Salt la continut


Fotografie
* * - - - 3 Voturi

Inlocuitor pentru Stilo


  • Please log in to reply
354 replies to this topic

#201 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 09 iunie 2012 - 10:26

Relule, te contrazici la aspectul de fata. Pe de o parte ii faci extrem de prosti pe americani, pe de alta parte se stie foarte clar ca japonezele (incepand de la Civic pana la cel mai puternic Lexus) sunt cel mai bine vazute/vandute/apreciate tocmai de americani. Daca ar fi prosti si ingamfati ar cumpara doar masini americane.

Eu nu am condus nici Golf, nici Type R, nici nu am tangenta cu ele, dar, din ce stiu eu, etalon in clasa sa e Golf-ul, nicidecum Type R-ul. Etalon a fost si este nu doar prin prisma vanzarilor, fiindca vanzarile au altceva in spate,
  • 0

#202 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 iunie 2012 - 05:07

Relule, te contrazici la aspectul de fata. Pe de o parte ii faci extrem de prosti pe americani, pe de alta parte se stie foarte clar ca japonezele (incepand de la Civic pana la cel mai puternic Lexus) sunt cel mai bine vazute/vandute/apreciate tocmai de americani. Daca ar fi prosti si ingamfati ar cumpara doar masini americane.


Asta e parerea ta. Americanii pe langa faptul ca sunt prosti, sunt si deosebit de idioti si inculti !
Dar asa cu AM SPUS, au cultul banului foarte bine dezvoltat.

Eu nu am condus nici Golf, nici Type R, nici nu am tangenta cu ele, dar, din ce stiu eu, etalon in clasa sa e Golf-ul, nicidecum Type R-ul. Etalon a fost si este nu doar prin prisma vanzarilor, fiindca vanzarile au altceva in spate,


Stii gresit, si nu e vorba de condus aici, ci de FIABILITATE !
Vanzarile au in spate pretul si fiabilitatea ! Sau crezi ca exista peste tot "iliesti" care dicteaza ce sa cumpere lemurienii ??? :lol:
  • 0

#203 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 iunie 2012 - 08:20

Evident, etalon este Golf-ul.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#204 cap torbant

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 15 Mesaje:
Inregistrat: 27-mai 12
  • Location:Zarqa
  • Marca:proton
  • Model:inspira
  • Motorizare:2.0 140 CP

Scris 09 iunie 2012 - 08:49

Si eu stiu tot ca domnul Relu, ca masinile japoneze sunt mai fiabile si ca alea nemtesti sunt cum le nimeresti, unele foarte bune, altele mai putin fiabile. Odata am auzit pe cineva zicind ca treba asta s-ar intimpla din cauza ca masinile fabricate in Japonia nu-si permit sa se strice din cauza distantei foarte mari intre USA si Japonia. Daca le-ar face proaste cica servisarea i-ar baga in faliment. Intrebare: atunci alea japoneze facute in Europa mai sint la fel de bune ?
  • 0

#205 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 09 iunie 2012 - 08:51

Tinand cont de ce am mai citit, calculele pe care mi le-am facut si parerile voastre, cam asta e rezultatul prioritatilor:
1. Golf VI TSI 160 CP, preferabil Highline, preferabil DSG.
2. Golf V GTI, dar la un pret cu cateva mii sub bugetul propus. Tot asa, cat de bine dotat se poate.
3. Civic Type R. Imi place mult masina si cred ca motorul high-rev de la Honda mi se potriveste foarte bine. Ma sperie insa duritatea suspensiilor si greutatea in utilizarea de zi cu zi. Oricat de mult mi-as dori sa fie altfel, 80% din mers tot in Bucureti se va petrece.
4. Golf VI 1.4 122 CP. In niciun caz cheala, prefarabil cu DSG.
5. Golf V 1.4 170CP. La fel, trebuie sa fie cu ceva mii sub buget, avantajul ar fi ca pe asta pot sa-l iau din Germania, taxa fiind destul de mica.
6. Civic-ul cu motorul de 1.8 i-Vtec. E misto, dar e o alegere prea "sigura". Costurile sunt mici, intr-adevar, dar prefer sa am 2 ani un GTI/Type-R (nu cred ca imi rezista oasele mai mult la suspensia aia), decat 4 ani un Civic absolut banal. Masina e misto, are o gramada de dotari, dar este prea corecta pentru ce vreau eu acum.

Insist mult pe automata pentru ca mi se pare un compromis bun. Dupa cum ziceam, imi petrec o mare parte din timp in oras, iar mestecatul in oala, desi are farmecul lui, ma face sa imi doresc sa incerc si o automata.

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 09 iunie 2012 - 08:52

  • 0

#206 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 09 iunie 2012 - 09:01

Asta e parerea ta. Americanii pe langa faptul ca sunt prosti, sunt si deosebit de idioti si inculti !


Da-mi voie sa :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ma faci sa-mi schimb parerea despre tine :unsure: :wub:

1. Golf VI TSI 160 CP, preferabil Highline, preferabil DSG.
2. Golf V GTI, dar la un pret cu cateva mii sub bugetul propus. Tot asa, cat de bine dotat se poate.


Cu restul iti cam pierzi vremea.
  • 0

#207 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 10 iunie 2012 - 01:17

Daca masina se prezinta impecabil (asa cum spun ei in anunt), am facut o oferta "neoficiala" de 14.000 pe http://cautare.mobil.../159605917.html .
  • 0

#208 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 10 iunie 2012 - 02:07

Apropo de DSG: http://www.sport.ro/...imaginatie.html . Poate se chinuia sa o parcheze :lol:
  • 0

#209 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 iunie 2012 - 02:18

io cre ca n-avea frane sport :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#210 cap torbant

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 15 Mesaje:
Inregistrat: 27-mai 12
  • Location:Zarqa
  • Marca:proton
  • Model:inspira
  • Motorizare:2.0 140 CP

Scris 11 iunie 2012 - 10:48

Nu-i de mirare daca e facuta de grupul VW.
  • 0

#211 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 11 iunie 2012 - 10:57

Asa, prima vizionare, primele rezultate. Am vazut-o pe asta http://www.auto.ro/v...lf/1421664.html si pot sa spun ca a fost destul de interesant, fiind si prima mea vizionare.

Tipul a fost destul de sincer, vinde masina pentru ca are nevoie de spatiu, a luat-o la 8000 km de VW AG in Germania, pe firma. Nu era deloc racer, ceea ce mi-a placut, iar masina parea foarte bine intretinuta, nu batea, nu troncanea nimic. In afara de cateva zgarieturi facute de binevoitori, totul era absolut in regula, sau cel putin asa a parut la drive-test. Am reusit sa o scad fara niciun fel de problema de la 13.500 la 12.500 .

Minusurile ar fi: kilometri, zgarieturile si lipsa cauciucuri iarna + cele vara trebuie schimbate neaparat la anul. Tinand cont si de astea, probabil ca suma de batut palma ar fi undeva la 12.000. Ce ziceti?

PS: Ah, si ulei consuma cam 1l la 5000 km, dar am inteles de pe forumuri ca asa ar face toate.
PPS: Si a fost cumparata de la VW AG, la 8000 km. Nu prea stiu care e treaba cu VW AG asta. Aveti idee?

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 11 iunie 2012 - 11:00

  • 0

#212 koz

    The One

  • Members
  • PipPipPip
  • 325 Mesaje:
Inregistrat: 27-septembrie 02
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:GOLF 5
  • Motorizare:1.9 TDI 105+ CP

Scris 11 iunie 2012 - 11:43

a avut uleiul de la DSG schimbat la 60k km ? daca nu vezi ca distractia costa cam 1000 RON si trebuie facuta MUSAI.
Km sunt chiar putini, ce te astepti la o masina din 2008 :-)
trebuie musai facute niste loguri cu masina, daca ai pe cineva sa te ajute cu un vag-com iti spun ce sa logezi sa te asiguri sa masina e OK. la km astia mai crapa cate una-alte pe la ele.

da-mi o serie de sasiu sa vedem istoricul.

ai in vedere ca la 90.000 km vine distributia si e scump rau schimbul facut ca la carte.
  • 0

#213 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 12 iunie 2012 - 12:04

El zicea ca distributia ar fi pe lant si stiu sigur ca a mentionat ca a schimbat uleiul la cutie (are carte de service). Deci macar 1/2 e rezolvat.

Pai compar cu http://www.auto.ro/v...lf/1332695.html , care intr-adevar are ciudat de putini km :).

Log-uri, nu stiu cat de usor pot sa fac. Planul meu e sa o duc intr-un service specializat VAG si sa isi bage ei nasul pe acolo, sa o testeze la nivel de detaliu. Te referi la facut logari in mers? Stiu ca m-am jucat si eu pe Fiat cu asa ceva, cam ce parametri ar trebui urmariti? Am si o interfata KKL, un pic modificata pentru a se conecta la modulele de la Fiat, dar sunt destul de priceput cu letconul si nu mi-e frica sa o readuc la starea stock. :) Cam ce piese mai crapa?

Serie de sasiu o sa fac rost zilele astea.

Un pret pentru distributie + revizie?

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 12 iunie 2012 - 12:06

  • 0

#214 koz

    The One

  • Members
  • PipPipPip
  • 325 Mesaje:
Inregistrat: 27-septembrie 02
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:GOLF 5
  • Motorizare:1.9 TDI 105+ CP

Scris 12 iunie 2012 - 12:15

vezi ca aia in service-urie specializate VAG habar nu au sa repare astfel de masini. La modul general vorbind la reprezentantele VAG daca nu e TEDEI nu se pricep :-)
Gaseste-ti un mecanic/service din Bucuresti cu experienta in 2,0TFSI, e un motor ciufut.

e util sa citesti aici daca vrei sa iei 2,0 TFSI
http://forums.vwvort...ead.php?3366754

foarte important si asta
http://www.audiforum...r-issue-143922/

habar nu am cat costa distributia si revizia, ii rog pe baieti la service sa faca un calcul. Tu da-mi o serie de sasiu ca sa iti spun si cand a mai fost servisata in reprezentante.
  • 0

#215 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 12 iunie 2012 - 12:23

Pai nu, cand zic service specializat VAG, ma gandesc la unul unde merg si are recomandari de la oameni care se pricep. Reprezentantele pentru mine sunt locul ala pe langa care trec in drum spre un service adevarat :). Cel putin asa e cazul pentru multe dintre ele.

Mersi mult de ajutor, iti dau un PM cand fac rost de VIN. Dupa aceea, daca poti sa imi dai si o cotatie pentru revizie si distributie ar fi perfect.
  • 0

#216 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 12 iunie 2012 - 12:41

poti sa mergi la Marian la La Service in Regie (langa Princess) are vag-com, are de toate si se si pricepe la ele.

masina pare ok.
nicio impresie de la volan?

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 12 iunie 2012 - 12:41

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#217 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 12 iunie 2012 - 07:11

Nu am vrut sa o conduc. Desi nu am avut nici o dauna din 2008 si pana acum, nu stii niciodata ce se poate intampla in trafic. Cu siguranta o sa o iau si eu la un DT daca ma hotarasc sa trec la pasul urmator, mersul in service pentru o verificare. De service-ul din Regie stiam si e si el una dintre optiuni.

In plus, nu as fi vrut sa ma expun cu zambetul tamp de pe fata pe care il are oricine cand ii da gaz :D
  • 0

#218 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 12 iunie 2012 - 07:33

...
In plus, nu as fi vrut sa ma expun cu zambetul tamp de pe fata pe care il are oricine cand ii da gaz :D


Inainte de DT provoaca-ti si tu hemoroizii, sau baga in tine pere cu porumb si iaurt, gasesti tu niste solutii! -_- :lol: :lol:
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#219 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 iunie 2012 - 07:34

Sau fa-l tu o tura cu xt-ul ! :lol:
  • 0

#220 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 12 iunie 2012 - 07:36

cat "baga" Xt-ul pana la 100 ?
(ca sa zic asa)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#221 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 12 iunie 2012 - 07:37

5.9 zice cartile.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#222 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 iunie 2012 - 07:39

Vrei sa-l "facem" de 5 ?? :wub:
  • 0

#223 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 12 iunie 2012 - 07:40

Vreti sa-l faceti sa-si ia Subaru? :)
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#224 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 12 iunie 2012 - 07:42

Ah, asta am uitat sa zic, masina nu mi s-a parut o bestie. Da, trage, si trage mult, dar cu siguranta nu a fost acelasi lucru cu atunci cand a dat Relu talpa din a 2-a cu WRX-ul. Cu totul altceva! Banuiesc ca si XT-ul tot pe acolo e, poate un pic mai slab pentru ca nu are soft-ul schimbat.

PS: Sunt destul de sigur ca Edition30-ul e o cu totul alta mancare de peste. :D
  • 0

#225 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 12 iunie 2012 - 07:48

E mai slab, are si roti mai mari, din cate stiu wrx-ul avea stock vreo 5.4, ceva de genul.

Relu, stai ca tre' sa zugravesc, sa mai platesc niste angarale, sa fac niste revizii importante la ambele masini, sa fac vreo doua concedii, si prin 2017 mai vorbim! :D :D
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi