Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Miscare in aer liber


  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#76 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 31 august 2010 - 01:53

Pt mine cei 16 km au fost MULTI!!!! :) ;)
Trebuie sa ma dotez cu o sa mai pufoasa si ceva xenon pt lumina si atunci sa te tii nene pedalari serioase.

Oricum, foarte geniala ideea cu iesitul noaptea. E pustiu si mult mult mai placut.

Clar mai iesim.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#77 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 31 august 2010 - 02:23

Cum bicicleta mea era la tara (imi facuse tata o ''surpriza'' si a luat-o sa mai mearga pe acolo), am dat ''comanda'' sa revina de urgenta in oras, miercurea asta. Asa ca o sa ma bag si eu la plimbarica. Soon! be afraid!
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#78 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 31 august 2010 - 11:36

iti recomand sa studiezi subiectul "antrenor personal" la Polar sau Suunto sau la orice altcineva. sunt unele chiar ieftine.

eu am primit unul cadou si am studiat putin pt ca nu stiam despre ce e vorba. l-am returnat pt ca aveam nevoie de altceva.


M-am uitat acum vreo saptamana peste cateva dispozitive de genul asta. Intr-un final am ales asta, avand deja ipod si gasind kit-ul la un pret imbatabil. Ca un mic review, precizia lasa de dorit, dar asta e probabil si din cauza ca nu il folosesc cu pantofi nike ci prins printr-o inginerie la o pereche de reebok. In rest, ansamblul format din kit+site+comunitate utilizatori este incredibil de bine realizat, motivandu-te prin diverse competitii in care te inscrii sau obiective pe care ti le stabilesti, sa te duci si sa alergi cat mai des.

Pe viitor sper sa fac rost de un dispozitiv cu GPS, in genul astuia, dar productie proprie. Daca nu reusesc, o sa ma orientez spre unul din modelele de la Garmin sau Polar, dar asta doar daca termin cursa cu un timp decent.

Daca ar fi vorba de alergari mai pe seara as veni si eu :), la 8.30 mai am si alte treburi ;)
Poate mai slabesc si eu ;)


Stii ca esti binevenit oricand ;).

De cand a venit 'frigul' nu mai merita alergatul pe intuneric. Asta pentru ca cei de la primarie nu binevoiesc sa lase aprinse felinarele de pe aleile din Herastrau si seara, iar alergatul in bezna si pustiu nu e prea placut. De fapt, ca sa fiu corect, aleile 'centrale' din parc sunt luminate in permanenta, problema este ca intra mult mai bine o alergare in jurul lacului, decat ture nesfarsite pe aceeasi alee.

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 31 august 2010 - 11:39

  • 0

#79 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 august 2010 - 11:37

:)
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#80 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 31 august 2010 - 11:42

What? :)
  • 0

#81 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 august 2010 - 11:46

Am postat simultan. Nimic, nimic :rolleyes:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#82 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 31 august 2010 - 12:30

Eu zic sa facem niste pariuri:
Va misca the1 bicla mai des decat masina ?
Pt inceput propun cota de 1:1,1 :rolleyes:
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#83 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 august 2010 - 12:42

:rolleyes: :lol: :lol: :lol: :lol:

pun 1LEU

Am fot întrebat pe care dintre cele 2 pariez. Pe ambele :D
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#84 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 31 august 2010 - 01:28

M-am uitat acum vreo saptamana peste cateva dispozitive de genul asta. Intr-un final am ales asta, avand deja ipod si gasind kit-ul la un pret imbatabil. Ca un mic review, precizia lasa de dorit, dar asta e probabil si din cauza ca nu il folosesc cu pantofi nike ci prins printr-o inginerie la o pereche de reebok. In rest, ansamblul format din kit+site+comunitate utilizatori este incredibil de bine realizat, motivandu-te prin diverse competitii in care te inscrii sau obiective pe care ti le stabilesti, sa te duci si sa alergi cat mai des.

Pe viitor sper sa fac rost de un dispozitiv cu GPS, in genul astuia, dar productie proprie. Daca nu reusesc, o sa ma orientez spre unul din modelele de la Garmin sau Polar, dar asta doar daca termin cursa cu un timp decent.


pai astea sunt divertisment, muzica, timp, poate distanta si viteza (dar la ipod ma indoiesc). La ipod stiu ca schimba melodiile sa fie mai alerte pe masura ce alergi, ceea ce e cool.

INSA nici unu nu iti masoara ritmul cardiac, nici unul nu it spune in ce zona de antrenament esti, unde sa stai si daca ti-ai imbunatatit performanta.
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#85 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 31 august 2010 - 02:06

pt utiliatorii de iphone, preferabil 4: http://hunter.pairsite.com/theodolite/
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#86 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 august 2010 - 03:43

Am un Suunto M2, nu l-am mai folosit de mult timp, dar e util dacă vrei să urmăreşti evoluţia şi date concrete în timp real.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#87 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 31 august 2010 - 05:05

pai astea sunt divertisment, muzica, timp, poate distanta si viteza (dar la ipod ma indoiesc). La ipod stiu ca schimba melodiile sa fie mai alerte pe masura ce alergi, ceea ce e cool.

INSA nici unu nu iti masoara ritmul cardiac, nici unul nu it spune in ce zona de antrenament esti, unde sa stai si daca ti-ai imbunatatit performanta.



Kit-ul ala pe care l-am luat este de fapt un accelerometru si poate masura viteza cu care alergi, iar de aici calculeaza distanta, caloriile arse si ritmul in care alergi. Nu se compara cu un produs profesional, dar este un compromis f bun la banii pe care ii cer pe el.
  • 0

#88 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 31 august 2010 - 06:13

Nu stiu cat de bun este compromisul pt ca te poate induce in erori grave.
Evident, depinde si de tine si de discernamantul cu care interpretezi datele

De exemplu, eu am la bicla ceva similar care masoara nr de rotatii ale rotii fata si imi spune viteza, distanta si consumul de calorii.
Cu viteza si distanta sunt ok, dar consumul ala nu l-am luat niciodata in serios. Pe Transalpina, dupa o urcare de imi ieseau ochii, el imi afisa un consum de 40 cal... :rolleyes:
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#89 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 31 august 2010 - 09:40

Sunt foarte riguros in calcularea datelor de antrenament. Imi iau repere in timpul antrenamentului si compar distantele din iPod cu datele din Google Maps unde pot sa imi refac traseul si sa vad foarte exact distantele. Eroarea este de 10%.

Aia cu caloriile oricum e ceva empiric, e imposibil sa fie exact :). Cat se apropie de adevar, imposibil de determinat. In principiu, la bicicleta e mai greu de estimat din cauza ca poti sa fii in oricare dintre cele 18/21 (sau 27 :P ) de viteze. La alergat, se poate estima mai usor, mai ales daca se aleaga pe un drum drept si nu pe coclauri.
  • 0

#90 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 31 august 2010 - 10:03

jucaria de pe bicla lui salesman arata ieri noapte un consum de 200 calorii dupa ce mie imi iesisera ochii si burta inca imi era in tangaj.... asa ca e mai mult decat empirica informatia
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#91 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 01 septembrie 2010 - 12:10

e complet irelevanta valoarea caloriilor in marime absoluta, doar daca te raportezi la alte valori de exemplu "am consumat mai mult ca ieri ..."
bleunightdanger, de regula imi arata 600 dupa o tura... :)

Alex, ceasurile de care ziceam eu, au o centura care se prinde in jurul pieptului si masoara ritmul cardiac. Poti sa adaugi gps (pt viteza si distanta) si senzor de presiune (pt altitudine)...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#92 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 05 septembrie 2010 - 04:17

Acum, dupa masa (in cazul unora poate si dupa un spritz) se mai simte careva in stare sa iasa la o tura cu bicla, rolele, sau un tenis de picior ?

Sau, pt a parafraza o poezie celebra, as putea spune (generic):
.... burta ii atarna pe covor
iar tzatzele intr-un carucior


:lol:
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#93 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 05 septembrie 2010 - 06:22

eu nu sunt in bucuresti ...
apropo, am fost sambata cu bicla la munte, o sa scriu
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#94 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 05 septembrie 2010 - 10:01

Si eu tot cu bicla am iesit in dupa amiaza asta, dar prin Buc.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#95 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 05 septembrie 2010 - 11:00

...si singur.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#96 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 06 septembrie 2010 - 12:28

Downhill-ul de sambata - http://florinpanait....ill-neilustrat/
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#97 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 06 septembrie 2010 - 11:53

...si singur.

Nope. :)

Dar asta nu ca ar fi venit careva de pe forum. :)
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#98 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 septembrie 2010 - 11:54

...si singur.

Cum singur mah ? N-auzi ca a fost cu "bicla" ! :)
  • 0

#99 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 06 septembrie 2010 - 12:01

Downhill-ul de sambata - http://florinpanait....ill-neilustrat/


Hmmm, interesant! Eu probabil ca nu m-as fi dat pe acolo, m-am convins de mai demult ca bicicleta mea nu e in stare de asa ceva (Merida MATTS 20-V), am furca tot de 100mm, tot V-brake-uri. La ultima coborare, cand am fost spre Iezer, am avut niste pante foarte funky la un moment dat, si cu tot lasatul seii tot era sa vin in cap, pur si simplu centrul de greutate mai avea putin si trecea de roata din fata. Cum ai zis si tu, echipamentul conteaza, un full suspension si furca foarte inalta pe fata e visul meu in materie de biciclism, insa nu am/nu pot sa dau minim vreo 4000 de lei pe o astfel de bicicleta. Pe asta am dat 1200. E cale prea lunga.
Legat de franele pe disc, eu nu-s asa mare fan. Ca sa fie ca lumea, trebuie sa fie foarte mari, altfel la un downhill d-asta risti sa-ti apara vreun fading de te duci p**lii de suflet. :)
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#100 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 06 septembrie 2010 - 12:06

franele erau foarte mari. si hidraulice. :)
e alta mancare de peste si nu stiu daca se mai poate folosi la altceva pentru ca pierzi foarte multa energie din cauza suspensiilor (fata si spate)

sunt niste compromisuri (cu 2 foi) insa ajung pe la 7000 de lei. tot e mult, dar e mult mai putin de 20000
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi