Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Ce laptop sa aleg?


  • Please log in to reply
747 replies to this topic

#401 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 05 februarie 2013 - 04:20

Mint nu știe driverul?


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#402 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 05 februarie 2013 - 04:30

Daca ma intrebi pe mine nu m-a impresionat Mint-ul.

Din punctul meu de vedere sunt doua categorii de OS-uri:

  • pentru server care trebuie sa ocupe cat mai putine resurse, sa ofere securitate si acces remote la toate functiile chiar si in conditii de conexiune proasta (adica nu full remote desktop) si/sau client mai putin evoluat (gen telefon mobil).
  • pentru workstation unde trebuie sa fie compatibil cu aplicatiile de care am eu nevoie, sa fie stabil si usor de utilizat.

La primul punct linuxul fara interfata grafica isi face treaba cu brio, la al doilea Windows-ul e mai mult decat suficient. Ambele au si probleme dar nimic peste care sa nu poti trece. Daca as avea timp m-as apuca sa fac un sistem de operare gen Windows dar foarte light (scos din el toate prostiile cu care vine M$) si stabil si care sa vina cu functii utilitare integrare in sistem (eg, spam/antivirus, cloud backup, on demand network, app store)


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#403 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 06 februarie 2013 - 11:55

am terminat de pus W7 Starter pe Eee PC. lupte grele s-au dat cu driverele, intrucat NU exista pt W7. alte probleme au fost si la update-uri, s-au facut haotic si au dat chix la un moment dat. am buchisit la el si pana la urma functioneaza.

 

urmeaza sa-mi fac timp sa testez un Ubuntu. pot avea probleme cu driverele si la Linux?


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#404 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 06 februarie 2013 - 03:04

Daca ma intrebi pe mine nu m-a impresionat Mint-ul.

Din punctul meu de vedere sunt doua categorii de OS-uri:

  • pentru server care trebuie sa ocupe cat mai putine resurse, sa ofere securitate si acces remote la toate functiile chiar si in conditii de conexiune proasta (adica nu full remote desktop) si/sau client mai putin evoluat (gen telefon mobil).
  • pentru workstation unde trebuie sa fie compatibil cu aplicatiile de care am eu nevoie, sa fie stabil si usor de utilizat.

La primul punct linuxul fara interfata grafica isi face treaba cu brio, la al doilea Windows-ul e mai mult decat suficient. Ambele au si probleme dar nimic peste care sa nu poti trece. Daca as avea timp m-as apuca sa fac un sistem de operare gen Windows dar foarte light (scos din el toate prostiile cu care vine M$) si stabil si care sa vina cu functii utilitare integrare in sistem (eg, spam/antivirus, cloud backup, on demand network, app store)

 

Pai au avut asa ceva: NT4. De destepti ce-au fost, ca doar uameni sunt si ei, l-au complicat si a iesit ce e acum... :(


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#405 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 06 februarie 2013 - 03:31

Si NT-ul era complicat in spate (am dat examenele de MCSE/MCT si era groaznic). Windows Registry e cea mai mare tampenie posibila. API-ul facut sa suporte si versiuni vechi, un sistem de access management gandit foarte complicat (comparativ cu Linux de exemplu) si din acest motiv si foarte vulnerabil. Networking-ul are in spate ramasitele NetBIOS/NetBEUI si suportul pentru legacy networks (eg. IPX/SPX, dell) toate implementate dupa "standardul" Microsoft.

Eu daca as fi responsabil de directia de development OS la MS as incepe sa scot din el nu sa bag in el. As face o versiune foarte light pentru home users (gen starter care la un moment dat era chiar limitata la 3 aplicatii rulate in acelasi moment - o tampenie din punctul meu de vedere), o versiune pentru profesionisti si o alta versiune server. Toate cele trei versiuni avand development path diferit.

De fapt in toata evolutia Windows se vad radacinile, o interfata grafica dezvoltata peste un sistem de operare care abia cu NT/XP au fost cat de cat integrate. La Linux e la fel doar ca ei pastreaza interfata grafica ca un serviciu aditional al sistemului de operare. Pentru cine isi mai aduce aminte, exista la vremea aia un concurent serios pentru WIndows, OS/2 (Warp 4) produs de IBM care era un SO multitasking si grafic in acelasi timp. Mai nou stiu ca exista BeOS care era un sistem de operare cu interfata grafica nativa, omorat ulterior de Palm dupa ce i-au cumparat.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#406 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 06 februarie 2013 - 04:21

am terminat de pus W7 Starter pe Eee PC. lupte grele s-au dat cu driverele, intrucat NU exista pt W7. alte probleme au fost si la update-uri, s-au facut haotic si au dat chix la un moment dat. am buchisit la el si pana la urma functioneaza.

 

urmeaza sa-mi fac timp sa testez un Ubuntu. pot avea probleme cu driverele si la Linux?

 

deci? cum stam cu driverele la Ubuntu?

 

apropo: daca pun Ubuntu pe C: voi putea accesa partitia D: (ntfs probabil)?


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#407 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 06 februarie 2013 - 05:06

Exista o lista de incompatibilitati...mica, dar exista. Cauta si te vei lumina. La intrebarea 2 raspunsul e da.


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#408 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 februarie 2013 - 07:46

Ceva bazat pe Ubuntu sau Mint. Sau Pinguy. Care încă merge.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#409 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 07 februarie 2013 - 11:15

Ca idée, postez acum de pe un Mac. Il folosesc de vreo 3 zile dar inca nu m-a convins. As putea sa-l iau si sa pun altceva pe el pentru ca din punct de vedere hardware e o bijuterie, DualCore cu 4Gb RAM si cu toate astea se misca super bine, iar rezolutia ecranului pur si simplu m-a dat gata (15" 1440x900). Cel mult o sa-i pun un SSD in loc de HDD-ul care face clank-clank :) Daca il scot la 1500 RON cred ca o sa dau banii pe el.

In schimb cu sistemul de operare nu prea ma inteleg. Update la ultima versiune (Mountain Lion) dar mi se pare limitat si facut pentru tampiti. Nu reusesc sa gasesc o modalitate sa fac switch rapid intre screen-uri, maximize window, nu-mi dau seama unde sunt aplicatiile instalate, unde se salveaza fisierele si altele asemenea.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#410 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 07 februarie 2013 - 11:16

Îți pui prea multe întrebări :lol:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#411 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 07 februarie 2013 - 11:18

Probabil ca da. E perfect pentru cineva care nu stie prea multe si nici nu vrea sa afle. Sunt curios cum s-ar descurca maica-mea cu el.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#412 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 februarie 2013 - 11:30

Grinciule, maru MERGE de rupe, ca d-aia dai banu pe el. NU tre sa-i faci tu ceva sa mearga ! :lol:


Aceasta postare a fost editata de Relu: 07 februarie 2013 - 11:30

  • 0

#413 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 07 februarie 2013 - 11:44

s-a trezit torquemada la viata cand a auzit de mere


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#414 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 februarie 2013 - 12:31

Sunt curios cum il convinge pe George ca marul trebuie luat asa cum vine el, ca asa e perfect :D


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#415 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 08 februarie 2013 - 01:34

 dar mi se pare limitat si facut pentru tampiti.

 

:D  :lol:


  • 0

#416 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 08 februarie 2013 - 10:48

Grinciule, maru MERGE de rupe, ca d-aia dai banu pe el. NU tre sa-i faci tu ceva sa mearga ! :lol:

 

Stai tu linistit ca l-am pus in nas de vreo cateva ori pana acum. Nu ecrane albastre (oricum nici pe windows nu am mai vazut d'astea de mai bine de 2 ani) dar odata a trebuit sa-l opresc de la buton ca nu mai puteam sa fac nimic pe el.

 

Cat despre securitatea lui, pe langa ca e Linux (deci nu prea sunt virusi) mai nou nici nu ma lasa sa instalez, by default, aplicatii de la alti producatori decat prin Apple store. A trebuit sa-i setez explicit ca vreau eu sa instalez ce vrea muschiul meu ca sa ma lase sa pun un eclipse pe el. Iar optiunea respectiva avea trei posibilitati: doar software de la apple, software de la apple si de la cei agreati de apple, orice software. Pai si WIndows-ul merge bine daca ii pun software doar de la microsoft dar tocmai asta e si ideea unui calculator personal, sa pun software de unde vrea muschiu' meu.

 

In configuratia default, cu software doar de la Apple, hardware doar de la Apple si un utilizator casnic nu prea ai ce sa strici la el dar acest lucru e valabil si cu Windows.

 

Mai studiez problema. O sa-l tin vreo 10 zile timp in care apuc sa-mi fac o idee despre el. Oricum MacOS-ul nu m-a impresionat. Mi se pare limitat si deloc usor de folosit.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#417 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 08 februarie 2013 - 10:57

Grinch...ai grija ca intri pe un domeniu super periculos...iti dai sseama ce faci? :lol:


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#418 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 08 februarie 2013 - 11:00

Relu are Mac? Ca parca m-as duce pana la el in vizita sa vad cum se descurca cu dracia asta :D


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#419 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 08 februarie 2013 - 11:06

NU SE DESCURCA!!!

 

Dar il proslaveste! :lol:


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#420 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 februarie 2013 - 11:42

Macu nu e limitat sub nicio forma, din contra.

Ca oricine lucreaza usor cu el, e de necontestat, si asta e un enorm plus ! Nu d-aia ai aplicatii, sa munceasca ELE si NU tu ??

NU trebuie sa surubaresti la el sa mearga ( ca la vindoze ) cum sunteti voi obisnuiti.

Poti instala ORICE aplicatie facuta pentru mac. De unde ai scos-o p-aia cu "numai" aple store ???

Voi sunteti complet deformati de la vindozele vostru, si e normal sa vi se para aiurea cand gasiti ceva ce functioneaza impecabil fara sa interveniti voi toata ziua cu surubelnita ! :P


  • -2

#421 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 08 februarie 2013 - 11:50

Nu ma face ca iti aduc Mac-ul la intalnirea de duminica si te pun sa instalezi "ORICE" aplicatie :)


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#422 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 februarie 2013 - 12:06

Hai cu el, vin si eu, si-ti arat ca eu instalez ORICE vrea putza mea ! :D

 

l.e.

Sa mor daca pricep cum nu te lasa. Dai jos dmg-ul, dublu click, si tragi cu soarecu in app. Sau ti se pare prea simplu ??? :P


Aceasta postare a fost editata de Relu: 08 februarie 2013 - 12:09

  • -2

#423 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 08 februarie 2013 - 01:51

hehehe .. ok :)


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#424 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 08 februarie 2013 - 02:06

Macu nu e limitat sub nicio forma, din contra.

Ca oricine lucreaza usor cu el, e de necontestat, si asta e un enorm plus ! Nu d-aia ai aplicatii, sa munceasca ELE si NU tu ??

NU trebuie sa surubaresti la el sa mearga ( ca la vindoze ) cum sunteti voi obisnuiti.

Poti instala ORICE aplicatie facuta pentru mac. De unde ai scos-o p-aia cu "numai" aple store ???

Voi sunteti complet deformati de la vindozele vostru, si e normal sa vi se para aiurea cand gasiti ceva ce functioneaza impecabil fara sa interveniti voi toata ziua cu surubelnita ! :P

(cuvant urat), instalezi doar ce e pe mac facut am incercat sa gasesc echivalent la winrar de ex si doar pe bani,sa mai zic pe aia ca nu citeste anumite harduri externe?!

sau ca nu pot sa pun nici un soft de diagnoza pe el?


  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#425 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 februarie 2013 - 02:13

http://www.stuffit.c...c-expander.html

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Cum P U L A mea sa rulezi kakatu tau de diagnoza pe mac, daca softu e pentru win ??? :lol:

Solutia e simpla: pui pe mac si vindoze pentru kakaturile de care ai nevoie. Si merge in PARALEL cu OSX-u ! :D



Apropo, macu citeste ORICE hard extern ! :)


  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi