Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Subaru Forester 2.5 XT 2007

subaru forester xt 2007

  • Please log in to reply
1030 replies to this topic

#176 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 10 martie 2013 - 12:37

Proaspat scoase din cuptor 

 

Sa nu uiti sa-ti lasi rand la coada pt gumele iesite din cuptor iarna asta. Ca la ce stocuri au ramas nevandute vara trecuta probabil ca va fi destul de lunga...

 

Bine ca ne luam lame de stergatoare "refill" din Carrefour dar de la niste michelin-uri de un an avem greturi ... :mellow:


  • 0

#177 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 10 martie 2013 - 09:10

Pai plecand de la premiza asta, nu-mi mai bat nici eu capul sa-mi schimb gumele, ca mai au carne pe ele. Ce daca sunt din 2008...


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#178 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 martie 2013 - 09:15

Pe "praful" asta, ar putea fi o decizie foarte inteleapta.


  • 0

#179 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 martie 2013 - 09:32

Gumele mele de pe X3, astea de iarnă sunt de-o vârstă cu mașina (2007). Le-am testat puțin și iarna asta, încă se țin bine. Carne au din plin. Alea de vară sunt din 2009 și le voi pune cât de curând. Sunt ca noi. Depozitate cum trebuie, ferite de soare și lumină.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#180 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 martie 2013 - 10:33

Una e sa nu iti schimbi gumele actuale care inca sunt in stare buna, alta e sa cumperi niste gume noi, vechi de aproape un an jumate...


  • 0

#181 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 martie 2013 - 11:31

daca pretu-i bun, si le toci in 2-3 ani ce mai conteaza?


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#182 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 10 martie 2013 - 01:23

Pana acum am schimbat o singura pereche de gume din cauza uzurii, la Tico. E drept ca m-a ajutat si geometria defectuoasa a masinii. :lol:

 

In rest le-am schimbat doar din cauza vechimii, 4 ani de iarna si 6 ani de vara.

S-ar putea sa schimb "pattern"-ul la toamna, cand aia mica face 4 ani la gumele de iarna. <_<


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#183 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 martie 2013 - 01:29

niciodata nu am schimbat gumele ca erau prea vechi, ci prea uzate :lol:

subaru a mancat un set de gume de vara intr-un singur sezon :lol: ok, a si facut km, dar si geometria pe fata a fost varza :)


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#184 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 martie 2013 - 01:31

Pana acum am schimbat o singura pereche de gume din cauza uzurii, la Tico. E drept ca m-a ajutat si geometria defectuoasa a masinii. :lol:

 

In rest le-am schimbat doar din cauza vechimii, 4 ani de iarna si 6 ani de vara.

S-ar putea sa schimb "pattern"-ul la toamna, cand aia mica face 4 ani la gumele de iarna. <_<

 

Poți face teste și vezi cum se comportă. Eu am schimbat un set de roți de iarnă la BMW a doua zi după ce le-am montat. Decizia pe asta ar trebui să se bazeze, comportamentul lor. Altfel e prea riscant. Anvelopele nu sunt toate la fel, nu poți generaliza anii de utilizare.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#185 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 10 martie 2013 - 01:38

Problema e ca s-a scumpit mult subiectul. Pentru Accent, cu dimensiuni de flasneta pentru iarna (175/70R13) pana acum luam Dayton de la Carrefour, de care eu am fost mai mult decat multumit, chiar au fost foarte bune. Numai ca in 2009 cand le-am luat pe cele de acum a fost ultimul an in care mai dadeau astia promotii gen 3+1 si aveau si atelierele lor cu echilibrare & all, gratuite. Astfel incat sa dau 500 de lei la 4 ani sa schimb gumele mi se parea mizilic, mai ales ca mereu le aveau proaspete, cel mult 2-3 luni vechime.

Acum, daca nu ma insel trebuie sa scot cam dublu pentru aceeasi operatiune, si mi-e lehamite sa mai conving (iarasi) nevasta ca ie atat de util sa dau 10 milioane... :lol:


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#186 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 martie 2013 - 02:19

O pui în mașină și îi arăți despre ce e vorba. Cu puțin noroc, te roagă chiar ea.

 

Repet, poate nu este cazul.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#187 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 11 martie 2013 - 12:25

O sa raman deocamdata cu jentile astea. Am timp pana la iarna sa ma hotarasc daca iau altele pentru vara viitoare sau imi iau de tabla pentru la iarna.

 

La anvelope nu m-am decis, bugetul este undeva intre 2000 si 3000 RON dar n-as da maximul decat daca chiar se justifica. Eu n-am cum sa urc prietena in masina si sa-i demonstrez ca am nevoie de cauciucuri noi pentru ca peste 90 imi intra limitatorul acustic :)

Teoretic as putea sa merg in continuare cu cele de pe masina care cred ca ar fi ok dupa o indreptare de jenti si o echilibrare. Vreau sa ajung pana la Sambata spre sfarsitul lunii si ar trebui sa rezolv tremuratul la viteze mari inainte sa plec. Daca ar fi sa cumpar cauciucuri noi as inclin catre Falken-urile lui cata.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#188 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 11 martie 2013 - 12:35

Grinch,ca tot arzi de nerabdare sa-mi multumesti ca am batut drumurile pentru pretul cheii tale,explica lui kng unde vrei tu,ca daca nu-i place nasul meu cu deviatie de sept imi poate da ignore,nu e nevoie de miriieli malitioase pe forum.


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#189 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 martie 2013 - 04:08

Dacă mai aștepți cu roțile de iarnă, mă uit după ceva luni și-ți spun.


Am fost, dar nu mai erau. Ghinion.

Vezi exact ce dimensiuni îți trebuie la jante, ce prețuri sunt la unele noi și apoi ai timp să cauți și să compari.

Eu nu aș mai ține gumele actuale, indiferent ce alegi să pui.

Și încă ceva, dacă e drumul prost, e o idee bună să mergi totuși încet. Chiar dacă nu se simte în mașină, nu-i face foarte bine.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#190 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 martie 2013 - 06:17

AM sa primesc in 1-2 zile o oferta buna (cica) pentru Bridgestone si Firestone. Daca nu e graba...


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#191 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 12 martie 2013 - 11:00

Niste Potenza RE 050 A, 215/50 R17 m-ar tenta si pe mine, daca e pret bun si sunt proaspete.


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#192 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 12 martie 2013 - 11:07

O sa raman deocamdata cu jentile astea. Am timp pana la iarna sa ma hotarasc daca iau altele pentru vara viitoare sau imi iau de tabla pentru la iarna.

La anvelope nu m-am decis, bugetul este undeva intre 2000 si 3000 RON dar n-as da maximul decat daca chiar se justifica. Eu n-am cum sa urc prietena in masina si sa-i demonstrez ca am nevoie de cauciucuri noi pentru ca peste 90 imi intra limitatorul acustic :)
Teoretic as putea sa merg in continuare cu cele de pe masina care cred ca ar fi ok dupa o indreptare de jenti si o echilibrare. Vreau sa ajung pana la Sambata spre sfarsitul lunii si ar trebui sa rezolv tremuratul la viteze mari inainte sa plec. Daca ar fi sa cumpar cauciucuri noi as inclin catre Falken-urile lui cata.


Musai si o geometrie !
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#193 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 12 martie 2013 - 05:37

@DMIHNEA

Multumesc pentru serviciul facut. In ceea ce-l priveste pe kng, sunteti destul de maturi sa va ignorati reciproc daca nu puteti sa va intelegeti, serviciul pe care mi l-ai facut, presupunand ca a fost un serviciu dezinteresat, nu iti ofera nici avantaj special pe forum.

 

@oaspetele

Nu ma grabesc, ba dimpotriva as prefera sa fac achizita dupa 1 aprilie din motiv de cash flow.

 

Mai nou mi s-a aprins martorul pentru sistemul de franare (brake system warning light). Se mai aprinsese intermitent inainte dar acum vad ca a ramas aprins. Franele merg ok, banuiesc ca e vorba de schimbat placutele de frana (nu-mi dau seama daca fata sau spate) si/sau nivelul la lichid?


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#194 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 martie 2013 - 05:59

Ar fi bine să vezi ce e înainte să pleci.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#195 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 12 martie 2013 - 06:21

Mda, mai bine verifica lichidul inainte sa mai mergi, cum a zis si Cata, pentru ca nu cred ca are sisteme asa de destepte XT-ul. Eu ajunsesem la fier cu placutele spate si nu s-a aprins nimic (erau placutele originale) deci sa nu fie o problema mai importanta.


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#196 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 12 martie 2013 - 10:26

@DMIHNEA

Multumesc pentru serviciul facut. In ceea ce-l priveste pe kng, sunteti destul de maturi sa va ignorati reciproc daca nu puteti sa va intelegeti, serviciul pe care mi l-ai facut, presupunand ca a fost un serviciu dezinteresat, nu iti ofera nici avantaj special pe forum.

 

@oaspetele

Nu ma grabesc, ba dimpotriva as prefera sa fac achizita dupa 1 aprilie din motiv de cash flow.

 

Mai nou mi s-a aprins martorul pentru sistemul de franare (brake system warning light). Se mai aprinsese intermitent inainte dar acum vad ca a ramas aprins. Franele merg ok, banuiesc ca e vorba de schimbat placutele de frana (nu-mi dau seama daca fata sau spate) si/sau nivelul la lichid?

 

 

Lasa tablita aia cu semnificatiile. Martorul ala poate insemna multe.

Am OBD reader, daca vrei putem sa vedem ce insemana, daca nu, mai bine mergi la service inainte sa mergi la drum.


  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#197 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 13 martie 2013 - 01:56

Am luat un bidon de lichid de frana si o sa-l completez maine. M-am uitat in recipientul cu lichid si e exact la semnul de minim. Pe capac zice ca trebuie DOT3, la OMV am gasit DOT5.1, e vreo problema daca il pun peste ce era acolo?

 

Oricum nu plec la drum cu martorul aprins.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#198 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 martie 2013 - 09:44

Dacă tot faci o treabă, fă-o bine. Mergi la cine are scule și schimbă tot lichidul. Nu e scump, nu durează mult. Poți pune liniștit până la Max. Nu știu ce merge la tine, n-am apucat să-l schimb la Forester. Ce scrie acolo nu este maxim relevant. La X3 în 5 ani l-am schimbat de 3 ori. La R probabil îl voi schimba acum când pun plăcuțe. Ia mașina și mergi la Autosoft. Verifică jantele și vezi ce spun oamenii ăia. Mai sunt unii pe lângă mall Băneasa care lucrează bine, dacă nu-ți place Autosoft. Cu ocazia asta arunci un ochi la plăcuțe. Dacă rezolvi cu jantele, dar roțile se echilibrează greu, ia gume noi cât mai repede. O fi mașină japoneză, dar nu-s indestructibile și ceva bani trebuie să bagi în ea. Apoi se reduce totul la cum o exploatezi tu.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#199 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 13 martie 2013 - 10:19

Asta aveam de gand sa fac doar ca zilele astea am fost ocupat cu mutari de mobilier prin casa. I-am disperat pe vecini (aseara am mutat mobila ca nu gaseam aranjamentul potrivit in camera pana pe la 12 noaptea). Sper sa apuc azi sa ajung la Autosoft pentru echilibrat.

Unde pot sa schimb lichidul de frana? Aveti idee cat lichid intra la un schimb?


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#200 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 martie 2013 - 10:38

Am prins ceva legat de-un covor :D Nu știu cu lichidul, cum spuneam, n-am apucat să-l schimb. Poate are Relu idee dacă trebuie pompă și cine e dotat cu una. Sunt echipamente scumpe. Vezi dacă sunt roțile 8-uri sau nu. Dar dacă au spus și cei din service, probabil este prea evidentă problema.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea





Also tagged with one or more of these keywords: subaru, forester, xt, 2007

1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi