Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Scandalul Ash Forum


  • Topic inchis Acest topic e inchis
123 replies to this topic

#101 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 septembrie 2006 - 09:21

de cate ori sa repet, posturile nu apartin forumului. nu de posturi ne legam aici, fondul il reprezinta baza de date, forumul in sine, nu posturile. daca posturile ar fi proprietatea auto show, inseamna ca firma se identifica si sustine toate opiniile de acolo. va dati seama ce ar insemna asta. si daca va injura unu acolo, puteti da in judecata automedia ca va insultat. nu e posibil.

la scurt, da m-am plictisit, dar pt multi posturile alea sunt niste amintiri. avem ani pe forum, si pe cel vechi, dar cum l-am facut pe asta nou de la o, merge si garajul, nu-i bai.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#102 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 06 septembrie 2006 - 09:48

da m-am plictisit.


pai atunci "abuzeaza" de posibilitatile tale de moderator, close this topic si hai sa ne vedem de treaba aici pe garajul.ro. Ce-a fost a fost.
  • 0
Imagine amplasata

#103 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 septembrie 2006 - 10:45

inca nu pot, sa vad daca se aproba de la sefi. de acord, hai mai departe.

gogu.com e inca online.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#104 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 06 septembrie 2006 - 12:26

"Propritarul" se leaga de o chestie: posturile apartin Forumului. Nu am citit regulamentul de pe ASH, dar daca are cineva forma veche il invit sa o ataseze aici, in speial paragraful unde scrie ca porturile sunt ale ASH si ca reproducerea lor fara acordul ASH se pedepseste. Daca prevederile alea existau si inainte eu cred ca dreptatea e undeva la mijloc.


Sunt doua chestii diferite. Regulamentul si legea:

Conform legii posturile nu apartin Ash decat daca exista un contract incheiat intre tine si ash. Chiar daca ar exista pe forum un astfel de regulament el este null atata vreme cat nu este semnat de ambele parti. Din cate stiu eu nimeni de pe forum cu exceptia celor din redactie nu are contract semnat cu redactia.
Revenind la regulament. Regulamentul de pe forum a fost facut de mine si nu includea nimic referitor la proprietatea ash asupra posturilor. Documentul la care s-a facut referire la un moment dat era cel facut tot de mine pentru articolele ash aparute pe site si se referea strict la materialele create in redactie publicate pe site. Daca nu ma credeti luati-l si cititi-l cu atentie. e la adresa http://www.autoshow.ro/legal/.

Oricum ar fi din perspectiva legii un simplu document publicat pe web nu are cum sa faca transfer de proprietate.

Am dat deja pe ash quote la paragrafele de lege care reglementeaza dreptul de autor in romania. Legea o gasiti integrala la adresa http://www.legi-inte....ro/lgdraut.htm. Am vorbit deja cu un avocat care mi-a confirmat ceea ce v-am spus si eu. Oricum imircea cred ca poate si el sa confirme cele de mai sus.

Decizia de a sterge posturile nu are nici o legatura cu recunoasterea dreptului de proprietate al ash asupra posturilor voastre.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#105 Vizitator_d3rb3d3u_*

  • Guests
Inregistrat: --

Scris 06 septembrie 2006 - 03:39

Nu doream sa imi fac cont aici, dar cu riscul sa fac iar taraboi, incerc sa mai explic odata, pentru ca am citit 6 pagini la acest post, si ma doare capul ce ati inteles:

1. Conform http://www.autoshow.ro/legal (paragraful 2) se spune asa:

Dreptul de copyright pentru toate informatiile existente pe acest site sunt detinute de Automedia sau de clientii sai. Nici un material de pe acest site nu poate fi reprodus partial, integral sau modificat fara permisiunea anterioara a Automedia. Copyright Automedia 2001. Toate drepturile sunt rezervate.

Si nu vad aici ca se face referire la vreun articol, ci se refera la tot continutul site-ului ash. Adica la toate informatiile existente pe acest site.

Forumul face parte tot din site-ul ash, deci e apartine tot ash. Este un site privat, nu un chat free. Nimeni nu a contribuit la el, ca sa spuna ce sa se faca cu el.

2. Nimeni nu a cerut nici un drept nimanui, nici macar o permisiune, de a muta ce era pe forum, in alta parte. Asta nu justifica actiunea nimanui. V-ati adunat cativa baieti, si ati spus ca forumul este al nostru. Ceea ce ati omis e faptul ca nu ati cerut si permisiunea celorlalti useri de a li se muta forumul, ci v-ati folosit de newsletterul autoshow, sa faceti reclama noului site. Pentru trimiterea de newsletter, si anuntul ala mare ca ne-am mutat pe garajul.ro, de pe prima pagina, cui i s-a cerut parerea?

3. Chiar daca posturile sunt ale proprietarilor, (pt ca aveti dreptate ca nu s-a semnat nimic intre cele 2 parti) asta nu da dreptul nimanui sa ceara sa i se stearga posturile, pentru ca asa vrea el. Daca vrea proprietarul este una, dar asta nu ii da nici un drept sa se scandalizeze ca de ce proprietarii forumului nu i s-au sters "operele".
D-l spining a fost destept si si-a modificat singur posturile in blank. Era dreptul lui si nimeni nu l-a acuzat de acest lucru. Dar pana a cere stergerea lor e cale lunga. Asta puteati sa faceti si voi, in loc sa va certati cu mine.

Nu ma astept sa intelegeti, pentru ca stiu ca sunteti inversunati impotriva ash, dar asta e parerea mea, parere ce nu are legatura cu automedia, cu legea si cu altele. Si eu detin mai multe site-uri personale, si atata timp cat platesc hosting pentru acel site, nimeni nu imi poate spune ce sa fac cu el, sau mai mult, sa accept sa mi se "ia" forumul, fara sa iau o masura.

Toate bune si daca vreti sa spuneti ceva, am rugamintea sa argumentati !

Aceasta postare a fost editata de d3rb3d3u: 06 septembrie 2006 - 03:42

  • 0

#106 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 06 septembrie 2006 - 03:46

Nimeni nu a contribuit la el, ca sa spuna ce sa se faca cu el.


Ca mare adevar graiesti. Nici macar Automedia. D-aia s-a dus de rapa.
  • 0
Imagine amplasata

#107 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 06 septembrie 2006 - 03:48

dragul meu domn ats, avem dreptul sa cerem stergerea posturilor deoarece ne apartin si daca noi dorim sa nu mai apara intr-un anumit loc "proprietarii" acelui loc au obligatia sa le stearga.
dar nu mai am chef de cearta...am ban pe ip...a apropo am si dial up deci nu ma afecteaza...nu va urez succes pentru ca oricum nu veti avea (ma refer la forum)
puteati sa va semnati macar daca ati ales alt nick pentru cont
numai bine
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#108 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 06 septembrie 2006 - 03:53

Vad ca in continuare ASH se crede mai presus de lege... Bineeee.....
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#109 Vizitator_d3rb3d3u_*

  • Guests
Inregistrat: --

Scris 06 septembrie 2006 - 03:53

Nici eu n-am venit aici sa ma cert cu nimeni, pt ca e o chestie verbala fara sfarsit, pentru ca toti suntem incapatzanati. Nu e site-ul meu, nu castig bani cu el, sunt persoana juridica, banul vine, deci viata merge inainte, si nu ma intereseaza cat castiga x sau y de pe site sau de pe altceva.

In alta ordine de idei, conform a ce, se pot sterge posturile, cand doreste utilizatorul ? Ma gandesc pe forum pe softpedia, daca se aduna vreo 10 baieti mai suparati, si doresc stergerea posturilor lor, oare conducerea Softpedia le-ar sterge ?

Viper, aici nu vorbesc in calitate de angajat/colaborator ash, si nu exprim parerea nimanui de aici. E doar parerea mea personala.

Al vostru ats, sa ma semnez :D

Aceasta postare a fost editata de d3rb3d3u: 06 septembrie 2006 - 03:55

  • 0

#110 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 06 septembrie 2006 - 04:01

Mai ats, voi acum va legati inutil de niste chestii si neglijati esenta problemei. Eu cand am intrat pe forumul autoshtou dupa facelift, am fost intampinat de anuntul lui jardie care tinea sa ne aduca aminte ca e mare "propretar" de forum. Asta in loc sa fiu intampinat de un "Ne cerem scuze ca v-am ignorat 2 ani de zile". Asta o spun eu din pozitia unui simplu membru pe forumul autoshtou. Gandeste-te insa la cei care au investit timp si nervi in administrarea si moderarea forumului cum au primit anuntul lui jardie.
  • 0
Imagine amplasata

#111 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 06 septembrie 2006 - 04:04

ATS sa ii transmiti lui Vardie ca ii multumim pentru reclama moca facuta in revista Autoshow la acest forum.
  • 0

#112 Vizitator_d3rb3d3u_*

  • Guests
Inregistrat: --

Scris 06 septembrie 2006 - 04:07

Este treaba lui, face ce crede d-lui de cuviinta, si asa mi se pare normal. Pe afacerea ta faci ce vrei.
In alta ordine de idei, am rugamintea sa argumentati urmatoarele actiuni:

1: mutarea 100% topicuri fara acordul ash sau al restului de utilizatori.
2: de ce s-a folosit newsletter-ul ash in repetate randuri fara a intreba pe nimeni, pentru a se promova alt produs ?

Daca ma faceti sa inteleg chestiile astea 2, restul ideilor sunt de acord 100% cu voi
  • 0

#113 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 06 septembrie 2006 - 04:09

ma derbedeule, stie nea dan ca postezi la noi pe site ? :) vezi sa nu te dea afara din echipa.

@all: nu va mai lasati antrenati in jocuri d-astea. ce a fost a fost, sa privim inainte.
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#114 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 06 septembrie 2006 - 04:20

................................................................................
.....................

@all: nu va mai lasati antrenati in jocuri d-astea. ce a fost a fost, sa privim inainte.


Perfect adevarat.
Plus ca, tineti cont ca pana si o parte a reprezentantilor oficiali ai lor si-au facut cont la noi si posteaza aici. Dupa ce ne-au balacarit pe la ei pe ........................ acolo. Asta, consider eu, ca spune cam tot. Este redundant sa continuam aceste discutii.
Stiu ca pe mai multi ii manaca degetele sa scrie cate ceva pe tema asta, dar mai bine sa le scarpinam/flexam/etc. si sa scriem de altele pe "thread-urile" aferente.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#115 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 06 septembrie 2006 - 04:22

Iotete, nu mai mere site-ul cu pricina... Oi fi primit si io banutzi pe IP? Sau a facut buba? :)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#116 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 06 septembrie 2006 - 04:33

Probabil ash'ul a picat ... si d'aia ats a intrat aici :)

1. @ats ... daca mutarea post'urilor de pe ash aici este ilegala ... de ce nu ati intreprins nimic pe cale legala?
2. la cat de indiferenta a fost redactia ash pana in momentul acela ... in cat timp ar fi venit un raspuns?

Eu unul consider de'acum incheiata discutzia despre ash. Din cand in cand mai intru p'acolo ... dar nu mai postez, ci doar ma minunez e gramezile de post'uri care se auda in fiecare zi (cam 2-3)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#117 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 06 septembrie 2006 - 04:35

Buba de la Euroweb:

http://www.dnsstuff....a...ro&type=ALL
  • 0
Imagine amplasata

#118 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 06 septembrie 2006 - 04:35

@ATS:
in momentele libere care iti raman in timp ce postezi fortat dar contra cost (ca si angajat/colaborator) pe ash, te invitam/asteptam daca vrei sa postezi de placere/relexare aici.

Numai bine. http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/beerchug.gif
  • 0

#119 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 06 septembrie 2006 - 05:10

ash merge, eu mai pot sa intru doar de acasa, am primit ban pe vreo 3 ip-uri...
  • 0
Imagine amplasata

#120 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 06 septembrie 2006 - 05:40

[...]
@all: nu va mai lasati antrenati in jocuri d-astea. ce a fost a fost, sa privim inainte.


@jaffar e greu sa faci lucrul asta cand tocmai unii din cei ce fac parte din noul staff intretin viu focul rafuielilor. Cum zicea si cineva mai cu vreo 20 de posturi inainte, topicul asta trebuia inchis de mult timp. Asta era modul cel mai potrivit in care se demonstra ca garajul.ro nu tolereaza tot ceea ce a tolerat autoshow.ro. Parerea mea... .
  • 0

#121 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 06 septembrie 2006 - 05:47

ok. cred ca este momentul sa intervin...
Ats, esti binevenit pe forum, sa postezi, sa discuti, sa dezbati... pe teme auto. Cu toate ca acolo i-ai banat pe toti (sa nu te miri de ce nu mai posteaza nimeni) vad ca vii sa postezi aici. Bine ai venit, dar te rog insa sa nu mai deschizi discutia desre autsou si aici; dupa cum tu singur ai zis, esti doar un executant si aceasta discutie nu te intereseaza.
De altfel va rog pe toti sa nu dati apa la moara polemicilor pe tema asta, chiar nu mai conteaza.
Eu personal m-am intalnit cu Dl. Vardie si am discutat problema in amanunt. I-am explicat greselile si problemele pe care nu le-a rezolvat nimeni, mi-am asumat si eu greseala de a crede ca nu mai intereseaza pe nimeni din redactie forumul si de a-l muta. Am promis ca repar greseala si ca stergem tot ce facea parte din autosou, ceea ce vom face in seara asta. George a fost foarte ocupat si nu a avut cum pana acum. Mi-a promis ca va sterge tot in seara asta (daca nu o face el, o fac eu cu riscul de a strica tot la cat ma pricep eu...), am promis ceva si ma tin de promisiuni intotdeauna.
Acestea fiind spuse, declar discutia inchisa. Ce a fost a fost, ce va fi vom vedea cu totii.
Topic closed.

ok. cred ca este momentul sa intervin...
Ats, esti binevenit pe forum, sa postezi, sa discuti, sa dezbati... pe teme auto. Cu toate ca acolo i-ai banat pe toti (sa nu te miri de ce nu mai posteaza nimeni) vad ca vii sa postezi aici. Bine ai venit, dar te rog insa sa nu mai deschizi discutia desre autsou si aici; dupa cum tu singur ai zis, esti doar un executant si aceasta discutie nu te intereseaza.
De altfel va rog pe toti sa nu dati apa la moara polemicilor pe tema asta, chiar nu mai conteaza.
Eu personal m-am intalnit cu Dl. Vardie si am discutat problema in amanunt. I-am explicat greselile si problemele pe care nu le-a rezolvat nimeni, mi-am asumat si eu greseala de a crede ca nu mai intereseaza pe nimeni din redactie forumul si de a-l muta. Am promis ca repar greseala si ca stergem tot ce facea parte din autosou, ceea ce vom face in seara asta. George a fost foarte ocupat si nu a avut cum pana acum. Mi-a promis ca va sterge tot in seara asta (daca nu o face el, o fac eu cu riscul de a strica tot la cat ma pricep eu...), am promis ceva si ma tin de promisiuni intotdeauna.
Acestea fiind spuse, declar discutia inchisa. Ce a fost a fost, ce va fi vom vedea cu totii.
Topic closed.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#122 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 06 septembrie 2006 - 10:30

Eu sunt dezgustat de tot scandalul asta, o adevarata tiribomba mediatica, marca Autoshow, un foc de paie tipic romanesc... dar, nu mai are rost sa continuam discutiile despre ce a fost. O luam de la zero si gata.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#123 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 06 septembrie 2006 - 10:45

@spining: shefu', da' de ce te balbai, de emotie? :D

P.S. pai inchideti topicul atunci.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#124 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 06 septembrie 2006 - 11:02

am sa o fac eu
close topic
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi