Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Autostrazile din Romania


  • Please log in to reply
1395 replies to this topic

#51 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 07 februarie 2007 - 04:00

Si back on topic:

Tariceanu ii cere lui Berceanu proceduri mai rapide pentru constructia de autostrazi

Premierul Calin Popescu Tariceanu a anuntat, miercuri, ca va analiza cu ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, modalitatile prin care procedurile administrative aferente lucrarilor la retelele de autostrazi sa fie reduse.

"Am discutat cu ministrul Berceanu si vrem sa incercam sa gasim niste formule prin care sa comprimam acesti timpi administrativi care ne obliga la niste calendare foarte lungi. Intre momentul luarii deciziei politice privind constructia si inceperea lucrarii sunt o serie de proceduri extrem de lungi din punct de vedere al timpului", a spus Tariceanu

El a precizat ca va discuta cu Berceanu, in cursul zilei de miercuri, despre proiectele de infrastructura.
(Mediafax)


Ca o paranteza, sa luam tronsonul Drajna - Fetesti:

* acordul ISPA s-a semnat prin 2000-2001
* au intrat cu buldozerele in "ogoare" in 2004
* ne-o vor da spre circulatie definitiva in 2007

Deci precedentul e ca de la "intentie" pana la "circulatie" sunt 7 ani. Cu autostrada Bucuresti-Brasov e mai simplu ca toti banii vin de la buget deci nu trebuie completate hartii si adoptate contracte de imprumut cu BEI / BERD / (name it) la nivel guvernamental. Dar si asa lucrarile de arta de pe Valea Prahovei vor lua cel putin 4 ani pana la finalizare. Daca nu chiar 5-6, pentru a coincide cu inaugurarea autostrazii Bechtel!
  • 0

#52 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 09 februarie 2007 - 10:41

Din ciclul "hai sa promitem ca nu ne doare gura". Rezonabil ar fi sa adaugam un rand(1,10) fiecarui termen de finalizare http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/devil.gif
Imagine amplasata

Aceasta postare a fost editata de DanCld: 09 februarie 2007 - 10:41

  • 0

#53 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 20 iunie 2007 - 10:54

Din 1 Iulie se va reintroduce taxa de pod de la Fetesti-Cernavoda.Or sa se faca ceva cozi la sf. de saptamana.
si sunt zvonuri ca in cateva saptamani or sa dea drumul la by-pass Pitesti.( centura Pitesti la nivel de autostrada).Asa nu o sa mai fie tranzitat orasul Pitesti.

Aceasta postare a fost editata de nicukla: 20 iunie 2007 - 10:56

  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#54 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 iunie 2007 - 12:08

Un prim pas spre taxa pe autostrada ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#55 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 21 iunie 2007 - 12:38

E normal ca autostrada sa te coste. As da bucuros bani pentru a merge voios pana la Brasov in 80 min sau pana la Cluj in 4 ore... Dar cui sa-i dau daca astia nu construiesc nimic?!

Berceanu si-a luat avion ca sa supravegheze lucrarile, vezi Doamne...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#56 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 21 iunie 2007 - 07:53

si eu sunt pt taxa, nu sunt pt limitari stupide de viteza, sunt prea multe masini, in romania pt a parcurge 2k km trebuie sa-ti rezervi 1k de ani, iar la destinatie iti tremura picioarele si ochii, iar masina trebuie bagata in service.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#57 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 iunie 2007 - 09:11

Eu doar am facut remarca ... nu am zis ca as fi impotriva. Oricum, taxa de la Fetesti exista si inainte sa fie macar in plan autostrada Buc - CT, asa ca de fapt nu e nimic nou :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#58 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 21 iunie 2007 - 09:25

Eu sunt impotriva taxei de autostrada. M-am saturat ca nesatui astia sa ne ia bani pt acelesi lucruri de mai multe ori.
Rovigneta pt ce platim ? taxa pt sosele inclusa in pretul carburantilor pt ce o platim ? si altele.........
De platit platim, de primit nu primim mai nimic, exceptand stricarea masinilor, iar astia fac o bucatica de drum incet si prost, dar au timp sa mai faca ceva case/vile din fondurile respective.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#59 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 21 iunie 2007 - 11:15

Daca incepem sa vorbim de furaciuni trebuie sa cautam hosting mai mare, ne va lua un an sa vorbim numai pe tema asta si multi giga... Ai dreptate, dar asta este.

Dar si afara, orice autostrada costa, exceptand Germania, pe oriunde mergi platesti taxe de autostrada, pod, etc.

Legal vorbind ei spun ca fondurile ce rezulta din rovigneta si taxa din benzina nu se regasesc in sumele investite in drumuri, in aceeasi zona. Adica se folosesc pentru investitii diferite.

Si ca sa fiu carcotas, din rovigneta sa face casa, din taxa din benzina se face gardul...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#60 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 iunie 2007 - 11:28

corect ar fi sa-ti poti face abonament, ca in Ungaria sau Austria.
dai 100 sau 200 de euro pentru tot anul pentru toate autostrazile. cine le foloseste 1-2 ori pe an, plateste taxa normal, iar restul pe o luna, 3 luni sau un an.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#61 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 21 iunie 2007 - 11:58

Sunt de acord cu faptul ca accesul si parcurgerea drumului / soselii / autostrazii / podurilor importante trebuiesc platite. Vrem nu vrem asta-i situatia si asa se obisnuieste in majoritatea tarilor europene, ca doar cu bani din alocarea bugetara ar fi mai greu de realizat toate acestea. Insa, in acest caz sa se scoata din taxele existente, ca nu mi se pare normal sa platesc de mai multe ori (chiar si-n proportii diferite) pentru acelasi lucru.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#62 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 21 iunie 2007 - 12:18

Pai da, dar ei spun ca taxele pe care le platim prin rovigneta si benzina sunt pentru modernizare, cele de trecere sunt pentru intretinere...
Sau ceva de genul asta, oricum, ideea este ca fondurile pleaca in directii diferite...
Suna logic...

corect ar fi sa-ti poti face abonament, ca in Ungaria sau Austria.
dai 100 sau 200 de euro pentru tot anul pentru toate autostrazile. cine le foloseste 1-2 ori pe an, plateste taxa normal, iar restul pe o luna, 3 luni sau un an.


pai rovigneta nu asta e, abonament?

SI mai misto ar fi sa platesti ca in Japonia, in functie de viteza cu care mergi... :) m-ar nenoroci taxele in felul asta!
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#63 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 iunie 2007 - 12:22

rovigneta e pentru drumurile nationale, nu pentru autostrada.
:)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#64 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 21 iunie 2007 - 12:39

Atunci intreb si eu.. petrom, toate bancile, si restul privatizarilor, la care s-a spus ca se baga banii in infrastructura... de ce s-a mai facut daca dam banii si pe autostrazi...?
oare parte din bani nu vin si dela UE?
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#65 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 21 iunie 2007 - 08:51

de la UE or sa vina bani decat pentru tronsonul IV, Pitesti-Sibiu-Timisoara-Arad-Nadlac.
taxa este pentru trecerea podului nu pentru autostrada si cand se va plati taxe de autostrada or sa se renunte la plata rovinetei.Oricum pana la plata de autostrada o sa mai treca mult timp, tocmai dupa construirea autostrazi Bucuresti-Ploiesti-Brasov deci in 2011-2012.
restul din autostrada soarelui de la Cernavoda pana la Constanta inclusiv centura Constantei o sa fie gata cam in 2010.Centura Constantei va fi de la Agigea ( in Sud) pana la Ovidiu( in partea de nord).
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#66 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 iunie 2007 - 10:02

Ai mai multe info despre centura Constantei? M'as cam mira sa fie gata pana in 2010, pentru ca ... din cate stiu eu, nu s'au apucat de treaba. De fapt ... nici nu stiam de asemenea planuri :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#67 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 21 iunie 2007 - 10:12

autostrada se termina acum la Cernavoda, de aici se va merge mai departe pe partea dreapta a canalului, se traverseaza pe la Sud Medgidia, se face pod peste canal si se trece pe partea stanga a canalului pana in apropiere de Poarta Alba, de aici se va merge pe drum expres spre Constanta si tot de aici ( unde e podul actual inainte de intrare in Poarta Alba)va incepe si centura Ct., spre nord se va merge pe partea dreapta a canalului pana in comuna Ovidiu unde iese la drumul national chiar inainte de pod chiar la curba unde se termina Ovidiu si este un drum foate nasol, spre sud centura se duce la Agigea.
Bani sunt , proiectele sunt insa nu s-au facut inca licitatiile.Cica in 2 ani or sa termine lucrarile si cum se crede ca in 2008 or sa inceapa lucrarile cam in 2010 ar trebui sa fie gata autostrada + centura Ct.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#68 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 21 iunie 2007 - 10:50

Frate, in tara asta o sa moara pana si optimismul...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#69 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 iunie 2007 - 11:42

Pai ... speranta moare ultima ... dar moare ...
Stiu de "centura" spre Ovidiu. O singura daca am mers p'acolo si mi'a fost de ajuns, nu am mai avut curaj sa intru de'atunci :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#70 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 22 iulie 2007 - 08:04

Asadar, din ciclul " Autostrada re(fara nr.)reloaded ", o noua intamplare:
Am decis Vineri dupa amiaza sa plec din Buc, undeva intr-un loc mai racoros dupa o sapt de fiert in suc propriu 24h/24, folosind A1. Din mai multe motive nu am putut pleca mai devreme de ora 22. Reusesc sa ies destul de bine din oras, chiar pe ruta centrala, putin aglomerat la iesire, dar rezonabil, incep sa intind masina la drum DAR nici nu apuc sa merg cat de cat pt ca am dat de o MARE COADA. Bara la bara, mai mult stateam, pret de cativa km. Care cei cativa km i-am parcurs in mai bine de 2h (DOUA ORE).
CAUZA: podul din zona km 36, care este distrus (nu-i de mirare ca trecea anul si trebuia refacut).
Politia a dat un comunicat la radio, l-am auzit in timp ce, cu voiosie, stateam bara la bara urandu-le "numai de bine" tuturor celor ce au treaba directa sau indirecta cu drumurile, autoritati locale, centrale, politie, etc. (va dati seama ca am avut suficient timp sa-i luam pe toti la rand, constiincios). Comunicatul politiei spunea ca sa ocolim A1 si sa optam pt vechiul drum national. Problema era ca noi aia de eram prinsi acolo, aveam o problema in a mai alege asta.
Era un singur echipaj chior la pod si care oricum o cam fragezea, in timp ce pe celalalt sens mai erau ceva echipaje care insa aveau alte preocupari decat traficul.

Astazi la intoarcere, am plecat mai devreme si am alergat tot drumul mai tare decat de obicei, daor sa ajung mai repede la portiunea cu pricina si sa trec mai usor.

Cert este ca asa cum au zis si mizerii astia de la conducerea centrala (si nu numai) A1 a inghitit sume imense de bani si tot cam distrusa este. NUMAI ca ei nu au precizat ca cea mai mare parte a banilor a intrat in buzunarele lor si ale acolitilor lor.
Insa asta era motivul pt urmatoarea jupuire: taxa de autostrada, avand in vedere ca dupa ce au muls-o bine de tot acum vor sa o concesioneze (nu degeaba).

Se intampla f multe lucruri aiurea in RO, pe fata, fara jena. PACAT ca le tot toleram la nesfarsit.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#71 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 22 iulie 2007 - 11:26

Acelasi traseu (A1) dus sambata, intors duminica, in speranta unei nopti mai racoroase la Voineasa..Cald si acolo, dar mai suportabil..
la Km 36 sambata cam 30 min , cu certurile de rigoare nu cu traficul, ce ma asteptam, sa fie asa, ci cu nesimtiti ce foloseau banda de urgenta pt depasirea coloanei.. .se facea traversarea oarecum "la paleta",
Azi, am avut oarecum noroc, nu am pierdut decat cam 1 min, cu toate ca autostrada era destul de aglomerata, dar au mai aruncat ceva asfalt/pietris in zona, asa ca se circula un strop mai repede..
In schimb am observat ca pe mari portiuni asfaltul din cauza calduri a avut de suferit, asa ca nu cred ca vom iesi din iarna cu o autostrada prea buna.
La fel pe toata distanta panala Brezoi, multe inmuieri sle asfaltului.. in schimb traficul fara Tiruri este o placere pe toata distanta intre valea oltului si autostrada
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#72 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 23 iulie 2007 - 02:16

Acum 3 minute m-am intors de la mare... varianta clasica de relaxare in timpul verii.
Am plecat tarziu, pe la 12 din Mamaia, pentru a evita traficul.
Mi-am dat seama ca oricum nu era destul de tarziu si am luat-o pe drumul vechi (Slobozia) care era gol si la un moment dat am zis sa fac la stanga ca sa ies la Cernavoda direct (nu ma deranjeaza ca autostrada sa fie aglomerata, oricum eram cu masina mare+remorca+scuter pe remorca, mai mult de 120 nu mergeam).
Ma incomoda ideea de a merge bara la bara de la C-ta si pana la A2, cu toti dementii pusi pe racing.
Sincer, poate e aiurea dar mi-e frica de accidente, pe portiunea aceea cred ca ai cele mai mari sanse sa dai coltul, numai depasiri isterice, frane bruste, viteza ca la balamuc...
Dupa cum spuneam, la un moment dat s-a facut un drum la stanga, de pe drumul de Slobozia, care te scoate direct la Cernavoda...

Greseala sau nu (am intalnit doua portiuni de 2 si respectiv 4 km de drum neasfaltat), am facut Cta-Cernavoda in 1h10min, mergand relaxati (2 masini), pe un drum pustiu si bunicel ca si asfalt.
Cand am ajuns la Cernavoda si am intrat pe drumul "normal" am dat de hoarda de bizoni care se buluceau sa se arunce pe autostrada...

Experienta misto, drumul interesant, nu stiu daca am facut vreo economie de timp dar numai ideea ca un singur accident poate bloca partea aia de sosea ma face sa-mi treaca tot cheful... maine incerc sa identific drumul pe care am luat-o, cred c-o mai iau pe acolo...

A2... asa cum o stiti, aglomerata si plina de sandokani pusi pe fapte mari, flash-uri din spate la greu, toti merg cu semnalul stanga uitat asa (ca sa fie clar, draga, ca ei sunt rapizi...), la prima frana se bulucesc 5-6 masini, ce sa mai... haos!
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#73 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 23 iulie 2007 - 07:24

Cred ca am luat-o si eu o data pe acolo...e drumul ala prin paduri de nu stie neam de neam de tine? Pe malul Dunarii?
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#74 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 iulie 2007 - 07:05

mah, cine merge cu viteza pe autostrazile astea, ca eu n-am vazut pe nimeni sa fie asa rapid. chiar is curios, n-am primit nici un flash pana acum. iar prin tara s-au gasit cativa care sa se ia dupa noi si unu cu un audi care mergea mult prea periculos sa-l poti prinde so pana la urma a luat-o pe alta strada, dar avea masina foarte puternica si se baga peste tot.

in schimb, inca nu stiu daca sa prefer drumuri europene si aglomerate, unora judetene si libere, dar INCREDIBIL DE PROASTE, numai masina ne-a salvat.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#75 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 23 iulie 2007 - 07:18

Nu se merge tare la noi deloc!! :D

Cine a vazut interviul cu pilotul de elicopter care supravegheaza A2-ul? :) Am ras pe rupte. Spunea omul ca nu se poate tine dupa masinile care se duc si vin la mare. :)
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi