Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Totul despre Android


  • Please log in to reply
1995 replies to this topic

#126 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 decembrie 2011 - 12:50

Cand zici contacte, te referi si la numere de telefon? Ca mie nu a vrut sa mi le importe din Gmail...
Poate nu stiu eu cum, dar n-a mers pe 2 telefoane...
  • 0

#127 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 decembrie 2011 - 12:54

Daca are Android are automat si gmail. Daca are gmail importa contactele in Gmail din Outlook si voila .. le ai si pe telefon.

Gmail a importat strict adresele de email. Nu si numerele de telefon. Am rezolvat cu softul gratuit (si extrem de prietenos) de care ziceam pe pagina anterioara.

Cand zici contacte, te referi si la numere de telefon? Ca mie nu a vrut sa mi le importe din Gmail...
Poate nu stiu eu cum, dar n-a mers pe 2 telefoane...

Mai adauga 1.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#128 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 10 decembrie 2011 - 12:56

Da. Ale mele sunt sincronizate cu Gmail-ul.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#129 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 10 decembrie 2011 - 01:11

@Maxy, incearca si Swift key. Eu l'am instalat la intamplare de cateva zile si acum nu m'as mai intoarce la tastatura normala, fie ea si Swype. Predictiile sunt ok, insa ce'mi place e ca tastele au dublu rol (prin apasare lunga iti afiseasa al doilea caracter)

Tapatalk ala de care se zicea dincolo vad ca e cu bani si cum deocamdata am renuntat la card, nu ma ajuta. Asa ca te rog, explica'mi mai detaliat de unde dau sa'mi afiseze mai bine paginile de net. C'am cautat in aplicatia Internet ce ziceai tu, da'mi da cu virgula :lol:


In browserul stock la ultimele versiuni se pare ca au scos optiunea de user agent. Eu nu am observat asta deoarece pentru browsing folosesc opera care mi se pare excelent. Il poti instala direct din market si mergi la settings>advanced>user agent si selectezi desktop :)
  • 0

#130 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 decembrie 2011 - 01:11

Da, si eu i-am dat sa mi le sincronizeze, dar cand vine vorba de pus inapoi pe o agenda 'goala' nu merge :lol:
  • 0

#131 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 decembrie 2011 - 01:26

pentru browsing folosesc opera care mi se pare excelent.

Pentru ecrene si rezolutii mari.
Pentru ecrane mai mici recomand cu toata caldura Dolphin Browser Mini. E perfect !
  • 0

#132 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 decembrie 2011 - 03:14

In browserul stock la ultimele versiuni se pare ca au scos optiunea de user agent. Eu nu am observat asta deoarece pentru browsing folosesc opera care mi se pare excelent. Il poti instala direct din market si mergi la settings>advanced>user agent si selectezi desktop :)


Oook, mersi frumos.

Chiar ma miram unde'ar putea fi user agent ala, ca sucisem pe toate partile browser'ul obisnuit :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#133 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 decembrie 2011 - 11:49

Gata, am rezolvat si eu cu Opera'ul. Am facut o proba pe forum si merge misto, dar chiar si asa, tot mi se pare masochism sa stai pe net de pe un telefon, fie si cu ecran de 4.3" ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#134 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 decembrie 2011 - 11:58

Ete fas!
  • 0

#135 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 decembrie 2011 - 12:43

Referitor la ce?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#136 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 11 decembrie 2011 - 01:03

La faptul ca e masochism...
  • 0

#137 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 decembrie 2011 - 07:42

.... tot mi se pare masochism sa stai pe net de pe un telefon, fie si cu ecran de 4.3" ...

;)

:D :D :)
  • 0

#138 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 decembrie 2011 - 11:28

La faptul ca e masochism...


Din partea mea, n'ai decat sa stai pe net si de pe display'ul computerului de bord din masina ... Asta nu inseamna ca trebuie sa fim de aceeasi parere, nu? :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#139 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 11 decembrie 2011 - 11:34

Pai si tu atunci de ce ti-ai luat un telefon cu display de 4.3 inch? Doar ca sa ai ceva mare de carat in pantaloni?
Daca e prea mic pentru stat pe net, e prea mic pentru citit mail-uri, prea mic pentru sms-uri, prea mic pentru jocuri gen Angry Birds. Pai si atunci ce mai poti sa faci cu el? A, da, poze. Si atat. Super...


Incearca si Dolphin Browser Mini si zi-mi dupa daca iti schimbi parerea despre browsing pe un display de 4.3inch

Aceasta postare a fost editata de pejte: 11 decembrie 2011 - 11:41

  • 0

#140 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 11 decembrie 2011 - 11:47

The Pope Has Chosen Android :D ;) :) ;)
Daca sunteti religiosi si nu aveti Android, ar trebui sa va dea de gandit :D


----

Vreti sa stiti cum numesc producatorii noile terminale cu Android? Cu un singur click !

Aceasta postare a fost editata de pejte: 11 decembrie 2011 - 11:52

  • 0

#141 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 decembrie 2011 - 04:19

Pai si tu atunci de ce ti-ai luat un telefon cu display de 4.3 inch? Doar ca sa ai ceva mare de carat in pantaloni?
Daca e prea mic pentru stat pe net, e prea mic pentru citit mail-uri, prea mic pentru sms-uri, prea mic pentru jocuri gen Angry Birds. Pai si atunci ce mai poti sa faci cu el? A, da, poze. Si atat. Super...


Incearca si Dolphin Browser Mini si zi-mi dupa daca iti schimbi parerea despre browsing pe un display de 4.3inch


Stai asa, ca noi vorbim despre lucruri diferite. Eu ma refeream strict la ceea ce spunea lexus, si anume ca el a stat in ultima vreme pe forum NUMAI de pe telefon. N'am zis ca ocazional nu e ok sa intri pe net de pe telefon, dar sa intri doar de pe el, da, mi se pare masochism, cand ai la indemana si un laptop/dekstop
La fel cand vine vorba despre navigatie. Poate nu l'am instalat eu corect, poate nu l'am configurat cum trebe, insa igo'ul care l'am pus pe tel mi se pare sub cel de pe navigatia dedicata. In schimb, google maps'ul mi se pare misto, iti da mult mai multe detalii decat navigatia cu hartile obisnuite

Telefonul eu l'am luat in primul rand ptr ca vreau sa folosesc de pe el skype'ul cand voi fi plecat in voiaj si voi scapa astfel de o parte din cheltuiala cu cartelele telefonice. Alegerea ptr SGS2 a fost pur personala, imi placea de mult SGS'ul si daca tot aparuse 2'ul, mi s'a pus pata pe el ...

O sa incerc si Doplhin'ul asta, sa vad care ar fi diferenta, ca banuiesc ca nu ii dai degeaba inainte cu el.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#142 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 decembrie 2011 - 04:42

Din partea mea, n'ai decat sa stai pe net si de pe display'ul computerului de bord din masina ...

Fisier atasat  foca0000.jpg   152,58KB   0 downloads
  • 0

#143 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 decembrie 2011 - 05:52

Pai si tu atunci de ce ti-ai luat un telefon cu display de 4.3 inch? Doar ca sa ai ceva mare de carat in pantaloni?
Daca e prea mic pentru stat pe net, e prea mic pentru citit mail-uri, prea mic pentru sms-uri, prea mic pentru jocuri gen Angry Birds. Pai si atunci ce mai poti sa faci cu el? A, da, poze. Si atat. Super...
...

Tot ce spui tu e clar masturbare cu ORICE divais mic, inclusiv aifon !
Un factotum de genul asta e bun pentru cu totul altceva, si anume poze, filmulete, jocuri, FILMAT si FOTOGRAFIAT ! Si tocmai pentru aplicatiile astea ( care dupa parerea mea sunt baza factotumurilor ), aifonu e la ani lumina distanta de restul !

Incearca si Dolphin Browser Mini si zi-mi dupa daca iti schimbi parerea despre browsing pe un display de 4.3inch

Stai linistit ca tot un kakat va fi. Mai cu motz, e drept .. :D
Tu esti omul extremelor. Nu concepi un laptop cu diagonala de 13 inci, dar esti incantat de un display cat un lindic, pe care nu poti citi NIMIC daca nu dai ZUM ! :)
  • 0

#144 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 11 decembrie 2011 - 05:57

Lasa-ne pe noi astia cu smartphone-uri (infiderent de natie) sa ne dam cu parerea asupra lor. Tu nu faci nimic altceva decat sa provoci scantei...

Cat despre laptopape, parereile noastre nu coincid. Dovada sumele mirobolante pe care le-ai cheltuit dealungul timpului pe diverse kktzisuri cu display-uri cat palma, pe care 90% din timp le folosesti in aceleasi 2 locuri. Si te mai si lauzi cu asta :)

Aceasta postare a fost editata de pejte: 11 decembrie 2011 - 06:00

  • 0

#145 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 decembrie 2011 - 06:40

Copilu, pe kakaturi ca ale voastre ( si inca mai am unul ) m-am "dat" pe net inainte sa-ti iei tu primul telefon ! Chiar daca se numeste pedea, displaiu tot ala e, si kakatu e la fel de MARE !
Asa ca scuteste-ma cu parerile tale de supercunoscator inchipuit !!!

....
Cat despre laptopape, parereile noastre nu coincid. Dovada sumele mirobolante pe care le-ai cheltuit dealungul timpului pe diverse kktzisuri cu display-uri cat palma, pe care 90% din timp le folosesti in aceleasi 2 locuri. Si te mai si lauzi cu asta :)

Mi se rupe de parerile celor care folosesc laptoapele si pisiurile exclusiv pentru joaca. Eu imi folosesc laptoapa in PRIMUL RAND pentru JOB, am nevoie de SIGURANTA datelor + usurinta in lucru, si ca mine sunt extrem de multi. Asta e motivul pentru care platim acele sume care unora li se pot parea exorbitante !
Daca pisiurile sunt "obecte" fixe, laptoapele au fost inventate pentru "mobilitate", si dimensiunile mici COSTA ! Daca nici asta nu stii, te rog abtine-te de la comentarii tembele !
  • 0

#146 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 11 decembrie 2011 - 06:53

De la PDA-urile cu care te-ai dat tu pe net la smartphone-urile actuale (Android, iOS) a avansat fenomental tehnologia (SO, Display, etc). Dar atat timp cat tu sustii din start ca nu ti-ai lua asa ceva, orice discutie nu isi are rostul.

Da, laptoapele au fost inventate pentru mobilitate, dar daca 90% (sa nu zic 99%) din timp sta ba pe acelasi birou, ba pe aceeasi masa din sufragerie, e amuzant sa vrei un display cat mai mic, invocand motive de portabilitate :) Ca dovada pe sotia ta o deranjeaza cand se uita la film chichineata aia de display pe care ai cat loganu lui bleu. ;)

Stii care e diferenta intre ceea ce fac eu la pc si tu la laptop? La tine se numeste JOB si la mine distractie. Ceea ce facem nu difera aproape deloc, dar fiindca le folosim in locuri diferite capata denumiri pompoase ;). De fapt, eu chiar il folosesc mai intens decat tine dpdv al performantelor :D
Cat despre siguranta, backup backup backup. Pot pica hdd-uri la laptop-uri de mii de euro fara probleme :D

Aceasta postare a fost editata de pejte: 11 decembrie 2011 - 07:00

  • 0

#147 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 decembrie 2011 - 07:18

De la PDA-urile cu care te-ai dat tu pe net la smartphone-urile actuale (Android, iOS) a avansat fenomental tehnologia (SO, Display, etc). Dar atat timp cat tu sustii din start ca nu ti-ai lua asa ceva, orice discutie nu isi are rostul.


Atata timp cat dimensiunea displayului ramane aceeasi ( adica NU e ! ), orice "inovatie" nu face 2 bani !

Da, laptoapele au fost inventate pentru mobilitate, dar daca 90% (sa nu zic 99%) din timp sta ba pe acelasi birou, ba pe aceeasi masa din sufragerie, e amuzant sa vrei un display cat mai mic, invocand motive de portabilitate ;)


Amuzant e modul tau cel putin simplist de a judeca ! De pe birou-acasa laptoapa trebuie transportata, nu ? Aaaaa... tie ti-a scapat amanuntul asta ! :(

Ca dovada pe sotia ta o deranjeaza cand se uita la film chichineata aia de display pe care ai cat loganu lui bleu. ;)

Se uita ca n-are pe ce altceva. Laptopul ala nu a fost gandit pentru a vedea filme pe el, fiind un laptop din clasa "business". La vremea lui fiind topul absolut de la IBM !

Stii care e diferenta intre ceea ce fac eu la pc si tu la laptop? La tine se numeste JOB si la mine distractie. Ceea ce facem nu difera aproape deloc, dar fiindca le folosim in locuri diferite capata denumiri pompoase :D. De fapt, eu chiar il folosesc mai intens decat tine dpdv al performantelor :lol:


Auzi mah, ia zi-mi daca ai mail INSTALAT pe pisiul d-acasa ! Oricum chiar daca ai avea, nu vad ce puii mei ai primi, sa fie si important pentru tine. Sa mor io, tu chiar nu constientizezi ABSOLUT DELOC ce-i ala un JOB, si cat de importante sunt "datele" intr-o societate comerciala, indiferent de numarul de angajati !

Cat despre siguranta, backup backup backup. Pot pica hdd-uri la laptop-uri de mii de euro fara probleme ;)

Auzi mah, de b-up spune-i altuia, nu mie ! De cand m-am fript cu un virus pe vindoze acum vreo 8-9 ani, imi fac b-upuri cate nici nu gandesti !
Dealtfel ai si vazut si cum imi fac, nu stiu de ce mai faci balet cu elefanti despre subiectul asta.

l.e.
Virusul l-am luat acum 10 ani, si era ASTA

Aceasta postare a fost editata de Relu: 11 decembrie 2011 - 07:21

  • 0

#148 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 11 decembrie 2011 - 07:38

Desi dimensiunea displayului e aceeasi, tehnologia folosita, rezolutia, sistemul de operare si browserul fac diferenta.

Adevarul ca e greu sa transporti laptopu in ghiozdan 50m pana la masina :lol:

Aplicatie de mail nu folosesc, doar un plug-in in browser. Pentru mine e de ajuns.

Desi nu recunosti, ceea ce faci pe laptoapele e care le-ai avut puteai si poti face si pe unu de 1800 ron. Fara mari probleme :(

In afara de mail-uri si pdf/xls-uri nu faci absolut nimic iesit din comun.
  • 0

#149 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 decembrie 2011 - 07:48

...
Desi nu recunosti, ceea ce faci pe laptoapele e care le-ai avut puteai si poti face si pe unu de 1800 ron. Fara mari probleme :lol:

In afara de mail-uri si pdf/xls-uri nu faci absolut nimic iesit din comun.

Bai tu chiar nu pricepi NIMIC ??
1- detest greutatea/dimensiunea mare a gentii/rucsacului pe care-l car dupa mine
2- ce PULcA mea siguranta iti da mah un laptop de 1800 lei ??? D-ala sa-ti iei TU !
3- utilizare business inseamna in principal mail+office !
  • 0

#150 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 11 decembrie 2011 - 07:54

1. Asta se aplica strica in cazul tau :lol:
2. Ce siguranta iti ofera unul de 10.000? Vorbesc de una reala, nu inchipuita. :D
3. Adica ceva light :(
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi