Salt la continut


Fotografie
- - - - -

achizitie masina - oare ce clasa?


  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#1 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 09 septembrie 2012 - 10:40

Salut tuturor,

Am in plan ca in prima parte a anului viitor sa imi schimb masina. Actuala este un Renault Megane II 1.5 dci de 100CP. Masina este din 2007 si are 50.000 km. Mentionez ca este masina sotiei si masina familiei de weekend si concedii (eu am masina de serviciu - Peugeot 508 2.0 HDI 140 cp).
Megane-ul merge foarte bine si are un consum de invidiat insa as vrea acum ceva mai confortabil (probabil a intervenit si monotonia sau plictiseala de 5 ani jumate), eventual o clasa superioara(masina de serviciu si-a pus probabil amprenta :D ) si sa fie mai fasneata.
In primul rand as vrea o masina noua (cu toate ca foarte multi prieteni imi spun sa iau un sh insa sunt sceptic - poate doar daca ar fi de la un cunoscut ceea ce nu prea e cazul in momentul de fata).
Ma gandeam la o masina de pana in 30.000 eur (tva inclus) - daca e mai putin, cu atat mai bine (un leasing cu siguranta - no tengo dinero cash).
Kilometrii estimati sunt intre 10.000 si 15.000 pe an.

Pana acum oscilez intre 2 optiuni:
-Honda Accord sedan executive 2.0 benzina- 156 cp - aprox.30.000 eur
-Kia Sportage 2.0 diesel varianta de 184 CP, cu navi. - aprox. 27.000 eur
Probabil ca unii din voi vor spune ca sunt clase total diferite. Corect insa nu sunt decis asupra a ceea ce vreau.
Mentionez ca fac si destule drumuri la munte (gen Transfagarasan, Transalpina, Predeal etc. - la nivelul acesta de "offroad").

Din ce gandesc pana in momentul de fata:
- daca as alege cu mintea ar fi Kia (motive: garda inalta ceea ce ajuta mult iarna, inclusiv in Bucuresti si la munte / cuplu mare 360 Nm si diesel fiind masina trage de jos deci la munte nu trebuie dusa la turatii mari, intretinerea care este foarte importanta pentru mine as face-o cu incredere mai mare decat la altii intrucat cunosc "lumea" la Kia.)
-daca as alege cu inima ar fi Honda(motive: feelingul i-vtec si de benzinara, placere de a conduce la turatii mari, scaunul care am inteles ca este super confortabil, interior de nava spatiala din punctul meu de vedere, cu mult peste Kia. Ca dezavantaje: condus mai greu la munte pe motive de garda joasa si cuplu mic - 190 Nm la turatii mari. Probabil ar fi o problema de obisnuinta, faza cu turatia - mentionez ca nu am mai condus o benzinara cam de 7-8 ani / consumul mai mare la o benzinara, intretinerea mai cu teama - nu cunosc inca pe nimeni la Honda / portbagaj relativ mic, garda la sol).
Nu am inca nici un copil dar credeti-ma ca portbagajul se umple total cand plecam :) si e destul de mare la megane!
Nu am facut inca test cu nici una(probabil in toamna asta sau in primavara - dupa ce ma decid asupra unor modele clare)

Nu agreez achizitia unui VW, din principiu si nici nu ma atrage in mod deosebit vreun model (cu exceptia noului Touareg - dar nu mi-l permit). Plus ca urasc ideea de a completa cu ulei intre revizii. Nu sunt genul sa stau cu bidonul in portbagaj iar sotia nici atat :D .
Ma mai gandeam la Insignia insa multi imi spun ca Opel e slab - nu prea am primit argumente dar...sau chiar la Peugeot 508(imi place modelul de la serviciu) insa parca as vrea ceva german sau japonez cu o singura exceptie extra - Kia Sportage.

Aspecte importante pe care le iau in calcul:
-partea de after sales - costuri decente si seriozitatea service-ului
-fiabilitatea recunoscuta a brand-ului
-confort interior si scaunul soferului!
-sa fie cat de cat fasneata
-o masina care sa inspire ceva (e un lucru subiectiv)

Astept sfaturile voastre cu mare interes!
  • 0

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...


#2 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 septembrie 2012 - 11:24

Daca as fi in locul tau, as alege kia fara nicio remuscare ! :)
  • 0

#3 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 09 septembrie 2012 - 11:42

Daca as face 10-15k km pe an eu personal n-as lua o masina noua de 30k... practic in 5 ani pierzi min. 15.000Eur fara ca macar sa poti spune ca te-ai folosit de ea....
La banii aia gasesti masini relativ noi din clase net superioare, care iti ofera tot ce vrei si la rulajul asta nu reprezinta o problema nici consumul si nici consumabilele.

Accordul e misto, dar nu e de excursii. Daca te rezumi la asfalt, e o placere sa mergi cu el.
Sportage nu stiu cum e... arata bine modelul actual, dar daca costa 27.000, la mai putini bani gasesti deja si Outlander 4x4 la oferta cu 3 ani de revizii gratuite si 5 ani garantie.
  • 0

#4 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 septembrie 2012 - 11:57

Intre outlander si kia, eu as lua kia
  • 0

#5 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 10 septembrie 2012 - 12:18

Pe net arata mai bine ca Outlanderul. In rest nu stiu.
  • 0

#6 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 10 septembrie 2012 - 06:50

EU as lua asta, daca as avea banii aia.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#7 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 10 septembrie 2012 - 06:55

care din ele ca e o lista de Forester ce ai pus tu acolo :P Eu as zice Outlander totusi.

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 10 septembrie 2012 - 06:57

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#8 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 10 septembrie 2012 - 10:44

Salut tuturor,

Am in plan ca in prima parte a anului viitor sa imi schimb masina. Actuala este un Renault Megane II 1.5 dci de 100CP. Masina este din 2007 si are 50.000 km. Mentionez ca este masina sotiei si masina familiei de weekend si concedii (eu am masina de serviciu - Peugeot 508 2.0 HDI 140 cp).
Megane-ul merge foarte bine si are un consum de invidiat insa as vrea acum ceva mai confortabil (probabil a intervenit si monotonia sau plictiseala de 5 ani jumate), eventual o clasa superioara(masina de serviciu si-a pus probabil amprenta :D ) si sa fie mai fasneata.


Din moment ce ai o masina de serviciu sedan clasa medie, nu vad sensul sa te mai uiti la o alta limuzina...si e normal sa te uiti la un SUV fie el compact...

Daca insa tot mai cochetezi cu ideea unei limuzine eu ti-as sugera in locul acelei Accord, un VW CC 1.8 TSI. Desi puterea e aproximativ identica cu a Accordului cuplul semnificativ la turatii mici e mult mai placut la condus.

In materie de SUV compact/crossover (ca nu mai stie nimeni ce sunt) ti-as recomanda sa te uiti si la un Nissan Qashqai 1.6 dci 130cp. Din ce am citit are un consum frugal si nu i-ai duce dorul din acest punct de vedere Megane-ului pe care vrei sa-l dai...
  • 0

#9 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 10 septembrie 2012 - 10:56

.... / portbagaj relativ mic, garda la sol).
Nu am inca nici un copil dar credeti-ma ca portbagajul se umple total cand plecam :) si e destul de mare la megane!


la megane este foarte mare, considerabil mai mare decat la accord, si in plus copii nu sunt deloc o optiune pentru urmatorii 5 ani ? ca ma gandesc ca nu vrei sa schimbi masina in 2-3 ani
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#10 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 10 septembrie 2012 - 11:29

care din ele ca e o lista de Forester ce ai pus tu acolo :P Eu as zice Outlander totusi.


Care din ele si-l permite. E simplu. La motorizarea benzina 2.0l, sunt 3 variante de echipare, fiecare cu pretul ei. Nu le stiu pe dinafara care si cum sunt. Dca e interesat, se poate uita si singur pe site-ul oficial.
Daca vrea diesel...la fel. Tine cont si de reducerea de 3700euro care nu e trecuta in lista de preturi.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#11 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 10 septembrie 2012 - 02:18

Doamna ce zice, din moment ce masina va fi in principal a ei?

Eu cred ca SUV-ul ar fi alegerea mai buna, si din perspectiva de vacante, si din perspectiva faptului ca doamna se va simti mai in siguranta, pozitie mai sus, vizibilitate mai buna etc.

tu ai deja o masina sedan mediu, cu tendinte usor premium, de ce ai mai lua alt sedan relativ similar? Doar pentru motorul pe benzina? Ai condus Honda, te-a impresionat asa mult?

@adytzu: pai zi-i asa, nu ziceai nimic de reducere - acuma vad ca o afiseaza clar acolo, insa cind am intrat eu nu ziceau nimic de reducere...

Intre outlander si kia, eu as lua kia


cum asa? E drept ca arata foarte bine Kia, dar Mitsu are alta istorie in SUV si 4x4.... Insa Mitsu e pe final de cariera, se vind stocurile, deja vine modelul nou.

Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 10 septembrie 2012 - 02:21

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#12 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 septembrie 2012 - 06:29

.....
cum asa? E drept ca arata foarte bine Kia, dar Mitsu are alta istorie in SUV si 4x4.... Insa Mitsu e pe final de cariera, se vind stocurile, deja vine modelul nou.


Cum auzi !
S-a ales praful de "istorie" cand pe masinile mitsu apar motoare frantuzesti si conceptie "Claude Michoud" !
  • 0

#13 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 10 septembrie 2012 - 08:00

parintii cumnatului au luat kia,cica suv diesel......s-a plins cind l-au pus in vinzare,adica dupa 2 luni ca la viteze de autostrada adica 130 consuma 10,adica cit balenoiu' meu de 3 litri..De condus nu am condus,nu sunt curios.
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#14 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 septembrie 2012 - 08:08

Pai masinile sunt cam la fel de grele ... ;)
  • 0

#15 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 10 septembrie 2012 - 08:35

Plus "forma" de SUV! :)
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#16 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 10 septembrie 2012 - 09:12

In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsurile asa de rapide.
Imi place ideea de Subaru Forester insa ma sperie costurile de intretinere. Am cativa colegi la serviciu care au varianta de 2.0 benzina si au platit la revizii intre 1500-2000 ron ceea ce mi se pare foarte mult(au schimbat cate o chestie pe langa filtre si ulei dar tot e mult). Plus ca la Radacini spre exemplu mereu erau probleme la revizii/intretinere cu toate ca "ungeau" mecanicii...intelegeti voi :mellow:
Portbagajul accordului intr-adevar e cam cat al meganului sau chiar mai mic (nu mai stiu ce litraj are la megane ca la accord e de 464 l) si da ma gandesc la copii in urmatoarea perioada daca ne ajuta Dzeu. DIn acest motiv Passatul CC iese din schema chiar daca intr-adevar e alt model ok de la VW(pe langa Touaregul de care ziceam) din cauza celor 2 locuri in spate(se intampla la diferite plecari sa iau 3 persoane in spate). Plus ca masina tot asa as vrea sa o tin 5-6 ani macar.
Varianta sedan premium o am intr-adevar dar nu ma pot bucura prea mult de ea in afara orasului (chestii interne de la job cu aprobari inainte si mi-e cam sila...).

Outlander-ul e ok(ultimul nu-mi place- cel care nu mai seamana cu lancerul la fata). Ma pot gandi si la varianta asta insa din cate vad motorizari diesel au de 2.2 l ceea ce ma duce in alta grila de taxe si impozite. O sa caut sa vad daca au si de 2 l diesel.
La suv as vrea diesel.
Intre Qashqai si Sportage clar ma atrage Sportage. Si cred ca e important sa te si atraga masina pe langa criteriile obiective de selectie.
Intreba cineva ce doreste si sotia(e un pic nehotarata ca si mine): - e atrasa de design-ul accordului insa prefera varianta de suv pentru siguranta data in orice anotimp si ii place ideea de vizibilitate de sus oferita de suv.
Ar mai fi si varianta de Octavia Scout(mi-a venit acum ideea) dar nu prea ii place sotiei ideea de break. O sa vad ce preturi are.
  • 0

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...


#17 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 septembrie 2012 - 09:19

Dupa ce am avut 3 masini subaru ( defapt 5 in familie ), pot sa-ti spun ca masinile astea sunt printre cele mai ieftine la intretinere din cate am vazut/avut. Si n-am avut deloc putine ...
  • 0

#18 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 10 septembrie 2012 - 09:33

....si inca ceva...Sportage-ul la 27.000 cu tva este aproape full (adica navi, xenon etc - fara trapa).

@kroko: imi poti spune la un Forester de 2 l benzina cat e o revizie standard?
Poate imi spune si Mike la Subaru WRX al lui cat il duce o revizie (este cel pe care l-a luat de la tine?)
  • 0

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...


#19 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 septembrie 2012 - 09:33

Kia a facut ( si inca face ) masini extrem de robuste si bine lucrate.
  • 0

#20 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 10 septembrie 2012 - 10:06

sau iti iei un duster si iti fac cadou scaunele cu reglaj electric si suport lombar de w140,piele neagra,ca ma mut curind si le las pe undeva ca sa nu le car dupa mine...
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#21 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 10 septembrie 2012 - 11:09

Cum auzi !
S-a ales praful de "istorie" cand pe masinile mitsu apar motoare frantuzesti si conceptie "Claude Michoud" !


Sefu', primul motor diesel pe Outlander a fost VAG-ul de 2.0TDI in 2007, cand s-a lansat generatia actuala (fara facelift), perioada in care orezarii erau in off-side la capitolul diesel.
Apoi, in urma trocului cu PSA, i-ai pus in 2008 si HDI-ul de 2.2..., care desi are o buba cu un simerig de palier la unele serii, macar nu haleste ulei, nu-i pusca turbinele si nici nu-ti da palpitatii dpf-ul daca mergi mai subturat.
Apoi in 2009/2010 au 'reinventat' japonezii motorul de 2.2 diesel, care e in momentul de fata pe toate modelele cu cutie manuala. Varianta 2.2 de la PSA a ramas doar pe cutiile automate TC-SST.

Acum probabil ca Sportage la 27k e mult mai cool ca un Outlander la nici 25k, in conditiile in care echiparea de top cu cutie manuala la mitsu e 36k.
Cat tine la tavaleala nu stiu, dar nici nu prea conteaza pt ca la 10-15k km/an cred ca merge brici orice masina.

Daca lui @matrix ii place Scout dar nu 'se aproba' pt ca e break, ar mai fi varianta cu Altea Freetrack, care nu e chiar 'atat de break' si in plus are si varianta de 2.0 TSI / 210cp, destul de sprintena... Ca si bani, se incadreaza.

Ar mai fi de testat/studiat si Yeti, despre care, in afara de faptul ca mi se pare cool, nu stiu nimic.
Ford Kuga, desi e dragut la echiparile mai rasarite, la spatiu in spate si in portbagaj sta prost (comparativ cu Outlanderul).
  • 0

#22 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 10 septembrie 2012 - 11:11

Poti uita de scout, a iesit din oferta.

Honda din cate stiu eu e foarte aspra pe costuri intretinere, peste subaru, in plus megane are portbagaj 520 sau 540, asta vizavi de cei 464 ai accordului ...

Daca mai zici ca vrei copii atuncea clar e cazul sa tai accordul de pe lista, cc-ul poti sa-l tai din cauza pretului, altfel ai optiunela el de 5 locuri iar portbagajul in mod surprinzator e mare rau.

Skoda yeti ar mai fi o optiune, practic iei un tiguan o idee mai ieftin.

In rest eu m-as uita si la mitsu asx.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#23 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 10 septembrie 2012 - 11:23

Iar un Mitsu ASX mai frumos/cool, se numeste C4 Aircross. :)
  • 0

#24 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 11 septembrie 2012 - 12:36

Dificila alegere, mai ales cand practic nu stii intre ce si ce ai de ales :P
Avand in vedere ca este practic masina de familie condusa zilnic urban de o tanara doamna, eu as pune pe lista cateva conditii esentiale: transmisie automata, cat mai multe dotari de confort si o motorizare vioaie si nu foarte gurmanda.

Nissan Qasqai - este o optiune buna, nu stiu daca 1.6dCi vine si cu avtomata, dar se pot obtine discounturi frumusele si masina imi place cum arata.
Kia Sportage - arata bine si cica se misca la fel, insa mie brandul acesta nu prea ma mai atrage in ultima vreme plus ca masina are si un aer cheap.
Tiguan/Yeti - prima este faina, scumpa si e pe toate strazile, a doua are un design cam coltzuros - daca place sotiei atunci este alegerea ideala.
Octavia Scout/Altea Freetrack - as exclude astfel de strutzo-camile. Compromisul ideal este greu de gasit si o masina normala usor inaltata nu face minuni.
Toyota Rav4 - normal ca recomand o Toyota :D dar ma gandesc la noua generatie, care pana la anu sigur apare si pe la noi. Cred ca va avea motorizari competitive, o tinuta de drum mai sigura si o cutie avtomata buna (momentan mi-a placut doat CVT-ul de pe benzinara, pe diesel parca au ceva robotizat..bleah)
Mazda CX-5 - o aparitie extrem de interesanta cu un design modern, fluid, placut. Motorizari de top, dotari garla... ar fi interesanta diesel si automata. la pret nu cred ca se pot face minuni fiind model noi, dar nu se stie. Daca tinuta de drum este buna si n-are 'balans' atunci este o optiune reala.
Subaru Forester - ori diesel ori XT. Masina este o bijuterie si in SUA femeile sunt innebunite dupa el. XT este ca un vis frumos daca poti suporta financiar realimentarile dese si consistente.

Daca tindem spre ceva premium, si ma mir ca nu au sarit sacalii cu beheemwe :lol: , discutia se schimba, insa un BMW fara o palarie de dotari este ca o masturbare adolescentina.... Eu pana si la un model 'aproape full' am simtit oaresce lipsuri, si nu pot spune ca ma cobor dimineata din vreun Rolls-Royce :D

Daca nu e SUV atunci nu stiu ce ar putea fi. Ar merge poate un monovolum?!? Sau o compacta mai rasarita?!?

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 11 septembrie 2012 - 12:40

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#25 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 septembrie 2012 - 06:37

, insa un BMW fara o palarie de dotari este ca o masturbare adolescentina....

Vizavi de aia adolescentina nu intram in detalii, dar cum e cu aia...matura ?? Sau adulta??
:D
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi