Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Probleme IT(intrebari si raspunsuri)


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4563 replies to this topic

#3101 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 februarie 2011 - 10:33

Mă repet, un plus de performanță vizibil vei avea în principal cu SSD și undeva în spate cu RAM-ul. Cam atât. Transferurile s-ar putea efectua la viteze mari în anumite situații, dacă optezi pentru o soluție de stocare externă în care să bagi tot SSD-uri. Dar fișierele mici și extrem de multe tot au nevoie de puțin timp pentru a fi mutate/copiate, nu se poate generaliza, depinde de mulți factori.

La orice laptop nou, tot un SSD ți-aș recomanda să pui.

Tu ai acolo un procesor nu slab ci foarte slab. Poti sa pui si mama ssd-ului si a ram-ului, puterea de procesare e mica... Nu o zic cu rautate, dar la ce ai acolo sunt bani aruncati... Zi-mi pe PM te rog Service Tag de pe spate sa verific exact configuratia la Dell.


Boss, lucram în Photoshop cu imagini de 10.000mpx pe un single core de 1.7 și nu era bai. RAM să fie și hard rapid.

Dacă face PS ceva mai complicat (de exemplu DOF-uri custom), atunci poate nici ultimele quad-uri să nu fie suficient de rapide pentru rezultate imediate.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3102 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 01 februarie 2011 - 10:36

m-ati bulversat de tot.... :)

si mi-a disparut si poza de la profil ca m-am sincronizat cu facebooku :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3103 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 01 februarie 2011 - 10:37

Boss, si eu am lucrat, chiar si intr-o editura :) Si staaaaaai de te uita cine vrei tu pana proceseaza amaratu ala de CPU... Da, ai nevoie SI de RAM sa ai unde incarca pozele alea mari. Dar daca motorul e slab, SSD-ul ala nu te va ajuta deloc la partea asta. Si sa bagi un minim de 5-600 lei pe un ssd si inca 1-200 pe RAM sperand ca o sa fie cine stie ce revelatie, mi se pare aiurea. My parere.

Plus de performanta la ce cu un SSD? Ca incarca sistemul de operare si programele mai iute? Pe o masina slaba? Nu vad nici un castig din asta.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 01 februarie 2011 - 10:39

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3104 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 01 februarie 2011 - 10:40

va rog sa va hotarati!

si intre timp spuneti-mi si mie care poza e asta de se vedea aici - avatar sau profile picture sau care?! ca imi vreau bicla inapoi !!!
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3105 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 01 februarie 2011 - 11:12

gata, vad ca imaginea am schimbat-o! :)
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3106 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 februarie 2011 - 12:10

Boss, si eu am lucrat, chiar si intr-o editura ;) Si staaaaaai de te uita cine vrei tu pana proceseaza amaratu ala de CPU... Da, ai nevoie SI de RAM sa ai unde incarca pozele alea mari. Dar daca motorul e slab, SSD-ul ala nu te va ajuta deloc la partea asta. Si sa bagi un minim de 5-600 lei pe un ssd si inca 1-200 pe RAM sperand ca o sa fie cine stie ce revelatie, mi se pare aiurea. My parere.

Plus de performanta la ce cu un SSD? Ca incarca sistemul de operare si programele mai iute? Pe o masina slaba? Nu vad nici un castig din asta.


La orice, windows lucrează foarte mult cu hardul în condițiile în care nu are cantități mari de memorie și chiar și atunci aportul unui SSD se va vedea.

PS se va încărca și va lucra mult mai repede. Nu uita că folosește o locație tot pe hard unde îi poți aloca spațiu după posibilități. Dacă ai hard normal, cu cât îi aloci acolo mai mult spațiu, cu atât mai rău de fapt.
Și un minim de RAM trebuie, deoarece sub o anumită limită nu va mai încărca deloc imaginile. În plus uneori dacă lucrezi cu multe layere, nu vei mai putea salva din lipsă de memorie. Am precizat că nu știu ce face el mai exact cu PS.

În ultimă instanță, dacă nu este mulțumit de ce face SSD-ul (puțin probabil, testat), îl va putea muta în orice laptop dorește. E al lui. Nu e o discuție de genul îmi iau laptop nou și ce să aleg, procesor sau hard. Oricum eu tot pe hard aș merge, în funcție de necesitățile de procesare. De mulți ani pentru uzul normal, procesoarele fac față, hardurile în schimb sunt în urmă cu 2-3 generații cel puțin.

Repet, sunt și cazuri în care cel mai bun procesor de acum nu ar reacționa imediat. De exemplu un DOF făcut pe un gradient neliniar logaritmic pe Core 2 Duo T9400 durează vreo 5 ore la o imagine de 12mpx. Acum spune-mi tu un¸procesor care să fie atât de bun față de ăsta să o facă din mers. 980X EE? La 6 core-uri și alte minunății, ar fi o treabă. Nu știu.

Problema e alta, o nemulțumire majoră pe care o avea era legată de tranferul dintre hardurile externe și laptop. Pe asta nu prea o poate rezolva. Sau o poate, dar nu merită costurile. Rack extern cu SSD-uri în el conectate pe USB 3 la un laptop nou cu SSD în el. Toată distracția s-ar putea să fie undeva la 2k€ (depinde ce laptop mai ales și ce soluție externă adoptă), în condițiile în care capacitatea de stocare va fi infimă comparativ cu hardurile normale. La o soluție externă ar putea opta și pentru harduri de mare viteză clasice, RAID etc. Sunt căi de a mări viteza de citire și tranfer, dar costă. Nu exagerat de mult, dar tot sunt bani.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3107 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 02 februarie 2011 - 01:31

cata, iar te duci in extreme.... ;)

am primit laptopul cadou acum cativa ani, l-am folosit ca atare.
apoi am primit un hdd exter de 1 TB. l-am conectat pe usb
apoi inca unul de 1.5. tot cadou, tot pe usb

apoi a aparut treaba cufotografia, am primit un kit de pshotoshop 5, l-am instalat (default) peste win7 si l-am folosit ca atare.

nimic din ce am acum nu ma deranjeaza pana peste poate.
sunt din cand in cand situatii cand stau si ma uit 10-20 sec la photoshop si sunt situatii cand dupa 3 ore de photoshop tre sa dau un restart. in rest e ok.
evident aceste "probleme" nu merita mai mult de 200 de dolari.
inutil sa spun ca sansele ca ssd-ul si ram-ul sa vina cadou sunt de 80% si cresc ...

tot ce vreau e putina optimzare. atat.
you get it ?!
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3108 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 februarie 2011 - 01:35

ma sa fiu al dracu ce cadouri frumoase primesti!
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3109 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 02 februarie 2011 - 02:58

macar atat, daca tot lucrez in it.

problema e ca nu vreau "the best performance", nici macar nu am o cerinta clara de crestere a performantei. nici vreo problema nu am.
dar am zis ca daca tot exista ceva progres tehnic la indemana (ssd-urile in speta) sa beneficiez si eu de el. nu tin neaparar daca e foarte complicat. doar am intrebat.
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3110 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 februarie 2011 - 05:15

Eu nu mă duc la extreme deloc. Dau soluții.

În locul tău aș pune un SSD întâi. Cu trecerea la 4Gb, trebuie să faci upgrade la sistemul de operare. Dacă nu muți pur și simplu datele de pe hardul vechi pe SSD, atunci pe SSD treci direct la 64 și aia e, n-ai pierdut nimic. Sau poate pierzi ceva, depinde ce anume din CS5 folosești, dacă ai programe adiționale instalate, vezi să versiunile pe 32 nu merg pe 64, uneori nici nu există versiuni pentru 64 sau anumite funcții sunt dezactivate.

3 ore de Photoshop???
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3111 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 02 februarie 2011 - 05:26

mda, ma misc incet. :)

serios, am prostul obicei de a nu da "shut down" ci doar inchid capacul. dupa cateva saptamani tre sa dau un restart ca se simte...

dar vezi ca viper zicea ca dau banii degeaba pe ssd.
puneti-va de acord!
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3112 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 februarie 2011 - 05:42

stai asa, ca daca ai acces la upgrade-urile astea moka sau la costuri mult reduse, se schimba datele problemei...
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3113 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 februarie 2011 - 06:01

În alea 10-20s de te uiți la el, cârâie hardul sau doar procesorul este 100%? Eu aș crede că lucrează pe hard.

Tu editezi toate imaginile în Photoshop?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3114 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 02 februarie 2011 - 06:45

nu caraie hardul. si editez imagini stocate pe hdd extern.
editez doar imaginile care ma intereseaza, nu toate. dar alea care ma intereseaza le editez una cate una in photoshop. nu fac batch processing
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3115 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 februarie 2011 - 07:05

Trebuie investigat atunci ce setări de performanță ai la CS5 și ce aștepți mai exact. Hardul sau procesorul. Dar nu ai un procesor mai slab decât ce am avut eu în trecut, Duron, Celeron și din astea, fără emoții din punct de vedere al puterii de procesare.

Apropo, ce faci mai exact? Deschizi RAW-urile și le editezi sau lucrezi efectiv în CS5?

Nu trebuie să cârâie cel extern, ci cel folosit de către Photoshop. Poate nu cârâie, dar lucrează intens.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3116 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 februarie 2011 - 07:06

...
Tu editezi toate imaginile în Photoshop?

Pai nu ti-e clar ?? :P

Florine, nu ma injura, da' nu m-am putut abtine .... :)
  • 0

#3117 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 februarie 2011 - 08:46

ahahahahahah
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3118 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 februarie 2011 - 09:02

Pai nu ti-e clar ?? :P

Florine, nu ma injura, da' nu m-am putut abtine .... :)


Eu eram chiar serios.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3119 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 februarie 2011 - 09:08

La modul cel mai serios, mi se pare absolut normal sa prelucreze ABSOLUT toate expunerile lui cu PS. Si nu-i vina lui ...
Poate, candva, o sa ma sune si o sa-mi zica: BAH ! Sa te ia draku, cata dreptate ai avut ! :)
  • 0

#3120 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 03 februarie 2011 - 12:10

iar incepi? a lipsit mol astazi si te-ai gandit ca mi s-o fi facut dor de el, dar intr-ale camerelor? :)

Trebuie investigat atunci ce setări de performanță ai la CS5 și ce aștepți mai exact. Hardul sau procesorul. Dar nu ai un procesor mai slab decât ce am avut eu în trecut, Duron, Celeron și din astea, fără emoții din punct de vedere al puterii de procesare.

Apropo, ce faci mai exact? Deschizi RAW-urile și le editezi sau lucrezi efectiv în CS5?

Nu trebuie să cârâie cel extern, ci cel folosit de către Photoshop. Poate nu cârâie, dar lucrează intens.


nu am facut nicio setare de performanta la cs5. l-am lasat cum s-a instalat.
mai exact deschid raw-urile in cameraraw si le fac tot felul de chestii: corectii aberartii obiectiv, schimbare temp de culoare, modificare sharpness, crop, luminare sau intunecare zone, etc.
unele le mai duc in photosop pt a scoatere pete sau diversi paraziti din cadru. sau pt a corecta histograma. sau pt diferite tonuri de gri. nimic deosebit, doar chestii banale

dar prelucrez uneori zeci de imagini pe sesiune sau o imagine zeci de minute. uneori merge mai incet.
cel mai mult dureaza HDR-urile. atat de mult, incat m-am cam lasat. mai ales ca nici nu ies cine stie ce in photoshop (poate pt ca n-am investigat eu suficient, dar nici subiectul nu m-a preocupat foarte tare...).
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3121 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 03 februarie 2011 - 10:13

In cazu de fata sint mai aproape de solutia propusa VIPER. La aplicatiile de genu asta CPU e cel mai important, faptu ca se deschide Fotoshopu in 2 sec dar stai 1 zi sa iti randeze o poza spune totu. Daca salesman rula o baza de date imensa cu multe I/O, SSD era esential. Cata, esti fericit cu T9400 ala la 9h, inchipuie-ti cit statea salesman cu 1.6GHz si 1M cache.

Vad ca ai CS5, la asta stiu ca unele filtre folosesc accelerare CUDA (adica pune placa video la treaba si termina FOARTE repede unele chestii doar din pacate). Ce placa video ai?

Referitor la CPU, am si eu 1520. L-am curatat de praf, se schimba relativ usor CPU, am vazut niste optiuni decente pe la 150RON (second evident).

Un sfat ar fi sa treci tot ce filtrezi/randezi pe HDD intern, mai reduci lantul de intirzieri (cu mult).

Apropo de noile Core i3/5/7 si de racire, ca tot zicea VIPER mai sus de SandyBell ca face figuri. Am pus un Core i5 de 2.5 la Folding (un Dell de 13), initial a bubuit in 2.8GHz, dupa ceva timp a ajuns in 90grade pe ambele core, dupa 40 min a redus frumos motoarele la 2.0GHz/4200rpm la cooler. Parca n-as crede ca au subdimensionat in halu asta coolerul. Aveam toate driverele de TurboBoost si chipset instalate de la Intel (latest).

Aceasta postare a fost editata de EvilOne: 03 februarie 2011 - 10:20

  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#3122 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 03 februarie 2011 - 10:51

Buba e ca nu are video dedicat, are Intel X3100... Adica nimic...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3123 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 03 februarie 2011 - 12:25

ce ati alege intre astea doua?
LENOVO Ideapad G565AP - http://www.emag.ro/l...dos--p59-053229
HP 625 - http://www.emag.ro/l...linux--pXX887ES

HP-ul are avantajul pretului si al webcam-ului. I-ar mai trebui un RAM de macar 1gb care ar mai costa 100lei
Lenovo vine cu o placa video dedicata, 1gb RAM in plus dar dar costa 400lei mai mult si are si 24luni garantie vs. 12 luni la HP.

Cum vi se pare procesorul?

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 03 februarie 2011 - 12:28

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3124 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 03 februarie 2011 - 12:59

In cazu de fata sint mai aproape de solutia propusa VIPER.
La aplicatiile de genu asta CPU e cel mai important, faptu ca se deschide Fotoshopu in 2 sec dar stai 1 zi sa iti randeze o poza spune totu.
Cata, esti fericit cu T9400 ala la 9h, inchipuie-ti cit statea salesman cu 1.6GHz si 1M cache.


fotosopu se deschide in 10-20 sec (adica mult), dar doar prima data. dup-aia e ok
cand salvez o poza mai dureaza mult (tot asa, 10-20 sec)
1 zi nu am stat niciodata pt nimic
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3125 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 februarie 2011 - 01:07

In cazu de fata sint mai aproape de solutia propusa VIPER. La aplicatiile de genu asta CPU e cel mai important, faptu ca se deschide Fotoshopu in 2 sec dar stai 1 zi sa iti randeze o poza spune totu. Daca salesman rula o baza de date imensa cu multe I/O, SSD era esential. Cata, esti fericit cu T9400 ala la 9h, inchipuie-ti cit statea salesman cu 1.6GHz si 1M cache.

Vad ca ai CS5, la asta stiu ca unele filtre folosesc accelerare CUDA (adica pune placa video la treaba si termina FOARTE repede unele chestii doar din pacate). Ce placa video ai?

Referitor la CPU, am si eu 1520. L-am curatat de praf, se schimba relativ usor CPU, am vazut niste optiuni decente pe la 150RON (second evident).

Un sfat ar fi sa treci tot ce filtrezi/randezi pe HDD intern, mai reduci lantul de intirzieri (cu mult).

Apropo de noile Core i3/5/7 si de racire, ca tot zicea VIPER mai sus de SandyBell ca face figuri. Am pus un Core i5 de 2.5 la Folding (un Dell de 13), initial a bubuit in 2.8GHz, dupa ceva timp a ajuns in 90grade pe ambele core, dupa 40 min a redus frumos motoarele la 2.0GHz/4200rpm la cooler. Parca n-as crede ca au subdimensionat in halu asta coolerul. Aveam toate driverele de TurboBoost si chipset instalate de la Intel (latest).


Probabil salesman nici nu a auzit de gradient neliniar pentru simularea unui DOF, deci am rețineri că ar face așa ceva. Dar era un exemplu de o acțiune în CS5 care omoară orice procesor, eu nici un înțeleg de ce e așa de complexă.

Procesorul lui nu poate fi mai prost decât un Duron de exemplu. Nu știu cum lucrează. Deschide multe imagini sau nu, doar dintr-un ACR nu se blochează procesorul câteva zeci de secunde așa des. Am lucrat ani de zile cu Duron și Celeron.

Ce face el nu ar trebui să fie așa de complicat. Dar dacă închide destul de rar laptopul, se adună mult gunoi. Tot tind să cred că hardul lucrează din greu. Eu și dacă nu fac nimic pe W7, hardul are de lucru diverse.

Dacă prelucrează toate imaginile, nu știu de ce nu a optat pentru LightRoom. Ai serii, prelucrezi prima imagine și apoi aplici setările la toată seria. Faci mici corecții unde crezi că e nevoie, dar o serie presupune oricum că imaginile sunt trase în aceleași condiții. O astfel de manevră durează câteva minute. LightRoom este tot un fel de Photoshop, gândit tocmai pentru asta. Desigur nu prea poți altera imaginile.

Eu sunt adeptul lucrului foarte rapid. Pentru mine o încadrare durează cam 1s procesul efectiv și câteva până se deschide CS5. Recunosc că nu fac nimic din ce a spus salesman acolo. Eventual previzualizez în DxO să văd dacă schimbările merită efortul sau nu (care aplică toate corecțiile pe care el le face manual, în funcție de aparat și obiectiv). Tot câteva secunde.

Aberațiile cromatice la mine sunt corectate în aparat. Nici purple fringe n-am sesizat.

Distorsiunile sunt destul rare și ele, date de obiective la distanțe focale mici. Oricum Tamronul distorsionează incomparabil mai puțin decât versiunile similare de la Nikkor. Iar recunosc că nu prea le scot decât dacă sunt mari, uneori nici atunci.

Pentru sharpness eu am stabilit care sunt valorile ideale. Știu la ce să mă aștept. Și lucrez pe o setare mai sharp chiar din aparat.

WB dă rateuri mai rar la Nikon decât la Canon. Aici schimb ceva doar dacă vreau alt rezultat. Fără referințe în imagine pentru WB corect (sau determinarea pe loc prin diverse mijloace), orice modificări la ochi sunt pur subiective dacă nu ai imaginea real în față să compari.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi