Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Top Gear - BBC - cea mai buna emisiune auto?


  • Please log in to reply
975 replies to this topic

#201 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 02 august 2007 - 10:30

Mi s-a parut absolut geniala emisiunea . Doamne ce pot face Toyotele astea Hilux ... ce-i drept erau dotate cu 3.0 D-4D ... motorizarea asta nici macar nu se comercializeaza la noi ... ce i-au schimbat au fost doar suspensiile , pneuriile si i-au adaugat un rezervor auxiliar + un Bull Bar . Deci suuuper tare , mi-a placut la nebunie episodul . A da ... si Culoarea rosie a masinilor dadea incredibil de bine pe zapada :(
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#202 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 02 august 2007 - 11:00

ce-i drept erau dotate cu 3.0 D-4D ... motorizarea asta nici macar nu se comercializeaza la noi ...


hai pe bune?
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#203 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 03 august 2007 - 03:04

daca tu o vezi eu imi mananc HDD-ul

http://www.toyota.ro...ecificatii.aspx


LE : Ah ... hai ca ma duc dupa Ketchup ! Nu era aici motorizarea ... dar se pare ca in borsura e ... sorry :P
http://www.toyota.ro...m420-495406.pdf

Aceasta postare a fost editata de Cristian: 03 august 2007 - 03:07

  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#204 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 05 august 2007 - 04:29

;) ;)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#205 Fanatic

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.610 Mesaje:
Inregistrat: 28-august 03
  • Location:Cacapitala Romaniei
  • Marca:Porsche
  • Model:Boxster 981
  • Motorizare:2.7

Scris 24 septembrie 2007 - 09:46

Top Gear will be back for another season, with the entire team, Jeremy Clarkson, Richard Hammond and James May, returning for the new series. The opening episode, which airs on October 7, will see the trio compete in a race using diesel production cars running on biodiesel fuel sourced from a crop that was planted in the last season.

There�ll also be a segment with British actor Dame Helen Mirren for the �Star In A Reasonably Priced Car� skit, according to the BBC, but the highlight of the show will undoubtedly be the Stig taking the Audi R8 for a hot lap. Another feature could see the polular trio attempting to build and race amphibious vehicles, a concept suggested in previous episodes.
  • 0

Ex-FN2 owner


#206 Fanatic

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.610 Mesaje:
Inregistrat: 28-august 03
  • Location:Cacapitala Romaniei
  • Marca:Porsche
  • Model:Boxster 981
  • Motorizare:2.7

Scris 09 octombrie 2007 - 11:14

Nu a fost rau ... dar nici asa amuzant ca pe vremuri :P
  • 0

Ex-FN2 owner


#207 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 09 octombrie 2007 - 12:03

a fost o emisiune ok . Ce pot sa spun ... pacat de captain slow care a avut amaratul ala de aston martinel . Sincer as vrea sa ajung si eu pe drumurile alea , dar sper ca nu in fiatul meu :P
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#208 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 octombrie 2007 - 11:41

ne-am obisnuit noi. by the way, GOLF ROCKS!!!
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#209 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 octombrie 2007 - 10:46

spectacol drumul ala... l-am hasurat pe harta. musai sa ajung peacolo.

appo, ei de transfagarashean cred ca nu au auzit ;)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#210 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 10 octombrie 2007 - 11:09

e invizibil din cauza gropilor ;)
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#211 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 15 octombrie 2007 - 03:09

al doilea episod chiar a fost plictisitor ... aceeasi faza de sezonul trecut cu masinile barci .
Ce mi-a placut cel mai mult a fost prezentarea R8-ului si drag raceul dintre R8 si Prosche 911 Turbo .
Clarkson era cat pe ce sa zica ca R8-ul a fost cea mai tare masina pe care a conduso vreodata . Dar nu a zis :P . Chiar e asa de buna ?!?!?!
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#212 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 15 octombrie 2007 - 03:20

Ieri am vazut primul episod din noua serie ... iar drumrul de la Davos la Stelvio pare un "must"

Azi am vazut si ce'al de'al doilea episod. In comparatia dintre R8 si 911 se vedea clar pe viraje ca Audi'ul e mult mai controlabil, se mentinea mult mai bine si mai usor pe traiectoria dorita. As fi curios sa vad panoul acela cu timpi, sa pot compara R8'ul cu RS4 :P Dintre Audi si Porsche, conduse ambele de Stig, s'a vazut clar ca Audi e mai bun pe circuit, avand un avans de mai bine de o secunda
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#213 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 15 octombrie 2007 - 03:27

heh tehnologia quattro for the win ! Oricum e configuratia ideala pentru R8 ... motor central ... tehnologie quattro care niciodata nu da mai mult de 25% din putere catre rotile fata . De ajuns cat sa te lase sa te joci cu ea .
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#214 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 15 octombrie 2007 - 04:18

nu e 60spate 40fata? ca la rs4
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#215 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 15 octombrie 2007 - 04:28

Clarkson a spus "the engine doesn't give more then 3'rd of the power to the front wheels" . adica in jur de 33% ... ma gandeam la o patrime ... adica la 25% cand am scris postul . M-am mai uitat acum o data la video :P
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#216 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 16 octombrie 2007 - 01:08

Bai cristi nu dezinforma. Cand am citit am ramas masca. M-am uitat acum la test si nu e 911 Turbo nene, e Carrera, si nici macar nu e 4S, e 2S (so no AWD). Asta nu inseamna ca R8-ul nu e bun, e excelent, dar mai are destul pana sa bata 911 Turbo :P
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#217 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 16 octombrie 2007 - 01:24

Da, au si insistat pe aspectul ca 911'le avea tractiunea pe puntea din spate (ca ziceau ca ar avea aderenta mai buna la plecare, avand greutatea motorului ezac pe puntea spate)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#218 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 16 octombrie 2007 - 02:04

Dap. oricum mie mi-a placut emisiunea, nu mi s-a parut plictisitoare. Din pacate saptamana viitoare nu vom avea Top Gear din cauza campionatului de Snooker.
Eu acum am alta problema, nu a aparut Fifth Gear :crying:
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#219 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 16 octombrie 2007 - 03:56

eu vorbeam de AWD la Audi mastere nu la Porsche ... nu prea cunosc gama de modele Porsche ... toate seamana intre ele mult prea mult ... numai caymanul se deosebeste considerabil ... in rest apa de ploaie .
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#220 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 16 octombrie 2007 - 04:28

Man sa fim totusi seriosi ca intre Carrera si Turbo sunt diferente usor de observat. Hai daca le vezi de la distanta nu-ti dai seama, dar de aproape e evident. Mai ales daca te uiti din spate, nu mai e nici un alt model cu eleronul ala ;) Stiu ca ziceai de audi, dar cand citeste lumea si vede Turbo acolo zice pfoai da R8-ul tre sa fie out of this world. Bine daca ma iei si pe mine la bani marunti despre Volvo ma prinzi pe undeva ;), dar la Porsche is fan ;) Si totusi in cazul de fata banii nu's chiar asa marunti :P
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#221 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 16 octombrie 2007 - 04:29

Pai da ... da te'ai exprimat de genul " Prosche 911 Turbo " ... iar 911'le din comparatia cu R8 era un 911 stock, nici macar 4S (desi Stig, parca, a demonstrat ca diferenta prea mare nu este intre cele doua) si nicidecum Turbo
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#222 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 16 octombrie 2007 - 04:32

Pai te iau la bani marunti la Volvo ... Motorul T5 e creat de Volvo si Fordul a preluat motorul de la Volvo si la pus pe Focus ST :P nu invers !
LE : E continuara unei discutii pe care o tineam cu masteblaster pe YM! acum cateva zile ;)

Aceasta postare a fost editata de Cristian: 16 octombrie 2007 - 04:33

  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#223 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 16 octombrie 2007 - 04:33

si cand am zis eu ca e invers bre? Stiam ca e volvo, am aflat la primele info citite despre ST, cand ma miram ca are 5 cilindri :P
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#224 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 16 octombrie 2007 - 04:36

Pai cand am vorbit prima data despre motor pe mess m-ai intrebat :
"E ala de pe ST nu ?"
Eu din asta am inteles ca afirmi ca motorul e facut de Ford si Volvo l-a luat si la pus pe C30 , S40 etc.
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#225 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 16 octombrie 2007 - 04:39

nu asta am vrut sa zic. dar nici nu-mi aduc aminte sa fi zis asta.
uite ce ai zis u: "am gasit un filmulet pe youtube unde fac unii drive test comparativ intre ford focus GT si Volvo C30 cu motorul T5 ... cred ca stii ca T5-ul de pe C30 este identic cu cel de pe focus GT ... iar rezultatele ar fi rezultat strict din comportamentul masinilor ."
eu: "e ST man"
u: "asa ST stiam eu ca nu am zis cum trebuie lol"
eu: "si da stiu, e facut de volvo de fapt motoru si preluat si de ford, doar e compania mama"
traiasca arhiva messului :P
e vorba de filmuletul asta (il am si la bookmarks ;)):


LE: ah da si e acelasi motor, dar nu's aceleasi setari. la ST are 225 CP, la C30 220 CP, dar din ce am inteles e mai liniar la C30, so au alt soft.
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi