Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Navigatie GPS in Romania


  • Please log in to reply
681 replies to this topic

#1 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 10 ianuarie 2003 - 10:05

Din pacate harti digitale pentru GPS nu exista la noi in tara. Ce sa faci ... lumea a 3-a ;)
Imi arata doar coordonatele si nr de sateliti care ma vad :hammerkick:

Numai Bine
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#2 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 10 ianuarie 2003 - 10:18

Originally posted by Chris
oricum, bucura-te ca te baga cineva in seama si te urmareste !!!!!!!:hammerkick::hammerkick::hammerkick:


Pai cum trec granita ... spre VEST (of course) deja sunt mult mai atenti cu mine ... imi arata harta, hotelurile, etc ;)

Numai Bine
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#3 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 10 ianuarie 2003 - 10:25

Originally posted by Chris
da service-urile pt. alfa ?  


si nu numai http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angel.gif
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#4 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 10 ianuarie 2003 - 10:48

Originally posted by Chris
service-urile alea sint bune ca sa stii de ele, si cu cit mai multe cu atit mai sigur - :hammerkick::hammerkick::hammerkick:


la altceva m-am referit, dar nu te-ai prins :tongue:

Numai Bine
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#5 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 11 ianuarie 2003 - 12:50

Originally posted by adim_v
Cit despre harti pt. Romania ... in functie de marca providerului sistemului de navigatie (deci nu furnizorul masinii ... asta trebuie in general "ignorat", si mers direct la sursa) ... cred ca mai incepem si noi sa fim bagati in seama. Oricum pb asta o mai au si altii (am auzit aceleasi plingeri si din Suedia, Norvegia sau Grecia) asa ca ... hold on brothers, we're not alone in this cold ... Europe.


le-am trimis si la "domnii" provideri niste mailuri ... dar tot degeaba pt ca nu mi-au raspuns. Cauza cred ca este (desi au procedat total neprofesional) ca la ora actuala nu exista asa ceva.

Numai Bine
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#6 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 ianuarie 2003 - 12:58

la noi se lucreaza la cartografierea de gropi si cratere. strazile nu prezinta interes.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#7 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 12 ianuarie 2003 - 10:51

Merci Slammer, dar nu am TV Tuner din pacate http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/256.gif ... dar macar asa am sa fiu mai atent la drum :D
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#8 voinea

    chiptuner

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.207 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf R32
  • Motorizare:3.2 V6

Scris 12 ianuarie 2003 - 12:22

Originally posted by adim_v
Am auzit si de GPS ... la purtator.


a fost in Ziarul Financiar un device misto pt cainii de vanatoare. GPS ii localizezi unde sunt si au si un telefon montat tot la zgarda si microfon si poti sa sti ce se aude pe langa caine.
  • 0

#9 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 29 ianuarie 2003 - 06:31

... nu spui cine, persoana importanta ... parol

:jumpingheads::jumpingheads:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#10 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 20 aprilie 2003 - 08:30

Originally posted by spining
nu mai, nu yo, aicu are...

si da, prinde bulgarii, ca altceva de prins nu prea are ce...

'

hihihi, din pacate asa este. Dar isi face toti banii cand ies din RO, ca drumurile de pe la noi le mai cunosc.

Numai Bine
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#11 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 septembrie 2003 - 03:18

Foarte adevarat in legatura cu detaliile hartilor pentru orasele din Romania.Ce este imbucurator-macar- e ca soselele AFARA din orase sunt absolut acceptabile ca precizie si ca detaliu.
In acest moment folosesc PDA+GPS Syson (conectare CF ).montate pe bord FARA GAURI !! intr-un holder activ fabricat de Brodit vezi www.proclip.ro .NU fire,NU antena exterioara si sincer e peste asteptari.Mai mult,poti sa mergi cu el si pe strada totul fiind extrem de compact,in genul Ique de la Garmin.Cu GPS-ul conectat,bateria tine cam 3 ore.Daca nu ajunge pui baterie mai mare...In masina nu sunt probleme pentru ca holderul este activ.Softul e TomTom. Route Planner pentru toata europa ocupa cam 30 M.Daca ai un SD card de 128 M poti pune si o gramada de orase in detaliu marit.Oricum Route Planner are suficiente strazi prin orasele din europa daca vrei numai sa te plimbi sau sa fii in trecere.
Asa cum spunea si Greuceanu,se pare ca vor apare si "pentru noi" ceva harti civilizate nu foarte tirziu.
Apropos,Foarte adevarat cu parbrizele "french",dar surpriza Syson-ul merge si prin parbrizele cu insertie.Asta pentru ca antena este activa.
Cred ca in momentul de fata e unul din sistemele cele mai avantajoase-cel putin pentru noi-

[Edited on 17-9-2003 by Kroko]

[Edited on 17-9-2003 by Kroko]
  • 0

#12 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 septembrie 2003 - 08:33

Bad news!!
Pentru asta va mai trebui sa astepti citiva ani...CD-urile sunt personalizate de fiecare proprietar de sistem.Cu alte cuvinte pe VW poti folosi numai CD-uri cumparate de la VW, pe BMW la fel samd...Aici e un cerc vicios si anume proprietarul sistemului NU va plati producatorului de soft adaptarea unei harti noi daca nu sunt deja vindute un numar dat de sisteme pentru care are cereri de soft si pe de alta parte un cumparator de auto dintr-o tara ca Romania NU are interes sa plateasca un sistem daca nu are soft.NIMENI nu poate sti in momentul de fata cam pe cind vor incepe sa apara hartile EST pentru sistemele de navigatie OM.
Pina una-alta poti folosi -dupa parerea mea- singurul sistem cit de cit civilizat pentru est format din PDA+GPS+TOMTOM.-Mentionez ca este doar parerea mea personala-
Pentru amanunte,oricind cu placere.
  • 0

#13 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 octombrie 2003 - 06:20

tomtom apare pentru ca este vorba despre soft.Cind spun soft ma refer la acela care stie care sunt soselele si e in stare sa faca un traseu la cerere-evident pozitia masinii este afisata in timp real-.Exista o gramada de alte softuri care accepta ORICE harta in format digital dar care nu stiu de sosele,implicit NU pot crea trasee.Solutia ideala este cind instructiunile sunt verbale+indicatie vizuala cu sageti pe display si distanta pina la schimbarea directiei.Tocmai aceste softuri le asteptam-si se pare ca vor apare curind-dar ATENTIE !! vor fi utilizabile numai pe platforme Windows CE si Palm OS.Pentru vest acestea exista si sunt foarte apreciate de utilizatori.Pina atunci navigam cu ce avem si ne pregatim cu sistemul care satisface pretentiile si buzunarul fiecaruia.

[Edited on 6-10-2003 by Kroko]
  • 0

#14 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 octombrie 2003 - 07:44

Cam asa arata sistemul pe care-l folosesc si pe care-l gasesc deocamdata cel mai ieftin si cel mai OK.Repet,asta-i parerea mea.
  • 0

#15 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 octombrie 2003 - 09:48

ptr.Spinning
OK,pun o poza.
Sa-ti zic care gasesc eu ca e marea gaselnita la sistemul asta:
1.GPS-ul de fapt costa cel mai putin din tot sistemul (200 EURO)
2.PDA-ul il folosesti -daca esti istet- la FOARTE multe alte lucruri.
3.Sistemul o data ce-l ai,poti in citeva minute sa instalezi ce soft mai apare,si sunt
convins ca vor apare altele noi destul de curind care vor fi mai complete decit
TOM-TOM-ul care-l folosesc eu acum.
4.TOM-TOM-ul,TOTUSI,il gasesc suficient de civilizat pentru Europa de EST,nemaivorbind
ca daca pleci in Vest instalezi in citeva minute Navigator2 care este poate unul din
cele mai avansate sisteme de pe piata.
5.Gasesc destul de important faptul ca este si PORTABIL.
6.Dupa cum vezi,solutii de montare civilizate se gasesc-nu am dat nici o gaura in
bord-.
Eu am tot navigat pe net si am constatat ca navigatia cu PDA este poate cel mai
folosit sistem de navigatie pentru auto in vest.Probabil ca flexibilitatea si pretul sistemului
cintaresc mult in luarea deciziei finale.Acum s-o spunem p-aia dreapta,cite zile pe an
foloseste un utilizator normal navigatia?,si dupa ce-ti dai singur raspunsul vezi daca
merita sa arunci cu multele sute de parai pe sisteme care costa nu gluma si care nu-ti
permit sa faci decit navigatie cu ele.Si chiar daca ar fi sa iei unul din ala va
trebui sa te rogi sa scoata ceva si pentru amaritii de noi din est,ca oricum nu merg
decit cu harti DE LA PRODUCATORUL lor.
Era sa uit,tot sistemul care-i pe masina mea costa aici cam 700 EUR+TVA,incluzind si sistemul de prindere+alimentarea.
Dupa ce vezi poza zi-mi si mie parerea ta.
  • 0

#16 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 octombrie 2003 - 12:03

e foarte simplu:PDA+GPS+holder activ(adica alimenteaza PDA-ul)+sistemul de montare fara gauri pe bord.Siatemul portabil e tot...adica scoti PDA-ul din holderul activ si pleci cu el la plimbare.NU am antena exterioara si daca te uiti bine in poza,GPS-ul indica 6 sateliti,si nu uita ca parbrizul e cu insertie metalica si mai eram si sub acoperisul metalic al parcarii de la Selgros in Berceni.E foarte important ca antena GPS sa fie activa!!!,ca in cazul de fata.
Dar ca sa fim corecti,solutia ideala e cu antena activa EXTERIOARA.
Ce vreau eu sa spun NU ca ar fi sistemul cel mai tare dar e cel mai ieftin sistem corect si ramine totusi singurul sistem polivalent sau daca vrei flexibil.
Pentru cei la care banul nu conteaza foarte mult si isi pot permite un sistem FIX pe masina-dar care e NUMAI navigatie-,au aparut la Garmin doua sisteme interesante si am senzatia ca vor fi primii care vor putea oferi harti adevarate pentru EST.Pretul in USA e cam dublul sistemului pe care-l folosesc eu asa ca la noi va fi sigur peste dublu.Cum aflu ceva in plus zic.Poate mai stie cineva ceva in plus,ar fi interesant de aflat.
  • 0

#17 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 octombrie 2003 - 09:45

antenele active au incorporat un amplificator de semnal,de regula de 25-28 dB.Amplificatorul se alimenteaza Phantom adica prin polul cald al cablului si din cite stiu eu toate GPS-urile cu conector de antena exterioara ofera alimentarea asta.In schimb NU toate GPS-urile au antena incorporata activa.
  • 0

#18 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 octombrie 2003 - 10:31

pune o poza sa vedem si noi cum arata
  • 0

#19 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 octombrie 2003 - 12:28

pai poate faci si ne arati cum arata ca ne-ai facut curiosi,in sensul ca vreau sa vad cit de practica e solutia ta.
  • 0

#20 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 22 octombrie 2003 - 09:23

m-am dat si eu cu m$ autoroute ieri si am avut (ne)surpriza sa vad ca nu are deloc harti pentru europa de est. voi de unde le-ati luat si ce tre sa fac ca sa mi le dati si mie ? :)
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#21 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 octombrie 2003 - 04:43

Originally posted by jaffar
m-am dat si eu cu m$ autoroute ieri si am avut (ne)surpriza sa vad ca nu are deloc harti pentru europa de est. voi de unde le-ati luat si ce tre sa fac ca sa mi le dati si mie ? :)


exista harti si pentru europa de est. ms autorute 2002. cel fara europa de vest este ku totul altceva, si nu are estul (succesorul lui microsoft pocket street - si kuprinde europa de vest la un grad mare de detaliere)
  • 0

#22 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 22 octombrie 2003 - 04:49

da-ne si noua. pe metropolitana ar fi super.
de fapt mai bine intreb intii: e cu ceva mai bun decit sony route planner europe v4.05 din 1998 (~80mb) ?

multumesc

[Edited on 22-10-2003 by jaffar]
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#23 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 octombrie 2003 - 08:24

Greucene mesajul tau este ESENTA a tot ce se poate spune despre navigatie.Fara suparare-pentru unii-,dar exista nenumarate asa zise solutii insirind tot felul de device-uri si in final sa vezi pe unde esti.Numai ca important e sa vezi si pe unde mergi...Parerea mea e ca toate mesajele din acest topic ar trebui sa clarifice lucrurile si ce cred ca e mai important,anume sa stim cam ce exista pe lumea asta la moment in domeniu si nu in ultimul rind ca cei ce participa sau citesc sa poata sa-si aleaga functie de buzunar si nevoi solutia cea mai potrivita.Sa fie foarte clar,NU exista CEA MAI BUNA solutie ci solutia cea mai potrivita-vezi civilizata- vis-a-vis de nevoi si posibilitati. Propun ceva si anume daca tot ne dam cu parerea hai sa spunem ce anume am gasit si unde,pentru ca numai asa vom putea sa ne formam o parere corecta.Sincer eu personal am stat multe ore pe internet cautind ce ma durea,si am gasit in final.Spre exemplu daca vizitati http://www.vitotechnology.com/ veti gasi multe softuri care transforma PDA-ul intr-un veritabil GPS profesional.E drept,e pe bani,nu multi dar costa.Oricum e clar ca ce e moca nu-i interesant (de cele mai multe ori).Hai sa facem niste discutii in legatura cu fiecare sistem in parte,sa vedem ce e cu + si ce e cu -,sa putem trage niste concluzii.Dupa cite vad Greuceanu e tatic in Professional GPS.Poate ne zici cu ce e mai bun un GPS profi fata de unul pe CF sau mouse,etc..Si tot asa fiecare cu ce stie.
Cum pe mine nu ma tin curelele,am cautat cea mai ieftina solutie,dar,atentie! am vrut sa fie si cit mai practica solutia aleasa.Am dat bani si am luat PDA,TomTom si GPS pe CF.Dupa care am constatat ca TomTom-ul te ghideaza f.bine dar nu face tracking.Asa ca am cautat pina am gasit Vito -si iar am dat bani-.Si iata-ma multumit ca le am pe toate.Daca apare ceva mai interesant nu-mi fac griji sa renunt la sistem pentru altul
pentru ca investitia cea mare a fost cu PDA-ul pe care-l folosesc oricum la multe altele.Acum hai sariti si voi cu informatii concrete si chiar cu intrebari daca veti.Credeti-ma ca sunt foarte multe de povestit pe marginea subiectului.
A+
  • 0

#24 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 noiembrie 2003 - 07:33

Apreciez faptul ca ti-ai adus aminte de articol,mai ales ca au trecut ceva ani de cind l-am publicat-parca vreo 3-.De atunci au nu s-a mai schimbat nimic in ceea ce priveste sistemul doar ca apar mereu solutii si device-uri noi ,evident,din ce in ce mai ieftine si mai practice.Cum eu am ales varianta PDA+GPS pe CF,am tot navigat pe net sa vad ce e prin lume in legatura cu subiectul.Nu am de ce sa ascund faptul ca decizia finala la cumparare a fost urmare a ceea ce am vazut pe multele site-uri vizitate.Cum eu am PDA DELL am stat mult pe www.aximsite.com unde am gasit enorm de multe informatii.Unii prieteni au ramas surprinsi de faptul ca am luat PDA pentru ca trebuie sa va spun ca AM de mult timp un GPS profi si anume un GarminV.De altfel pretul Garminului V este acelasi cu al sistemului intreg cu PDA pe care-l am.Si atunci se naste intrebarea DE CE ?Pai in primul rind sa nu amestecam merele cu perele si s-o luam pe rind:
-Garmin V
Pro:Scula profesionala 100%,heavy-duty,autonomie,informatii pe parte de GPS mai mult decit putem noi folosi,harti rutiere mai complete decit orice sistem in EST.
Contra:Nu-l vad bine ca e displayul prea mic,harti exclusiv Garmin.
-PDA
Pro:Display SUPER vizibil -cu conditia ca ecranul sa fie transreflectiv !!!!-,libertate in a alege softul si hartile de navigatie,posibilitatea de a folosi PDA-ul zilnic pe post de laptop cind aplicatiile permit si cind laptopul devine incomod.
Contra:autonomia vis-a-vis de Garmin-MULT ! mai
scazuta,nu e recomandat sa-l tii in ploaie sau:in barca,pe bicicleta,pe motocicleta,etc..
Concluzie:ajungem la vorba mea de mai inainte citeva mesaje si anume cind achizitionezi un sistem de navigatie trebuie sa stii foarte bine ce vrei de la el si in ce conditii il vei folosi.
Incerc sa pun citeva poze cu navigator-pda luate din site-ul axim-istilor sa vedem cum au EI,ce de afara sistemele pe masinile lor.
A+
  • 0

#25 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 noiembrie 2003 - 08:49

Pentru ca nu pot pune mai mult de o poza voi posta de mai multe ori....
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi