? O să vezi că Apple nu face precizări în acest sens.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1022 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 01 ianuarie 2013 - 06:41



Era vorba despre imposibilitatea de a transmite date și voce în același timp. Adică pui Google maps, ești pe stradă și te sună un amic. Nu mai ai acces la net. Asta referitor la exemplul tău. Pentru că nu toate telefoanele de la Apple sunt la fel. Întrebare de baraj însă, de unde știi ce cumperi exact? O să vezi că Apple nu face precizări în acest sens.

 

O sa verific fix ce spui tu, cand ma intorc la client. Mai departe, eu ma asteptam insa ca toate telefoanele iPhone 5, sa fie absolut identice din punct de vedere constructie, specificatii, etc. Doar sunt toate din aceeasi fabrica, nu?


  • 0

#1023 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 ianuarie 2013 - 06:47

De fapt e un feature și ăsta :D. Unii furnizori de servicii au considerat prea slab semnalul într-o astfel de situație și telefoanele lor folosesc toate antenele pentru convorbire, fiind considerată mai importantă.

Nu, telefoanele nu ies identice. Este un alt mit Apple.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1024 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 01 ianuarie 2013 - 06:59

Stiu ca memoriile sa zicem, unele sunt Samsung altele sunt Hynix sa zicem , aceleasi componente sunt fabricate de mai multi producatori/fabrici si deci normal o mica diferenta intre ele. Ma astept insa ca la capitolul QA toate componentele sa respecte aceleasi standarde, in QA includ si specificatii de genul rapiditatea memoriei, viteza ei. Cat priveste feature-ul de multitasking, wtf... trebuie sa fie la toate la fel.

 

Recunosc, am fost un bou cand l-am cumparat fara sa ma interesez de astfel de aspecte, eu presupuneam (gresit se pare) ca toate aiphoanele sunt identice...


  • 0

#1025 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 01 ianuarie 2013 - 07:22

@kng

Ca sa incheiem discutia cu multitasking-ul in iOS ia si citeste.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time





0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi