Salt la continut


Fotografie
- - - - -

telefoane mobile


  • Please log in to reply
4934 replies to this topic

#2776 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 noiembrie 2011 - 12:45

husa?!? un toc ce are?


Asa ceva vreau. Cu toc nu ma impac nici eu, nici sotia. Cel original de la 6300 a ramas aruncat printr'un sertar dupa vreo 2 saptamani
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2777 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 02 noiembrie 2011 - 02:16

deci nu inteleg ... da' poate sunt eu dus cu pluta :)
am avut si mar si android in paralel. m-0am jucat si cu noile modele de la android. sa mor daca as vrea sa iau androidul cand exista merele.
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#2778 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 noiembrie 2011 - 02:43

Succesul Android'ului se bazeaza, pe langa altele, si pe o chestie pe care merele nu o au: accesibilitatea ca pret. Cel mai ieftin Iphone, 3G'ul este 400 euro la liber. Cel mai ieftin telefon cu Android cred ca are un pret undeva in jur de 100 euro. Da, stiu, nu are aceleasi caracteristici cu un Iphone, nici nu ma gandeam la asta. Insa in plaja 100-400 euro Android'ul are o gramada de modele de telefoane si e normal sa aiba si clienti. Si oadata obisnuit cu un Android, e destul de posibil ca atunci cand ai bani, sa mergi tot pe el si nu pe mere

Iar diferente majore incat sa zici ca Android sucks iar Apple rullz nu cred ca sunt obiective ...

Eu, personal, as fi mers pe Iphone daca nu aveau microsim'ul ala de (cuvant urat). Poate ca ulterior m'as fi enervat, cum a facut'o si adytzu, dar deocamdata nu e cazul ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2779 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 02 noiembrie 2011 - 03:10

nu am zis ca unul sucks si unul rullz. :)
si pe de alta parte, la 500 europeni gasesti iphone 4 , 4s ul mai dureaza un pic :)

si ce are microsimul ? eu l-am mutat (cu adaptor de la orange moka) in sonim . si merge brici

Aceasta postare a fost editata de berkut: 02 noiembrie 2011 - 03:10

  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#2780 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 02 noiembrie 2011 - 03:37

Daca schimbi cartela des trebuie sa o tai pentru a intra in iPhone. Iar daca folosesti cartela si la alt telefon ai nevoie si de adaptor dupa tine. Pe mine ma enerveaza imposibilitatea de a-i pune un memory card mai mare sau chiar de al schimba (ai nevoie de laptop ca sa-l golesti). Nu zice nimeni ca nu e un telefon bun dar mi se pare prea scump pentru a atatea limitari si dependenta de Apple. In fond platesc un device nu un serviciu.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#2781 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 02 noiembrie 2011 - 03:47

inteleg punctul tau de vedere si oarecum am aderat la el o perioada. apoi am zis, hai sa incerc si cum zice apple :) si ghici ce , a fost totul mult mai usor si mai placut :)
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#2782 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 noiembrie 2011 - 03:51

... In fond platesc un device nu un serviciu.


Probabil aici e miezul problemei si cheia succesului. Uni vad telefonul ca pe un device, ca pe o jucarie buna de setat/configurat/personalizat etc, si altii il vad per ansamblu ca un serviciu. Probabil ca un serviciu a si fost gandit. Oferim HW SW si tot ce-i trebuie melteanului ca sa foloseasca aparatul. Pretul a fost, dupa mine, umflat de la bun inceput si cu buna stiinta. Au fost pozitionate corect pe piata, si atunci se vand chiar de's scumpe... Intr-un fel e de inteles ca un aparat cu propriul SO sa fie mai scump decat un alt aparat care foloseste un SO universal usor adaptat brandului.

@Andrei? - ce vrei sa protejezi cu husa aia? Capacul din spate al telefonului? Pe touch banuiesc ca ii pui o folie... dar asta nu-ti va proteja device-ul cat timp il tii in buzunar/geaca/geanta/rucsac/etc

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 02 noiembrie 2011 - 03:57

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2783 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 02 noiembrie 2011 - 03:55

folia pe ecran e fix zero daca il scapi. tocul mi-a protejat iphoneul de multe ori
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#2784 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 02 noiembrie 2011 - 04:00

Nu stiu ce fel de cheie a succesului este asta cand esti dependent de serverele Apple? E ca si cum ti-ai luat masina si poti sa alimentezi doar la benzinariile lor, sa instalezi optiuni doar de la ei, sa pui cauciucuri, jenti, deodorant, antigel, etc doar de la firma respectiva. Si colac peste pupaza sa mai functioneze doar pe anumite autostrazi iar daca vrei sa mearga peste tot sa trebuiasca sa-l modifici pierzand garantie (cum se intampla acum cu iPhone-ul un US).
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#2785 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 02 noiembrie 2011 - 04:06

grinch tu esti it, gandesti deformat :) si eu la fel faceam.
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#2786 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 noiembrie 2011 - 04:43

si ce are microsimul ? eu l-am mutat (cu adaptor de la orange moka) in sonim . si merge brici


Are ptr ca nu pot folosi alte cartele in el, cand sunt plecat in voiaj. Ca banuiesc ca nu merge sa tai un sim normal cu foarfeca pur si simplu si sa'l bag inauntru, desi in principiu banuiesc ca asta e procedura

@bleu ... deocamdata astea sunt planurile, husa si folie. Dupa ce o sa le am in mana o sa vad eu ezac ce si cum cumpar, pana la urma. N'as prefera toc pentru ca ii va mai mari dimensiunile, atata tot. Poate pana la urma il las doar cu folie pe ecran, fara vreo husa/toc. 6300'le meu nu tin minte sa'l fi scapat vreodata. L'am scapat doar pe al sotiei, de i'am crapat plasticul de pe ecran :)
Amicul asta al meu mi'a zis ca deocamdata la distribuitor aveau pe stoc doar modelul alb, cel negru il va comanda abia vineri. Deci probabil pe luni le voi putea butona ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2787 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 02 noiembrie 2011 - 04:49

aaaaaa ... am inteles acum :)
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#2788 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 02 noiembrie 2011 - 04:58

Nimic nu stiti ba baieti :)


  • 0

#2789 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 noiembrie 2011 - 05:04

Andrei ca n-ai scapat 6300-le nu e tocmai relevant. Sa vezi cand o sa umbli cu caramida asta dupa tine ca datele problemei se schimba. Gandeste-te numai ca suprafata de contact la un posibil impact e mult mai mare, deci probabilitatile sa-l faci zdrente cresc rapid.
Eu imi doresc un toc, inca n-am ajuns sa cumpar. In principal din cauza faptului ca telefonul mai sta si prin buzunar si prin borseta, si prin masina deci se poate zgaria aiurea.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2790 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 02 noiembrie 2011 - 05:04

Pai e cam asa: eu pe device-ul meu fac ce vreau. Azi ubuntu, maine android, poimaine wingoze sau meego. Pe i-uri insa fac doar ce vor ei
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#2791 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 noiembrie 2011 - 05:06

Nu stiu ce fel de cheie a succesului este asta cand esti dependent de serverele Apple? E ca si cum ti-ai luat masina si poti sa alimentezi doar la benzinariile lor, sa instalezi optiuni doar de la ei, sa pui cauciucuri, jenti, deodorant, antigel, etc doar de la firma respectiva. Si colac peste pupaza sa mai functioneze doar pe anumite autostrazi iar daca vrei sa mearga peste tot sa trebuiasca sa-l modifici pierzand garantie (cum se intampla acum cu iPhone-ul un US).


vad ca unii prefera sa n-aiba batai de cap cu cautatul de 'benzinarii' si 'autostrazi'. Pt unii e mai usor sa aiba un aparat care sa aiba functionarea/performanta garantata in anumite conditii si doar atat.

Eu nu as sta sa pun azi android, maine vindoze etc. pe un device nici de ma pici cu ceara. Androidul de exemplu mi-l configurez/personalizez in 10 minute si aia e, mai schimb wallpaperul din cand in cand.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 02 noiembrie 2011 - 05:07

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2792 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 02 noiembrie 2011 - 05:08

Aia sa-si ia iPhone si sa nu-si mai strezese mintea :)

Cei care vor sa-si faca device-ul 'al lor' are alte variante :)

Aceasta postare a fost editata de pejte: 02 noiembrie 2011 - 05:10

  • 0

#2793 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 noiembrie 2011 - 05:29

'al lor' e cam mult spus. Hai sa zicem ca pt cineva care are bucurii la gadgeturi si isi gaseste satisfactia in a configura, programa, modifica, a-si lua ifon ar fi cea mai mare prostie.

pt astia mai lazy sau concentrati pe alte aspecte ale vietii ifonul e manusa.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 02 noiembrie 2011 - 05:31

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2794 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 02 noiembrie 2011 - 05:36

grinch tu esti it, gandesti deformat :) si eu la fel faceam.


E ca si cum mi-as cumpara computer si sistem de operare de la Microsoft si as avea voie sa folosesc pe el doar software Windows. Si mai dau si bani pe el. MULTI!

vad ca unii prefera sa n-aiba batai de cap cu cautatul de 'benzinarii' si 'autostrazi'. Pt unii e mai usor sa aiba un aparat care sa aiba functionarea/performanta garantata in anumite conditii si doar atat.

Eu nu as sta sa pun azi android, maine vindoze etc. pe un device nici de ma pici cu ceara. Androidul de exemplu mi-l configurez/personalizez in 10 minute si aia e, mai schimb wallpaperul din cand in cand.


Nu vrea nimeni sa-si instaleze sistemul de operare din nou (eu nici macar nu am root-at Android-ul meu) dar mi se pare absurd sa trebuiasca sa-mi iau toate optiunile (chiar si aplicatiile) de la Apple (sau prin intermediul lor). Cel putin in cazul meu daca vreau sa instalez o aplicatie o pun pe memory card cu cablul sau o downloadez de unde vreau eu si o instalez.

E pur si simplu o chestie de principiu. De aceea avem standarde si de aceea s-a dezvoltat IT-ul. Momentul in care calculatorul a implementat interfete astfel incat orice producator de hardware si software sa poata sa dezvolte ce doreste.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#2795 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 noiembrie 2011 - 06:50

E ca si cum mi-as cumpara computer si sistem de operare de la Microsoft si as avea voie sa folosesc pe el doar software Windows. Si mai dau si bani pe el. MULTI!

Daca vrei sa nu ai probleme, asta e solutia ! ;)

.. Cel putin in cazul meu daca vreau sa instalez o aplicatie o pun pe memory card cu cablul sau o downloadez de unde vreau eu si o instalez.

E pur si simplu o chestie de principiu. De aceea avem standarde si de aceea s-a dezvoltat IT-ul. Momentul in care calculatorul a implementat interfete astfel incat orice producator de hardware si software sa poata sa dezvolte ce doreste.

Bill v-a/ne-a invatat PROST ! Fiecare sa puna ce vrea, de unde vrea, pe ce vrea. Toti lemurienii fac softuri, mai cu bani, mai fara bani, le lanseaza pe piata, si NOI ar trebui sa le folosim, pentru ca vezi-doamne ar trebui sa mearga ....
Pe langa faptul ca a devenit cel mai bogat om al planetei, a dat si de munca lemurienilor, si inca le-a dar cu varf si indesat !
Evident munca ( a lemurienilor ! ) in zadar ... :P

Asta e motivul pentru care TOTI am avut/avem probleme majore cand folosim vindoze, si daca NU ne schimbam modul de a aborta aitiul, vom avea probleme la infinit ...

l.e.
Am zis de bill, dar e valabil pentru TOTI producatorii de OS care lasa la "liber" dezvolarea aplicatiilor pentru ele.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 02 noiembrie 2011 - 07:11

  • 0

#2796 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 02 noiembrie 2011 - 10:41

relu's got a point there :P
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#2797 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 02 noiembrie 2011 - 11:05

Este IMPOSIBIL pentru un singur producator de software sa faca toate aplicatiile necesare. Si daca ar face-o, ar fi monopol. Ideea de a avea un ecosistem inchis, fara alternative, nu este benefica consumatorului final. Concurenta pe piata soft-urilor impinge lucrurile inainte si e normal sa fie asa. Cate mac-uri credeti ca se folosesc in programare? Este un motiv pentru care reprezinta <10% din piata si asta nu e din cauza hater-ilor. :P
  • 0

#2798 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 02 noiembrie 2011 - 11:12

Pe langa faptul ca a devenit cel mai bogat om al planetei

Si care-i problema? Sper ca stii ce se va alege cu averea lui dupa ce moare nu?

Si Apple are profituri astronomice comparativ cu vanzarile si cota de piata :P


Relu are dreptate cand zice ca nu toti lemurienii ar trebui sa faca programe pe genunchi, dar fara diversi softangii 'independenti' crezi ca s-ar fi evoluat calculatoarele in asemenea mod?

@utilizatorii de mac-mac: cate dintre programele folosite de voi (care nu vin cu OS-X-u) sunt facute de Apple? A?

@Relu: n-ai vazut filmuletul/link-ul pus de mine azi pe Probleme IT?

Aceasta postare a fost editata de pejte: 02 noiembrie 2011 - 11:16

  • 0

#2799 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 02 noiembrie 2011 - 11:30

pai mac OS este la origine un BSD, adica un derivat de UNIX, ca sa fiu mai explicit. De asta este si asa de bun :P) Fiind un mix de open-source cu software proprietar, initial pe hardware proprietar au fix piata lor. Ei pentru ei. Ca si la telefoanele lor. Asta explica si cota de piata, care este oricum foarte buna in conditiile astea.

Lumea nu intelege ca utilizatorii OS-urilor pot fi total diferiti. Nevoile mele, ale lui Grinch, ale lui berkut, ale lui Relu si ale lui alexx sunt total diferite. Fiecare avem nevoie de altceva de la un OS. Si le alegem evident in functie de nevoi. Fiecare ceilalti, de incadreaza cumva in categoria reprezentata de unul din cei numiti mai sus. Si fiecare are dreptate in felul lui deoarece cel mai bun OS este cel care iti rezolva problemele si nu-ti da batai de cap.

si pentru ca tot se bate apa in piua sa facem si un pic de cultura informatica ;)

http://upload.wikime...-simple.svg.png
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#2800 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 03 noiembrie 2011 - 01:06

- problema cu microSIM-ul este o falsa problema. Am dat 10 lei si am primit microSIM de la VDF. Un adaptor de la micro la normal e 3 lei, poate sta lejer in portofel.
- dependenta de un PC/MAC la descarcare / incarcare samd a cam disparut de cand cu iOS5 si iCloud. Merge foarte bine, in plus e placut sa urci pozele in nori si sa le vada imediat si cei de acasa, de la mii de km :P
- inclin sa cred ca si eu sun IT, nu conteaza la cel nivel. Totusi m-am saturat sa bibilesc non stop. O fac la munca de aproape 18 ani, vreau ca ale mele sa mearga ceas si sa le folosesc, sa ma folosesc de ele, nu ele de mine... Timpul e prea pretios sa il pierd cu setari, configurari si alte dude la "un cakat de telefon" ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele





1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi