Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Navigatie GPS in Romania


  • Please log in to reply
681 replies to this topic

#76 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 septembrie 2004 - 09:11

Originally posted by ener
http://www.buygpsnow...aspx?itemid=364

se pare ca cineva s-a gandit si la posesori de pdauri doar cu un slot de cf

cand oare v-a fi disponibil si la noi asa ceva?


E vorba despre varianta foarte noua-dar care nu o inlocuieste pe cea normala- a GPS-ului pe care-l importam noi de mult timp.Nu-ti pot spune foarte exact cind le voi primi pe cele de care vorbesti dar cele fara memorie sunt mai mereu in stoc.
A+
  • 0

#77 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 septembrie 2004 - 09:36

Originally posted by imircea
Astazi am mers prin Bucuresti cu GPS-Dash. Un soft pe care l-am cumparat de pe net. Nu are harti dar iti poti crea propriile waypoint-uri.
Zilele astea o sa postez niste screen-shot-uri

E foarte mishto,l-am folosit si eu dar n-am avut rabdare prea multa....Singura MEGA problema e ca TOATE hartile publicate pe care le putem gasi in format JPG (sau altul) sunt in mod INTENTIONAT eronate tocmai pentru a nu se putea folosi la navigatie.Si ar mai fi o mica problema si anume aceea ca trebuiesc harti cu rezolutie foarte mica sa nu ocupe spatiu prea mare,ca sa nu faca functionarea greoaie .
Oricum este un soft care in anumite situatii face mai mult decit majoritatea aplicatiilor consacrate,(ex. zonele necatrografiate cum ar fi delta sau pe munte).
Asteptam impresiile si criticile tale.
A+
  • 0

#78 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 septembrie 2004 - 06:24

Originally posted by MBZ
multumiri lui Mircea!
podoaba a fost usor nauca pana la Viena si in continuare pana in Spania a mai dat prin balarii, dar returul de la Alsasua pana in Bucuresti : Precizie si Acuratete 100%!!!
Dupa ce iau SD de 1GB o sa il caut din nou pe Mircea pt recharge  
:)
Toate cele bune si complimente de la Tyson :D, si evident si de la mine.


Merci,ma bucur ca e bine.
Salutari si de la noi.Mircea e in std-by !
  • 0

#79 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 septembrie 2004 - 07:51

Originally posted by raduka

Originally posted by MBZ
multumiri lui Mircea!
podoaba a fost usor nauca pana la Viena si in continuare pana in Spania a mai dat prin balarii, dar returul de la Alsasua pana in Bucuresti : Precizie si Acuratete 100%!!!
Dupa ce iau SD de 1GB o sa il caut din nou pe Mircea pt recharge  
:)
Toate cele bune si complimente de la Tyson :D, si evident si de la mine.


Despre ce scula e vorba? TomTom Navigator? Eu plec sambata in Spania cu opriri in Germania si Franta si ma bazez pe el ca ma va duce cat de cat in zona unde vreau sa ajung.


E vorba despre Garmin IQUE pus pe un autocar.
Am ales varianta asta pentru usurinta operarii sau mai bine spus datorita stabilitatii sistemului de operare.
Personal,prefer PDA pe platforma windows.
Evident e o optiune personala.Fiecare sistem cu avantajele si dezavantajele lui.
A+
  • 0

#80 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 septembrie 2004 - 08:02

Originally posted by teraphy
are cineva Sony Route Planner Europe si poate sa mi-l dea si mie , eventual pe un ftp ceva ? sau eu stiu alt soft mai bun. raspunsu pe u2u :)


Vezi la u2u
A+
  • 0

#81 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 septembrie 2004 - 07:41

Originally posted by alias
aproape de Balea Cascada.
scuze de calitatea imaginilor,tft-ul este transreflectiv, pozelesunt  facute din mers. un program de captura imagine ar fi fost mult mai bun.


Incearca http://www.pocketpcc...e-pocketpc.html

De retinut de toti cei ce folosesc PDA/windows,penru ca e MOKA !!!!

A+
  • 0

#82 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 septembrie 2004 - 09:12

Ca tot veni vorba,...un softulet FOARTE util care inchide toate procesele din background.Vital pentru cei ce folosesc CF GPS.
http://www.trancreative.com/mb.aspx
Si tot MOKA
A+
  • 0

#83 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 21 septembrie 2004 - 10:36

Cunoasteti un device pentru navigatie care sa aiba TV-out, astfel incat imaginea video sa fie afisata pe un display extern ? Sau ce pot folosi pentru ca informatiile sa fie vizualizate pe display-ul de 7" al unui dvd ?
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#84 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 septembrie 2004 - 12:59

Originally posted by Swiby
Cunoasteti un device pentru navigatie care sa aiba TV-out, astfel incat imaginea video sa fie afisata pe un display extern ? Sau ce pot folosi pentru ca informatiile sa fie vizualizate pe display-ul de 7" al unui dvd ?


Exista ceva ce ar rezolva sa zicem 50% din problema http://www.lifeview....resenter_cf.htm sau http://www.lifeview....ygrabber_cf.htm
dar ramine nerezolvata celalta jumatate adica partea de touchscreen,exrem de importanta.
Daca are cineva noutati,sa le zica sa aflam si noi.
A+
  • 0

#85 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 septembrie 2004 - 09:38

Originally posted by skodacel
Uite aici o solutie de navigatie "home made". Ce parere aveti?
http://forum.vwforum...opic.php?t=2071
http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/thumb.gif


SUPER!!!!
Felicitari si-i doresc sa nu-l lase rabdarea sa ajunga la "SERIE",(cu toate greutatile aduse de diferentele dintre masini ).
Sugestie:poate s-ar usura mult realizarea daca s-ar folosi un minipc.Costa ceva dar e de-a GATA.
Bravo !!! toata admiratia.

[Edited on 21-9-2004 by Kroko]

[Edited on 21-9-2004 by Kroko]
  • 0

#86 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 septembrie 2004 - 09:32

@alias

Vezi te rog la U2U
merci
A+
  • 0

#87 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 octombrie 2004 - 02:44

Au sosit GPS-urile !.
SysOn CF, SysOn mouse cu conector HP,SysOn BT.
Preturi BUNE !
A+
  • 0

#88 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 octombrie 2004 - 06:53

Originally posted by alias
gps dash  

aceiasi problema cu altitudinea, nu stiu ce sa cred  


Destul de ciudat,sa nu fie dash-ul.....GPS-ul comunica pda-ului in nmea ce aude de la satelitzi.
In alta ordine de idei,e mai important sa fie imprashtiati cvasi-egal decit sa fie multzi dar numai intr-o parte.
Cind mai pleci am sa-ti dau si Garmin-ul meu 5 sa faci o comparatie.
A+
  • 0

#89 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 octombrie 2004 - 07:15

Originally posted by aztec
cred ca problema e cota de referinta 0 .. la noi e luata dupa marea caspica parca( sau una de la rusi) din cate stiu eu,... surptize aveti si la mare, vazut de mine cu garmin summit, ..
la ei... dupa altceva..


Poate fi o explicatie...
A+
  • 0

#90 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 octombrie 2004 - 07:39

Interesant de citit....
http://gpsinformatio...in/altitude.htm
A+
  • 0

#91 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 octombrie 2004 - 07:51

Si aici:

http://www.cienciavi...ngelang&lang=en


"The Earth is a rough spheroid slightly flattened at both poles. In order to determine the altitude of a point on Earth, we use a sphere � a geoid � with a radius of 6378 km. The altitude of any given point on Earth is the vertical distance from the surface of this geoid. For example, the average altitude of Lisbon Airport is 114m, but the average height in Holland is actually negative."


Cred totusi ca gps-urile noastre nu pot gresi....

A+
  • 0

#92 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 05 noiembrie 2004 - 05:57

Originally posted by big_ipaq
Si prin navigatie inteleg, Stefan cel Mare. nr. 20 Bucuresti - Mihai Viteazu nr. 2 - Alba Iulia. Ori asta nu o are nimeni cu siguranta...


Este. 50.000 EURO + intre 6 si 7.000 pe an pentru intretinere, actualizari...
Poti si singur sa iti dai seama de ce nu o va vinde nimeni in .ro la end-useri (persoane fizice)
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#93 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 noiembrie 2004 - 10:16

Mai baieti,ce va strofocati atita,e clar ca nenea mmc nu a citit topicul precum a zis.....Daca citea intelegea care sunt posibilitatile in RO in "MOMENTUL ACESTA".

In continuare lasati-ma sa fac unele remarci la ultimele posturi.
1.EXISTA navigatie VOCALA pentru RO. si inca pentru toata EU/EST.Trebuie sa recunosc ca in ciuda faptului ca "Personal" detest platforma Palm,singurul device care face navigatie vocala si in RO este Garmin IQUE,si poate Garmin CFQUE.M-ati ambitionat si maine desigilez CFQUE si vad exact ce stie.
2.Sa nu uitam totusi ca topicul trateaza navigatia pentru ROMANIA !!!! si in nici un caz WESTERN EUROPE !

( Sa nu fim carcotasi si sa nu criticam inceputurile navigatiei pentru zona EST.E un inceput si ca orice inceput sunt multe etape pina sa ajungem ca "dincolo".Singurii care sunt avansati in acest moment pentru EST sunt ungurii cu aeromap.Nu-mi pot da seama daca au facut si navigarea vocala (pentru ca nu pricep o iota ungureste si site-ul lor nu-i si-n alta limba),dar stiu ca au rezolvat cu rutarea cel putin.
3.ORICE harta va aparea in viitorul apropiat,NU va avea rutare pentru un motiv cit se poate de simplu : NU AU FOST STABILITE SENSURILE UNICE.Asta nu mai depinde de cei ce fac aplicatia ! Dupa ce vor avea aceste date vor putea sa lucreze la soft si sa faca ce trebuie pentru rutare si navigare vocala.
4. Am spus-o si cu ceva timp inainte,cui nu-i convine ce exista in acest moment nu are decit sa foloseasca hartile de hirtie....si s-o lase mai moale cu criticile...Nu ca ne-ar pasa dar mai citeste cite un nou venit si va fi saracul descurajat ca vezi doamne nu ar fi nimic pentru Romania...

Personal sper si cred ca poate anul viitor sa avem o navigatie adevarata si pentru tara noastra.
Pina atunci,personal folosesc Routeplanner afara din oras CU RUTARE !!! si in orase GPS Romania FARA rutare dar care e macar extrem ce complet si macar gaseste strazile pe care le cauti,le marcheaza si macar stii incotro s-o iei .
Nu discut despre vest pentru ca nu face obiectul topicului.

A+

[Edited on 8-11-2004 by Kroko]
  • 0

#94 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 noiembrie 2004 - 12:39

Originally posted by big_ipaq
Si apropos, cate sensuri unice sunt in capitala. 1.000 sunt? Daca sunt 1.000, de cate ore (hint: 50?) e nevoie sa le marcati pe toate in gis ca sensuri unice? Ca doar nu e de luat date gps, daca tot aveti harta facuta ca lumea...

:)



1.N-am legatura cu GPS Romania decit ca l-am cumparat si eu.Ai intuit gresit ca am fi noi aia care au facut aplicatia...Observ ca nici tu n-ai prea citit posturile anterioare.

2.Garmin va scoate anul viitor o harta la fel (sau mai ) completa pentru RO dar rutarea nu se va face din aceleasi considerente.Trebuie sa fie un t"0" de la care sa se plece cu sensurile. Ca le schimba ulterior e treaba lor-administratiile locale-.

Nu pricep de ce discutam atit despre un lucru elementar pentru rutare care se aplica la TOATE sistemele de navigatie si fara de care in ORASE -si nu numai-ar fi imposibil sa stabilesti un traseu corect sau poate chiar deloc.

De curiozitate deschide aplicatia pe care o ai si uita-te la niste strazi intr-un oras si vei vedea clar sensurile marcate cu sageti (acolo unde sunt unice).Unde nu sunt sageti se circula in ambele sensuri.

A+
  • 0

#95 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 noiembrie 2004 - 02:08

In ceea ce priveste GPS Romania,cred ca adevarul e pe undeva pe la mijloc.E evident ca softul e un aeromap pentru Ro,fisierele sunt aparent identice (evident cu alte nume de regiuni),totul pare la fel.Ei bine,aeromap face rutare si mai mult,in meniu exista si activarea indicatiilor vocale.E drept ca si in aplicatia ro exista dar nu merg.
Nu-mi prea vine a crede ca hartile sunt "poze".In orice caz,au promis ca pina la vara va fi disponibila si rutarea.
Sincer,daca ar face rutare,sunt convins ca ar fi FOARTE multi cumparatori chiar la pretul de acum.
Pe de alta parte,parca ceva-mi spune ca nici tomtom nu sta degeaba.Nu sunt singurul care a luat legatura cu ei in mod oficial si n-a obtinut nimic.Exista la Timisoara o firma ( nu pot s-o zic pe forum,doar pe u2u ) care vinde Navigator3 dar nu cred ca e distribuitor.Si prea au scos asa nitam nisam routeplanner-ul de la vinzare acum citeva luni bune,singura aplicatie a lor pentru EST.
Om trai si om vedea.
Pina atunci sa ne multumim cu putinul pe care-l avem( ca oricum e mai mult decit nimic ), si sa fim optimisti.De facut se vor face multe,ramine de vazut si cind....
A+
  • 0

#96 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 noiembrie 2004 - 04:22

Mishto,nu se vede nimic...Vezi unde-i buba.
A+
  • 0

#97 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 noiembrie 2004 - 10:28

Originally posted by big_ipaq
Se vede foarte bine, dar trebuie putina inteligenta sa-ti dai seama ca poza e facuta cu un telefon si conditii de iluminare proaste... Se vede la fel de bine ca la un monitor LCD bun, ba chiar iPAQ 5550 e unul din cele mai bune, cu iluminare de dedesubt.

Tu chiar ai folosit vreodata un PDA sau doar te trezesti vobind fara rost!?!?


Nu neg faptul ca-mi lipseste inteligenta,doar ca am dat ca orice fraier un click pe link-ul tau si n-am vazut nimic..
Nu neg faptul ca nu ma pricep la PDA-uri si ca poate n-am tinut in mina asa ceva vreodata,ai dreptul sa crezi ce vrei.
Condsider totusi ca dupa ce faci un post e civilizat sa faci o verificare a ceea ce apare.Eu asa fac si cind ceva nu iese incerc sa remediez.
Consider ca am fost cit se poate de politicos cind ti-am semnalat ca ceva nu-i in regula cu link-ul tau.Corect ar fi sa-ti ceri scuze pentru replica complet nepoliticoasa.

In ceea ce priveste continutul posturilor,incearca sa nu te abati de la subiectul topicului.Aplicatia pe care o ai e la fel de buna in Romania ca in pestera Muierii fara GPS....Asa ca las-o mai moale cu experienta ta in EST.

Ne-am adunat aici sa facem cunoscut cui este interesat care sunt posibilitatile in EST.Multi dintre noi am pierdut mult timp si poate multi bani incercind toate variantele posibile.Tot cei care au postat incercarile si rezultatele lor au facut-o pentru ca cei care-si doresc asa ceva sa stie clar ce se poate,cum anume,si ce nu...

De criticat e foarte simplu,de dat solutii e ceva mai complicat...

A+

[Edited on 10-11-2004 by Kroko]
  • 0

#98 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 noiembrie 2004 - 10:56

@SIR

Salut,bine-ai revenit.

In ceea ce priveste discutia cu sensurile unice,acum vreo 2 saptamini am vorbit cu un individ care lucreaza la o aplicatie pentru RO si anume la implementarea sensurilor,etc...( nu spun cu cine dar sunt cel putin 2 institutii diferite care se agita...)
Crede-ma ca a trebuit sa-i dau dreptate cind m-a intrebat cum ar fi sa-i ceri aplicatiei sa-ti faca traseul intre Calea Victoriei 1 si Palatul Telefoanelor iar traseul sa fie DIRECT ? Intimplator e cartierul meu si mi-am dat seama ca e practic imposibil sa faci un traseu fara a sti sensurile.Ei bine,pe mine m-a convins.
Cind am ajuns la birou m-am uitat pe navigator3 si se vede foarte clar acolo unde sunt sensuri unice ca sunt chiar marcate cu sageti.Daca stam putin sa ne gindim,un singur sens unic inversat poate modifica dramatic un traseu.Think about !
Cu toate ca "personal" detest platforma palm ,trebuie sa recunosc ca dupa ultimele informatii,primul sistem complet dpdv harti/orase in Ro care va face rutare va fi Garmin,poate si ghidare vocala.....
Stau totusi si ma intreb daca cei de la tomtom stau cu miinile-n sin ? Ma repet,ceva-mi spune ca lucreaza si ei la ceva.
Sa nu uit,aplicatia Garmin va fi valabila si cu CFQue pe PDA/Windows.
A+
  • 0

#99 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 noiembrie 2004 - 11:37

Originally posted by aztec
eu am vazut , cum am mai spus pe masinile salvarii, (AMBU), sistem gps, care avea harta bucurestiului, si din pacate nu pot sa-mi amintesc daca avea si  rutare, si marca..... chestia e ca functiona destul de precis (adica zona in care se zicea ca e , chiar ca erea ) .....
ciudat e ca la microsoft autoroute 2002 apare si romania iar la 2004 a disparut, asa imprecisa cum erea ..


Pe masinile salvarii Hyundai Santa Fe sunt PDA-uri ASUS cu aplicatia GPS Romania.Evident ca fara rutare.

A+
  • 0

#100 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 noiembrie 2004 - 12:58

@ big_ipaq

"Apropos, poza ESTE acolo si la mine in browser se vede, cum ar trebui sa verific altfel?"-Foarte simplu,te deloghezi de pe bmwforum si intri ca un nemembru (ca noi ).

Cu intelesul a alta poveste.Dar tin totusi sa atrag atentia atit tie cit si celor care mai dau informatii in necunostinta de cauza ca e de preferat sa se abtina.Nu de alta dar iar ii bagam in ceata pe cititori cu informatii contradictorii.Nu crezi ca era de preferat sa-mi ceri un fisier al unui oras din RO sa-l analizezi si sa tragi singur cuncluziile?Nu de alta dar ziceai ca sunt POZE....

Am fost -pina sa inteleg- MULT mai pornit decit tine pe cei de la GPS Ro si Garmin,ca nu fac rutarea.( nu glumesc si nu fac mishto).

Daca tot n-ai somn,(ca si noi dealtfel),intra pe http://www.navisys.hu/aeromap/ si la penultimul link "rendeles" gasesti moka aplicatia 1.5 pentru Ungaria pe care poti s-o downloadezi si s-o analizezi.GPS Ro este tot aeromap dar pentru Ro.La versiunea nemoka pentru HU fisierele sunt usor modificate pentru a face si rutare.
Atasez un screenshot cu meniul in care exista si ghidarea vocala la GPS Ro.Cind va fi functionala,vom vedea...
Concluziile le tragi singur.
A+
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi