Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Destinatii pentru concedii


  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#26 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 07 mai 2013 - 08:09

io zic sa reintram in topic..........noi in toamna,ori venim pe plaiuri mioritice(sper sa nu vrea femeia)ori.....gasim o destinatie alternativa.....Mie mi-a placut si in Turcia,e drept ca demult,dar parca sunt tigani ca noi,poate de aia.... :D


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#27 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 07 mai 2013 - 08:25

Mai e o problema.

Dupa revolutie, am ajuns oarecum foarte aproape de bunastare. Ma rog, o vedem mai de aproape, dar e mai greu de atins.

Dar anumite etape, ce tin de maturizare, civilizare si scuturarea de metehnele comunisto-tiganesti, au fost sarite. Si asta e rezultatul.

Problema e ca nu sunt sigur ca generatiile ce vin din urma vor putea/vrea sa parcurga etapele firesti. De vina e intraga societate (toti la gramada, ca e mai usor sa te ascunzi) si fiecare in parte, mai mult sau mai putin.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#28 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 07 mai 2013 - 08:26

Romani care fac nenorociri sunt totusi putini. Multi sunt ceilalti cu acte de Romania !!

 

Nu vorbeam de romanii care fac nenorociri, aia e alta discutie. Cei cu "acte" e alta poveste. Rromii sunt si ei alta poveste. Pur si simplu cui ii e rusine ca e roman, sa renunte la cetatenie. 

 

Mai stiu pe cineva cu 2 cetatenii, una din ele era cea romana. A fugit din tara lui ca acolo nu era in siguranta, mai era cate un atentat, a venit la noi si spunea ca RO e de kaakaa. Pe bune? Ia sa se intoarca omul in tara lui sa-si ia o bomba in dinti, ca e "mai bine".


Aceasta postare a fost editata de kng: 07 mai 2013 - 08:27

  • 0

#29 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 07 mai 2013 - 08:40

Cat am locuit in Spania eu zic ca m-am adaptat corespunzator.

 

N-aveam prieteni Romani aveam doar prieteni Marocani, Albanezi, Tunisieni, Nigerieni... glumesc. :) Aveam si cunoscuti din tarile asta dar chiar m-am adaptat ok.  

 

Chiar si asa aveam asa o suferinta launtrica cand vedeam cum ma "discrimina" cate un spaniol mai in gluma mai in serios.   Ziceam ca eu nu o sa discriminez un imigrant niciodata - asta pana deunazi, cand a parcat un arab un gipan in parcarea din spatele blocului meu.

 

Eu: -Nu va suparati, dar parcarea aceasta e doar pentru riverani, daca dumneavoastra parcati aici nu mai sunt locuri pentru riverani, adica pentru mine.

Arab: -Zsi ce vrei ba, eu me duc la zala asta de forza de 10 ani, parchez unde vrea eu, cand vrea eu.

 

Bineinteles ca nu m-am putut abtine si l-am facut arab nesimtit, la fel ca toata natia lui.


Aceasta postare a fost editata de lexus: 07 mai 2013 - 08:41

  • 0
Imagine amplasata

#30 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 mai 2013 - 08:50

Nu vorbeam de romanii care fac nenorociri, aia e alta discutie. Cei cu "acte" e alta poveste. Rromii sunt si ei alta poveste. Pur si simplu cui ii e rusine ca e roman, sa renunte la cetatenie. 

 

 

N-ai inteles nimic ...


  • 0

#31 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 07 mai 2013 - 09:30

Chiar si asa aveam asa o suferinta launtrica cand vedeam cum ma "discrimina" cate un spaniol mai in gluma mai in serios.   Ziceam ca eu nu o sa discriminez un imigrant niciodata - asta pana deunazi, cand a parcat un arab un gipan in parcarea din spatele blocului meu.

 

Stii de ce au prins radacini romanii prin Italia si Spania? NU doar pt ca limbile latine se aseamana cu romana, ci pentru ca atat spaniolii cat si italienii sunt extrem de toleranti cu imigrantii. In trecut italienii erau in Statele Unite cum sunt acuma romanii in Italia.....

 

Ca o paralela, pot spune ca majoritatea covarsitoare a italienilor pe care i-am intalnit in RO sunt niste scursuri, niste gunoaie care nu au absolut nimic a face cu italienii vazuti/cunoscuti de mine in Italia... Asa cum la ei au ajuns toate ciorile noastre imputite, asa si la noi au ajuns doar pensionari libidinosi cu spirit antreprenorial dezvoltat la varsta a 3-a dupa o viata la sapa/strung/aprozar :D


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#32 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 07 mai 2013 - 10:10

N-ai inteles nimic ...

 

 

Nici tu. Ideea e ca daca iti e rusine ca esti roman, poti renunta oricand la cetatenie si la pasaport, nu te tine nimeni cu forta! Daca traiesti in RO si consideri ca e o tara de rahat, poti pleca oricand afara, unde iti e mai bine, din nou nu te tine nimeni cu forta. 


  • 0

#33 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 mai 2013 - 10:13

Si cel mai trist e ca nu vei intelege niciodata .... :(


  • 0

#34 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 07 mai 2013 - 10:18

Neah, esti doar tu un geniu neinteles


  • 0

#35 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 07 mai 2013 - 10:40

cetatenia e una si nationalitatea e alta. renuntarea la calitatea de cetatean roman, nu iti sterge cu buretele originile.... deci nu vad ce se poate rezolva prin renuntarea la cetatenie?!?

 

este dreptul fiecaruia sa fie nemultumit. mai grav este ca unii se amarasc degeaba si se invenineaza singuri printr-o inversunare nejustificata. 


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#36 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 mai 2013 - 10:51

.... deci nu vad ce se poate rezolva prin renuntarea la cetatenie?!?

 

 

Nu vezi pentru ca esti FRAIER ! :lol:



Iti explica kaengheul .... :D


  • 1

#37 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 08 mai 2013 - 12:05

Ma veti cunoaste,unii dintre voi,si veti vedea ca sunt normal,doar imi iese urticarie la anumite probleme,atita tot....kng-nu e vorba de acte si birocratii,cetatenie si alte bazaconii,e vorba ca vrei sa fii privit altfel si nu poti,ca ai peste tot scris ca esti roman,aia e...si lumea asociaza roman cu ciordeala,cioara,prostitutie,carti de credit clonate,droguri,furturi,etc.Stii ce inseamna sa stai sa te gindesti ce spui atunci cind te intreaba careva ce natie esti?


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#38 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 08 mai 2013 - 04:15

Kenya, RSA, Zimbabwe, Maldive, Madagascar, Alaska, Australia, Thailanda, Amazon, Namibia, Bimini, Tanzania, Hawaii


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#39 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 mai 2013 - 04:47

Plictiseala mare acolo, nimic nu stii !!! :D
  • 0

#40 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 08 mai 2013 - 07:05

Daca vreti sa fiti priviti altfel, faceti ceva in acest sens. Hai sa va dau un exemplu: cunosc personal un tip de etnie roma, pe care il simpatizez, omul e citit, curat, foloseste doar software licentiat acasa, prin atitudine si comportament omul ala iti castiga respectul chiar daca e tigan si multi avem idei preconcepute despre ei. Fac pariu ca 95% din romanii care injura tiganii pirateaza soft si muzica acasa, ce ziceti? Iar pirateria este o alta forma de furt in esenta. 

 

E un exemplu cum face el, ce va impiedica sa faceti si voi la fel pe afara, pe unde sunteti voi? Daca voi preferati sa fiti niste "indieni" care stau mereu cu capul plecat si zic "Yes Sir" si sa fiti timorati e alegerea voastra. 


  • 0

#41 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 08 mai 2013 - 07:34

iar bati cimpii,Eu sa fac ceva?Eu am plecat pe 1 mai pina pe 5 mai,Franta,Andorra,pina in Spania,FARA PASAPOARTE(le-am uitat ca un fraier),FARA CETATENIE ITALIANA.Cind m-au oprit politia,am ramas la povesti cu ei,bineinteles dupa ce m-a  controlat,si pe sotie,prin terminal.De unde am aflat ceeea ce cauta?DE LA EI,LA SUETA!VOI,sa stati acasa,in loc sa plecati aiurea,fara bani,fara rca,fara,fara...........Am 3 pc cu licente toate,nici macar mp3 descarcate nu am,am umplut dongle din cd-uri cu mp3 ce le pastrez,luate de la creatori(dj,ce fac copie dar o si semneaza).Iar ai incurcat borcanele...................


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#42 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 09 mai 2013 - 07:38

bre Kng, sa vezi ce misto e sa stai in birou in vreo multinationala prin Vest, cu un job bun, muncind cot la cot cu occidentalii, sa fi respectat si apreciat fara nicio urma de discrimare, si sa auzi la radio cum 2 romani au belit vreo localnica de vie.... si sa observi cum toti colegii tai, aia care te respecta si te-au primit printre ei fara sa clipeasca, strang din buze si din buci si se abtin de la orice comentariu..... 

 

ce poti sa faci in asemenea conditii? sau cand la vreo carciuma te trezesti cu un chelner roman care in loc sa-ti puna o portie mai abundenta incearca sa ciupeasca o spaga mai mare pe spinarea tovarasilor tai de masa..... sa vezi atunci cum iti vine sa-i iei la (cuvant urat) pe toti si sa-i decapitezi.....


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#43 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 mai 2013 - 07:50

Bleu, nu te agita, unii degeaba au trecut granita ...


  • 0

#44 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 09 mai 2013 - 08:15

N-ati inteles nimic... si uitati un element esential: lucrez la o multinationala si destul de des lucrez pe afara cot la cot cu altii. Poate am fost eu mai norocos si nu am avut tratamentul vostru.

 

Cat priveste chelnerii aia... i-am intalnit pe toate drumurile din Italia, dar le dau cu bolta si nu-mi pasa. 


  • 0

#45 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 mai 2013 - 08:29

Bleu, nu te agita, unii degeaba au trecut granita ...


  • 0

#46 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 09 mai 2013 - 08:54

am inteles ca KNG lucreaza la o multinationala, dar KNG nu a inteles ca una e sa lucrezi 'afara', ca un cetatean occidental, si alta e sa lucrezi in RO intr-o/pt o companie 'mare'...


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#47 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 09 mai 2013 - 09:53

Cum ziceam, n-ati inteles nimic. lucrez si afara, nu doar in RO, uneori stau 2 luni pe an afara, alteori stau 2-3 saptamani doar si lucrez cot la cot cu ei. Dar daca eu nu am fost marginalizat ca voi poate am fost mai norocos. Si chiar daca sunt unii, repet, UNII care discrimineaza in functie de natie, pur si simplu dau cu bolta pe parerile lor. Repet, UNII nu toti. Daca voi ati fost discriminati/marginalizati de toti strainii pe unde ati lucrat pe afara, poate ati avut doar ghinion, sa fiu politicos.


  • 0

#48 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 09 mai 2013 - 10:46

.... Iar pirateria este o alta forma de furt in esenta....

furtul este pretul cerut pe produsele in cauza, daca s-ar cere niste preturi acceptabile nu ar exista tentatia pirateriei

 

am inteles ca KNG lucreaza la o multinationala, dar KNG nu a inteles ca una e sa lucrezi 'afara', ca un cetatean occidental, si alta e sa lucrezi in RO intr-o/pt o companie 'mare'...

aberezi, nu colegii de birou care te cunosc si te respecta unt problema, ci mai urand vecinii de acasa care tocmai ca nu te cunosc decat din vedere ... dar in esenta aberezi, ca nici aia de fapt nu se uita stramb, ci doar cei lipsiti de interactiune si care se manifesta l anivel declarativ, ma refer la cei educati, ca needucati sunt destui si in vest, ca sa o citez pe varmea "taranii nu au frontiere"


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#49 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 09 mai 2013 - 02:10

de unde stii care e problema? am inteles ca voi n-aveti nicio problema, munciti afara de 30 de ani, stiti evropa ca-n palma si pe de rost istoria fiecarui stat, vorbiti la perfectie toate limbile recunoscute in UE si cand n-o sa va mai convina cum sunteti priviti va schimbati cetatenia  :lol:  :lol:  :lol:

 

nimeni de aici nu isi punea problema cum este un individ singular privit, vorbeam despre eticheta generala pusa pe buna-dreptate tuturor romanilor.


Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 09 mai 2013 - 02:11

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#50 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 09 mai 2013 - 07:13

furtul este pretul cerut pe produsele in cauza, daca s-ar cere niste preturi acceptabile nu ar exista tentatia pirateriei

 

 

 

Partial ai dreptate, dar pretul unui bilet la film este de 5 euro la noi, cati se duc la un film la cinema si cati prefera sa il pirateze? 10 euro pe 2 bilete chiar nu e capat de tara, sa fim seriosi.

 

A generaliza, privind cum sunt priviti romanii e o greseala. Este tipic atitudinea indianului de rand, care merge cu capul plecat, care se adreseaza tuturor cu "Yes Sir" si deja are o atitudine umila si de sclav. La fel faceti si voi propagand aceasta idee, ca romanii sunt priviti ca niste hoti, jeguri, etc. Si nu o luati in nume personal, cei cu care ma contrez pe aici.

 

Si pe langa indieni, imi aduceti aminte de unguri, care si aia, fix la fel ca voi, spun ca sunt priviti in toata Europa ca fiind niste infractori si ca in magazinele din DE gasesc scris la intrare "hungarian people don't steal". M-am plimbat si eu prin AT, DE, CH (cu siguranta nu suficient) dar nu am vazut nici un anunt din asta. 


Aceasta postare a fost editata de kng: 09 mai 2013 - 07:13

  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi