Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Autostrazile din Romania


  • Please log in to reply
1395 replies to this topic

#501 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 august 2011 - 09:09

http://www.autostrad...clia/facl_1.htm

Fostul ministru al Transporturilor, Radu Berceanu, a precizat ieri, pentru Rompres, ca sint dovezi clare ca statul va trebui sa plateasca triplu pentru constructia Autostrazii Transilvania, de la 2,2 miliarde euro asa cum se preconizase initial in studiul de prefezabilitate, la sapte miliarde de euro.

desi nu-l iubesc deloc pe bombonel, se pare ca la initierea contractului cu bechtel valoarea autostrazii era de 2,2 miliarde...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#502 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 04 august 2011 - 10:45

Pana nu ai detalii despre clauzele din contract (si nu o sa le ai, obviously!) nu poti sa te pronunti. Poate e asa cum a zis Boc, contractul a fost facut in asa fel incat sa creasca pretul indiscutabil. Ceva de genul, aaaa, sunt mai mult de 2 metri de loess aici? e greu de facut, creste cu 3 milioane kilometru, avem de facut un pod peste un parleaz? pai nu era trecut, mai bagam 25 de milioane, si tot asa.
E ca si cum ai zice "ia te uite, golfu' costa doar 10000 de euro", dar in realitate ai doar un 1.2 de 60 de cai cu un airbag si atat. Vrei ABS, mai multe pungi, motor, a/c, ceata, ESP, roti pe 16-17, electrice, antitermic, priza, mp3, pilot etc etc vezi ca ajungi la 25.000 de euro.

Edit: nici nu citisem articolul, acum am aruncat un ochi, si voila sa vezi:

Acel studiu nu prevedea costuri clare si, din pacate, nu era clar nici in ceea ce priveste solutia tehnica, pentru ca acum au fost necesare solutii noi, precum construirea unor viaducte, care au ridicat pretul


Aceasta postare a fost editata de Forester: 04 august 2011 - 10:46

  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#503 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 05 august 2011 - 08:26

mah, si nu e normal sa fie asa? prestatorul chiar nu are nicio vina. aia care au semnat contractul din partea noastra trebuie impuscati.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#504 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 august 2011 - 08:27

... aia care au semnat contractul din partea noastra trebuie impuscati.

Vezi ca-l superi pe oaspete ... :)
  • 0

#505 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 05 august 2011 - 08:43

De ce sa ma supere ?
Printre semnatarii contractului se numara si d-l prezident.
:)
P.S. eu sunt cam cel mai mare anticomunist si antipesedist de pe forumul asta.
dar intotdeauna, 1 + 1 e egal cu 2.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#506 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 05 august 2011 - 08:48

...dar intotdeauna, 1 + 1 e egal cu 2.



Hmmm... exista un banc al softistilor: "There are 10 types of people in the world: those who understand binary and those who don't!" :) :)
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#507 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 05 august 2011 - 08:57

astia mai hardcore nu-i prea inteleg pe softisti, ce sa mai povestim de sistemu binar.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#508 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 05 august 2011 - 09:39

http://www.timesnewr...-de-constructie
:)
  • 0

#509 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 septembrie 2011 - 08:21

http://www.gandul.in...rada-ok-8687385

Anca Boagiu, către şoferii români: „Aţi fost în străinătate? Aţi plătit taxă de autostradă? Ok!”

Da, am fost in Ungaria si Austria unde am platit o vigneta si am putut ara in lung si in lat tarile respective. Mai spun ceva de nemti ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#510 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 septembrie 2011 - 08:24

......
Da, am fost in Ungaria si Austria unde am platit o vigneta si am putut ara in lung si in lat tarile respective. Mai spun ceva de nemti ??

Da in Croatia sau Franta, etc .. n-ai fost ?
Daca tanjesti dupa nemti, de ce nu te muti acolo ?
  • 0

#511 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 septembrie 2011 - 08:47

Stai un pic, ca imi ies din pepeni.
Doamna ministru ma intreaba daca am fost in strainatate. Da, am fost in Ungaria, Austria, Germania. Am fost si in Luxemburg. Si mai mult, pe portiunea din Franta n-am platit un cent. Tarile astea nu-s bune sau ce ?
N-am pretentia sa merg pe gratis, dar consider ca o vigneta ar fi de bun simt.

As intelege sa platesc o taxa de fiecare data daca am vorbi de autostrada PRIVATA.


"Aşa cum în toată lumea se plăteşte taxă de autostradă pentru mentenanţă, la fel se va plăti şi în România, în momentul în care autostrăzile vor fi construite. Când reţeaua de pe Coridorul 4 va fi gata, vom avea şi noi taxă de autostradă, fiindcă altfel nu ai bani s-o întreţii. Deci, e o chestiune absolut normală şi e la fel de normală şi în străinătate. Dacă tot suntem europeni, hai să fim până la capăt, cu tot ceea ce ne place sau nu", a declarat Anca Boagiu, vineri, la Eforie Nord, estimând şi câteva termene pentru finalizarea proiectelor.

Uite ca nu in toata lumea se plateste taxa de autostrada, sau se plateste odata.
In plus, dupa cate stiu eu, coridorul 4, DESPRE CARE VORBIM, e finantat in mare parte de UE.

Si inca ceva : eu ma bat de multe ori pentru principii.
Faza ca pe coridorul 4 se va introduce o taxa nu ma va afecta mai deloc, ca eu n-am drum pe acolo.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#512 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 septembrie 2011 - 08:50

....
N-am pretentia sa merg pe gratis, dar consider ca o vigneta ar fi de bun simt.
....

Atata timp cat Romania nu e singura tara din lume/europa care adopta solutia taxei si nu a vignetei, nu vad care e problema.
Daca se va face un referendum in legatura cu asta, poti vota pentru vigneta !
  • 0

#513 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 septembrie 2011 - 08:52

Pe mine ma deranjeaza solutia asta. Trebuie sa tac din gura si sa aplaud realizarile portocalii ?
Nu mai am voie sa-mi spun parerea ? Hai ca asta e tare.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#514 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 02 septembrie 2011 - 08:55

Atata timp cat Romania nu e singura tara din lume/europa care adopta solutia taxei si nu a vignetei, nu vad care e problema.
Daca se va face un referendum in legatura cu asta, poti vota pentru vigneta !


Nu stiu de ce presupui ca va fi vigneta SAU taxa. Va fi cel mai probabil vigneta SI taxa. Ceea ce este putin deranjant pentru cam... oricine. Mai ales ca deja impartim taxe in stanga si dreapta, dar autostrazile sunt tot "in constructie".

Aceasta postare a fost editata de rezare: 02 septembrie 2011 - 08:57

  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#515 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 septembrie 2011 - 09:07

Taxa de drum ( daca nu stiai ) exista in toate tarile lumii. Ca e colectata sub o forma sau alta, e cu totul alta poveste.

8 lei/luna ti se pare mult ? :D
  • 0

#516 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 septembrie 2011 - 09:13

Hai ca se caca pe steag si madam Boagiu, aveam ceva pretentii de la dansa, ca e femeie desteapta :D
Variantele europene sunt urmatoarele si una o exclude pe cealalta:
- vigneta fara de care nu poti accesa Autostrada, dar poti accesa drumurile nationale, judetene, comunale
- autostrazi cu taxa pe KM - la intrare iei card magnetic, la iesire il infigi in aparat si platesti cat ai mers

Bani pt mentenanta se mai pot ciupi si din business-urile conexe cu conditia sa le gestionezi cu cap: benzinarii, autogrill-uri, magazine, publicitate.

Din cate stiu vignetele in austria si ungaria au un tarif rezonabil, adica nu cheltui multe sute de euro, deci aproape toata lumea o plateste.
In italia, franta si spania platesti la km de autostrada. Si tariful difera de la tronson la tronson ca sunt gestionari diferiti. Dar mergi linistit pe drumurile nationale, europene etc care pe unele rute importante arata MAI BINE decat autostrazile romanesti de azi.....

Dar cum la noi se iau bani si pe traversarea podului de la Cernavoda.... care fu construit acum hat ani.....
In fine, de (cuvant urat)!!!

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 02 septembrie 2011 - 09:15

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#517 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 septembrie 2011 - 09:31

Iar ne intoarcem la problema vesnic romaneasca despre care evident ma voi plange. CE SA FAC?

Aici ai numai obligatii, dar nu ti se ofera nimic. OK, in Franta autostrada e SCUMPA nene. Poate pentru francezi cu abonament o fi ceva mai accesibila, dar sa spunem ca-i scumpa. Bun ... la aceasta autostrada ai ALTERNATIVA! Eu am mers chiar ceva mii de km pe alternativa. Ok, in foarte mare parte ea are niste drumuri perfecte, cu limita de 100 sau 110 (exceptie cand trece prin localitati evident), cu restrictii rare (adica nu exista linie continua, si tot felul de limitari imbecile pe drum). Singura buba e ca drumul nu-i tocmai drept ca pe autostrada si ca mai sunt localitati. Trebuie sa va spun ca imbecili sunt si acolo. De exemplu seara pe autostrada era blocaj, am iesit cu iGo imediat si am mers paralel cu autostrada, unde era liber de nu-mi venea sa cred. Nici dracu nu era. De ce, nu stiu. Probabil aia s-au dezvatat sa mearga pe acolo. La nemti nu e chiar asa si se circula serios pe drumurile nationale, care sunt mai smechere decat in Franta pentru ca trec si mai rar prin localitati.

Daca vrea sa faca ca in Franta, sa mi se ofere conditiile din Franta si gata. Oare in Franta ce o fi fost mai intai, autostrada sau drumul national? Voi aveti idee ce drum este spre Pitesti daca nu o iei pe autostrada? Pentru Constanta presupun ca-l stie toata lumea, dar pe asta spre Pitesti mai putini.

Daca se pune taxa, o platim, ca nu avem alternativa, dar sa nu ne mai comparam cu alte tari. Ne facem dracu de ras de tot. Gata, suntem o tara de kkmk, o stim toti, pana facem vreo revolutie cu sprijinul cuiva caruia sa-i dam 40% din aurul de la Rosia Montana, inghitim ce ni se da.

Oaspete, nu ai cu cine sa votezi.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#518 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 septembrie 2011 - 09:36

Problema cea mai mare stii care este? ca zdrentele astea reusesc sa puna pe 'picioare' 100km de autostrada, pun si taxa, si romanii doar o sa se vaite. Si autostrada va fi PLINA.
In mod normal, cu doar putina solidaritate, MAJORITATEA masinilor NU ar mai trece pe marea autostrada. Si prin majoritate inteleg transportatorii rutieri.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#519 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 septembrie 2011 - 09:37

Din pacate, nu am. Poate ca voi candida din nou, ca sa am pe cine.
:lol:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#520 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 septembrie 2011 - 09:38

....
Oaspete, nu ai cu cine sa votezi.

In schimb are cu cine se vaita ! :lol:
  • 0

#521 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 septembrie 2011 - 09:45

:lol:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#522 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 septembrie 2011 - 09:54

Problema cea mai mare stii care este? ca zdrentele astea reusesc sa puna pe 'picioare' 100km de autostrada, pun si taxa, si romanii doar o sa se vaite. Si autostrada va fi PLINA.
In mod normal, cu doar putina solidaritate, MAJORITATEA masinilor NU ar mai trece pe marea autostrada. Si prin majoritate inteleg transportatorii rutieri.


Pai io ce zic aici, pe unde sa se duca?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#523 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 septembrie 2011 - 09:58

pai si acuma pe unde se duc?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#524 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 septembrie 2011 - 10:03

:lol: :( :P :P :P
  • 0

#525 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 septembrie 2011 - 10:17

Pe A1. Despre ce am scris mai sus?

Tu vorbesti despre taxe pe niste drumuri pur teoretice? Tu crezi ca alea vor fi gata 100% pana mori?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi