Salt la continut


Fotografie
* * - - - 3 Voturi

Inlocuitor pentru Stilo


  • Please log in to reply
354 replies to this topic

#251 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 17 iunie 2012 - 09:49

Inca nu, astept sa isi rezolve tipul niste probleme personale. Daca masina iese bine la logarea cu VAG-com din mers si la testul din service, eu o iau. :)
  • 0

#252 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 17 iunie 2012 - 10:14

bravo mestere! nu uita sa negociezi pana ii cad aluia chilotii jos jos de tot :D
foloseste-te de zgarieturi mici, lufturi minuscule si orice iti iese in cale...

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 17 iunie 2012 - 10:15

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#253 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 17 iunie 2012 - 10:50

Am usurat 1k de euro din pret. Daca nu mai gasesc chestii dubioase, cred ca asta ramane pretul. Tipul imi rezolva zilele astea, pe Casco, toate zgarieturile pe care le-am gasit la vizionare, iar in maxim doua saptamani, masina ar trebui sa ajunga la mine. :)
  • 0

#254 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 18 iunie 2012 - 07:35

Oh, deci e deja update, si ai reusit deja sa dai 1000 euro din pret. Bravo!
  • 0

#255 koz

    The One

  • Members
  • PipPipPip
  • 325 Mesaje:
Inregistrat: 27-septembrie 02
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:GOLF 5
  • Motorizare:1.9 TDI 105+ CP

Scris 18 iunie 2012 - 05:53

Mai mult de atat, masina a fost fabricata in Germania pentru nemti si de la an la an nici nu a reusit sa faca cei 15000 km intre revizii :-) suspectez ca proprietarul de dincolo o folosea doar pentru liniute :lol:
Kilometrii sunt 99% cei reali, istorc traumatizant in reteaua de service VW nu a avut :-)
Doar un parbriz schimbat, un spoiler ... probabil ca a accidentat un pieton :P Discuri si placute schimbate acum mai putin de 20.000 km ...
eu nu as mai sta mult pe ganduri. Musai loguri cu ea inainte sa o iei, ti-am trimis azi pe e-mail ce ai nevoie sa vezi. In principiu presiunea in turbina, debitul de aer, presiunea pompei de benzina din rezervor, presiunea din rampa de injectie. In rest totul e cancan.

musai soft la DSG dupa ce te dai cu ea putin :P
dupa care soft la motor
dupa care evacuare
dupa care admisie
dupa care stage 2
B)
  • 0

#256 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 iunie 2012 - 05:57

...
dupa care
dupa care
dupa care
dupa care
B)


O vinde, mai pune un ban, si cumpara un SUBARU ! :lol: :lol: :lol:
  • 0

#257 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 18 iunie 2012 - 11:43

@koz: Mai intai ma astept sa imi rupa capul asa cum e acum, stock :).

Oricum, pe lista de modificari ar fi (fara vreo ordine anume): car kit, detector radar/statie CB (sau ambele :D), cauciucuri iarna/vara, evacuare, iar lista ramane deschisa.
  • 0

#258 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2012 - 05:21

Eu n-as umbla la evacuare. Indiferent ce-i vei face, ulterior vei regreta.
  • 0

#259 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 19 iunie 2012 - 05:40

http://www.autovit.r...ow?id=C24802759

@relu, ma bag si eu, din cate am mai citit pe vwforum, majoritatea si-au modificat evacuarea. Bine, vorbim in general de firme cu ceva nume in bransa.
Acuma e drept ca n-am urmarit atent, dar n-am prea vazut regrete.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#260 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2012 - 05:45

Ai mers vreodata intr-un golf ( sau chiar alta masina ) cu evacuarea modificata ?

Si ce daca multi au modificat evacuarea ??

Aceasta postare a fost editata de Relu: 19 iunie 2012 - 05:47

  • 0

#261 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 19 iunie 2012 - 06:11

Nu, n-am mers.
Eu doar spuneam ce am constatat, nu era musai o recomandare.
Ideea era sa incerc sa-ti smulg mai mult decat obisnuiesti sa spui, trantesti ceva acolo si nu dai explicatiile.
:P
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#262 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2012 - 06:34

Face galagie mah !!! :D

Si la modul cel mai serios, e ingrozitor sa-ti huruie evacuarea aia in tample ...

Aceasta postare a fost editata de Relu: 19 iunie 2012 - 06:35

  • 0

#263 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 19 iunie 2012 - 08:21

@oaspete: Masina aia pare foarte misto la pretul cerut. Totusi, nu pare foarte ingrjita, iar jantele alea sunt oribile. Cel mult as folosi-o ca parghie de negociere. Ma mai gandesc.

@Relu: Evacuare nu as lua decat, cum zicea si oaspetele, de la un producator renumit. M-am gandit la varianta asta in cazul in care sunetul stock nu va fi suficient. Oricum, voi vedea dupa ce voi lua masina, nici eu nu suport sa imi zdrangane creierii la drum lung din cauza evacuarii.
  • 0

#264 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2012 - 08:39

........
@Relu: Evacuare nu as lua decat, cum zicea si oaspetele, de la un producator renumit. M-am gandit la varianta asta in cazul in care sunetul stock nu va fi suficient. Oricum, voi vedea dupa ce voi lua masina, nici eu nu suport sa imi zdrangane creierii la drum lung din cauza evacuarii.


TOATE evacuarile sport ( indiferent de producator ) fac zgomot deranjant. Pe golf a rezistat 2 luni ( sa-ti povesteasca spining ce de kakat era pe sosea ) fiind de foarte buna marca, si pe primul handei am schimbat doar catalizatorul si galeriile, ambele marci de top, si tot era naspa ! Ma rog galeriile n-au nicio treaba cu galagia.

Nu am intalnit nicio evacuare aftermarket "sport" care sa nu deranjeze.
Ma rog, tu faci cum crezi, eu doar te-am avertizat.
  • 0

#265 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 19 iunie 2012 - 09:17

Acu juma de an cand cautam XT am condus unul cu evacuarea modificata (Relu stie despre care vorbesc) si era groaznic. L-am intrebat pe om daca imi poate pune inapoi evacuarea stock in cazul in care vreau sa o iau, ca asa cum era ma scotea din minti!
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#266 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 19 iunie 2012 - 02:56

bravo mestere! nu uita sa negociezi pana ii cad aluia chilotii jos jos de tot :D
foloseste-te de zgarieturi mici, lufturi minuscule si orice iti iese in cale...


Oh yeah, pune-l la pamint.... si pe urma va mirati de ce potentialul vinzator zice ca isi da jos tipla de pe geamuri si nu-mai-stiu ce alte imbunatatiri pentru citeva sute de euro... ala e taranoi daca face asa, dar noi negociem sa ii cada chilotii jos....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#267 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 19 iunie 2012 - 03:05

stii ceva Frank? de ce nu te duci sa dai cat cere, si mai pune 300 euro bonus din partea ta, ca-ti place ca-i intretinuta bine..... ce zici?

banii nu se fac singuri. unii facem mai multi altii mai putini, dar conceptul e tot acela.

eu pot supravietuii cu povara gandului ca am cumparat ceva la jumate din cat valora.....

si in plus ma stiu pe mine cum fac cand vand ceva.... il dau pe cat o fi doar sa scap repede si nu urmaresc niciun profit.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#268 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 19 iunie 2012 - 04:02

la fel faci si cand vinzi o masina ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#269 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 19 iunie 2012 - 04:03

Banii nu se fac singuri nici pentru cel care cumpara nici pentru cat vinde. Eu cand am vandut masinile persoanele, au fost o gramada de gigei care veneau si pentru orice punct incepeau cu faze gen "mai scadem x" iar eu ii trimiteam la plimbare. La Mercedes ultimul care mi-a facut asa, m-am urcat in masina, i-am urat sanatate si am plecat. L-am vazut cum se agita dupa aia in spate. Mie personal gesturile astea mi se par aiurea, se stabileste un pret cat poate cumparatorul sa dea, cat poate vanzatorul sa lase si se inteleg. Sigur daca la un test se gaseste ceva naspa si totusi vrei masina mai poti incerca altfel pentru un punct de vopsea pe capota sarit sau alte cacaturi sa incepi sa negociezi e aiurea.
Cine are o masina buna de vandut si lasa la pret pentru orice (cuvant urat) inseamna ca vrea sa scape urgent de ea.

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 19 iunie 2012 - 04:05

  • 0

#270 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 19 iunie 2012 - 04:26

gigei care veneau si pentru orice punct incepeau cu faze gen "mai scadem x" iar eu ii trimiteam la plimbare. ;)

se stabileste un pret cat poate cumparatorul sa dea, cat poate vanzatorul sa lase si se inteleg. ;)


Pentru varsta ta esti foarte bine construit. Bravo!
  • 0

#271 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 19 iunie 2012 - 04:47

@Frank: Nu stiu daca te refereai si la mica povestioara pe care ti-am spus-o pe PM, dar ai inteles gresit ce s-a intamplat acolo. Pejtele poate sa confirme si el, i-am spus vanzatorului ca masinii nu am ce sa-i reprosez, dar ca bugetul nu imi permite sa o cumpar la 16.000 de euro. De aici incolo, doar el a mai adus vorba de bani. Nu m-am caciulit cu el si nu am incercat sa scot sute de euro din piatra seaca. Nu. Eu consideram ca masina, in conditiile pietei de acum, nu face mai mult de 14.000 de euro. Atat eram si dispus sa dau.

Cat despre alegerea actuala, am convenit la pretul de 12.500, urmand a-l modifica doar daca apar probleme semnificative la test.
  • 0

#272 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 19 iunie 2012 - 05:40

alex, uitasem ca discutasem de chestiunea aia pe PM, imi cer scuze dar nu era cu referire la tine remarca mea.... mie mi se pare aiurea chestia asta cu negociatul pentru orice rahatel, de sa il lasi pe ala fara chiloti.... tu ai obtinut deja o reducere buna, iti place masina, iti place omul, poate mai ai nevoie de el, pina la urma eu personal cred ca e bine sa ramina si vinzatorul si cumparatorul multumiti, la faza asta dupa ce v-ati inteles pe o chestie sa mai negociezi sa ii iei omului si chilotii, mi s-ar parea... greed? ...

ceea ce zici tu e altceva, sigur ca poti sa spui de la inceput: eu pot sa dau doar atit, sau consider ca face doar atit.

my 2 cents.

stii ceva Frank? de ce nu te duci sa dai cat cere, si mai pune 300 euro bonus din partea ta, ca-ti place ca-i intretinuta bine..... ce zici?

banii nu se fac singuri. unii facem mai multi altii mai putini, dar conceptul e tot acela.

eu pot supravietuii cu povara gandului ca am cumparat ceva la jumate din cat valora.....

si in plus ma stiu pe mine cum fac cand vand ceva.... il dau pe cat o fi doar sa scap repede si nu urmaresc niciun profit.


citi oameni, atitea opinii, tu inteleg ca vrei sa faci tot profitul cind cumperi, si il arunci pe tot cind vinzi... ma rog.

eu ma gindesc ca poate mai ai nevoie de omul care vinde, si e bine sa ramina si el multumit. Poate accepta sa iti dea chilotii de pe el pentru ca are nevoie de bani, are o problema in familie ceva, si atunci accepta dar deep down inside va ramine cu impresia ca a fost jecmanit....

Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 19 iunie 2012 - 05:41

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#273 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2012 - 06:02

Frank, realizezi ca datorita unora ca bleu, majoritatea vanzatorilor supraliciteaza vanzarea sa aibe de unde scadea, ascund toate micile "defecte", dau jos TOT ce inseamna accesoriu pus ulterior pentru ca oricum "bleu" zice ca nu-l intereseaza, dar nu te lasa nici sa-l dai jos, etc ....
Cu asemenea cumparatori tre sa fii complet idiot sa fii corect !

Eu cel putin fac mai rau decat Maxy, si cand vine unu care se da ciumeg si cauta nod in papura, eu nu fac altceva decat sa URC pretul pentru fiecare defect inchipuit gasit de carcotas !
In prima faza se blocheaza, si cand vede ca nu glumesc, ori pleaca, ori da banu si o ia ...
De regula pleaca, spre fericirea mea si disperarea lui ! :lol: :lol: :lol:

Aceasta postare a fost editata de Relu: 19 iunie 2012 - 06:03

  • 0

#274 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 19 iunie 2012 - 06:06

Da, ai dreptate, exact stilul asta de negociere ma enerveaza, cind supralicitezi pretul, ceri un pret foarte mare, ca sa ai de unde scadea, si pe partea ailalta cumparatorul ofera foarte putin initial... Si pe urma o intreaga tevatura ca sa ajungi... probabil tot acolo...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#275 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 19 iunie 2012 - 06:21

Apropo, mi-am luat de pe net o clona a interfetei VAG-com cu soft-ul aferent. Dupa ce l-am salvat pe un coleg cu Polo de plata a 1000 RON pe o clapeta de acceleratie, dar mai ales prin complexitatea programului, imi cam pare rau ca i-am piratat pe baietii de la www.ross-tech.com . Mai ales ca lucram oarecum in aceeasi bransa.
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi