Salt la continut


Fotografie
- - - - -

telefoane mobile


  • Please log in to reply
4934 replies to this topic

#3676 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 21 octombrie 2012 - 07:21

@cata69
Teoretic daca telefonul a fost fabricat pentru comercializare in RO ar trebui sa stie de tastatura romaneasca, sa aibe dictionar pentru RO si sa stie si de diacriticele noastre. Si toate astea ar trebui sa le poti seta din Settings - Keyboard/Language (sau ceva de genul asta). Daca nu era pentru comercializare la noi atunci va trebui sa apelezi la tot felul de aplicatii 3rd party gen SwiftKey.

Bateria la inceput se consuma rapid. Pe masura ce o folosesti se va consuma mai lent. Daca nu ma insel modelul de acumulator pe care il are S3-ul nu este recomandat sa fie descarcat la maxim si incarcat la maxim ba dimpotriva este mai indicat sa-l incarci cand este pe la jumatate din capacitate.

Verifica din Settings - About - Software updates daca nu ai vreun update la sistemul de operare.

Legat de microSIM du-te la o reprezentanta a retelei de telefonie pe care ai cartela si cere-le sa-ti inlocuiasca cartela cu un microSIM. Or sa-ti dea o noua cartela care are avantajul ca va contine si adaptorul catre un SIM normal (bucata aia de plastic).

Nu te mai chinui sa inchizi aplicatiile si sa eliberezi memoria, daca telefonul se misca natural fara intreruperi nu ai de ce sa umbli in task manager de restul se va ocupa sistemul de operare. Singura situatie pentru care ar fi utila o astfel de operatie este cand rulezi jocuri care necesita resurse grafice si de memorie pe telefon lucru care nu cred ca se aplica in cazul tau.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#3677 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 21 octombrie 2012 - 07:33

Am rezolvat cu tastatura, sunt foarte mulțumit de ce am acum. Găsisem ceva până la urmă prin setările lui, dar greoi. Acum bat fără diacritice sau mai greșesc litere și-mi dă la final cuvântul bun în aproape 99% din cazuri. Merge foarte repede.

Sunt update-uri, dar unii se plâng că după actualizare au apărut diverse probleme. Acum nici nu știu la ce se actualizează, dacă e JB sau nu. N-am avut curiozitatea să mă uit. Eu am ICS 404 și văd că merge chiar bine.

Am primit SIM nou, dar fără vreun adaptor. Am fost la Vodafone.

Nope, nu am jocuri. A fost mai mult de probă, să văd cum se comportă sistemul.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3678 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 21 octombrie 2012 - 08:55

Daca e 4.1 e JB.

Eu am facut schimbul de cartela la Orange pentru iPhone si mi-au dat cartela cum am scris mai sus fara sa o cer in mod explicit (fiind telefon de serviciu nu aveam nevoie de adaptor). Banuiesc ca la Vodafone trebuie sa le explici ce vrei. Daca nu il obtii imi zici si ma uit eu sa vad pe unde am pus bucatica aia de plastic :)
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#3679 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 21 octombrie 2012 - 08:59

Las-o că momentan n-am ce face cu ea.

4.2 când apare?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3680 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 21 octombrie 2012 - 09:06

Daca nu ma insel versiunile majore apar cam odata la 6 luni. Cum 4.1.2 a aparut pe 9 Oct anul curent nu vad sa apara ceva nou prea curand.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#3681 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 21 octombrie 2012 - 09:38

Hm. Când l-am conectat prima dată mi-a spus că are update. L-am refuzat. Acum zice că nu mai e. A, la ţară n-am avut altă opţiune, decât Romănia. Nu e typo. Nu i-am dat pentru că mai mulţi au spus că se consumă bateria mult mai repede. Voi incerca şi Kies, dar n-an studiat problema, cred că-mi trebuie ceva cablu să-l conectez la laptop. In fine, merge OK şi aşa. Ştiu ce aduce JB. Om vedea. Ăsta e fix unul dintre motivele pentru care nu mă încânta o drăcie Smart.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3682 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 21 octombrie 2012 - 10:46

4.2 când apare?


Se zvoneste ca va fi lansat pe 29 oct.
  • 0

#3683 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 21 octombrie 2012 - 11:58

Ceva auzisem eu, dar cu astia nu se ştie niciodată. Văd că acum cea mai tare chestie e să ai 2Gb RAM. Sper să nu scoată ăştia chestii care să meargă numai cu aşa aparate.

Tastatura asta e genială.

Aceasta postare a fost editata de cata69: 21 octombrie 2012 - 11:59

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3684 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 22 octombrie 2012 - 12:04

Tastatura asta e genială.


Care ?
  • 0

#3685 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 octombrie 2012 - 12:33

Go. Văd că au mai multe programe interesante.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3686 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 octombrie 2012 - 12:56

S3 e cu microSIM?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#3687 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 22 octombrie 2012 - 12:59

Mda
  • 0

#3688 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 octombrie 2012 - 01:20

Inc'un motiv sa ma felicit ca am luat 2'ul si nu am asteptat 3'ul ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#3689 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 22 octombrie 2012 - 06:06

cata vezi ca daca pui pe el jellybean pierzi flash, ma rog am inteles ca s-ar pitea instala nu stiu cum bla bla, dar la jb nu mai e/ista suport pentru flash ca la ics.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#3690 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 22 octombrie 2012 - 06:52

ce (cuvant urat) astia fac iphone cu sigla de samsung!!?!?microsim e geam de sticla e,flash nu ruleaza..
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#3691 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 22 octombrie 2012 - 08:00

pt flash poti sa multumesti lui adobe, ca aia s-au hotarat sa nu mai ofere suport pentru platformele mobile, ceea ce a fost dezvoltat ramane valabil, dar pentru versiunile ulterioare ciuciu
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#3692 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 22 octombrie 2012 - 08:35

[GUIDE] [HOW-TO] Install Adobe Flash Player on Android 4.1 Jelly Bean

ce (cuvant urat) astia fac iphone cu sigla de samsung!!?!?microsim e geam de sticla e,flash nu ruleaza..


E vina lu Adobe, nu a lu' Google, cu atat mai putin a lu' Samsung. Se pare ca viitorul e HTML5...
  • 0

#3693 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 octombrie 2012 - 11:14

Dacă s-o gândi ăsta cu update-ul să mă mai anunțe ceva, mai văd eu. Momentan mi se pare de rahat să nu nimerească numele la țară corect. La voi tot Romănia scrie? În plus nici nu observ de unde se poate schimba asta.

În rest, 4.0.4. pare a funcționa corespunzător pentru mine.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3694 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 octombrie 2012 - 11:18

La mine Swift'ul zice România la autocorect
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#3695 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 octombrie 2012 - 01:07

Este vorba despre cum este scrisă țara în lista Samsung când te duci la update-uri. Oricum dacă ai ales ceva acolo, nu cred că mai poți vedea ceva acum.

Tu nu tastezi, doar alegi.

Apropo de SIM, cred că au ales acest format pentru a concura direct 4S-ul. Și Apple a răspuns printr-un nou format SIM. Cel mai probabil dacă va continua cursa asta, următorul Galaxy S4 va folosi tot căcăreaza aia mică din iPhone 5.

în rest, iPhone 4s mi se părea mare și acum mic :D Ca telefon totuși e mai OK. Ținând cont însă ce dispozitiv e ăsta, mi s-a părut mult mai OK un ecran mare. încă îmi mențin părerea, e departe de a fi un telefon.

Statistic este PDA-ul cu numărul 3 la mine. Denumirea de smartphone e așa să păcălească cumva lumea.

Să fac așa un minireview.

Carcasa:
Deși am citit că mulți se plâng de carcasa de slabă calitate, mie nu mi se pare. Probabil nu rezistă la abuzuri foarte bine (nu are materiale exotice), dar e totuși un dispozitiv electronic, nu o jucărie să o arunci peste tot cum îți vine. Ăsta al meu e din Vietman și mi se pare lucrat la milimetru. M-am holbat la el o grămadă. Inclusiv capacul din spate iese frumos, nu cum spun alții că se chinuie cu el. Pentru pretențioși există tot felul de huse. încă nu i-am luat pentru că nu știu sigur ce s-ar potrivi mai bine cu stilul meu. E și așa mare rău pentru buzunare.

Ecran:
Super AMOLED nu mai dă așa de bine azi, când tot mai mulți se laudă cu IPS. Dar din ce am mai văzut eu, fie nu erau prea bine calibrate, fie pur și simplu S AMOLED are culori mai naturale. Dimensiunea (4.8") e la limită și practic față de fostul PDA (care încă merge din 2006, fără nici o problemă) s-a cam dublat. Deja unul cu 5.4" mi se pare exagerat de mare, poți lua liniștit o tabletă de 7" în condițiile astea.
îmi lipsește pen-ul. Ceva mic și subțire nu cred că era imposibil de integrat. Eu scriam mult de mână pe ecran. Acum, după câteva teste, am dat-o la pace cu o tastatură custom, dar tot mai plăcut mi se părea cu ăla. Știu că există separat, dar e altceva.

Difuzoarele și căștile:
Difuzoarele sunt OK, se aud tare și clar. E un regres față de S2, dar nu deranjant. Puteau să pună ceva Stereo la așa nivel. Poate pe S4. Nokia se laudă cu tot felul de chestii în acest sens, vor fi forțați și ăștia să se "actualizeze".

Căștile în schimb sunt un model nou pentru mine, n-am mai folosit așa ceva și mi se par foarte ciudate și extrem de slabe ca performanță. După ceva setări, am reușit să scot un sunet decent din ele. Și astea se aud tare și clar, comparativ cu ce am mai avut eu contact.

Procesor&Memorie:
Important e că se mișcă bine. Nici nu prea știu pentru ce trebuie așa multă putere de procesare. Memoria are aceeași capacitate ca la S2. Până acum nu i-am atins limitele, dar nu m-am jucat.
Nu am sesizat să se încălzească, dar repet, nu m-am jucat. La material video a fost OK.

Conectivitate:
Eu am folosit numai WiFi-ul, așa că nu mă pot pronunța. E oarecum decent ca viteză și semnal. Se conectează instant, merge și când nu este afișat semnal pe ecran, dar speram să prindă router-ul de la distanță mai mare. E drept că unde l-am testat sunt vreo 10 rețele diferite. în principiu e cam inutil fără o conexiune la net.

Bateria:
Problema nu e că bateria în sine nu ar ține, ci că nu ține corespunzător pentru un asemenea dispozitiv. Practic trebuie încărcat zilnic dacă-l folosești. Dacă nu, probabil la 2 zile (compar mai repede un 10-12h de utilizare intensă versus ~48h de utilizare moderată, dar cum mai și dormim, nici așa nu e bine pusă problema). Văd că practic se menține și ce spun alții, cam 1%/h se consumă în standby, dar e puțin înșelătoare treaba asta, spre final ritmul pare să crească puțin. Mai trebuie să se așeze un pic bateria pentru date finale. Văd că o baterie nouă nu e așa de scumpă cum m-aș fi așteptat. La Nokia am dat o pălărie de bani pe un chiștoc.

Una peste alta e o jucărie mișto, dar care nu-mi trebuia în mod deosebit. Sper să meargă măcar 6 ani, când probabil un PDA nici nu va mai avea memorie așa cum o percepem noi acum.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3696 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 22 octombrie 2012 - 01:25

Samsung Stylus Pen for Galaxy S3 - Titanium Silver

Aceasta postare a fost editata de pejte: 22 octombrie 2012 - 01:25

  • 0

#3697 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 octombrie 2012 - 01:27

Știu, dar e o drăcie în plus.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3698 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 octombrie 2012 - 01:45

Nici macar nu stiu ezac la ce update'uri te referi :D Eu cautasem la un moment dat atea prin Kies, dar nu era nimic disponibil in momentul respectiv
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#3699 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 22 octombrie 2012 - 01:47

Pai si tu ce versiune de android ai acu ?
  • 0

#3700 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 octombrie 2012 - 01:48

2.3.4, parca
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi