Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

Inmatriculare auto dupa 2007


  • Please log in to reply
1091 replies to this topic

#26 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 11 noiembrie 2006 - 09:39

@adytzu: nu inteleg ce legatura are optimismul cu nerecuperarea TVA-ului de la nemti.

@oaspetele: da, se va putea recupera TVA-ul comunitar de catre firme.
  • 0
Imagine amplasata

#27 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 11 noiembrie 2006 - 11:09

http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/offtopic.gif

"La Hans anul asta mai este 16%, de la anul plateste Hans 19%, ca tot romanul :-))) "

asa le trebuie, sa simta si ei ca i-am batut in WW2 :(
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#28 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 11 noiembrie 2006 - 11:10

La faza cu optimismul, ma refeream la faptul ca sunteti convinsi ca incepand cu 1 ian., toate legile si reglementarile UE se vor aplica si la noi, imediat.
Ti-am dat exemplul cu Ungaria care, desi a aderat de mult la UE inca are in vigoare moneda nationala. Ce e asa de greu de priceput? Sau tineti mortis sa va legati de fiecare cuvant, de dragul conversatiei?
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#29 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 noiembrie 2006 - 11:51

poi ce treaba are moneda nationala cu reglementarile UE ??
da fapt ai dreptate, are, UE nu le da voie sa adopte euro deoarce nu au o moneda stabila, chiar anul acesta forintul a cam pierdut teren.

@Lascurt, e o veste buna. de exemplu, imi cumpar o masina din germania. cine imi da TVA-ul inapoi ?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#30 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 12 noiembrie 2006 - 12:26

Eu nu zic decat: Sa dea D-nul sa fie cum vrem noi. Dar, experienta tarilor care au intrat in UE, ne arata ca situatia nu e chiar asa de roza. Am fost pana acum in 3 tari in care oamenii nu sunt chiar happy de aceasta aderare: Portugalia, Italia, Ungaria. Bineinteles, sunt si unele avantaje. U primit fonduri de dezvoltare, unele facilitati, dar si rigorile impuse nu au fost si nu sunt inca usor de inghitit. Eu sunt mai retinut privitor la aceasta aderare. Puteti sa-mi sariti la beregata ca nu sunt patriot, ar asa vad eu lucrurile: nu suntem pregatiti pentru aderare.

Sorry pentru OffTopic, dar are un oarecare pct. comun si cu titlul topicului.

Aceasta postare a fost editata de adytzu: 12 noiembrie 2006 - 12:27

  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#31 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 12 noiembrie 2006 - 12:55

daca tot intram in OT, eu cred ca Portugalia si chiar Italia au motive sa 'pretuiasca' aderarea la UE.
cel putin portocalia erau varza.

cat despre faza cu forintii, pe langa faptul ca nu prea avea legatura cu subiectul, ti-am expus parerea mea vizavi de subiect.
nici macar germania sau franta nu au intrat direct pe euro.
:D
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#32 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 15 noiembrie 2006 - 12:54

1.oare se va putea circula de la anu cu o masina comunitara, inmatriculata in alta tara decat Roamnia ? sa va ramane in picioare regula cu maxim 3 luni ??
2.se vehicula pe un site cum ca de la anu, persoanele juridice vor cumpara din UE fara TVA. sa fie posibil asa ceva ?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#33 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 16 noiembrie 2006 - 11:53

Detalii despre TVA-ul intracomunitar au aparut in Ordinul Ministrului Finantelor Publice Nr. 1706/2006, publicat in MO nr. 894.

Rezumat: ca persoana juridica, pentru a recupera TVA-ul dintr-un stat membru UE, trebuie sa ai un "cod valid de inregistrare in scopuri de TVA" care se obtine prin portalul ministerului de finante disponibil pe viitor la adresa http://anaf.mfinante...portal/VIES.htm. MF este obligat sa emita codul intracomunitar catre solicitant in 3 zile de la solicitare.

In ce priveste circulatia cu numar de inmatriculare strain, presupun ca ramane la latitudinea IGP daca o sa permita sau nu acest lucru.

Aceasta postare a fost editata de LaScurt: 16 noiembrie 2006 - 11:54

  • 0
Imagine amplasata

#34 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 16 noiembrie 2006 - 12:36

1.oare se va putea circula de la anu cu o masina comunitara, inmatriculata in alta tara decat Roamnia ? sa va ramane in picioare regula cu maxim 3 luni ??


Eu stiam ca va fi posibil, disparand perioada asta de 3 luni. Insa fiind inmatriculata masina in alta parte ... trebuie platite taxele, asigurarea si facute reviziile in tzara respectiva. Deci tot nu e chiar roz situatzia
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#35 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 noiembrie 2006 - 05:09

impozite si asigurari care in scurt timp vor fi egalate de cele din Ro.

intersante noutati ne aduce mister LaScurt. implica ceva deosebit acel cod valid de inregistrare ??
daca am mai facut import pe firma mea (2 autovehicule) se simplifica procedura ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#36 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 24 noiembrie 2006 - 07:55

Autoturismele noi si second-hand vor putea fi introduse in tara fara documente vamale
Documentele vamale pentru autoturismele noi si second-hand provenite din UE nu vor mai fi necesare dupa 1 ianuarie 2007, potrivit legislatie privind circulatia pe drumurile publice care simplifica procedurile de inmatriculare.

Inmatricularea vehiculelor dupa 1decembrie 2006 se va face intr-o formula mult simplificata fata de cea actuala, modelele vor fi inregistrate doar la primarii, iar dupa 1 ianuarie 2007 nu vor mai fi necesare documentele vamale pentru auto noi sau second hand provenite din Uniunea Europeana.

Noua legislatie prevede eliminarea radierii la schimbarea proprietarului, aceasta operatiune fiind necesara doar in cazul in care autovehiculul va fi dezmembrat, distrus ori exportat. Astfel, autovehiculul va fi inmatriculat o singura data, iar in cazul leasing-ului se va inscrie in certificatul de inmatriculare si utilizatorul.

Termenul pentru solutionarea inmatricularilor a fost stabilit la 20 de zile.

Totodata, legea stipuleaza ca operatiunile de autorizare provizorie de circulatie si atribuirea unor numere provizorii sa fie efectuate inainte de prima inmatriculare in Romania.

In cazul pierderii sau furtului certificatului de inmatriculare sau a permisului de conducere nu va mai fi necesara publicarea in Monitorul Oficial.

O alta reglementare se refera la rezervarea anticipata a combinatiilor de numere preferentiale. Dupa 1 decembrie 2006 acest lucru nu va mai fi posibil.

Pana cel tarziu in iunie 2007 vor fi elaborate noile modele de Certificate de Inmatriculare si Permise de Conducere compatibile cu sistemele de evidenta din UE.
Bloombiz
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#37 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 30 noiembrie 2006 - 12:11

Cu toate ca am avut o opinie de la inceput... si am facut si ceva scandal.. nu stiu daca sa ma bucur sau nu... inca

Negocierile pentru taxele vamale la masinile second-hand continua

Dan POPA | 30 noiembrie 2006

Desi se poarta de mai bine de cateva saptamani, negocierile dintre reprezentantii Comisiei Europene si cei ai Ministerului de Finante Roman, referitoare la taxele vamale pentru importurile de masini second-hand, continua inca. Purtatorul de cuvant al MF, Stelian Negrea, ne-a declarat aseara ca deocamdata nu s-a luat nici o decizie referitoare la modul in care vor fi taxate aceste importuri.

Surse din MF spun insa ca aceste negocieri se vor finaliza, cea mai probabila solutie fiind una conforma normelor europene. Reamintim ca finantistii romani au dorit sa suprataxeze importurile de masini second-hand, lucru considerat de catre Comisia Europeana [b]neconform cu propriile norme.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#38 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 30 noiembrie 2006 - 12:58

Foarte documentat Dan Popa asta daca face confuzie intre taxe vamale, accize si taxa de inmatriculare. Pentru el, toate sunt taxe vamale. Hai sa facem un pic de ordine. Cand vorbim de masini provenite din UE si alte cateva tari:
- in 2006 se plateau accize;
- in 2007 nu se vor mai plati accize ci taxa de inmatriculare (pe asta de fapt se cearta Comisia Europeana)
- taxele vamale se platesc si se vor plati numai la masinile din afara UE (in general e vorba de SUA, Japonia, Coreea). Anul asta sunt 30%, de la anul vor fi 10%.

Acum, daca ma fac avocatul diavolului, Statu' Roman e prost. Daca tot vrea sa jupoaie piele de pe roman sub pretextul ca nu vrem sa devenim nu-stiu-ce cimitir de masini al Europei, ar fi trebuit sa lase nene liber la importuri si sa ne arda la impozite, asa cum procedeaza si celelalte tari din UE. SI atunci n-ar mai fi avut nimic de comentat UE. Dar bine ca nu lucrez la guvern :unsure:

Aceasta postare a fost editata de LaScurt: 30 noiembrie 2006 - 01:01

  • 0
Imagine amplasata

#39 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 30 noiembrie 2006 - 07:18

Cred ca statul roman deja ne arde la impozit.. dar nu a venit inca factura oamenilor sa vada cat au de platit la anul impozitul auto..
Bine ca pentru cei cu dacii inca este mic.. dar daca ai motor mai mare la masina ai pus-o
Oricum.. avem touareguri la situatii de urgenta si la prefecturi.. suntem salvatii
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#40 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 08 decembrie 2006 - 08:07

Taxa pentru prima inmatriculare, pretul masinilor noi dupa intrarea in UE
Cu totii ne intrebam de ceva timp incoace cat vom plati pentru o masina, noua sau second-hand, de la 1 ianuarie 2007. Lucrurile au fost multa vreme intr-o ceata totala si continua sa fie asa dupa ce primele date si valori ale proiectului initial aprobat de Senat au fost modificate radical de catre Camera Deputatilor. Poate va intrebati cum ?!�.pai cum altfel decat in dezavantajul cumparatorilor, asa cum ne-am obisnuit sa fie in Romania? Taxa pentru prima inmatriculare, propusa initial, a crescut revoltator!

Sa luam un exemplu simplu: Dacia Logan 1.4 MPI (1390 cm�) � o masina noua ce indeplineste normele de poluare Euro 3, cumparata de foarte multi dintre romani. Initial, taxa propusa care nu a fost aprobata, era in valoare de 159 euro. Dragii nostri deputati, care se pare ca dupa un somn bun in parlament si multe vise frumoase, se trezesc cu idei demne de un Premiu Nobel. Si uite asa de la 159 euro taxa de inmatriculare a ajuns la 531 euro!!! Pai asa democratie si drepturi europene mai zic si eu! Ce-i drept, se trag sperante ca cei de la Dacia vor implementa Euro 4 pe toate motorizarile gamei Logan pana la 1 ianuarie 2007. In acest caz taxa de inmatriculare va scade la 159 euro, insa este oricum mult mai mult fata de cei 93 euro pe care i-am fi platit daca s-ar fi aprobat proiectul initial.

Pentru cei care inca mai spera ca Uniunea, mai exact Comisia Europeana, nu va accepta o astfel de lege, care impiedica libera circulatie a autovehiculelor in spatiul UE, trebuie sa le reamintim ca romanul este inventiv si va lua aceasta masura ca pe una de politica ecologica astfel incat aproape sigur Comisia Europeana o va considera ca o abordare protectionista.
Taxa ecologica, explicatia termenului - orice banut ce este luat fara a avea o explicatie sau o justificare poarta denumirea la romani de taxa ecologica, sincer, ar trebui premiati pentru o asemenea istetime artificiala de care dau dovada cei care propun, dezbat si aproba asemenea taxe� Ca o paranteza, amintim de faptul ca regasim o taxa asemanatoare si la intrarea si iesirea din tara, tot taxa ecologica, o taxa la care vamesii etaleaza un zambet ironic, cand ii intrebi pentru ce este aceasta taxa ecologica si de ce trebuie sa o platesti atat la dus cat si la intors, uimiti si ei de prostia si neputinta noastra, �suntem in Romania si asta spune destul.

Revenind la articolul nostru, folosind un calculator pentru taxa ecologica (taxa speciala pentru prima inmatriculare) am constatat ca lucrurile sunt mai complicate si mai lipsite de logica decat banuiam initial. Astfel, daca pentru o masina cu o vechime mai mica de 2 ani se plateste o taxa mai mica decat pentru una de 2-4 ani (absolut logic) si pentru o masina a carei vechime este intre 4-6 ani vom plati mai putin decat pentru una de 2-4 ani (...ceata totala!). Nivelul de impozitare are o variatie ciudata, cu coeficienti ganditi parca sub influenta unei stari de somnolenta (am fost indulgenti). Asadar va trebui sa evitam masinile cu o vechime de 2-4 ani, taxele fiind maxime in acest caz! Stil caracteristic, romanesc ...

Daca ne referim strict la achizitionarea masinilor noi, pretul multora dintre acestea va inregistra o scadere incepand cu 1 ianuarie 2007, intrucat nu se vor mai plati taxele vamale la importul unei masini din spatiul comunitar, iar accizele vor fi desfiintate. Vom plati taxa pentru prima inmatriculare care in multe din cazuri va fi mai mica decat taxele vamale si accizele actuale; in sfarsit un lucru bun..

NU condamnam ideea de a proteja piata romaneasca de importul de autoturisme vechi, nesigure si poluante, insa valoarea taxelor ni se pare exagerata si nejustificata in anumite cazuri, dar numai noi putem schimba aceste lucruri !

Calculul Taxei pentru prima inmatriculare

ptr un bmw e36 din 96 - 97 de 2500 cmc, Pret taxa ( � ) 5366.25
in ce tara traim?, ca inca nu imi dau seama
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#41 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 08 decembrie 2006 - 09:27

interesant cu calculatorul ala.La un reno megane 1,5 dci din 2004 mi-a dat 250 euro.Nu pare mult.Meganu-i EURO 4 nu?
  • 0

#42 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 08 decembrie 2006 - 12:11

Din diverse calcule, am observat ca taxa de inmatriculare este mai mare decat accizele actuale care se vor scoate la anul numai pentru autoturismele cu norma de poluare Euro2 sau mai mica. Pentru restul (Euro3 sua 4) este mai mica decat accizele actuale.
  • 0
Imagine amplasata

#43 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 08 decembrie 2006 - 01:07

megane din 2004 este euro 3
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#44 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 08 decembrie 2006 - 01:22

Si, pana la urma, cum e mai avantajos? Sa aduci o masina acum, pe ultima suta sau anul viitor? Sa luam 2 cazuri ipotetice, un Astra 1.6 benzina Euro4 din 2004 si un Alfa 156 1.9 diesel din 2003.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#45 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 08 decembrie 2006 - 01:42

eu am lasat-o pentru la anu ca imi aduc euro 4.
Daca vrei euro 3 e mai bine acum sa o aduci,dar nici nu mai gasesti ceva interesant.Si in DE. o sa se faca tva-ul din 2007 la 19 % fata de 16% cate acum si unii deja au marit preturile la masini.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#46 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 08 decembrie 2006 - 01:57

dap,meganul e euro 3,la fel si 307...sunt foarte dezamagit avand in vedere ca taxa va fi de aprox 1100 euroi...
  • 0

#47 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 08 decembrie 2006 - 01:58

Astra H e Euro4, chiar si diesel, din cate stiu.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#48 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 08 decembrie 2006 - 02:21

am gasit pe mobile.de un H din 2005,1.7 cdti - euro 3.Altul din 2004 tot 1,7 care cica e euro 4.
  • 0

#49 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 08 decembrie 2006 - 02:21

Astra 1.6 benzina din 2004 (Euro4):
2006: accize 374 eur
2007: taxa 373 eur

Alfa 156 1.9 diesel din 2003 ( probabil Euro3):
2006: accize 519 eur
2007: taxa 1829 eur
  • 0
Imagine amplasata

#50 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 08 decembrie 2006 - 02:44

poi daca nu ai firma de pe urma careia sa deduci TVA-ul, fati un calcul.
pentru fiecare masina e altfel.
1.ce taxe platesti acuma ?
tva + acciza la valoarea facturata (de obicei e mai mare decat valoarea de catalog) in Romania din care scazi TVA-ul pe care il recuperezi de la nemti
2.ce vei plati de la anu ?
taxa de prima inmatriculare + TVA-ul de la nemti pe care nu-l vei mai putea recupera si care va creste cu 3 procente. si vezi ce iti da.

eu cred ca acum pretul la masini e umflat la nemti si la anu s-ar putea sa mai scada putin de tot ca sa compenseze acea crestere cu 3 procente a TVA-ului nemtesc.
doar niste prezumtii.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi