Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Totul despre Android


  • Please log in to reply
1995 replies to this topic

#26 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 25 octombrie 2011 - 02:30

Desi ar trebui sa ai dreptate, cateodata sa platesti jumatate din valoarea unui produs nu inseamna ca iesi mai ieftin ci ca arunci banii pe o porcarie.
Unii vor performanta de clio rs la pret de logan 1.2
  • 0

#27 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 25 octombrie 2011 - 02:35

pe iOS nu merge flash fiindca nu vroia Jobs sa mearga, din motive ''personale'', ce tin de relatia cu Adobe. nu e vorba de hardware sau implementare deficitara a functiilor. si revenind la hardware vs software, oare de ce iTelefon 4S cu doar 512mb ram si dual-core de 800Mhz a iesit mai rapid fata de SGS2, cu 1.4ghz dual-core si 1GB ram, in toate testele recente?

Aceasta postare a fost editata de the1: 25 octombrie 2011 - 02:35

  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#28 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 25 octombrie 2011 - 02:37

@Maxy: se vede ca nu citesti cu atentie si te arunci :lol: Da io tot te iubesc :)

Am spus ca nu se instaleaza, nu ca nu merge, ca nu avea ce sa mearga... Tu imi dai exemplele cele mai scumpe care ruleaza Android fara probleme. De asemenea, mai sus spuneam "M-am jucat cu SGS-uri, impresia a fost pozitiva. De ce sa mint.".

Si tot mai sus am spus ca eu vad o vina comuna. A producatorilor de HW si a celor de la Google. Pana acum nu am avut laptop sau PC cu windows preinstalat care sa nu mearga out of the box asa cum trebuie.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 25 octombrie 2011 - 02:37

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#29 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 25 octombrie 2011 - 02:42

http://www.wall-stre...il-distrug.html
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#30 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 25 octombrie 2011 - 02:48

pe iOS nu merge flash fiindca nu vroia Jobs sa mearga, din motive ''personale'', ce tin de relatia cu Adobe. nu e vorba de hardware sau implementare deficitara a functiilor. si revenind la hardware vs software, oare de ce iTelefon 4S cu doar 512mb ram si dual-core de 800Mhz a iesit mai rapid fata de SGS2, cu 1.4ghz dual-core si 1GB ram, in toate testele recente?


Da dar diferenta este extrem de mica intre ele si oricum se stie ca din SGS 2 nu se scoate decat maxim 60-70% din performantele lui si asta datorita Gingerbreadului care a fost lansat cu mult inainte de aparitia telefoanelor dual core. Mai astepta sa primeasca si SGS-ul Android 4.0 si mai vorbim.
Si ca fapt divers i4s nu a castigat in fata sgs-ului ca si rapiditate, a castigat tableta de la apple in fata lui sgs .
@1q: Mi tu, desi nu ne-am mai vazut demult :lol: dar vezi ca flashul nu merge pe orice device high end. Inainte de SGS 2 am avut un Xperia x10 care se stie ca era extrem de lent, insa flashul mergea fara nicio problema.

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 25 octombrie 2011 - 02:49

  • 0

#31 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 octombrie 2011 - 03:46

..
@Relu
Exista o diferenta majora intre iOS si restul (Windows/Android) care se pare ca tie si celorlalti utilizatori Apple iti/le cam scapa. iOS este gandit sa mearga si este optimizat pentru un hardware bine definit in timp ce Windows/Android sunt gandite sa functioneze pe orice hardware compatibil (unde compatibil asta este un termen foarte larg bazat pe specificatii pe hartie gen USB, IDE, etc)...
...

Sunt convins ca exista explicatii/justificari, etc .. Numai ca pe mine ca utilizator NU MA INTERESEAZA justificarile sau explicatiile, ci vreau ca divaisul meu sa mearga, ca d-aia am dat bani pe el ! :lol:
  • 0

#32 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 25 octombrie 2011 - 03:50

nu, nu iPad, iPhone. :lol: si nu ziceam ca SGS2 e prost, ci ca un software bine corelat cu hw face diferenta.


http://www.idevice.r...i-jucat-jocuri/
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#33 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 octombrie 2011 - 03:57

....
Eu consider Androidul un sistem de operare foarte ok insa facut mai mult pentru cei carora le au cu it-ul si el place sa isi bage nasul in el.

Ca o masina proasta, la care ti se da o trusa de scule sa o repari, nu ? :)

De asta IOS-ul e foarte laudat ca face 2-3 chestii si ATAT, este un soft extrem de limitat tocmai ca oricine sa il poata folosi si sa nu isi prinda degetele in el.

Cred ca glumesti cand spui ca IOS-ul e limitat, sau nu-l cunoasti.
Dar, indiferent cum ar fi, stii din capul locului ce poti si ce nu poti face cu el, si MERGE BETON !
Cu-i nu-i place, nu-l cumpara. Simplu, nu ?

Relu vb de programe inutile care nu merg pe Android, dar oare pentru IOS cate programe inutile si cretine care iti balaresc telefonul nu sunt?

Inutile pentru tine sau mine, dar de balarit aifonul din cauza unui soft,inca n-am auzit. Apropo, la aifon sau mac, daca nu stiai, afla ca NU conteaza cate aplicatii instalezi, divaisu merge absolut la fel ! :lol:

Iar tot legat de ce zice Relu cu balaria de IOS si faptul ca merge, nu nu merge atata timp cat dau niste bani pe un device si device se comporta cum vrea el si ma obliga sa folosesc cacaturile lui programe ca sa imi fac treaba si nu tot felul de interdictii de rahat ca vezi chipurile altfel pleaca sistemul mi se pare o chestie de tot rahatul.

Pai merge tocmai datorita faptului ca nu lasa orice lemurian sa-si bage nasu in el ! :)
  • 0

#34 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 25 octombrie 2011 - 03:59

ci ca un software bine corelat cu hw face diferenta.

Da nene, corect ce spui tu aici. Problema e ca apare "o firma nu tocmai de 2 bani" (ci de vreo 3 bani si-o ciunga) care scoate pe piata niste produse proaste care fac un utilizator obisnuit sa creada ca TOATE device-urile cu Android sunt proste, ceea ce nu e deloc adevarat.


Relu in discutia iOS Vs Android e ca bleu in discutii despre masini si motorsport. Vorbeste si el din auzite :) :lol:

Aceasta postare a fost editata de pejte: 25 octombrie 2011 - 03:59

  • 0

#35 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 25 octombrie 2011 - 04:23

eu pe Android inafara de iGO nu instalez nimic care sa nu fie de pe Market.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#36 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 28 octombrie 2011 - 07:26

http://www.idevice.r...lui-de-operare/
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#37 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 28 octombrie 2011 - 01:58

Argumentatia este stupida. Normal ca nu poti face update la Htc sense de la samsung Daca mi-am luat 3D-ul de la lg normal ca voi face update de la lg. Baiatu' care a scris articolul nu face diferenta intre OS si add-on sau aplicatie.
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#38 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 28 octombrie 2011 - 02:24

Pai nu e acelasi OS pe toate telefoanele cu Android? Nu vorbim de versiune ci de OS. Update-ul de OS nu ar trebui sa se faca din orice sursa? Windows Update nu se face la fel indiferent de scula pe care e instalat?
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#39 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 28 octombrie 2011 - 02:26

Tu poti sa faci update la Ubuntu daca ai Redhat pe server desi ambele sunt pe aceeasi versiune de kernel de Linux? Teoretic da .. practic te risti :lol: Daca business-ul tau ar depinde de functionarea serverului ai face acest experiment? :)
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#40 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 28 octombrie 2011 - 02:30

Vorbim aici de Android si de telefoane mobile. Vorbim concret de versiuni gen 2.2, 2.3 etc. Facute sa mearga pe diverse scule. De ce trebuie sa faci update de unde vor unii si nu de oriunde, asta nu inteleg. A, sunt build-uri diferite sau mai rau, personalizate? Atunci deja nu mai vorbim de Android "curat" ci de Android Samsung sau Android HTC.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#41 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 28 octombrie 2011 - 02:36

Pai e aceeasi idee. Android ca si OS fara UI nu poate fi folosit eficient. Doar nu o sa dai telefon scriind in linia de comanda "exec_call 0744999999". Avantajul (ca si la Linux) este ca poti veni cu orice UI (branduit) peste el lasand libertatea celui care dezvolta UI-ul sa-l customizeze dupa capabilitatile hardware-ului (eg. are sau nu are GPS/WiFi/etc) si necesitati.

Comparatia cu iPhone is iOS este exagerata pentru simplul motiv ca Apple dezvolta doar o singura platforma hardware si implicit si sistemul de operare pentru ea. Mai degraba as compara Android-ul cu Meebo de la Nokia sau cu Windows Mobile de la Microsoft.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#42 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 28 octombrie 2011 - 03:18

Ma indoiesc ca Windows Phone 7 sau cum ii zice e "customizabil" la nivelul la care e Androidul...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#43 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 28 octombrie 2011 - 03:24

cum dreacu fac in 2.3 Gingerfleosch sa imi pun un mp3 ca ringtone? am salvat fisierul pe card, tin apasat pe el si am optiuni diverse de mutare copiere etc dar nu de 'foloseste ca sonerie'.....
din meniul de Sunet nu reusesc sa pun altceva decat ce imi da el in lista....

trebuie sa-mi descarc un filemanager sau e suficient cel by default ("fisierele mele" i se spune)?

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 28 octombrie 2011 - 03:26

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#44 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 28 octombrie 2011 - 03:34

BA ! Ai mai avut problema asta si la Optimus One. Ti-am raspuns atunci cum se face. E la mintea cocosului.

Pe restul va rog sa nu il ajutati ;)
  • 0

#45 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 28 octombrie 2011 - 03:34

cum dreacu fac in 2.3 Gingerfleosch sa imi pun un mp3 ca ringtone? am salvat fisierul pe card, tin apasat pe el si am optiuni diverse de mutare copiere etc dar nu de 'foloseste ca sonerie'.....
din meniul de Sunet nu reusesc sa pun altceva decat ce imi da el in lista....


Depinde de telefon. In manual ai cautat? ;)

trebuie sa-mi descarc un filemanager sau e suficient cel by default ("fisierele mele" i se spune)?


Pe Android nu exista file manager default. Cel putin pe 2.2 nu exista. Eu folosesc "ES File Explorer" de pe Market.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#46 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 28 octombrie 2011 - 03:44

Ma indoiesc ca Windows Phone 7 sau cum ii zice e "customizabil" la nivelul la care e Androidul...




pai probabil ca este. daca te referi la telefon ca hardware. Eu il am pe tatal lui, adica HTC HD2. De pe care am dat jos wingoze mobile 6.5 si am pus Android pur. (cel pe care il poti gasi pe Nexus One).
dar nu stiu daca ai priceput cum sta treaba:

Ai o platforma hardware, peste care pui Android. Asta este tot ca sa ai o scula perfect functionabila.
Producatorii de telefoane pentru a se diferentia pun add-on-uri gen Sense de la HTC. LG-are propria interfata, Samsung la fel. Dar ele nu sunt obligatorii.

Daca insa pe telefon pui wingoze, ei bine nu se mai poate, ecranele toate vor arata la fel.
Da ce ce vb de vingoze aici ????
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#47 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 28 octombrie 2011 - 04:12

Pe Android 2.3 exista file manager. Am si zis, se numeste Fisierele Mele. Si face fix aceeasi chestie ca ES File Explorer.

In fine, am instalat si ES File Explorer, tin apasat pe melodie si in meniul ce apare nu am optiunea..... Nu aici trebuia sa fie "utilizati ca > sonerie apel"?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#48 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 28 octombrie 2011 - 04:22

pai probabil ca este. daca te referi la telefon ca hardware. Eu il am pe tatal lui, adica HTC HD2. De pe care am dat jos wingoze mobile 6.5 si am pus Android pur. (cel pe care il poti gasi pe Nexus One).
dar nu stiu daca ai priceput cum sta treaba:

Ai o platforma hardware, peste care pui Android. Asta este tot ca sa ai o scula perfect functionabila.
Producatorii de telefoane pentru a se diferentia pun add-on-uri gen Sense de la HTC. LG-are propria interfata, Samsung la fel. Dar ele nu sunt obligatorii.

Daca insa pe telefon pui wingoze, ei bine nu se mai poate, ecranele toate vor arata la fel.
Da ce ce vb de vingoze aici ????

De priceput am priceput. Nu pricep de ce nu pot face update de Android de unde o fi. A, se pierd acele add-on-uri? Aia e, ar trebui sa le pot lua de la producator, nu?
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#49 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 octombrie 2011 - 04:25

De priceput am priceput. Nu pricep de ce nu pot face update de Android de unde o fi. A, se pierd acele add-on-uri? Aia e, ar trebui sa le pot lua de la producator, nu?

Asta nu-i "stilul" vindoze ??? ;)

;)
  • 0

#50 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 28 octombrie 2011 - 04:31

Nici macar. E mai rau dpmdv!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele





0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi