Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Totul despre Android


  • Please log in to reply
1995 replies to this topic

#1326 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 20 noiembrie 2012 - 09:15

@Forester: Anumite romuri mai evoluate, cum e CyanogenMod de exemplu ofera destul de multe feature-uri care nu apareau in 2.3-ul original de exemplu si dupa care Google s-a inspirat ulterior :D

@mecea: http://forum.xda-dev...d.php?t=1505172

Complicat mai e la Samsungurile astea. La mine pur si simplu am luat o aplicatie (z4root sau superoneclick) am rulat-o si gata treaba...
  • 0

#1327 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 noiembrie 2012 - 09:16

Eu am pe FF, fără root.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1328 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 20 noiembrie 2012 - 09:23

@pejte > mersi, la weekend cred ca ma ocup de el

@cata > tu ce ai ?
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1329 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 noiembrie 2012 - 09:27

Firefox. E fix ca pe laptop.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1330 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 20 noiembrie 2012 - 09:38

si are adblocker cand ruleaza in desktop ?
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1331 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 20 noiembrie 2012 - 09:42

rom dragut?
e posibil?
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#1332 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 20 noiembrie 2012 - 09:46

Am folosit si eu SuperOneClick pt rootare, dar abia cand am avut pe telefon 2.2 Froyo. De la Gingerbread incolo se face treaba cam la fel de simplu dar la mine nu prea a functionat: se ia una bucata fisier .zip care se ruleaza din modulul de recovery al telefonului [si pe asta l-am instalat cu Odin].

Per ansamblu, dupa experienta intensa de ieri am tras totusi cateva concluzii, asa ca sa nu mor prost.
Androidul - ca sistem - este EXTREM de permisiv si extraordinar de deschis. Una peste alta iti permite sa customizezi absolut orice, sa-ti definesti propria ergonomie, indiferent de hardware-ul disponibil, indiferent de versiunea de Android. Trebuie doar sa ai ceva cunostiinte care se dobandesc prin documentare pe forumurile specializate, si mai ales ceva indemanare cu softurile in general.
La fel ca si la masini, UI-urile cu care vine hardware-ul sunt oarecum castrate. Motivele sunt variate, dar cred ca si producatorii sunt foarte interesati sa puna cat mai bine in valoare HW-ul. Pe de alta parte, creand un sistem open si permisiv cred ca s-au taiat si fondurile pentru cercetare & stuff, implicit atentia acordata ergonomiei comenzilor este limitata in faza de 'proiectare'.

Apple pe de alta parte a preferat sa ofere un sistem inchis dar probabil a investit mult in cercetare pentru a obtine interfata aceea nemaipomenit de user-friendly pt multi dintre fani. Astfel a reusit sa puna pe piata un device care vezi-doamne merge brici din fabrica. Dar nici nu-l poti personaliza, vrei-nu-vrei bei aghiasma si te adaptezi la viziunea lor asupra ergonomiei.

Chocolax-ul asta de l-am pus, se misca bine, pare stabil si are o groaza de functii. Dar am impresia ca are un bug de-mi stinge ecranul cand nu trebuie, mai investighez.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 20 noiembrie 2012 - 09:48

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1333 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 noiembrie 2012 - 10:04

si are adblocker cand ruleaza in desktop ?


Dap, merg fix la fel. Pe tilifon n-am Element hiding, dar nu e așa de grav. Probabil oricum majoritatea nu-l foloseau.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1334 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 20 noiembrie 2012 - 10:30

Bah, eu tot ma minunez cat "tiuning" se face cu/pe un desteptofon, ca sa ce? Cine imi poate da vreo doua exemple de chestii pe care nu le poate face cu telefonul standard si le face schimband rom-ul? Sau prin root-are?
Pentru ca mie imi da impresia ca e ca si cum ati luat o masina, si acum faceti tot felul de bricolaje de genul " la prima apasare pe butonul de inchidere centralizata vreau sa inchida doar usile pe spate" sau "cand bag a-ntaia si merg mai multe de 5 secunde vreau sa se aprinda automat proiectoarele de ceata".
Adica poate uneori exista o necesitate in acest sens, dar chiar merita atata bataie de cap? :lol:
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1335 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 20 noiembrie 2012 - 10:45

prin rootare poti pune adblocker si scapi de reclame in toate aplicatiile.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1336 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 noiembrie 2012 - 11:32

Adblocker, firewall, back-up și alte aplicații care cer root.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1337 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 20 noiembrie 2012 - 11:52

Bah, eu tot ma minunez cat "tiuning" se face cu/pe un desteptofon, ca sa ce? Cine imi poate da vreo doua exemple de chestii pe care nu le poate face cu telefonul standard si le face schimband rom-ul? Sau prin root-are?
Pentru ca mie imi da impresia ca e ca si cum ati luat o masina, si acum faceti tot felul de bricolaje de genul " la prima apasare pe butonul de inchidere centralizata vreau sa inchida doar usile pe spate" sau "cand bag a-ntaia si merg mai multe de 5 secunde vreau sa se aprinda automat proiectoarele de ceata".
Adica poate uneori exista o necesitate in acest sens, dar chiar merita atata bataie de cap? :lol:


Ai redat destul de plastic ideea principala.... :D
In general nu prea merita efortul decat daca ai o scula ieftina si proasta sau chiar utilizezi foarte intens device-ul.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1338 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 20 noiembrie 2012 - 12:20

Bah, eu tot ma minunez cat "tiuning" se face cu/pe un desteptofon, ca sa ce? Cine imi poate da vreo doua exemple de chestii pe care nu le poate face cu telefonul standard si le face schimband rom-ul? Sau prin root-are?
Pentru ca mie imi da impresia ca e ca si cum ati luat o masina, si acum faceti tot felul de bricolaje de genul " la prima apasare pe butonul de inchidere centralizata vreau sa inchida doar usile pe spate" sau "cand bag a-ntaia si merg mai multe de 5 secunde vreau sa se aprinda automat proiectoarele de ceata".
Adica poate uneori exista o necesitate in acest sens, dar chiar merita atata bataie de cap? :lol:


Eu am HTC Desire care de la mama lui nu se mai poate upgrada mai sus de 2.3. Am gasit inclusiv ROM custom cu ICS (Android 4.0.4) pentru Desire.
E ca si cum pentru Forester-ul tau ai putea sa-ti pui ESP si ultimele gadget-uri aparute doar printr-o simpla procedura software.

@blue
Vezi daca gasesti un ROM MIUI pentru telefonul tau. Daca nu-mi sugea bateria in juma de zi il pastram si acum atat de bun era.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1339 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 noiembrie 2012 - 12:34

rom dragut?
e posibil?


O fi d'ala recent intors cu 300 euro :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1340 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 20 noiembrie 2012 - 12:39

pentru a obtine interfata aceea nemaipomenit de user-friendly pt multi dintre fani.


Imagine amplasata


Eu am HTC Desire care de la mama lui nu se mai poate upgrada mai sus de 2.3. Am gasit inclusiv ROM custom cu ICS (Android 4.0.4) pentru Desire.
E ca si cum pentru Forester-ul tau ai putea sa-ti pui ESP si ultimele gadget-uri aparute doar printr-o simpla procedura software.


Grinch a rezumat perfect totul in termeni automobilistici ;)

Aceasta postare a fost editata de pejte: 20 noiembrie 2012 - 12:43

  • 0

#1341 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 20 noiembrie 2012 - 02:52

@blue
Vezi daca gasesti un ROM MIUI pentru telefonul tau. Daca nu-mi sugea bateria in juma de zi il pastram si acum atat de bun era.


MIUI pana acuma mi se pare cel mai misto ROM. Insa organizeaza aplicatiile cam in apple-style adica le aveam doar pe desktop, nu prea stiam cum sa deschid niste functii care in mod normal erau intuitive.... In fine m-a cam debusolat ergonomia, nu era nici telefonul root-at si l-am dat jos.

De dimineata iar l-am luat la zapaceala, am pus Cyanogenmod 7.2, distributie oficiala. Dupa usoare ajustari, se pare ca merge brici. Sa vedem daca rezista....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1342 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 20 noiembrie 2012 - 04:36

Dap, merg fix la fel. Pe tilifon n-am Element hiding, dar nu e așa de grav. Probabil oricum majoritatea nu-l foloseau.


am testat si eu, dar firefox e praf rau pe langa dolphin browser, ce castig ca nu ma mai enerveaza reclamele pierd la cat ma enerveaza browserul insa.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1343 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 20 noiembrie 2012 - 04:55

A zis bine Forester,e ca la masini,unul are ce ii trebuie si face doar intretinerea aparatului(softului prin upgrade)altul nu are ce ii trebuie si se scarpina in cur pina ii da singele,cum zicea Relu...

Aceasta postare a fost editata de DMIHNEA: 20 noiembrie 2012 - 04:56

  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#1344 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 noiembrie 2012 - 04:58

Ce fac in acest caz romulanele astea? Ce are unu si n-are altul, sau ce n-are telefonul de la ma-sa lui?


Ai trecut vreodata prin targ la vitan sa vezi accesoriili de tiuning ?
Cam asa ceva e si cu tiuningu la prostofoane ... :P
  • 0

#1345 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 20 noiembrie 2012 - 05:00

daca te duce putin capul si nu pute pamantul de lene sub tine, NU iti da sangele :D macar de ar fi asa de usor si la masini.....
daca esti busy, nu te ajuta intelectul, n-ai chef sau nu ai indemanarea necesara, marchezi banu si iei o scula scumpa.

pt mine toata tevatura/munca asta a avut un singur rezultat concret: am prelungit durata de utilizare al caramizii din dotare. si avem mai multi bani pt alte chestii....

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 20 noiembrie 2012 - 05:01

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1346 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 20 noiembrie 2012 - 05:14

marchezi banu si iei o scula scumpa.


Adica un Nexus. Care merge de rupe din fabrica ;)
  • 0

#1347 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 noiembrie 2012 - 06:00

am testat si eu, dar firefox e praf rau pe langa dolphin browser, ce castig ca nu ma mai enerveaza reclamele pierd la cat ma enerveaza browserul insa.


Pentru mine e suficient. Am FF peste tot. Face text wrap extrem de bine, restul facilităților nu prea mă interesează.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1348 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 20 noiembrie 2012 - 08:22

Tocmai am gasit ceva care ma deranjeaza la 4.2 pe Nexus 7. A disparut botonul de settings din bara de sus, de notificari.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1349 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 noiembrie 2012 - 08:38

E, doar nu stai toată ziua în setări. Oricum eu nu le prefer de acolo, mi se pare mai simplu să dau din buton.

Pentru cine are chef de ceva interesant, poate căuta Tasker. Dar e destul de complex.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1350 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 20 noiembrie 2012 - 08:40

vezi ca ai o bara in stanga care acuma e doar cu notificari si una in dreapta cu tot felul de setari :P

e jale mare firefox, plin de buguri si mult mai lent ca dolphin, interfata grafcie mai misto insa
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi