Salt la continut


Fotografie
- - - - -

telefoane mobile


  • Please log in to reply
4934 replies to this topic

#851 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 septembrie 2010 - 08:08

Tristetea e alta: acum toti alearga dupa fel de fel de caracteristici, specificatii, sisteme de operare, dar omit sau nu iau in considerare cel mai important aspect (dupa mine): fiabilitatea... Si cum majoritatea celor enumerate mai sus abia au aparut pe piata, eu nu m-as arunca la ele ca sa plang peste 1 an ca ceva nu mai merge si sa alerg prin service (asta daca am mai mult de 1 an garantie) sau sa bag iar adanc mana in buzunar...

Exemplu: Sony Ericsson W910i pe care il am acum, il am de 3 ani (cred). Era genial cand l-am luat, luase premiu de telefonul anului blabla. Acum? E un jeg. Am avut grija de el, nu l-am scapat, i-am facut update-urile oficiale. E fix un jeg. Nu mai e deloc mandretea de telefon ce era acum cativa ani... Abia se aude, camera (care oricum era jenanta) e zob, slide-ul se misca aiurea, se reseteaza din senin (asta deja e crunta), samd. A, desigur, si ce se zicea mai sus cu lumea care ma suna si telefonul e inchis desi el e pe masa cu semnal full.

Exemplu 2: al sotiei, acelasi model, luat in acelasi timp. Sursa diferita. Cam aceleasi probleme, mai putin resetarea.

Exemplu 3: Nokia 9300i, fostul telefon al sotiei. Super telefon pana a iesit din garantie. Dupa aia, un jeg. Scuzati termenul, altul nu am.

De ce am zis mai sus ca mi-as lua un mar? Tocmai pentru ca s-au dovedit fiabile. Statistic vorbind, desigur. Normal ca forumurile sunt pline de cei ce urla ca au probleme (in definitiv asa e si pe forumurile auto, se aud mai tare cei ce au probleme decat ceilalti).


3 ani e deja destul pt. un telefon care de obicei are cam 1 an durata de viaţă.
SE ăsta pe care-l am acum are vreo 4 ani cred şi nu are probleme deloc. Ba chiar şi bateria mai ţine bine.
Mai am PDA-ul pt. iGo de la Eten, şi ăla merge încă, cu ceva semne de oboseală dacă îl bate soarele în cap.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#852 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 septembrie 2010 - 08:22

TELEFOANE ca 6310i si 6230i nu se vor mai face in VECI ! :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#853 koz

    The One

  • Members
  • PipPipPip
  • 325 Mesaje:
Inregistrat: 27-septembrie 02
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:GOLF 5
  • Motorizare:1.9 TDI 105+ CP

Scris 23 septembrie 2010 - 08:31

Eu folosesc in momentul de fata un 6230i si un HTC Touch HD.
6230i este pentru numarul de serviciu, pe care nu am trafic de date si nu am nevoie decat de receptie buna si durata de viata a bateriei
HTC-ul este pentru push e-mail cu sincronizare exchange server, navigatie si fite :-)

iubesc 6230-ul pentru ca pot sa il scap de oricate ori si nu are nici pe naiba, se conecteaza instant la car kit-ul din dotare si nu e nevoie sa il incarc in fiecare zi ( asta cu un acumulator nou luat acum 2 zile ).
HTC-ul in schimb imi ofera tot ce imi doresc pe partea de conectivitate si asta e la fel de important.

Cand e sa aleg intre ele si sa car doar unul dintre ele dupa mine, aleg HTC-ul.
  • 0

#854 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 23 septembrie 2010 - 08:31

si nici polularitate precum 3310 :) , nu cred ca exista cineva care sa nu fi avut macar in familie
  • 0

#855 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 septembrie 2010 - 08:41

Eu n'am avut. Deja cand mi'as fi putut lua, avea toata lumea si atunci mai conta si asta ptr mine :P
Intr'adevar, ca si telefon a fost f bun, insa azi nu m'as vedea umbland cu asa ceva. Dar nici n'as da 1500-2000 ron pe un telefon de ultima generatie. Momentan, 6300'le care are 2 ani jumate, e aproape perfect ptr ce'mi trebe mie
Si al meu, si al pretenei, luate amandoua in acelasi timp, merg fara sa fi avut vreo problema.
Nusht daca a contat ca au fost facute ptr piata SUA, insa are mai putina importanta ptr mine asta :)

De fapt, un telefon de ultima generatie il vad "justificat" doar ptr cei care intr'adevar ii folosesc macar 50% din functii frecvent si mai ales ptr cei care folosesc alea ptr servici/munca. Altfel, mi se pare cam inutil
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#856 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 septembrie 2010 - 08:48

.....
De fapt, un telefon de ultima generatie il vad "justificat" doar ptr cei care intr'adevar ii folosesc macar 50% din functii frecvent si mai ales ptr cei care folosesc alea ptr servici/munca. Altfel, mi se pare cam inutil

Habar n-ai tu cate "personalitati" avem pe garaj, care nu pot "functiona" fara net mobil ... :P :P :)
  • 0

#857 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 septembrie 2010 - 08:53

Momentan, 6300'le care are 2 ani jumate, e aproape perfect ptr ce'mi trebe mie

si asta a fost un telefon excelent.
chiar mi-a parut rau ca l-am schimbat.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#858 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 septembrie 2010 - 09:03

Eu n'am avut. Deja cand mi'as fi putut lua, avea toata lumea si atunci mai conta si asta ptr mine :P
Intr'adevar, ca si telefon a fost f bun, insa azi nu m'as vedea umbland cu asa ceva. Dar nici n'as da 1500-2000 ron pe un telefon de ultima generatie. Momentan, 6300'le care are 2 ani jumate, e aproape perfect ptr ce'mi trebe mie
Si al meu, si al pretenei, luate amandoua in acelasi timp, merg fara sa fi avut vreo problema.
Nusht daca a contat ca au fost facute ptr piata SUA, insa are mai putina importanta ptr mine asta :)

De fapt, un telefon de ultima generatie il vad "justificat" doar ptr cei care intr'adevar ii folosesc macar 50% din functii frecvent si mai ales ptr cei care folosesc alea ptr servici/munca. Altfel, mi se pare cam inutil


Contează, eu am avut Nokia din Franţa şi faţă de cele din România nu s-a blocat măcar o dată, bateria a ţinut fără număr, nu pierdea semnalul etc. Similar şi la SE parcă, nu mai ştiu ce era.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#859 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 septembrie 2010 - 09:03

TELEFOANE ca 6310i si 6230i nu se vor mai face in VECI ! :)

Folosesc exclusiv 2 x 6230 cu si fara "i", si ma rog sa ma tina inca ceva timp, pentru ca nu am gasit inca model de telefon care sa le poata inlocui.
Si nici nu voi mai gasi vreodata, macar pentru faptul ca s-a renuntat la una din cele mai importante facilitati a telefoanelor Nokia, si anume "pop-port" !
  • 0

#860 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 23 septembrie 2010 - 09:27

sol cu tel mic + minilaptop nu merge, nu cred ca o sa accepte astia. iar eu sa il cumpar din banii mei... nu obisnuiesc.


bai, dar astia iti schimba si masina, si telefonul, ce ai facut, ti-ai depasit 200 % bugetul? B) la voi nu e criza?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#861 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 23 septembrie 2010 - 09:30

macar pentru faptul ca s-a renuntat la una din cele mai importante facilitati a telefoanelor Nokia, si anume "pop-port" !

Si al meu are asa ceva, cu ce ma ajuta?
  • 0

#862 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 septembrie 2010 - 09:32

Daca ai vrea, te-ar ajuta B)
  • 0

#863 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 23 septembrie 2010 - 09:44

Sony Ericsson X10 cum vi se pare?! Vreau sa schimb telefonul personal si asta mi-a picat cu tronc cand am pipait mai multe dispozitive care au intrat in buget.
  • 0

#864 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 23 septembrie 2010 - 09:46

Am Nokia E71 de cam 2 ani. merge la fel de bine (sau de prost), cu mici exceptii, cum mergea la inceput.
Dupa 1 an si ceva i-am schimbat bateria pt ca nu mai tinea decat o zi. Acum ma tine 3-4.
I-am facut updateuri de software si s-au mai reparta niste bug-uri. De exemplu aia cu resetatul de la sine care aparea la 2-5 zile o data, acum nu mai apare deloc.

Insa problemele cu netul si ecranul mic nu sunt din cauza telefonului. asa a fost el conceput si face ce a stie el sa faca.
Insa s-au schimbat nevoile mele...
Am avut si E61 si E61i sau ce a mai fost pana la E71.

Acum vreau si un d-asta cu Android. Si daca n-o fi bun, aia e. Il dau si ma intorc la Nokia, ce mare schema?
Cred ca facem prea mare caz ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#865 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 septembrie 2010 - 09:47

nu inteleg care-i faza cu pop-port? ce conectezi pe mufa asta si nu poti lega printr-un USB de exemplu?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#866 koz

    The One

  • Members
  • PipPipPip
  • 325 Mesaje:
Inregistrat: 27-septembrie 02
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:GOLF 5
  • Motorizare:1.9 TDI 105+ CP

Scris 23 septembrie 2010 - 09:47

car kit-ul
  • 0

#867 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 septembrie 2010 - 09:53

car kit-ul

Implicit, antena externa.
  • 0

#868 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 septembrie 2010 - 11:07

Cand vine vorba de telefoane "smechere" se pare ca alegerea e destul de grea.
Eu va cer sfatul in ceea ce priveste un telefon normal. Cel care'l va folosi este tatal meu si lui oricum nu ii trebe decat ca si telefon, pur si simplu, nici macar sms'uri nu'i nevoie B)
Singura chestie care'ar fi indicata cred ca ar fi clapeta, ptr ca de ceva ani foloseste telefoane cu clapeta, deci nu si'a batut capul cu deblocarea tastaturii si nu vad de ce ar vrea s'o faca de'acum incolo. Cel mult cred ca ar merge un slide, dar as prefera tot cele cu clapeta
Iarasi, tinand cont de faptul ca nu se vrea ca telefonul sa fie full'option, nici bugetul alocat nu ar trebui sa fie prea mare. Sa zicem ... un 4-500 ron, probabil. Daca e mai ieftin, cred ca s'ar obisnui cu ideea B)

Deci ... ceva sugestii?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#869 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 23 septembrie 2010 - 11:25

TELEFOANE ca 6310i si 6230i nu se vor mai face in VECI ! B)


Daca e din aduceri aminte, as mentiona 5110 si 6210i.
Din cele ceva mai recente, eu sunt f multumit de E51 si acum, la ~3 ani de la achizitie.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#870 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 23 septembrie 2010 - 11:28

E trist ca insisti sa te dai destept cand nu esti. Ca iti dai cu parerea doar pe principiul "ce e al meu e cel mai bun si stiu eu ca am citit si am auzit de la cineva". Tot pe astfel de principii tembele ca ale tale multi au spus, la ce am nevoie de memorie sau card in telefon? La ce am nevoie de ecran color? etc. Poate cand ma duc intr-un hotel si am chef sa ma uit la un film pe televizor din dotare s-ar dovedi a fi practica aceasta functie. Poate ca se intampla odata la nu stiu cat timp sa ai nevoie de un media player portabil.
Am si subliniat, ma bazez pe experientele mele personale, daca esti capabil sa intelegi bine daca nu... trist.


Nu e cazul să te enervezi și nici să arunci cu apelative.
Nu am lăudat telefonul pe care îl am eu, dacă răsfoiești puțin în urma vei vedea că am recomandat SGS, nu Desire.
Și, da, mi se pare aberant să zici că Nokia (în general) se aude excelent, când E51, E52, E71 (de exemplu) au probleme grave la speaker. Sau să dai vina pe Android (adică pe sistemul de operare) că ai tu probleme cu rețeaua. Sau să lauzi stabilitatea Symbian-ului, când toată lumea se plânge de instabilitatea lui. Really, postul tău e biased rau, nu-i vina mea că nu-ți dai seama de asta.

Sony Ericsson X10 cum vi se pare?! Vreau sa schimb telefonul personal si asta mi-a picat cu tronc cand am pipait mai multe dispozitive care au intrat in buget.

X10 are o cameră foto mișto, dar în rest stă mai rău decat SGS și Desire la toate capitolele (performanță, ecran, touch, OS, chiar și ergonomie și probabil și preț).

Aceasta postare a fost editata de neron: 23 septembrie 2010 - 11:30

  • 0

#871 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 23 septembrie 2010 - 11:31

E51 meu nu a avut nicio problema (si sper sa nici nu aiba); oi fi prins un lot bun. B)
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#872 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 septembrie 2010 - 11:32

car kit-ul din ce stiu eu se "poarta" via bluetooth, deci nu vad de ce ar mai tine cineva un telefon intepenit intr-un suport....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#873 koz

    The One

  • Members
  • PipPipPip
  • 325 Mesaje:
Inregistrat: 27-septembrie 02
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:GOLF 5
  • Motorizare:1.9 TDI 105+ CP

Scris 23 septembrie 2010 - 11:36

calitatea convorbirii prin car kit-urile "pe sarma" este mult peste a celor pe "dinte albastru"
am avut de-a lungul timpului diverse telefoane Nokia si desi aveam car kit care suporta si conexiune bluetooth, intotdeauna alegeam cablul datorita calitatii...
  • 0

#874 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 24 septembrie 2010 - 12:53

. Sa zicem ... un 4-500 ron, probabil. Daca e mai ieftin, cred ca s'ar obisnui cu ideea B)

Deci ... ceva sugestii?


Prea mult zau pt ce are nevoie : http://www.pcfun.ro/...lide-grapphite/
http://www.pcfun.ro/...te-slide-black/

sau clapa http://www.pcfun.ro/...espresso-brown/
http://www.pcfun.ro/...ism-black-blue/
sau pt bugetul solicitat B) http://www.pcfun.ro/...7020-grapphite/

Pt ca e doar pt vorbit, eu zic sa plateasca doar pt asta B)
  • 0

#875 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 24 septembrie 2010 - 12:59

@neron: Nu este vorba de enervare, eu nu am spus ca eu detin adevarul absolut eu am expus "experientele" mele cu diferite telefoane. Cu toate criticile aduse symbianului intr-un an de cand am acest telefon odata nu am putut sa ma plang de ceva. Cred ca singura data cand s-a blocat a fost cand l-am luat, in modul "filmare", iar dupa ultimul update de soft a mers ca uns.
Eu sunt departe unul dintre cei care se pot numi fan Nokia tinand cont ca ultimul telefon avut de la ei in afara de cel actual a fost un 5110 acum aproape 10 ani.

Weekend placut.

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 24 septembrie 2010 - 01:08

  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi