Salt la continut


Fotografie
- - - - -

achizitie masina - oare ce clasa?


  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#151 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 27 februarie 2013 - 01:07

ar putea trece la Octavia RS benzinar....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#152 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 27 februarie 2013 - 08:03

Eh, are si el niste frustrari cu tractiune doar fata... :lol:


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#153 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 27 februarie 2013 - 09:42

La banii ăştia opţiuni sunt destule dar dacă vrea putere mare....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#154 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 10 august 2013 - 09:13

Salutare tuturor, Am revenit sa postez cu mare bucurie pentru ca am reușit ceea ce mi-am propus. Am achiziționat SH mașina la care am visat de foarte mult timp si anume Honda Accord 2.0 benzina 156 CP. Singurul compromis pe care l-am facut este cutia automata. Îmi doream manuala foarte mult dar pana la urma am acceptat si dupa câteva drumuri făcute nu regret. Mașina este in varianta full options, modelul cu facelift din 2012, culoare albă. Am luat-o cu aproximativ 12000 km, verificata la Asko si sper sa fie in regula(mici chestii care au fost remediate sau care vor fi dar ca la orice mașina). Mai am garantie 2 ani deci cred si sper ca am facut o alegere buna. Prețul chiar nu mai contează... Voi reveni cu detalii ... :)
  • 0

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...


#155 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 august 2013 - 09:35

Ai revenit doar cu lauda...Daca spuneai si ceva detalii, era mai diluata.

De ce nu conteaza pretul?

De ce ai visat masina asta si nu alta? :)


  • 0

#156 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 august 2013 - 10:42

Sa o stapanesti sanatos!
Si te asteptam cu detalii, chiar si cu pretul :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#157 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 10 august 2013 - 02:14

Ai revenit doar cu lauda...Daca spuneai si ceva detalii, era mai diluata.
De ce nu conteaza pretul?
De ce ai visat masina asta si nu alta? :)


Când am deschis topicul anul trecut am explicat de ce Honda...in plus nu știu dacă ai avut vreodată feelingul de a dori o mașina de când ai văzut-o prima oară...fără sa o conduci...așa am simțit eu din 2009 încoace.

In afara de caracteristicile tehnice pe care le-am menționat pot spune ca se tine foarte bine pe drum atât cât am apucat eu sa o testez cu 1 drum pana la munte si 4 persoane si mers in oraș. Ca si consum pot spune ca am scos un 7 minim (i-am si dat si am mers si normal...adică un max de 160 pe autostrada si anumite depasiri cu mers in 7000 de ture). Max in oraș a luat 13 in condiții de mers bara la bara.
Media normala cred ca e undeva 10-11 l in oraș. Iar afara undeva 7-8.
Ce îmi place foarte mult este confortul la drum întins...scaunele sunt senzationale...adevărate fotolii...mă așteptăm sa transpir dar pielea perforata își face treaba...sunetul este de excepție...
Multitudinea de butoane de pe bord si volan îmi place, cu toate ca mulți spun ca sunt prea multe...lumina albă a bordului este extraordinara, diferită de alte nuante de alb pe care le-am văzut la alte masini...iar sunetul motorului când sari de 4000 de ture e sublim...
Ca puncte slabe ar fi rezoluția navigatiei si delay-ul de 1-2 sec la accelerarea cu pedala pana la fund(specific cutiei automate) si cam atât pana acum...
To be continued...
  • 0

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...


#158 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 11 august 2013 - 12:08

Legat de feeling-ul de a-mi dori o masina...l-am avut si io, chiar fara s-o vad in realitate, numai ca a fost un feeling gresit, legat de Bugatti Veyron...:)

Daca-ti place, este foarte bine, restul fiind cancan...

S-o stapanesti sanatos!

Ai un douazeci si ceva de ani? 


  • 0

#159 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 august 2013 - 12:32

23?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#160 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 11 august 2013 - 09:50

:))) nu cunoașteti deloc psihologia umană...am 33... E clar ca nici unul din voi nu are asemenea feelinguri...păcat...se pierde mult din ceea ce înseamnă bucuria vieții indiferent ca vorbim de un gadget, un gratar, o ieșire in parc, un banc bun etc. De curiozitate voi cati ani aveti? Dar deja am deviat de la topic. Multumesc pentru urari.
  • 0

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...


#161 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 august 2013 - 09:54

Vârsta e o stare de spirit...
  • 1

#162 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 11 august 2013 - 10:08

:))) nu cunoașteti deloc psihologia umană...am 33... E clar ca nici unul din voi nu are asemenea feelinguri...păcat...se pierde mult din ceea ce înseamnă bucuria vieții indiferent ca vorbim de un gadget, un gratar, o ieșire in parc, un banc bun etc. De curiozitate voi cati ani aveti? Dar deja am deviat de la topic. Multumesc pentru urari.

 

...sa am un asemenea feeling la Accord ...recunosc, mi-s batran pentru Accord. :)


  • 0

#163 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 11 august 2013 - 10:22

Când am deschis topicul anul trecut am explicat de ce Honda...in plus nu știu dacă ai avut vreodată feelingul de a dori o mașina de când ai văzut-o prima oară...fără sa o conduci...așa am simțit eu din 2009 încoace. In afara de caracteristicile tehnice pe care le-am menționat pot spune ca se tine foarte bine pe drum atât cât am apucat eu sa o testez cu 1 drum pana la munte si 4 persoane si mers in oraș. Ca si consum pot spune ca am scos un 7 minim (i-am si dat si am mers si normal...adică un max de 160 pe autostrada si anumite depasiri cu mers in 7000 de ture). Max in oraș a luat 13 in condiții de mers bara la bara. Media normala cred ca e undeva 10-11 l in oraș. Iar afara undeva 7-8. Ce îmi place foarte mult este confortul la drum întins...scaunele sunt senzationale...adevărate fotolii...mă așteptăm sa transpir dar pielea perforata își face treaba...sunetul este de excepție... Multitudinea de butoane de pe bord si volan îmi place, cu toate ca mulți spun ca sunt prea multe...lumina albă a bordului este extraordinara, diferită de alte nuante de alb pe care le-am văzut la alte masini...iar sunetul motorului când sari de 4000 de ture e sublim... Ca puncte slabe ar fi rezoluția navigatiei si delay-ul de 1-2 sec la accelerarea cu pedala pana la fund(specific cutiei automate) si cam atât pana acum... To be continued...

 

 

Relax, ca multi pe-aici am trecut prin feeling-uri d-astea! :lol:

E o masina misto si iti urez sincer sa te bucuri de ea. De asemenea, secretul unui "mariaj" reusit cu o masina consider ca este acela de a nu ii cauta defectele, nod in papura etc, pentru ca intotdeauna i le vei gasi si oricum p-astea ti le dezvaluie ea cu timpul. Important este sa savurezi fiecare chestiune care iti place, fie ca e sunetul motorului in nu stiu treapta la nu stiu ce turatie, fie cum se simte la volan in nu stiu ce curba, fie modul in care ti se relaxeaza spatele pe scaunele ei, fie cum se aude muzica, fie modul in care se inchide geamul electric, fie cum se simte la plecarea de pe loc, orice chichita care iti place, savureaz-o! ;)

Eu am gasit un lucru care nu-mi place la Accordul asta, dar nu ti-l spun, pentru ca atunci cand am condus-o (foarte putin), cautam sa-i gasesc bubele, nefiind a mea! :lol:

Si nici nu vreau sa te influentez in vreun fel. Sa ne tii la curent! (da Mol, in principiu 220V monofazat... :D )


  • 1
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#164 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 11 august 2013 - 11:07

Total de acord cu Forester. Nu trebuie căutate defecte...exact ce ai scris încerc sa fac...sa o savurez din plin :) Legat de vârsta...e bine sa învățăm cu toții sa ne bucurăm indiferent de vârsta. @Mol: cu tot respectul îmi permit sa te sfatuiesc sa citesti câteva interviuri cu Radu Beligan si îți vei schimba filozofia despre viața... :)
  • 0

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...


#165 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 11 august 2013 - 11:26

...stiu acele dialoguri, dar probabil am ,,extras'' altele...:)

D-le, ti-am spus-o, important este sa-ti placa tie, in rest nitel cancan...sa nu ne plictisim. Arata, probabil se simte bine Accordul...dar pana la a o visa, imi trebe ceva iarba...in n sensuri. :)

Chiar, ai visat-o pe urmatoarea?  :) Cica usturoiul ajuta...  :) 


  • 0

#166 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 august 2013 - 11:43

:))) nu cunoașteti deloc psihologia umană...am 33... E clar ca nici unul din voi nu are asemenea feelinguri...păcat...se pierde mult din ceea ce înseamnă bucuria vieții indiferent ca vorbim de un gadget, un gratar, o ieșire in parc, un banc bun etc. De curiozitate voi cati ani aveti? Dar deja am deviat de la topic. Multumesc pentru urari.


Calculasem eu gresit din cauza orei tarzii ... 2013-1980 imi daduse 23 :)

Stiu cum e sa reusesti sa'ti iei masina dorita de ceva timp ... si eu recent am reusit asta. Insa eu, dimpotriva, ii caut acum minusurile, ca de plusuri eram constient de dinainte sa o cumpar ;)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#167 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 11 august 2013 - 02:05

...stiu acele dialoguri, dar probabil am ,,extras'' altele...:)D-le, ti-am spus-o, important este sa-ti placa tie, in rest nitel cancan...sa nu ne plictisim. Arata, probabil se simte bine Accordul...dar pana la a o visa, imi trebe ceva iarba...in n sensuri. :)Chiar, ai visat-o pe urmatoarea?  :) Cica usturoiul ajuta...  :) 

Încep sa cred din ce in ce mai mult ca ai niște frustrari personale...am încercat sa fiu elegant dar se pare ca modul tau de exprimare si gândire are niște bariere ingrijoratoare. Îmi pare rău ca nu înțelegi absolut nimic si continui cu niște remarci numai de tine gustate...toate aceste rautati sau invidii provin clar de la niște frustrari pe care le-ai putea rezolva pe mai multe cai dar oricum nu le-ai pricepe dacă ți le-as spune. Cu aceste cuvinte voi încheia sa-ți mai explic niște lucruri de care si tu ești constient dar probabil nu stii cum sa scapi...îmi pare rău pentru tine sincer :)Apropo Radu Beligan nu este unul din personajele din cancan sau click....trebuie sa scrii pe Google si vei afla...asta in cazul in care nu te plictisesti citind despre asta...

...si încă ceva...eu am scris ceea ce am simțit...fiecare este liber sa viseze ce mașina vrea. Pana la urma putea fi si un logan. Importantă nu este marca ci ceea ce simti tu ca si posesor atunci când o conduci sau când o vezi. Asta înseamnă pasiune sau puterea de a avea feelinguri...
  • 2

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...


#168 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 august 2013 - 02:28

Se vede ca nu frecventezi forumul, altfel ai fi devenit imun la replicile lui mol. Nu e baiat rau, doar ca nu trebuie sa incerci sa intelegi chiar tot ce scrie ... probabil nici el nu o face :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#169 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 11 august 2013 - 02:41

Se vede ca nu frecventezi forumul, altfel ai fi devenit imun la replicile lui mol. Nu e baiat rau, doar ca nu trebuie sa incerci sa intelegi chiar tot ce scrie ... probabil nici el nu o face :lol:

M-am gândit si eu la faza asta...dar totuși nu pot crede ca e cineva care nu a înțeles ce am vrut eu sa spun :) ...legat de cât de des intru pe forum...e adevărat nu-l citesc prea des.
Mai e cineva pe acest forum care are o Honda?....oricum am văzut ca iubitori de japoneze sunt ceea ce m-a si determinat sa scriu pe acest forum. A nu se înțelege ca nu respect posesorii de germane...respect omul care apreciază o mașina...indiferent de marca!

  • 0

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...


#170 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 11 august 2013 - 02:49

Mie unul mi s-a părut chiar prietenos mol cu replica lui  :lol:  :lol:  :lol:


  • 0

#171 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 august 2013 - 02:52

....oricum am văzut ca iubitori de japoneze sunt ceea ce m-a si determinat sa scriu pe acest forum.

fiecare cu fetishu lui.

:lol:


  • 1
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#172 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 11 august 2013 - 02:55

fiecare cu fetishu lui.

:lol:

 

Din cand in cand mai bagi si o mancare chinezeasca  :lol:


  • 0

#173 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 11 august 2013 - 02:58

Din cand in cand mai bagi si o mancare chinezeasca  :lol:

Da dar cu niște condimente digerabile... :))))
  • 0

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...


#174 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 11 august 2013 - 02:58

Bah, ia terminati cu labareala si intoarceti cu curu-n sus fiecare aparatel care misca cu electroni din casa si vedeti ce scrie? MADE in...?? Completati voi mai departe! :lol: :lol: :lol:


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#175 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 11 august 2013 - 03:00

Mie unul mi s-a părut chiar prietenos mol cu replica lui  :lol:  :lol:  :lol:

Dar vad ca are renume nu gluma...ce mașina conduce colegul nostru?
  • 0

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...





2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi