Jump to content


Photo
- - - - -

Destinatii pentru concedii


  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#1 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,818 posts
Joined: 25-April 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Posted 05 May 2013 - 09:34 PM

Pe aceeasi idee a lui Frank, cu "hai sa visam" va propun un nou topic: ce destinatii v-ar placea sa vedeti, ce v-a placut cel mai mult, unde v-ati duce in concediu daca bugetul nu ar fi o problema, cu sau fara masina :-)

 

 


  • 0

#2 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,114 posts
Joined: 30-July 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Posted 06 May 2013 - 08:58 AM

... ce destinatii v-ar placea sa vedeti...

 

TOATE!


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#3 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,294 posts
Joined: 14-November 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Posted 06 May 2013 - 09:03 AM

Lasa netul si hai acasa. :D

 

Noi plecam in aprox. o ora.


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#4 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5,657 posts
Joined: 05-January 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Posted 06 May 2013 - 05:39 PM

Hm, sunt doua chestii aici dupa mine:

 

- unde am fost pina acum si am reveni - si aici sincer mie imi place la nebunie Grecia, si as reveni acolo oricind cu placere, fie pe continent, fie pe insule. Mereu sunt chestii noi de descoperit si in fiecare concediu petrecut acolo gasim locuri minunate pe care am vrea sa le experimentam data viitoare. Unde am mai fost eu si as mai vrea sa ajung este la New York, precum si la Viena care pt noi e un oras foarte drag, in care revenim mereu cu placere.

 

- unde as vrea sa ajung, daca n-ar fi o problema bugetul? Nu stiu ce sa zic... as vrea sa fac un tur pe indelete, cu masina, al Europei, care sa cuprinda si drumurile legendare gen Napoleon route, pass-urile Stelvio & Co, un tur si pe la Nurburgring si de asemenea popasuri pe indelete, dupa plac, in multe orase si localitati mai mici.... Referitor tot la vacante de vara, as vrea sa incercam si coasta Amalfi, am auzit lucruri bune.... Nu ma atrag inca destinatiile exotice foarte indepartate (gen Bora-Bora) poate si pentru ca sunt plane-fobiac dar mi-ar placea sa fac un tur al mapamondului, cu popasuri din tara in tara, genul ala de half-year sabbatical pe care iti doresti sa ti-l permiti o data in viata...


Cam atit la prima vedere, daca imi mai trece ceva in minte, mai dau de veste :)


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#5 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 06 May 2013 - 05:52 PM

eu am invatat sa visez la ce pot atinge,labareli inutile nu sunt genul meu.....asadar,cred ca voi ajunge prin alte locuri,nu le mai spun deoarece jegurile citesc si apoi se duc....Spania ma scirbeste din cauza romanilor,Franta ma scirbeste din cauza arabilor,si mai nou a romanilor...cred ca voi mai gasi ceva alternative.Are rost sa va spun ca din cauza migratiei jegurilor din Ro,e plin de politie peste tot?Cum spuneam mai deunazi,cauta romani cu tirfe la produs....Franta e plina de cersetori,ciorditori si alte specii de mioritici,Spania a devenit plina de romani si ea....Se vede ca sunt alergic la romani...


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#6 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29,133 posts
Joined: 17-September 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Posted 06 May 2013 - 05:54 PM

Nu se poate explica in cuvinte, insa trecand peste fobia de avioane ( exista destul alcool la bordul lor :D  ) eu as merge intr-o tara exotica, cat mai departe de civilizatie.

Va pot doar garanta ( nu-mi cereti sa va explic ca nu exista cuvinte pentru asa ceva ) ca 2 saptamani intr-o asemenea locatie nu se poate compara cu absolut nimic din lumea civilizata. Ceva in genul unde si-a luat Mazare teren si vrea sa-si faca un fel de statiune ....

Duceti-va care puteti, ca nu veti regreta ! :)


  • 0

#7 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 06 May 2013 - 06:29 PM

nici acum nu a venit cardul de memorie pentru camera. :angry: ..am pus vreo 4 poze facute cu telefonul,cu locatia finala a excursiei,pe facebook....in rest sunt dezgustat,am facut vreo 3000km dus-intors,sa iau cuiva o masina,a iesit cum trebuie,dar mult stress,cum spuneam din cauza politiei si a romanilor.Pina sa las w124 in Franta,la dus,intru si cumpar niste mincare de incalzit la microunde,platesc,si ma duc spre camera de infasat sugarii unde era pozitionat din pacate cuptorul.Era inchisa,astept,iese o tiganca romanca din ea,dau sa intru,se spalase la cur si aruncase chilotii si altele pe cuptorul cu microunde destinat incalzirii mincarii sugarilor.Nu am mai incalzit nimic,cumpar imediat sandviciuri sa le mincam in sala de mese....mergem in sala de mese,acolo vreo 15 ciori mioritice cu plozi,faceau ce vroiau,in mirosuri proprii......ne lipsim,iesim si mincam in parcare la curul masinii....Si asta e doar primul episod,noroc ca masina ce am luat ulterior a fost un motorhome de 6 persoane in mers,asa am putut sta linistiti cu tot confortul disponibil.


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#8 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,818 posts
Joined: 25-April 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Posted 06 May 2013 - 07:32 PM

Am vrut sa dau si eu o tura acum pe coasta Amalfi acum dar vremea naspa de zilele astea nu a fost prielnica asa ca am renuntat. Viena e o placere si pentru mine, unul din locurile in care m-as muta, voi reveni mereu cu drag acolo. 

 

2 locatii care mi-au placut mult, si unde as vrea sa revin sunt: Andalusia unde sper sa fac un tur complet cu masina pana la Gibraltar si Coasta de Azur. O casuta in Cap Ferrat ar fi minunat, mai degraba eu asta as face cu aia 5 milioane de euro de la lotto: o casuta acolo si un X1/X3 sau un Mini. 

 

Bora Bora probabil e simpatic, frumos, dar parca nu as suporta sa stau fara sa fac nimic, sa stau cu putza in apa ca Relu toata ziua fara nimic altceva.


  • 0

#9 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29,133 posts
Joined: 17-September 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Posted 06 May 2013 - 07:43 PM


Bora Bora probabil e simpatic, frumos, dar parca nu as suporta sa stau fara sa fac nimic, sa stau cu putza in apa ca Relu toata ziua fara nimic altceva.

 

Ma rog, daca preferi sa te masturbezi privind vitrinele intr-un oras plin de gaze de esapament, in loc sa te odihnesti/relaxezi cu adevarat si sa vezi ce nu vei mai vedea vreodata in viata, drum bun ! :)


Edited by Relu, 06 May 2013 - 07:44 PM.

  • 0

#10 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,818 posts
Joined: 25-April 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Posted 06 May 2013 - 07:50 PM

Ma rog, daca preferi sa te masturbezi privind vitrinele intr-un oras plin de gaze de esapament, in loc sa te odihnesti/relaxezi cu adevarat si sa vezi ce nu vei mai vedea vreodata in viata, drum bun ! :)

 

Tataie, ti s-a blocat discul? Da-i una si mergi mai departe :)  


  • 0

#11 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29,133 posts
Joined: 17-September 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Posted 06 May 2013 - 07:53 PM

Si cand ziceai ca-ti iei icstrei ? :)


  • 0

#12 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 06 May 2013 - 08:08 PM

mai am un amic in bucale,are o afacere de distributie masini de cafea,amic si pe facebook,si tocmai fuse prin Toscana,vreo 5 zile,cu familia.I-am zis sa treaca pe la mine sa-i fac o farfurie de paste cum trebuie.I-am mai zis ca daca vrea sa fie un muritor turist,ca noi toti,trebuie sa se duca undeva in natura nepoluata,sa-si gateasca singur si asa mai departe.In Italia ca turist,iti iei cea mai mare teapa,maninci laturi de prin restaurante de turism si cam atit.In italia esti tratat bine doar daca spargi vreo 500 euro pe zi pe cazare si masa,DOAR ATUNCI.Dar gugustiucul,ca multi altii,a vazut ca si-a cumparat Clooney casa in Toscana,si a inteles sa se duca si el,cu familia.Deh,e ca la soferie,multi conduc,putini sofeaza.... :D


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#13 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29,133 posts
Joined: 17-September 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Posted 06 May 2013 - 08:23 PM

Cel mai trist lucru e sa poti dar sa nu stii sa-ti traiesti viata ...


  • 0

#14 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,818 posts
Joined: 25-April 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Posted 06 May 2013 - 08:37 PM

Fericiti cei slabi cu duhul... si vedeti ca deviati, macar topicul asta incercati sa nu-l mucificati :-)


  • 0

#15 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 06 May 2013 - 08:51 PM

a scapat vreun topic neomogenizat?important e ca este intelegere,zic eu....Eu am spalat si vase in restaurant,am lucrat si pe alt post in bucatarie,nu mi-e rusine,dar pot spune ca e jale ceea ce maninci acolo....Cit despre rusine,e rusine sa furi si sa prostesti,nu sa muncesti....zic eu.


  • 1
mai bine singur decit in companie proasta......

#16 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,818 posts
Joined: 25-April 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Posted 06 May 2013 - 09:39 PM

Deci pe forumul asta sunt doi care le stiu pe toate: Mihnea si Relu. Invatati sa nu mai faceti presupuneri aiurea si nu uita ca esti un roman la fel ca ceilalti pe care ii critici si care au plecat din tara ca si tine, sa faca un bani. Nu includ ciorditorii aici.
  • 0

#17 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,781 posts
Joined: 16-December 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Posted 06 May 2013 - 09:45 PM

A fost careva dintre voi in Japonia? Mie acolo mi-ar placea sa ma duc.  

 

Ah, era sa uit, si in Tasmania.   Acolo daca vrei sa uiti de toate si de tot cred ca ar fi un loc perfect.   In plus, cred ca aia n-au auzit de radare.

 

http://www.youtube.c...h?v=zb4orNrMaBc


Edited by lexus, 06 May 2013 - 09:52 PM.

  • 0
Imagine amplasata

#18 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,368 posts
Joined: 11-February 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Posted 06 May 2013 - 09:51 PM

Se vede ca sunt alergic la romani...

 

Regurgitezi de fiecare data cand te vezi in oglinda? Sau tu nu mai esti roman, esti 'talian ?


  • 0

#19 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 06 May 2013 - 10:25 PM

pejte incerc sa..........cobor :) sa-ti raspund tie,si totodata incerc sa raspund si lui kng...In primul rind eu am criticat totdeauna romanii gunoaie,ce nu se integreaza,indiferent unde se afla.Ca in realitate sunt sute sau milioane,sau un procent doar,STATISTICILE VA PRIVESC.Am criticat romanii de cind eram in tara,poate am un simt exacerbat al dreptatii,sau ceva similar.Italian nu voi fi never,nici nu imi doresc,dar mi-e si rusine casunt roman,chiar regret ca nu am ajuns in vreo tara civilizata,nu Italia sau Romania...dar vom vedea ce ne rezerva viitorul.E delicata expresia -----mi-e rusine ca sunt roman----,deoarece consider ca romanii nu au ce cauta in lumea civilizata,nimic altceva.Cum am mai spus,romanii ar fi trebuit sa traiasca in Ro,cu bune si rele,nu sa fie victima intereselor unora de a fi europeni,ceea ce s-a si intimplat.CEEA CE ESTE MAI ALARMANT,ZIC EU,CA ROMANII SE INTEGREAZA CEL MAI GREU IN TARILE SMECHERE,UNDE DIFERENTELE FATA DE RO SUNT FOARTE MARI.De aceea migratia mare de mioritici fuse catre italieni si spanioli,care dupa viziunea mea sunt niste romani mai spalati.


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#20 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,818 posts
Joined: 25-April 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Posted 07 May 2013 - 06:23 PM

dar mi-e si rusine casunt roman

Renunta la cetatenie in primul rand, daca iti e rusine, e prima optiune pe care o ai, si este si posibila, chiar te va ajuta sa emigrezi in alte locuri.

 

chiar regret ca nu am ajuns in vreo tara civilizata,nu Italia sau Romania...dar vom vedea ce ne rezerva viitorul.E delicata expresia -----mi-e rusine ca sunt roman----,deoarece consider ca romanii nu au ce cauta in lumea civilizata,nimic altceva.Cum am mai spus,romanii ar fi trebuit sa traiasca in Ro,cu bune si rele,nu sa fie victima intereselor unora de a fi europeni,ceea ce s-a si intimplat.CEEA CE ESTE MAI ALARMANT,ZIC EU,CA ROMANII SE INTEGREAZA CEL MAI GREU IN TARILE SMECHERE,UNDE DIFERENTELE FATA DE RO SUNT FOARTE MARI.De aceea migratia mare de mioritici fuse catre italieni si spanioli........

 

Pai fix la fel ca aia pe care ii critici, ai facut si tu, ai emigrat unde ai reusit sa te integrezi, de ce ii critici doar pe ceilalti?  Si tu cand esti samsar de masini si deschizator de usi pe unde lucrezi, crezi ca aduci o imagine mai buna Romaniei decat celor pe care ii critici si care muncesc in constructii, sunt chelneri sau ce or mai face?

 


  • 0

#21 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 07 May 2013 - 06:57 PM

Sa nu te mire vreodata de ce ai ignore,de la mine.Eu am adus acum un motorhome unei perechi de pensionari ce nu se pot/vrea/stie limba,sa caute/duca sa isi cumpere acel mijloc de transport,cu acele caracteristici,marca,model,dispunere comoditati,culoare,etc.Ca la creierul  tau intre asta si ciorile din tara ce cumpara o masina,o spala si cer imediat mai mult nu e nici o diferenta,asta e problema ta.De aia ride lumea de unii romani,din pacate multi,datorita prostiei native.Ca vazind pe acei ce aduceau masini dupa 89,s-au apucat toti agramatii sa aduca masini,fara socoteli,cifre acte si alte calcule.De aceea e plin de cadavre de masini in tara,din cauza cretinilor ce au cumparat aiurea si apoi dus in tara.Dar e prea complicat pentru tine,ti-e mai usor sa pui etichete...Dar nu e vina ta,eu sunt boul ca te bag in seama.


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#22 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,070 posts
Joined: 17-March 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Posted 07 May 2013 - 07:00 PM

romanii care au prins cheag prin Italia/Spania/Franta eu ii impart in 3 categorii bine determinate:

 

  1. cei seriosi, de calitate: sunt cei care s-au adaptat bine, au preluat limba si stilul de viata, au asimilat destul de mult din principiile de viata si trasaturile definitorii ale natiei de 'adoptie'. Acestia ii intalnesti in cam toate ramurile economice, de la constructii pana la inginerie aerospatiala. de obicei nu se incurca cu alti romani si se invart in cercuri de italieni/spanioli/francez. Sunt apreciati la locul de munca (indiferent de job) si de obicei isi gasesc cu usurinta un job bine platit.
  2. seriosi dar inadaptabili: sunt in mare parte ca cei de la pct. 1 insa au o mare problema - se adapteaza greu sau deloc. ori nu asimileaza limba, ori nu asimileaza cultura/stilul de viata, ori niciuna dintre ele. inevitabil se mai inhaiteaza cu ceva romani insa in general isi vad de treaba si plang seara dupa tara natala. intalnesc dificultati in a-si gasi un loc de munca bine platit si se multumesc cu joburi de necalificati sau pe bani de necalificati.
  3. jeguri: sunt scursurile, gunoaie au fost in romania gunoaie raman oriunde ar fi. umbla doar in gasca de romani, se aciueaza pe langa romanii care vorbesc mai bine limba si intra in tot felul de combinatii mafiote de la cersit la furtaciune sau altele si mai grave. aici intra si samsarii de orice fel si in general orice fel de zdreanta care face 'combinatii' si stie Evropa ca-n palma dar habar n-are pe unde se intra si pe unde se iese din supermarket.

Mihnea face parte in mod sigur din prima categorie, insa asa e el rau de gura, mai hater :D De multe ori cred ca e prea inversunat, probabil din cauza varstei...


Edited by bleunightdanger, 07 May 2013 - 07:03 PM.

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#23 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 07 May 2013 - 07:34 PM

Vei vedea,ca odata cu virsta devii mai selectiv,pretentios,mai ales in alegerea cunoscutilor,prietenilor.Eu unul de mult am zis,nu mi-e teama sa mor singur,cu sau fara nevasta,dar daca as ramine solo,decit cu prieteni de 2 lei,mai bine imi iau un ciine,eventual inainte sa crap las un petec de hirtie cumva si bani sa aiba careva grija de ciine,asta-i tot.Cit despre inversunare,cum (cuvant urat) mea sa nu fii,cind in 3000km intilnesti o singura masina de romani turisti de vreo 40-50 de ani?Restul,politia ce incarca pe platforma masina de romani de uk fara rca,ciorditori cum am postat ieri,cersetori,prostituate,alba-neagra,si alte specii.Unde sunt romanii de calitate?NU MAI SUNT,degeaba o dam de gard......De aceea suntem tratati ca gunoaie,CA ASTA SUNTEM,chiar daca nu ne place.....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#24 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,724 posts
Joined: 22-June 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Posted 07 May 2013 - 08:01 PM

mai sunt si romani seriosi, da numarul lor tinde spre cifrele de dupa virgula. adica 0,xxx...

are dreptate mihnea. din cauza majoritatii "romanilor" de peafara, suntem priviti si etichetati cum suntem. si pe buna dreptate...
 


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#25 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29,133 posts
Joined: 17-September 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Posted 07 May 2013 - 08:08 PM

Romani care fac nenorociri sunt totusi putini. Multi sunt ceilalti cu acte de Romania !!


  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users