Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Navigatie GPS in Romania


  • Please log in to reply
681 replies to this topic

#101 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 noiembrie 2004 - 02:04

@big_ipaq


Ori esti obosit peste masura,ori carcotas....

Aplicatia de ungaria o downloadezi MOKA,ti-am dat si link-ul.Varianta 1.5 e moka si NU face rutare.Celelalte costa bani,vezi pe site-ul lor cit.
Aplicatia de Romania o cumperi de la GPS Romania,NU face inca rutare dar se lucreaza la ea.Aplicatia e pregatita si pentru navigare vocala.D-aia ti-am pus screen-ul cu meniul.Ai gasit si tu acum aia cu Roman.....asta sa fie problema. vezi http://www.gps-romania.ro/manual.html
Gasesti multe screenshot-uri postate de imircea cu ceva timp in urma. ( iar te-am prins ca n-ai citit din urma )

De care aplicatie zici ca se vinde pe sub mana ca nu pricep?

Daca esti curios,pot sa-ti dau sa te joci cu PDA-ul meu prin Bucuresti sa-ti faci o parere.Cred ca ar fi cel mai simplu mod de a-ti face o parere corecta.

Nu vreau sa creez impresia ca fac reclama aplicatiei,dar TOTUSI este SINGURA in momentul de fata care te pozitioneaza prin orasele din RO.
Afara din Buc. folosesc -evident din pura placere-RoutePlanner pe care-l gasesc OK.Rutare,ff multe satucuri chiar f.mici,numai ca nu vorbeste..

Think about !
A+
  • 0

#102 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 23 noiembrie 2004 - 09:44

salut

am pe masa un telefon/pda motorola a925. pe spate are un capacel pe care scrie mare GPS, iar sub el sint doua mufulitze: pe una scrie GPS, pe alta RF.

in meniuri n-am gasit nimic legat de asta.

intrebarea e simpla: poate fi el folosit pentru navigatie (chiar si la modul rudimentar, fara harti/softuri de-a gata, doar sa-mi arate pozitia , viteza si restul de parametri, si sa pictez eu punctele) ?

daca da, cit ar costa accesoriile necesare ? pot trai si fara conectorii aia, daca exista o solutie bluetooth (are si d-asta)

multumesc
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#103 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 23 noiembrie 2004 - 11:42

prea tirziu, deja l-am refuzat :)

intre timp am sapat si studiat, intr-adevar prostul incearca sa se conecteze la providerul de GSM ca sa ii decodifice datele. problema e ca nu exista soft, cel putin eu n-am gasit aproape nimic. exista un applet java facut de un nene, care mi-ar da exact functionalitatea pe care mi-o doresc: sa-mi spuna coordonatele, viteza si sa-mi arate directia spre niste waypointuri. problema e ca e foarte foarte lent, si daca nu stai sub cerul liber nu prea merge.

oricum respectivul vroia 500 E pe el, asa ca i-am zis pas.
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#104 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 februarie 2005 - 10:32

Originally posted by imircea
Probabil or sa apara anul asta noutati


Promisiuni sunt din ambele tabere ( Garmin si GPS Romania ) precum ca ar aparea pina la vara.Acum sa vedem si cum se tin de cuvint....
  • 0

#105 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 martie 2005 - 10:29

cipman WELCOME !
Vezi U2U
A+
  • 0

#106 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 martie 2005 - 12:12

Originally posted by kim
Salutari tuturor.Am citit tot topicul dar am mai ramas cu niste nelamuriri:
1.Am un sistem de navi Alpine ina 033r.Cind introduc dvd-ul de navi imi scrie error 001.Din documentarea mea cred ca este compromis dvd-ul.Pot sa creez o copie sau daca "fac rost" de pe net de o versiune mai noua pot sa-mi scriu un dvd care sa mearga?Am dat properties pe dvd si are 6 GB.Pe ce suport ar trebui sa-l pun?
2.Am un palm HP ipaq 5550.Ce fel de antena GPS imi recomandati?Are conectivitate bluetooth.Cit de fiabila este aceasta solutie si ce mi-ati recomanda?Am avut un ipaq 3670 cu o antena gps oarecare si TomTom routeplaner si am fost dezamagit.Mi se bloca la fiecare 20 min plus ca imi arata inca 70m pina la strada pe care trebuia sa cotesc cind de fapt era chiar linga mine.Mi-a mincat nervii.Din aceasta privinta Alpine-ul nici nu se compara.Are asistare vocala si nu s-a incurcat sau blocat niciodata.
3.Comparind Alpine ina 033 cu navigatia standard de pe BMW seria 5 model 2000,pe care ati recomanda-o(plusuri si minusuri)?
Scuze pt intrebarile off-topic,multumesc anticipat pr raspunsuri.

Salut,
1.Cel mai bine ar fi sa poti "face rost.."de un dvd original pentru alpine-ul care-l ai.Intreb totusi daca ai incercat sa vezi daca citeste altceva...
2.Nu-ti trebuie numai o "antena" ci un gps pe bluetooth.Problemele care le-ai avut cu acel gps sunt ciudate si pot avea multiple cauze.Incepind cu softul care poate fi vechi vezi:incompatibil cu sistemul de operare al pda-ului pina la setari gresite sau receptie slaba,etc...
3.PENTRU VEST !!!! ar fi de preferat sa cumperi un dvd de la orice dealer BMW,macar pentru faptul ca sistemul este deja integrat,implicit costuri minime pentru functionare.
In schimb daca te gindesti la EST va trebui sa revii la IPAQ-ul pe care-l ai la care trebuie adaugat unul sau 2 softuri,GPS de calitate,eventual antena suplimentara,suport dedicat+proclip ( vezi www.proclip.ro ) si GATA ! Poti naviga in toata Europa de EST+VEST !!. E drept,fara ghidare vocala pentru EST-deocamdata-dar asteptam cit de curind,adica anul asta si VOCILE....Pentru VEST insa,softul TomTom Navigator 3 este tot ce-ti poti dori.
Sper ca am reusit in citeva cuvinte sa raspund la intrebari.
Daca vrei mai multe lamuriri,da-mi un U2U si vorbim.Te ajut cu tot ce pot.
A+
  • 0

#107 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 martie 2005 - 11:41

http://www.tomtom.co...on=3&Language=1

Vezi exact dimensiunile hartilor pentru navigator3.

A+
  • 0

#108 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 martie 2005 - 11:43

Sa nu uit...
Se pare ca in curind va fi disponibil TomTom GO pentru EST.Cit de detaliat va fi vom vedea....
A+
  • 0

#109 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 martie 2005 - 08:41

Originally posted by Soferu Roman
Ba baieti, stie cineva sa ma indrume si pe mine spre un magazin unde se gasesc GPS receivere? Pe net am gasit numai Garmin, iar prin oras am fost la citeva magazine, de computere sau electronice, insa in unele vinzatorii nici nu stiau despre ce ii intreb. Nu-mi trebe ceva prea complicat. Sa stie rute cu 10 puncte intermediare si sa aiba memorie pt 10-20 de locatii, atita tot.

Mersi!

[Edited on 17-3-2005 by Soferu Roman]


Ce-ti trebuie tie cred totusi ca e un GPS pe care-l poti gasi la Garmin.Sunt cam singurii care au destule modele pe stoc.Da-i un U2U lui Greuceanu si o rezolvi sigur.
A+
  • 0

#110 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 martie 2005 - 06:54

Originally posted by mihaim79
pai nu vreau sa dau  o caruta de bani. vorbeam de modelul in cauza, sau mai bine zis in jur de 100, max 150 euro
ce mi-a placut la acesta este ca-i f robust si waterproof. vreau sa stiu daca merita sau nu? si daca respecta specificatiile pe care le-am citit pe site?
ce erori pot aparea la acest model?


Daca n-ai ce face cu banii cumpara ORICE gps de categoria lui.Erorile sunt identice la toate,indiferent de brand si oricum nu te afecteaza pe tine o eroare de 2-3 metri...Punctele de interes le bagi singur,unul cite unul AD LABAM !
GPS-urile de care vorbesti sunt bune in:jungla,desert,pe munte in drumetii,delta,etc. NICIDECUM in zone civilizate,unde o harta e mult mai practica.
Iarta-ma daca te-am dezumflat,dar mai bine ma injuri pe mine acum decit sa dai cu gps-ul de pamint mai tirziu....
Cu 150 euro faci un week-end la munte pe cinste !!!!http://www.garajul.ro/forum/public/style_emoticons/default/thumb.gif
Mai gindeste-te....
  • 0

#111 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 martie 2005 - 10:18

OK,
-Precizia este aceeasi !!! la orice gps ordinar-fara corectie diferentiala- si din nou aceeasi pentru cele care au corectie diferentiala.Diferenta de precizie intre cele cu si fara corectie este de vreo 3-5 metri !!!!
-GPS-ul de care vorbesti pare ca nu se poate conecta cu calculatorul.De aia am zis ca bagi datele cu MINUTZA,adica punct cu punct.
-La cele care se conecteaza la calculator,daca nu ai coordonatele exacte dintr-o baza de date,tot n-ai facut nimic.
-Pentru comparatie intre diverse modele nu exista altceva mai potrivit decit consultarea site-ului producatorului.
Daca e sau nu practic,sau care anume e mai potrivit nevoilor tale,vei hotari singur.
Noi nu putem face altceva decit sa-ti dam niste informatii generale pe care le-am aflat din experienta proprie.
Bafta !
A+
  • 0

#112 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 aprilie 2005 - 10:28

Originally posted by wizardnet
Salut,

Am citit mare parte din mesajele de pe acest topic, am avut o experienta fericita cu un sistem GPS in Germania zilele trecute (TomTom + Fortuna mouse GPS receiver). Ca urmare as vrea sa-mi incropesc si eu un astfel de sistem.

Am deja un PocketPC HP 2200 si software (TomTom) imi lipseste un GSM receiver.
M-am uitat dupa ceva review-uri pe Net si am vazut ca SysOnChip CF Plus ar fi excelent.

Va rog sa-mi spuneti daca stiti de unde se poate cumpara asa ceva din Romania, daca se poate cumpara.

Kroko parca a vandut cuiva asa ceva, daca nu-ma insel chiar SysOnChip... i-am scris un mesaj dar nu mi-a raspuns.

Merci


Am raspuns acum.N-am mai intrat pe forum de citeva zile.Sorry
Le am pe toate pe stoc.
A+

[Edited on 5-4-2005 by Kroko]
  • 0

#113 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 aprilie 2005 - 05:59

Originally posted by DMIHNEA
Eu ma inteleg perfect cu BECKER TRAFFIC PRO.ptr cei ca traiesc in ROMANIA recomand un GARMIN ca au scos harta ROMANIEI.:)


????? se lucreaza de mult timp la harta dar NU a iesit inca .
Doar daca s-a intimplat ceva in utimele 2 zile si eu nu stiu...
A+
  • 0

#114 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 aprilie 2005 - 07:01

Originally posted by Focus
Cam 10% dintre telefoanele Nokia sunt bazate pe Symbian ...


Din pacate....
  • 0

#115 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 aprilie 2005 - 07:53

Originally posted by imircea
de fapt, asa e... doar 10% din Nokia au Symbian... Nokia Communicator (9500) e bazat pe symbian, insa, asa cum am spus, nu exista softuri cu harta Romaniei care sa functioneze pe Symbian


Din NEFERICIRE !!! asistam la o degradare DRAMATICA a calitatii telefoanelor mobile.IMO asta se datoreaza in primul rind dorintei ( nefericite ) a cumparatorilor de a avea mai mult decit un telefon....Concurenta lucreaza,modelele noi trebuie sa apara,netestate suficient,softuri MULT prea incarcate pentru O CONVORBIRE telefonica, etc....
Sa nu uitam ca de la disparitia lui 6310i NU a mai aparut un telefon pe piata...Pacat,asistam la o INVOLUTIE a terminalelor,in ciuda specificatiilor "super bogate".Terminalele functioneaza din ce in ce mai PROST.
Daca-mi permiteti,un sfat cit se poate de prietenesc:feriti-va cit puteti de aparate MULTIFUNCTIONALE !!!!
Luati-o ca o parere pur personala...
A+
  • 0

#116 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 aprilie 2005 - 06:44

Era sa uit...

Luna viitoare primim de la TomTom o varianta beta de la GO -pentru teste- care include si Europa de Est.
Cit de detaliata si precisa va fi harta,ramine de vazut.
Asta inseamna ca urmeaza variantele pentru PocketPC/palm OS si evident cea pentru device-urile pe platforma symbian.
Trag concluzia ca in viitorul nu foarte indepertat vor aparea si CD-urile/DVD-urile pentru navigatiile instalate din fabrica pe masini.

Ca o remarca la postul anterior,am ramas destul de neplacut impresionat de platformele palm si symbian.Asta pentru ca ma asteptam sa fie -asa cum stiam eu- sisteme stabile,etc...Din nefericire,pe linga faptul ca platformele sunt super lente,se blocheaza si necesita "soft reset" aproape la fel de des ca la windows Mobile......

A+
  • 0

#117 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 aprilie 2005 - 02:10

Imircea,zii-o p'aia dreapta de cite ori resetezi pda-phone-ul....saptaminal sau zilnic .....;)

Eu fac parte din categoria celor care folosesc telefonul LA GREU !!!.si un telefon trebuie sa indeplineasca citeva conditii ESENTIALE :
-Bateria sa tina cit mai mult
-Semnal bun
-USOR de folosit
-Sa tina la tavaleala
-Sa se miste repede

Telefoanele noi cu cit sunt mai scumpe cu atit sunt mai lente,si sa-mi fie cu iertare PROASTE din toate punctele de vedere.Cine foloseste telefonul pentru "comunicare" stie despre ce-i vorba...
Adevarul mare e ca fabricantii (vezi postul meu anterior ) sunt nevoiti sa produca telefoane care sa faca fata concurentei.Adica Maricica daca si-a luat nu stiu ce X brand rosu cu dungulita verde,trebuie si Marioara sau Marinica sa-si ia unul mai mishto !!!.Partea tehnica nu prea mai conteaza pentru Marinica care vrea sa fie SMECHER..
Cererea pietei dicteaza din pacate .....
M-am jucat cu majoritatea telefoanelor actuale -lucrez cu ele- si ma ingrozeste gindul ca va trebui sa trec la un moment dat pe terminale "moderne",lente etc...

In legatura cu tomtom GO nu cred ca pretul va fi diferit de cel actual,diferenta va fi la soft care nu cred ca are de ce sa fie mai scump pentru EST decit pentru Vest.
Mai ramine de vazut cu taxele de import care vor putea afecta pretul.Oricum e prematur sa vorbim despre asta acum.Macar sa-l vedem ca are o harta detaliata si precisa.

A+
  • 0

#118 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 aprilie 2005 - 02:17

@hansolo

Vezi un PDA/Phone care merge foarte bine qtek S100.
Oricum Qtek-urile functioneaza super in comparatie cu alte pda-uri.A mai aparut si 2020i care la fel e f. misto
Preturile sunt :S100 = 506 euro+tva si 2020i=635 euro+tva.
Cauta pe net si le vezi in detaliu.(sau treci pe la mine)

A+
  • 0

#119 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 aprilie 2005 - 04:22

@twingo

Iar te bagi in seama aiurea....
Chiar n-ai invatat nimic din raspunsurile la posturile tale anterioare?
Serios,nu mai bate cimpii si lasa-ne in pace !
  • 0

#120 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 aprilie 2005 - 07:20

[url="http://www.o"]http://www.o[/url] revista.ro/forum/viewthread.ph...tid=7040&page=3
  • 0

#121 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 mai 2005 - 01:15

Originally posted by imircea
http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/offtopic.gif

Esti tare daca-ti rezolvi pasaportul pana vineri

Ce cablu iti trebuie?


Pot sa-ti imprumut eu un cablu care din cite stiu e la fel ca la e-map.
Vezi pe site la garmin si da-mi un u2u.

A+
  • 0

#122 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 mai 2005 - 08:39

Originally posted by flo8200
Cumva un pocket pc si un GPS receiver pe USB functioneaza numai daca este alimentat in permanenta?


1.Pocket PC-ul va functiona pe acumulator pina-l consuma,si asta se intimpla in citeva ore.
2.GPS-ul pe USB din cite stiu eu nu se poate conecta direct la PDA,unul din motive fiind acela ca alimentarea lui- a gps-ului - va trebui sa fie facuta prin usb si pda-urile din considerente tehnice nu pot scoate tensiunea necesara.
3.GPS-urile seriale care se conecteaza la pda-uri au alimentare separata,adica NU din pda.

Poate nu stiu eu,dar nu am vazut gps pe usb sa se poata conecta la pda.

Atentie mare ca sunt pda-uri care nu au iesire seriala !!! Ex: Dell axim X5,etc... La astea ca sa poti conecta un device pe serial trebuie cumparat un cablu care face adaptarea de la usb la serial.

[Edited on 9-5-2005 by Kroko]
  • 0

#123 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 mai 2005 - 10:31

@Vlad Soare
Avantaje/dezavantaje GPS profesional vs PDA sunt multe.Utilizatorul este singurul care poate decide care e mai util pentru el.
Topicul e destul de lung dar cu putina rabdare gasesti raspunsuri la toate intrebarile.
Cu putin noroc,voi putea posta in citeva saptamini screenshot-uri la un asemenea soft cu rutare pentru Romania.
Cit de complet va fi,nici eu nu stiu inca.Vedem atunci.
A+
  • 0

#124 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 mai 2005 - 04:46

Originally posted by cigars
Harta bucurestiului.
Harta


Cum se instaleaza?
  • 0

#125 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 mai 2005 - 05:03

M-am prins,dar spune-ne daca poti conecta si un gps.
Merci
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi