Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

Inmatriculare auto dupa 2007


  • Please log in to reply
1091 replies to this topic

#1 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 17 martie 2005 - 12:11

Cred ca iar e o problema de intelegere a textului (interpretat aiurea de ziaristi). Nu are cum sa se refere chestia asta la masinile DEJA inmatriculate in Ro...e absurd.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#2 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 17 martie 2005 - 03:23

este o aberatie ziaristica.

stau si ma intreb, oare cum ar putea fi "convertita" o masina din 1980, pe carburator sau chiar injectie, cu doar citeva sute de eur, intr-o masina cu euro, atentie, PATRU. pai cred ca am fi cu totii fericiti sa putem face asta :D

in plus, se stie ca omologarea unei masini in romania se face numai daca masina respectiva respecta normele euro 3 (4 cind va fi cazul) _din fabrica_, si nu cu ajutorul unor sisteme montate ulterior. mai mult, trebuie ca producatorul sa precizeze asta in specificatiile originale ale masinii. de aia este foarte dificil sa inmatriculezi o masina care nu a fost declarata euro 3, chiar daca ea respecta cu brio normele de poluare. si tot de aia masina mea care trece orice test euro II este totusi omologata cu non-euro.
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#3 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 11 iunie 2005 - 10:00

pai nu stiu daca poti fixa vama la bunurile care vin din UE...ca doar e libera circulatie a marfurilor. Pentru asta a fost si infiintata UE la inceput, sa nu existe taxe vamale intre tari.
accize si alte taxe nu stiu.....odata cu intrarea in UE o mare parte din politica fiscala a tarii e dependenta de uniune. Nu stiu exact cat de mult.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#4 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 mai 2006 - 02:56

Aaaa ... 30 de ani de cand s'a produs ultima masina, nu 30 de ani de la data fabricatiei? Ca la unele modele conteaza mult ... avand durate de productie lungi ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#5 marius_toy

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 08-aprilie 05

Scris 14 august 2006 - 09:11

Cum se aplica taxa primei inmatriculari in cazul unui contract de leasing financiar?La inceputul sau la sfarsitul contractului?
  • 0

#6 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 04 septembrie 2006 - 06:37

A aparut un nou calculator la zi pentru taxa de inmatriculare de la 01.01.2007: aici
  • 0
Imagine amplasata

#7 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 septembrie 2006 - 07:16

e foooarte permisiva, daca masina e euro 3 sau 4.
zice ca nu contine TVA.
ce TVA ??
daca se aduaga TVA, inseamna ca se poate recupera din dociland mehrwesteueru.

plus ca nu conteaza valoarea de pe factura.
????
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#8 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 04 septembrie 2006 - 07:19

n-are absolut nicio legatura cu mervestoiaru potential recuperabil... ei vor sa spuna doar ca la taxa aia calculata se adauga TVA. Acum ca tu o platesti din firma proprie si ai de unde s-o recuperezi e altceva.
  • 0
Imagine amplasata

#9 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 septembrie 2006 - 07:22

m-am referit la faptul ca daca pentru un bun din UE se va cere in continuare TVA in Romania, cel putin teoretic ORICINE (fizica sau juridica) ar trebui sa poata sa recupereze TVA-ul platiti in tara de unde a achizitionat bunul, ca sa nu plateasca de 2 ori TVA.
cel putin dupa logica mea, asa ar trebui sa functioneze lucrurile.
ca io mi-l recuperez si pe ala din RO, e alta branza.

si daca masina are 3 ani, unde o incadrez ??

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 04 septembrie 2006 - 07:24

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#10 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 26 septembrie 2006 - 08:30

Deci UE nu e de-acord cu taxa noastra: http://www.bloombiz....icol_66257.html

Aceasta postare a fost editata de LaScurt: 26 septembrie 2006 - 08:30

  • 0
Imagine amplasata

#11 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 26 septembrie 2006 - 08:41

Oaspete, nu face sens sa ti se impuna TVA in Ro. O sa platesti TVA-ul o singura data, acolo unde cumperi masina si gata.
Daca nu ma insel, schema ar trebui sa fie urmatoarea:

Daca masina e UE:
Pretul masinii + TVA nemtesc (care am inteles ca va creste la 19%) + Taxa Inmatriculare + TVA pe taxa de inmatriculare.

Daca masina e non-UE:
Pretul masinii + TVA nemtesc (care am inteles ca va creste la 19%) + Taxe Vamale (de 10% sau cat or sa devina) + Taxa Inmatriculare + TVA pe taxa de inmatriculare.

Aceasta postare a fost editata de aphedrone: 26 septembrie 2006 - 08:45

  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#12 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 26 septembrie 2006 - 09:41

tva pe taxa de inmatriculare ce e ?
nu e tot tva ?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#13 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 26 septembrie 2006 - 10:11

Ba da, dar nu e acelasi cu TVA-ul pe care il platesti in Giurmania. N-are nici o legatura. In Germania tu platesti TVA-ul pe masina, in Romania platesti TVA-ul pe o taxa. La fel cum platesti TVA pe Rovigneta sau RCA.
  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#14 mike.omega

    v.i,p.

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.310 Mesaje:
Inregistrat: 30-aprilie 03
  • Location:Constanta
  • Marca:Dacia
  • Model:Liberta L
  • Motorizare:1.4 62CP

Scris 26 septembrie 2006 - 10:34

aportul CE: Taxa de �nmatriculare a maşinilor contravine legislaţiei europene
25 septembrie 2006 17:16:20


Taxa de �nmatriculare a autoturismelor, care va intra �n vigoare de la 1 ianuarie 2007, este incompatibilă at�t cu Tratatul de aderare a Rom�niei, c�t şi cu jurisprudenţa Curţii Europene de Justiţie, se arată �n proiectul de Raport al Comisiei Europene.

Singurul neajuns al legislaţiei fiscale rom�neşti, potrivit proiectului de Raport al Comisiei, este introducerea noii taxe pentru �nmatriculare care contravine legilaţiei europene.

Taxa specială pentru prima �nmatriculare a fost introdusă �n Codul Fiscal, pe baza unor principii care vizează, �n primul r�nd, protecţia mediului. Taxa ar trebui să descurajeze at�t cumpărarea de maşini cu emisii mari de noxe, c�t şi invadarea pieţei auto rom�neşti, după aderare, cu autoturisme la m�na a doua, aşa cum a arătat experienţa ţărilor integrate �n UE �n 2004. Preţul maşinilor second-hand va scădea simţitor, din 2007, după aderare, odată cu eliminarea taxelor vamale şi a accizelor, iar guvernul vrea să compenseze pierderea de venituri din aceste surse prin introducerea taxelor pentru �nmatriculare.

Pentru maşinile euro 5 şi euro 4 taxele vor fi mai mici comparativ cu celelalte categorii, �ntre 50 şi c�teva sute de euro. �n schimb, pentru maşinile euro 3 cu o capacitate cilindrică de p�nă �n 1.600 cmc cu o vechime mai mică de şase luni taxa de �nmatriculare va fi de 612 euro, iar pentru cele cu o capacitate cilindrică de peste 3.000 cmc dar cu o vechime de şase ani taxa va ajunge la 5.070 euro.

Pentru maşinile euro 2, de p�nă la 1.600 de cmc, taxa va fi de 2.700 euro, iar pentru cele cu o capacitate de peste 3.000 cmc, de 6.240 de euro. Cele mai mari taxe vor fi pentru autoturismele euro 1 şi noneuro cu o capacitate cilindrică de peste 3.000 cmc, de 7.020 de euro şi, respectiv, 7.500 euro.

La capitolul Taxarea �n Rom�nia, proiectul de Raport semnalează alinierea legislaţiei fiscale rom�neşti cu cea europeană, creşterea accizelor p�nă la nivelul minim din UE la majoritatea bunurilor accizate (excepţie fac cele pentru care s-a obţinut preluingirea perioadei de graţie), precum şi introducerea regimului intra-comunitar de TVA. Proiectul apreciază, de asemenea, decizia de desfiinţare a magazinelor duty-free de pe frontiere şi introducerea �n legislaţie a măsurilor de cooperare administrativă dintre statele UE şi Rom�nia.


Reporter Diana Zaharia

Editor Laura Radulescu

sursa: www.newsin.ro
  • 0
Pot sa pierd in viata tot! Nu imi pasa! Ma ridic la loc!

<a href="http://www.garajul.r...unce&f=15&id=1" target="_blank">Regulament</a>
<a href="http://www.imageshack.us/" target="_blank">Upload poze</a>

#15 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 septembrie 2006 - 12:25

asta inseamna ca va fi mult mai mic, cel putin in cazul unei masini e3 sau e4 ..??!??!?!
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#16 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 27 septembrie 2006 - 12:44

Nu inteleg intrebarea. Hai sa-ti spun cum cred eu ca va fi, desi poate ma insel:

Masina costa 10,000. TVA-ul este 1,600 acum (va deveni 1,900). Deci ca sa iesi cu masina din Germania platesti 11,600.
La Romani platesti taxa de inmatriculare, sa zicem 1,000 + 190 TVA, deci in total 1,190.
In total 11,600 + 1,190 = cu cat e egal :P

In mod evident taxa de inmatriculare (deci si TVA-ul care i se aplica) va fi mai mare pe masura ce standardul Euro e mai mic si/sau cilindreea e mai mare.

Inca o speculatie de-a mea: cu factura de la nemti vei putea "recupera" TVA-ul pe firma in Romania, neplatindu-l la stat, exact ca si cum ai fi achizionat masina pe firma din Romania.
  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#17 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 septembrie 2006 - 12:49

asa ar fi normal.
dar asta inseamna ca persoanele fizice nu vor mai putea sa-l recupereze.
iar tva-ul 'romanesc' se va aplica la valoarea taxei de prima inmatriculare, adica la o valoare evident mia mica decat cea de catalog. (asta daca vorbim de euro 3 sau euro 4).
mda, oricum ar trebui ca eu sa le pot recupera pe ambele, indiferent daca de la noi sau ei.
ceea ce nu e rau.
partea faina ar fi ca UE sa forteze guvernul sa scoata taxa de prima inmatriculare. as accepta ca in compensatie impozitul anual sa fie diferentiat si dupa gradul de poluare.
oricum sint niste bani pe care ii dai in cativa ani, nu trebuie sa-i pui jos pe langa pretul platit pe masina.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#18 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 27 septembrie 2006 - 01:00

Taxa de inmatriculare nu va disparea, ci va fi micsorata. UE accepta o asemenea taxa, dar sa fie mult mai mica.
Azi citeam in EVZ ca ministerul a propus o taxa iar cand a ajuns in parlament, taxa s-a triplat. Uitati linkul aici, in josul paginii:
http://www.evz.ro/ar...hp?artid=273799
  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#19 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 noiembrie 2006 - 12:28

a mai aparut ceva concret ?
nu stie nimeni ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#20 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 noiembrie 2006 - 01:03

mai ales pe d-l lascurt il astept cu un raspuns. daca raspunsul nu vine, am auzit ca procesul de transformare a prunelor in cehas3cehas2oh va inceremeni in stadiul de...proiect.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#21 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 11 noiembrie 2006 - 01:32

Din ultimele informatii pe care le aveam.. se negociaza la greu, acum sa vedem care va fi si rezultatul
Si (parerea mea) daca va fi ceva mai avantajos pt cumparator, adica taxe mai mici, anuntul se va face cat mai tarziu, pt a nu astepta lumea intrarea in vigoare a legi si a mai cumpara cat se poate la taxele actuale sau loganuri.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#22 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 11 noiembrie 2006 - 05:19

@oaspetele:
Pai nu ti-am zis mah cu TVA-ul? Odata ce devenim stat membru, TVA-ul e al Uniunii, nu al Germaniei. In consecinta, nu mai iei niciun TVA inapoi. Dar nici nu-l mai platesti aici. Ceea ce e avantajos avand in vedere ca la Hans, TVA-ul e 16%.

Aceasta postare a fost editata de LaScurt: 11 noiembrie 2006 - 05:20

  • 0
Imagine amplasata

#23 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 11 noiembrie 2006 - 07:10

Ce optimist esti. Din pacate, nu va vi chiar asa. Uita-te, de ex., la unguri: au intrat de 2 ani in UE si inca mai au in functiune forintul, iar TVA-ul la ei e de 23%.
Sa fim fericiti daca abia prin 2010 vom beneficia de binefacerile UE. Pana atunci, insa, mai avem multe de tras.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#24 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 11 noiembrie 2006 - 07:41

La Hans anul asta mai este 16%, de la anul plateste Hans 19%, ca tot romanul :-)))
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#25 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 noiembrie 2006 - 09:29

@oaspetele:
Pai nu ti-am zis mah cu TVA-ul? Odata ce devenim stat membru, TVA-ul e al Uniunii, nu al Germaniei. In consecinta, nu mai iei niciun TVA inapoi. Dar nici nu-l mai platesti aici. Ceea ce e avantajos avand in vedere ca la Hans, TVA-ul e 16%.


cum s-a mai spus, TVA-ul este de la anu de 19%.
iar TVA-ul pe care l-as fi platit aici, il recuperam oricum.
intrebarea era : o persoana juridica poate recupera tva-ul platit pe un bun cumparat din UE ?
si oare vor ramane in picioare taxele propuse ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi