Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

Inmatriculare auto dupa 2007


  • Please log in to reply
1091 replies to this topic

#1076 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 februarie 2009 - 11:01

Orice taxa de posesie sau impozitare reprezinta ingradirea-limitarea libertatii individului...solutia este traiul in noland,fara a depinde de nimeni si nimic,adica intoarcere la origini...orice forma de taxa sau impozit este ca o cantitate variabila de vaselina ce ne pune statul la cur inainte de a ne apleca...


Foarte corect !
Astia platesc ca prostii

Imagine amplasata

Si astia sunt LIBERI !! :party1:

Imagine amplasata
  • 0

#1077 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 20 februarie 2009 - 11:05

Pana si metoda de calcul a impozitului auto anual mi se pare imbecila:
- pana la 1.600 cmc: 8 lei/200 cmc;
- intre 1.601 si 2.000 cmc: 15 lei/ 200 cmc
- intre 2.001 si 2.600 cmc: 30 lei/ 200 cmc
- intre 2.601 si 3.000 cmc: 60 lei/200cmc
- peste 3.001 cmc: 120 lei/ 200 cmc

In ultimele doua categorii se regasesc masini care in majoritatea covarsitoare sunt luate "pe firma", ca se deduce. Pe cei care le au "pe persoana fizica", care implicit sunt mai cinstiti decat ceilalti, ii cocosaza.
Parerea mea.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#1078 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 20 februarie 2009 - 11:14

RELU,nu cumva afirmatia mea depaseste gradul tau de intelegere?
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#1079 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 februarie 2009 - 11:21

Te-am contrazis eu ?
  • 0

#1080 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 20 februarie 2009 - 01:16

RELU,nu cumva afirmatia mea depaseste gradul tau de intelegere?

e ceva putred in Siracusa.

oare un idiot ar putea sa-si dea seama ca o afirmatie il depaseste ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1081 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 20 februarie 2009 - 02:52

ai dreptate,dar fuse doar o incercare nereusita de a-l face pe Relu sa revina asupra postarii superficiale(cel putin),vis-a-vis de o teorie ce consider foarte serioasa...inca nu sunt convins ca a priceput la ce ma refeream in post 1074....
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#1082 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 20 februarie 2009 - 03:27

uiti un lucru. Dacia plateste direct si indirect o gramada de taxe.. Pe cand un samsar ce plateste? Cati samsari cunosti tu ce isi platesc taxele la zi? Cati isi declara veniturile din samsareala? etc etc etc Nu ma leg de restul ca a explicat mike foarte frumos ca nu esti foarte obiectiv..



si clientul cand isi cumpara masina din targ plateste taxa la masina respectiva, insa 95% din samsari nu platesc alte taxe si aici ma enerveaza si pe mine la culmea.Nu ai vazut ca la anunturile mele este trecut intotdeauna TVA deductibil?, in targ 95 % din cei care vand masini falsifica actele si isi pun tva-ul in buzunar ceea ce mie nu imi convine absolut deloc.Eu masinile le am pe firma pe toate si platesc impozite, tva si alte taxe la stat.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#1083 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 februarie 2009 - 03:33

N-ai dreptate, 100% din samsari nu platesc. Tu NU esti samsar !
  • 0

#1084 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 20 februarie 2009 - 03:47

si unde nu sunt obiectiv?
unde zic ca nu vreau ca cei de la dacia sa primeasca ajutoare?Pai acolo sunt 50 de directori cu minim 200 de milioane salariu fiecare,sa isi reduca ei din cheltuieli ca sunt privati.
si in plus acum fabrica merge foarte bine au lichidat tot stocul si au comenzi pe 4 luni inainte, de ce sa mai primeasca ajutoare din bani romanilor.
si mai zic odata: taxa de poluare a fost platita de 300.000 de romani anu trecut pe cand la dacia lucreaza 2-3000 de oameni.
daca omu vrea sa traiasca mai bine de ce nu il lasi frate?ii pui tot felul de piedici.

N-ai dreptate, 100% din samsari nu platesc. Tu NU esti samsar !


si samsari in targ se mira cand vad ca am pe anunt mare tva deductibil.Si chiar imi zic ca de ce nu fac alta factura sa imi bag tva-ul in buzunar.
si relu, daca vrei luam ca ex orice masina din targ si legal nu ai cum sa o aduci acasa sub pretul celor din targ.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#1085 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 februarie 2009 - 03:47

Tu la ce post raspunzi acolo ca ma speriasem... :)

Stiu ce fac samsarii si sunt impotriva lor pentru ca e ca in autobuz. 5 platesc bilet si 20 fac blatul. Dar autobuzul functioneaza si se intretine din banii platiti numai de cei 5. Intelegi ideea ? ;)

Aceasta postare a fost editata de Relu: 20 februarie 2009 - 03:51

  • 0

#1086 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 20 februarie 2009 - 06:13

nu a zis nimeni ca nu esti obiectiv. dar nu vezi de ansamblu totul
intelege ca asta nu e pt a proteja 2000 de oameni. si asta nu e pt ca ei nu lucreaza eficient. taxa nu protejeaza DOAR dacia, ci in general vanzariile de masini noi. nu scrie nicaieri ca tb sa iei dacia.
pe deoparte esti indignat ca ei exporta producia! ar trebui sa fii incantat de asta, ca sa nu ai cursul de schimb 60.000. daca am importa toti (legal, nu zic altfel) ne-am duce pe copca repede.
pe de alta parte spui ca franta ar tb sa ajute dacia? franta le cere reno sa mute productia la ei in tara, nu in spania, romania, turcia.
de ce germania ajuta opel? de ce nu america?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#1087 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 20 februarie 2009 - 07:12

pai mike, care din voi vede the big picture...? :)
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#1088 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 20 februarie 2009 - 07:12

e a 3-a oara cand zic ca e foarte bine ca exporta masinile afara.E bine ca sa aibe roamni de la dacia de munca ca banu tot in buzunarele francezilor se duc.
sa avem si noi traiul din Franta sau Germania si pe urma putem ajuta orice fabrica.
dar fabrica deja are comenzi pe 4 luni inainte si le mai dai si ajutoare?Profitul se duce in Franta de aia am zis ca ajutorul sa fie dat de Franta.Si in Franta ei nu pot produce loganul ca ar iesi prea scump, muncitori de acolo au salarii de 2-3000 euro nu de 300 de euro ca la noi.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#1089 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 20 februarie 2009 - 07:51

si clientul cand isi cumpara masina din targ plateste taxa la masina respectiva, insa 95% din samsari nu platesc alte taxe si aici ma enerveaza si pe mine la culmea.Nu ai vazut ca la anunturile mele este trecut intotdeauna TVA deductibil?, in targ 95 % din cei care vand masini falsifica actele si isi pun tva-ul in buzunar ceea ce mie nu imi convine absolut deloc.Eu masinile le am pe firma pe toate si platesc impozite, tva si alte taxe la stat.


macar suntem pe un gand, ca e incorect ce fac aia, mai ales ca pun pariu ca cea mai mare parte din piata sh e dominata de samsari, nu de firme corecte, ce contribuie ca orice firma la buget.

e a 3-a oara cand zic ca e foarte bine ca exporta masinile afara.E bine ca sa aibe roamni de la dacia de munca ca banu tot in buzunarele francezilor se duc.
sa avem si noi traiul din Franta sau Germania si pe urma putem ajuta orice fabrica.
dar fabrica deja are comenzi pe 4 luni inainte si le mai dai si ajutoare?Profitul se duce in Franta de aia am zis ca ajutorul sa fie dat de Franta.Si in Franta ei nu pot produce loganul ca ar iesi prea scump, muncitori de acolo au salarii de 2-3000 euro nu de 300 de euro ca la noi.


pai dacia nu a primit cadouri. Banii pe care urmeaza sa ii primeasca ( ca deocamdata din ce stiu eu nu a vazut nici un sfant) sunt bani dati cu imprumut. Pe care ii vor da inapoi, daca nu dau faliment. NU cred ca e cazul la dacia sau la renault. Nici eu nu sunt de acord cu sprijinirea diverselor firme cu ajutoare de la stat, cand se vede clar ca in lume problema e de structura, de lipsa de cerere de produse, care are multe cauze.. Insa nu cred ca ne permitem sa stam deoparte daca dacia are probleme. Mai ales cand toate marile economii functionale ale lumii au sarit sau urmeaza sa sara in ajutorul producatorilor locali, viciind astfel concurenta intre producatori. Sua a fost prima care a acordat asemenea "pomeni" si la ei e si cel mai naspa, pt ca desi banii aia sunt dati cu imprumut, ma indoiesc ca vor vedea ceva inapoi de la gm sau chrsyler.. pt ca nu cred ca gm si chrysler vor supravietui crizei asteia fara multe zeci de miliarde de dolari bagati in fundul lor.

Cat despre unde se duce profitul, atata timp cat dacia plateste taxe aici, nu ma doare unde se duce profitul.. Pana la urma o firma exista ca sa faca profit, mi-e indiferent ca il face renault sau un cetatean roman, atata timp cat plateste dari la stat.
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#1090 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 februarie 2009 - 08:06

Au zis asta seara la stiri ca noua taxa va fi pentru numai 6 luni. Dupa, va fi impozitata fiecare masina functie de gradul de poluare.
E clar, "prietenii" mei se imbata... :)

Aceasta postare a fost editata de Relu: 20 februarie 2009 - 08:07

  • 0

#1091 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 08 octombrie 2009 - 08:16

http://www.mediafax....o-4-noi-4966305

Udrea a mai spus, �n prima conferinţă de presă ca ministru interimar al Mediului, că nu intenţionează modificarea actualei legislaţii �n problema taxei auto.

mda, deci faza cu haudi mai are de asteptat.
:P
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1092 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 07 martie 2010 - 10:12

ARAD - Sunt arădeni care au învins în instanţă Administraţia Fiscală şi Direcţia Generală a Finanţelor Publice

A fost creat un precedent foarte important în justiţia arădeană. Doi fraţi au reuşit să învingă sistemul, câştigând în instanţă dreptul de a-şi înmatricula autoturismul second-hand, adus de afară, fără a plăti taxa de poluare. Decizia Curţii de Apel Timişoara este definitivă, irevocabilă şi executorie, aşa că Serviciul Permise şi Înmatriculări Auto Arad va fi obligat să înmatriculeze maşina cu pricina fără a cere şi o dovadă care să ateste faptul că taxa pe poluare a fost plătită. Daniel Ciucuriţă şi fratele său, Mircea, au reuşit, fără niciun fel de ajutor juridic, să demonteze toate prevederile hotărârii guvernamentale referitoare la plata taxei pe poluare a autoturismului.

„Am cumpărat maşina cu pricina cu 1.100 de euro, iar taxa pe poluare, necesară pentru înmatricularea în România, se ridica la aproximativ 1.400 de euro. Este clar un abuz, iar hotărârea guvernamentală este ilegală, deoarece şi ţara noastră trebuie să se supună legilor comunitare ale Uniunii Europene”, spune principalul partizan în războiul contra statului, Daniel Ciucuriţă. „În primă fază, am depus la Administraţia Finanţelor Publice o solicitare prin care ceream să îmi fie calculată taxa pe care trebuie să o plătesc. După ce am primit răspunsul, am depus o contestaţie prin care ceream ca taxa să fie de zero lei, conform legilor UE”, povesteşe Ciucuriţă.

Respectiva contestaţie a fost înaintată către forul superior, respectiv Direcţia Generală a Finanţelor Publice din judeţul Arad, care au respins contestaţia. După aceste demersuri a început procesul propriu-zis.
S-au apărat greşit

Din spusele celor doi fraţi, atât Administraţia Finanţelor Publice, cât şi Direcţia Generală a Finanţelor Publice au făcut întâmpinări separate şi au trimis fiecare câte un jurist la proces. Din start, metoda de apărare a celor doi jurişti a fost prost direcţionată. „Deşi eu nu am plătit nimic, ambii jurişti şi-au construit apărarea pe cererea mea de returnare a valorii taxei de poluare, cerere inexistentă”, continuă Ciucuriţă. Mai mult, cele două instituţii au chemat ca şi garanţie Administraţia Fondului de Mediu. Gheorghe Trif, judecătorul arădean care s-a ocupat de caz, a dat câştig de cauză instituţiilor statului. Următorul demers al lui Daniel Ciucuriţă a fost depunerea unui recurs la Curtea de Apel Timişoara.
Câştig de cauză

Completul de judecată de la Timişoara a analizat dosarul şi a dat câştig de cauză reclamantului. „Din nou, apărarea a fost una groaznică. Cei de la Administraţia Fondului de Mediu au susţinut în instanţă că mi-au înapoiat jumătate din suma plătită pentru înmatriculare, dar nu au putut dovedi acest lucru. Nu aveau cum, fiindcă eu nu am plătit nici un leu”, povesteşte Ciucuriţă.
Precedent periculos

Daniel şi Mircea susţin că, în urma sentinţei primite de ei de la Curtea de Apel Timişoara, oricine va da în judecată instituţiile mai sus menţionate va reuşi să îşi înmatriculeze maşina fără să plătească nicio taxă.

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 07 martie 2010 - 10:14

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi