Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Concedii si vacante - Unde, cum, cat, cand ?


  • Please log in to reply
1249 replies to this topic

#951 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 08 martie 2014 - 12:40

alalant o b...eleste :lol:

 

Eu stau...


  • 0

#952 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 08 martie 2014 - 02:53

nu te retin...


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#953 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 09 martie 2014 - 04:37

asa va trebe daca stati sa va puneti, si sa raspundeti, la mintea molului.

 

eu numa atata va mai zic > ignore exista si functioneaza, daca il folositi pana la urma di nebunu cat ii el de nebun innebumeste de tot de singuratate si se cara moment in care ghici cine se intoarce ???

 

just my two cents on the matter.

 

Normalitatea unui forum...

Daca se poate dialoga cu un astfel de specimen frustrat...


  • 0

#954 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 11 martie 2014 - 09:13

Sa ma anunte si pe mine cineva când se va discuta on-topic pe acest thread.


  • 0

#955 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 11 martie 2014 - 10:16

de ce ? propui vreo excursie ?


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#956 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 11 martie 2014 - 10:22

Ceva planuri de vacante in 2014 v-ati facut? Mergeti undeva (in vacanta) de Paste?

 

In luna ianuarie, intr-o zi de luni - declarata la radio drept cea mai deprimanta zi a anului- am facut niste rezervari pe booking in iulie pentru Coasta de Azur, Nisa si St Tropez, nimic special hoteluri de 2* fara mic dejun dar cu AC si unele cu parcarea gratuita la 60euro/noapte camera dubla. Si ceva cazari intermediare in Austria si Italia la dus si la intors.

 

Diesele, m-am uitat sa vaz cine-i vinovat de derapaje si l-am depistat pe @monitor ca fiind initiatorul...

Despre vacanta ta...ce sa zic...desi-s pronordici, cand aud de locurile in care te vei duce, dar mai ales de preturile accesibile (60 euro/noapte), clar ca te-ai orientat bine.

D-le, cand aud de St Tropez...ma gandesc la anii "80, ,,era'' VHS-elor...cand am vazut pentru prima data un film alltfel...,,Fetele din St Tropez''. :)


  • 0

#957 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 11 martie 2014 - 10:40

Hmm ce sa zic, n-am ajuns la Coasta de Azur pana acum, desi mi-am propus de cativa ani...

 

O vacanta la hoteluri de 2* fara nici o masa inclusa cu siguranta nu va fi prea comfy, micul dejun e contracost in acea zona si la un hotel de 4*...

 

Insa tinand cont ca am incercat pana acum vacante la mare in Ro, Grecia,  Croatia, Turcia, Italia ....si faptul ca Bulgaria nu ma tenteaza, am zis ca in 2014 sa incercam o Coasta de Azur la buget plus cheltuielile extra care sigur vor interveni...


  • 0

#958 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 11 martie 2014 - 10:51

e superba zona. cel putin pe la sf anilor '90 cand am avut ocazia sa vizitez o buna parte din franta.

acuma poate s-a mai "mamaizat" si zona aia :)

dar oricum, ca peisaje, ai ce vedea.


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#959 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 11 martie 2014 - 11:53

Eu am mai spus,e o mare deceptie zona de care amintesti...parerea mea....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#960 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 12 martie 2014 - 03:06


 

Insa tinand cont ca am incercat pana acum vacante la mare in Ro, Grecia,  Croatia, Turcia, Italia ....si faptul ca Bulgaria nu ma tenteaza, am zis ca in 2014 sa incercam o Coasta de Azur la buget plus cheltuielile extra care sigur vor interveni...

Ceva detalii legate de Italia ?
As incerca anu asta macaronarii, evident un apartament/o casa inchiriata impreuna cu oalta familie. famiglie.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#961 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 12 martie 2014 - 08:59

In Italia am fost la mare in partea de nord (pe criteriul distantei de deplasare) in: Lido di Jesolo -2009 ( aici combini marea cu vizitatul Venetiei), Lignano Sabbiadoro -2011 (si mai in nord), Bibione -2013 (langa Lignano Pineta). Toate sunt statiuni frumoase, plaje incapatoare cu nisip de calitate, serviciile bune, aglomeratie moderata pe strada. Noi am stat la hotel 3*, dar am povestit cu romani care au stat la apartament la vila, inchiriat pe o saptamana cu 500€ daca-mi amintesc bine.

 

Recomand oricare din aceste statiuni unei familii.


  • 0

#962 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 12 martie 2014 - 09:43

Diesele, m-am uitat sa vaz cine-i vinovat de derapaje si l-am depistat pe @monitor ca fiind initiatorul...

:)

Mah, daca de la supravirajatul meu a iesit carambolul... :)

 

Coasta de Azur am batu-o intr-un CO prin 2009, parca, ai de alergat si nu prea e de stat la plaja ca sunt atatea de vazut.

Am mers cu Tarom pana la Nisa (din cand in cand baga niste reduceri de numa'), am inchiriat cazan acolo si am stat intrun apartament 2 dormitoare, living, bucatarie echipate, internet, satTV, piscina de bloc si parcare in Antibes (ceva gen 50-60 EUR/zi) luat de pe site-urile UK sau de pe Airbnb, nu mai retin.

Dimineata ceva paine proaspata, un unt, mezeluri, un ou, lapte, ceai/cafea de la bulangeria din apropiere si apoi ALEARGA.

Restul de mese la restaurantele de pe drum.

 

De la Mentos la St. Tropez si mai sus la Vence si Grasse nu stii unde sa te opresti mai intai si pe unde sa te plimbi.

Mergi numai pe sosaua de coasta desi se pierde timp si se circula mai incet, e mereu fantastica.

Daca ai cazare in St. Topez, nu uita 'galeata de rabdare' - nu romanii au inventat statul la coada pe sosea pe Valea Prahovei in zilele de sarbatoare, au fost francezii si turistii intre St. Maxime si St.Tropez - 15-20 Km pe care ii parcurgi cam 1-2 h in orice zi functie de ora).

Daca doar vrei sa vizitezi St.Topez, lasa cazanul in St. Maxime si treci cu vaporul golful.

In rest probleme cu parcarea in fiecare localitate.

 

:)


  • 0

#963 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 12 martie 2014 - 12:52

In Italia am fost la mare in partea de nord (pe criteriul distantei de deplasare) in: Lido di Jesolo -2009 ( aici combini marea cu vizitatul Venetiei), Lignano Sabbiadoro -2011 (si mai in nord), Bibione -2013 (langa Lignano Pineta). Toate sunt statiuni frumoase, plaje incapatoare cu nisip de calitate, serviciile bune, aglomeratie moderata pe strada. Noi am stat la hotel 3*, dar am povestit cu romani care au stat la apartament la vila, inchiriat pe o saptamana cu 500€ daca-mi amintesc bine.

 

Recomand oricare din aceste statiuni unei familii.

exact acolo vrem sa mergem si noi (ma rog, intr-una din statiuni) Ai ceva referinte ?


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#964 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 12 martie 2014 - 01:08

Iote pe aici

https://www.airbnb.c...rch_by_map=true

 

Cauta dupa locatie, preferinte, nr. persoane, pret si referinte de la vizitatori.

 

:)


  • 0

#965 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 12 martie 2014 - 01:10

Copii,daca vrea careva sfaturi,Turcia ofera pentru toate buzunarele,parerea mea...



Oaspete,cind vei vedea cit te costa sa maninci o pizza la Venetia,iti vei aminti de mine...


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#966 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 12 martie 2014 - 01:16

Oaspete,cind vei vedea cit te costa sa maninci o pizza la Venetia,iti vei aminti de mine...

 

Da mah, da' e pizza de la italieni!

 

:)

 

Aoleu, iar derapez !

:D


  • 0

#967 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 12 martie 2014 - 01:29

Am mancat pizza la Venetia. Ba chiar si inghetata la 3 euro, fiindca ne-am asezat pe scaunele gelateriri. Altfel era 1,50 parca.


Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 12 martie 2014 - 01:30

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#968 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 12 martie 2014 - 02:47

o sa dai tu 15 euro de caciula pe o pizza la o terasa cind imi va creste mia unghia de la putza....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#969 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 12 martie 2014 - 03:39

Inghetata de 3 euro e la orice bar in orice colt de strada in toata Italia..Deja o cupa de 125 grame de HAAGEN DAZS COSTA ATIT LA SUPERMARKET..... Si scuze,am fost inexact,pizza in pizzerie daca gasesti la 15 euro esti campion.....preturile sunt sus acolo.....Dar ce dezvolt eu cu tine discutia inutila, daca vrei sa imparti casa cu alta familie esti deja pe mincare la supermarket....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#970 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 12 martie 2014 - 05:39

Curios lucru, si in Romania mananc de la supermarket.

:)
Cred ca cu 100-125  euro pe zi ne descurcam (fara cazare, normal).


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#971 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 12 martie 2014 - 07:20

inteleg,dar in concediu tot de la supermarket?Cu 100 euro aici maninci adulti cu doi copii,la un prinz,la orice terasa......Pai intrebarea este,daca imi dai voie,ce mai cauti in concediu,daca traiesti ca acasa....?Nu cumva concediu e doar cu numele?adica ce am scris mai devreme pe freezone?Adica doar sa fie de laudat ca mergi in concediu in Italia? :D :D :D :DIntreb si eu....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#972 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 12 martie 2014 - 09:10

Eu cand merg undeva in concediu, merg pentru mine nu pentru a ma lauda ca am fost in Italia sau in Maldive sau in Grecia sau sau sau...

Unde pot imi clatesc si papilele, altfel imi clatesc ochii, plamanii... depinde. Discutia e lunga, fiecare cum vrea/poate.

Cand mi-oi permite mi-oi lua slugi sa ma scobeasca si-n nas, doar sa nu misc un deget, dar nu vad intamplandu-se prea curand. Si atunci, cu ce am si cand am indes cau mai mult in banii avaliable.


  • 1
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#973 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 12 martie 2014 - 09:36

...oarescum DMihnea are nitica dreptate, in sensul ca in concediu ar fi bine sa-ti permiti sa fie ,,altfel''... Un hotel(cazare) care sa-ti ofere ceea ce nu ai acasa, mese servite de catre altii, mancaruri altfel..., dar mai ales, cred, peisaje, locuri care-ti spun ceva, pe care doreai sa le vizitezi... 

...banutii fiind limitati pentru unii...iti este suficient un loc de cazare CURAT, fara tv, internet...mancarea o procuri din locurile mai ieftine, gatesti...telul fiind de a vedea locuri noi, de a practica diverse sporturi.

 Ca unii posteaza farfuria si nu..., tine de intelect. 

Important este sa te simti bine in pielea ta...fara victime colaterale...:)


  • 0

#974 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 12 martie 2014 - 09:49

Peisaje, locuri - n-am facut nici un rabat. De gatit n-am gatit. Cea mai scumpa excursie am facut-o in Austria + Germania. Am stat 10 zile la o pensiune (trebuia sa stau 8 + 2 in Viena dar ne-a placut atat de mult in Tirol incat ne-am bagat picioarele in Viena si am stat si ultimele 2 zile tot la pensiune) si de acolo am calatorit peste tot. Doar asa am facut cca 1400km. Am manacat si chestii de la hypermarket, gen un mezel/iaurt/lapte/peste etc, dar micul dejun il aveam de la pensiune iar seara luam frecvent mancare gatita de la ei.


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#975 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 12 martie 2014 - 10:27

Pana la urma este strict alegerea fiecaruia.

Gusturile, asteptarile difera de la caz la caz, asa ca toata lumea are dreptate.

Ultimele concedii au fost in exclusivitate la all inclusiv in Bulgaria, asa ca ne-am dori ceva nou.

E clar ca n-am sa ma duc in concediu sa gatesc, dar un mic dejun cred ca as putea accepta sa-l incropesc din perspectiva vizitarii unui loc inedit si 100% peste Bulgaria.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi