Salt la continut


Fotografie
- - - - -

FREEZONE 9


  • Topic inchis Acest topic e inchis
2187 replies to this topic

#1551 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 02 ianuarie 2012 - 09:52

SA O STAPANESTI SANATOS!
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#1552 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 ianuarie 2012 - 10:09

pe cine ce ?
:D
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1553 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 ianuarie 2012 - 10:33

Probabil Forester pe Forester XT :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1554 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 ianuarie 2012 - 01:27

In ultima vreme ce banci ati recomanda?
Eu pana acum am fost la BRD, insa dupa ce mi'au anulat cardurile atasate contului cica din cauza unei erori de sistem, dar ptr reemiterea lor tot eu tre sa platesc, vreau sa schimb banca

Ceva sugestii?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1555 koz

    The One

  • Members
  • PipPipPip
  • 325 Mesaje:
Inregistrat: 27-septembrie 02
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:GOLF 5
  • Motorizare:1.9 TDI 105+ CP

Scris 03 ianuarie 2012 - 01:28

Unicredit ... cred ca s-a mai purtat discutia asta o data :-)
  • 0

#1556 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 03 ianuarie 2012 - 03:30

Tot Unicredit recomand si eu. In plus au una din cele mai bune aplicatii de internet banking. Asta in conditiile in care lucrez la ceva proiecte pentru concurenta :D
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1557 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 03 ianuarie 2012 - 07:51

Ma rog, eu de cand am avut probleme cu inchiderea leasing-ului la Unicredit (...stiu, stiu...nu-i aceeasi Marie, dar totusi, poarta aceeasi palarie...), nu mai vreau sa aud de ei.
Eu sunt la ING de ani buni si, la fel, sunt foarte multumit.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#1558 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 03 ianuarie 2012 - 12:30

eu lucrez FOARTE bine cu Transilvania, BRD si Raiffeisen.
am auzit lucruri foarte bune despre Unicredit si ING.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1559 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 03 ianuarie 2012 - 01:07

De multe ori relatia cu banca depinde si de dobitocu' din spatele ghiseului ... sau altfel spus - la aceeasi banca poti intilni uneori un om alteori un dobitoc http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1560 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 03 ianuarie 2012 - 01:29

Chiar daca s-au listat aici multe variante bune, iti propun sa arunci un ochi la Millennium. Eu sunt de vreo 5 ani la ei cu conturile, si ce imi place e ca totul e vizibil online, ca nu ai nevoie de token ca sa iti accesezi contul si ca are aplicatie de iPhone care chiar functioneaza bine. O alta chestie faina (probabil si altii o au) este ca poti constitui un depozit la termen din contul tau curent, si sa ai control asupra lui. E foarte util cand nu esti acasa mult timp si/sau cand nu ai chef sa treci pe la banca pentru fiecare modificare minora in cont.
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#1561 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 03 ianuarie 2012 - 01:36

Chiar daca s-au listat aici multe variante bune, iti propun sa arunci un ochi la Millennium. Eu sunt de vreo 5 ani la ei cu conturile, si ce imi place e ca totul e vizibil online, ca nu ai nevoie de token ca sa iti accesezi contul si ca are aplicatie de iPhone care chiar functioneaza bine. O alta chestie faina (probabil si altii o au) este ca poti constitui un depozit la termen din contul tau curent, si sa ai control asupra lui. E foarte util cand nu esti acasa mult timp si/sau cand nu ai chef sa treci pe la banca pentru fiecare modificare minora in cont.


Asta nu mi se pare deloc un feature bun :). Cum se face autentificarea, doar cu parola?

Eu folosesc acum ING. Motivul principal pentru care l-am ales a fost posibilitatea de a alimenta contul fara sa trec pe la ghiseu. S-a dovedit o chestie utila de foarte multe ori pana acum.
  • 0

#1562 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 ianuarie 2012 - 01:55

Multumesc ptr sugestii.
O sa ma uit prin zona sa vad daca am Unicredit aici. ING si Millenium am sigur, asta pe langa BRD, Raiffeisen si BT

Despre ING intelesesem acu vreun an ca nu mai sunt chiar la acelasi nivel la care intrasera pe piata. Dar, dupa cum am vazut pe propria piele, nici BRD'ul nu mai e o banca de top in serviciile ei, desi comisioanele au ramas ridicate
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1563 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 03 ianuarie 2012 - 01:58

Cum zicea si adrian_r5, depinde si de ce lemurian dai pe acolo :)
  • 0

#1564 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 ianuarie 2012 - 02:04

Asta e clar ... Sper totusi sa am noroc ca si pana acum, in sensul ca la ghiseu nu am dat peste vreun ametit/ametita.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1565 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 03 ianuarie 2012 - 02:13

BRD niciodata nu a fost o banca de top... ci doar una cu o acoperire nationala buna. N-are nimic a face de exemplu cu fosta Tiriac (acum Unicredit).
ING parca a fost printre primele banci straine in romania si sunt in continuare sucursala a bancii-mama din Olanda (nu entitate romaneasca cu actionar banca-mama si inca 144 de fonduri care oricand pun de-un faliment :) ). Mult timp nici nu au fost pe piata de retail ci au operat doar in mediul corporate/business. Oricum, la ora actuala sistemul lor de self-banking este genial fie ca lucrezi online de oriunde sau intri la ei in agentie si lucrezi cu tonomatele de acolo fara a suporta mutra vreunei functionare si fara a sta aiurea la coada pt depuneri/retrageri etc.
De mentionat in favoarea ING-ului si ca acuma au o retea de agentii destul de acoperitoare.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 03 ianuarie 2012 - 02:14

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1566 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 03 ianuarie 2012 - 06:15



A powerful 3 minute short film which presents the monologue of a single actor (John Shrapnel). Through his reminiscences the audience gets an insight a dark, confused and embittered mind.

merita :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1567 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 03 ianuarie 2012 - 09:52

daca tot vorbim de banci, aveti idee ce e cu promotiile gen 6,10,15 rate fara dobanda prin carduri CreditEurope, Garanti etc? chiar e 0 dobanda?
http://info.emag.ro/...005&id=68&lang=
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#1568 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 03 ianuarie 2012 - 10:16

Eu folosesc CardAvantaj de la CreditEurope de foarte multi ani si DA - este fara dobanda. Gratis nu este caci platesti comisioanele de rigoare, dar nu este nimic iesit din comun. Ca orice card de credit totul este fain-frumos atata timp cat platesti LA TIMP. Cand incepi sa depasesti scadentele, TE ARDE RAU! Practic ei acolo isi scot 'parleala' intrucat foarte multi utilizatori se intind mai mult decat le este plapuma si nu mai platesc la timp. Penalitatile si dobanzile in acest caz sunt foarte mari. Nu am o statistica in fata dar cred ca peste 40-50% din utilizatori NU platesc la scadenta sau NU platesc rata integral ci doar "suma minima de plata".

Garanti nu am, insa ma interesasem candva sa-mi fac. Conditiile sunt similare cu Credit Europe, comisioanele/dobanzile de penalizare la fel. La vremea respectiva reteaua lor de magazine partenere era destul de restransa, la fel si reteaua de agentii.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1569 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 ianuarie 2012 - 12:27

Cum adica "suma minima"? Daca sa zicem iei 1200 ron ptr 12 luni, deci rata de 100 ron/luna, poti plati doar sa zicem 50 ron/luna? Evident, facand asta 11 luni, intr'a 12'a ai mai ramane cu 650 ron de plata ... si probabil asa se pacalesc multi

Sincer sa fiu, cumparaturi cu rate de genul asta nu as face decat daca la un moment dat ar fi vreo super'oferta ptr ceva care'mi trebe. Insa banuiesc ca multi se incanta la ideea ca platesti in rate, si fara dobanda ... ia sa mai iau si aia, si cealalta ...

LE: am vazut ca am si Unicredit aproape de mine. Ce'am mai vazut e ca au un sistem ptr bancomat ceva in genul celui de la ING, in sensul ca la intrare in cladire e o camera separata in case se gaseste bancomatul. Ce n'am vazut e daca intrarea se face pe baza de card, cum e (sau stiu ca era, la un moment dat) la ING sau e alta smecheria? Am vazut un fel de interfon la intrare, dar fara vreun scaner, ci doar un buton ... :huh:

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 04 ianuarie 2012 - 12:29

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1570 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 ianuarie 2012 - 12:33

Cam asta e principiul...
In esenta ai o suma 'minima' de plata luna de luna, dar automat in luna urmatoare vei fi 'restant' si daca continui sa platesti suma 'minima' de fapt vei ajunge sa achiti doar dobanzile, soldul va ramane neatins.

Tentatiile sunt mari in societatea de consum in care traim, dar cu putina minte poti tragi mari foloase de pe urma sistemului. Exagerarile intotdeauna duc la ruina. Viziunea ta este gresita: astfel de cumparaturi trebuie sa le faci doar atunci cand iti permiti sa achiti si cash, sau ma rog, detii o mare parte din suma respectiva....Atunci e smecherie mare, sa te folosesti de sistem pt a pastra disponibile niste lichiditati - care eventual te pot ajuta sa 'produci' in continuare. Daca NU iti permiti un obiect decat in rate, atunci nu merita sa-l iei decat daca este absolut necesar/important.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1571 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 ianuarie 2012 - 12:43

.... Viziunea ta este gresita: astfel de cumparaturi trebuie sa le faci doar atunci cand iti permiti sa achiti si cash, sau ma rog, detii o mare parte din suma respectiva....Atunci e smecherie mare, sa te folosesti de sistem pt a pastra disponibile niste lichiditati - care eventual te pot ajuta sa 'produci' in continuare. Daca NU iti permiti un obiect decat in rate, atunci nu merita sa-l iei decat daca este absolut necesar/important.

:huh:
Ce te face sa crezi ca viziunea ta e buna ???

....
Tentatiile sunt mari in societatea de consum in care traim, dar cu putina minte poti tragi mari foloase de pe urma sistemului...
....

Te-ai gandit vreodata sa privesti viata altfel decat ca pe o "afacere" ?
De exemplu sa o privesti pur si simplu ca pe o "viata", pe care sa o "traiesti", si de care sa te bucuri ! ;)

Aceasta postare a fost editata de Relu: 04 ianuarie 2012 - 12:44

  • 0

#1572 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 ianuarie 2012 - 01:14

Eu nu ma refeream ca nu ti'ai permite, ci doar la faptul ca in momentul respectiv mai ai, de ex, 2 zile pana la salariu si apare o oferta care te coafeaza la fix, numai ca tu nu ai cu ce ezac atunci

Deci, sa ca inteleg si mai bine, daca in loc de rata platesti doar suma minima, ptr restanta se percepe dobanda din luna urmatoare?

@Relu, uneori ca sa te poti bucura, tre sa stii si cum. Una e sa te duci in primul magazin sa iei X la 1300 si alta sa cauti si sa vezi ca are X si la magazinul de langa, dar la 1200. Cam asta ar fi viziunea lui Bleu si uneori i'o impartasesc. Dar cateodata tre sa faci si "lasa cat costa, hai sa mergem/luam/facem"
Nu zic astea ca nu le'ai sti, evident :huh:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1573 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 ianuarie 2012 - 07:05

Buba e ca multi si-au facut un mod de viata din a cauta "ce-i mai ieftin". Nu-si cumpara nici un carnat cu mustar pana n-au dat o raita prin tot parcul sa se convinga ca nu exista toneta mai "eftina" ...
  • 0

#1574 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 ianuarie 2012 - 08:13

Relu,si reciproca este perfect valabla dar vad ca nu este condamnata! Cu ce este mai prejos un om care da un tur de piata inainte de a lua cartofi fata de unul care iese din bloc si ia de la primul chiosc prima marfa care o gaseste?

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 04 ianuarie 2012 - 08:13

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1575 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 ianuarie 2012 - 08:29

Daca vorbim de cartofi, chiar nu merita sa dai raita aia. Inteleg daca te uiti cat sunt de frumosi.
:huh:
Omu care cumpara din primu chiosc castiga cateva minute.
;)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi