Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Jante Si Cauciucuri


  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#276 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 29 decembrie 2006 - 03:25

Am avut un mic incident ieri: mergeam incet pe o alee ingusta si cu geata zdravana pe jos...cand hop, o pustoaica tembela a sarit in fata masinii dandu-se pe derdelus - culmea, in directia din care veneam eu cu masina ! Noroc ca aveam viteza f. mica ~30 km/h si ca eram incaltat cu anvelopele de iarna, pt. ca si in aceste conditii, cu ABS-ul huruind si cu 4 buc. Vredestein Snowtrac 2 abia am oprit exact in dreptul ei...Masina s-a comportat predictibil, nu a fugit deloc de fund, ce mai, sunt multumit de noile gume...

Aceasta postare a fost editata de Artanis: 29 decembrie 2006 - 03:26

  • 0

#277 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 29 decembrie 2006 - 03:34

a inceput sa ninga si la horadie.
nu a inghetat, dar e un -3 -4 grade. parca da sa prinda pe jos.
mult laudatele mele gume GY Excellence s-au comportat "execrabil" :)
ma gandesc serios ca imediat dupa rev sa-mi iau 2 gume de iarna pe fata.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#278 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 29 decembrie 2006 - 04:25

Greseala tipica... Decat 2 gume supertari de iarna pe fata, mai bine 4 mai "slabute" pe toate rotile... Cu gume de iarna care vor avea aderenta pe fata si cu cele de vara pe spate masina va fi si mai dezechilibrata in caz de nevoie!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#279 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 decembrie 2006 - 09:41

Eu cred ca:
- Cea mai eficienta frinare este cind aderenta nu se pierde deloc.
- ABS-ul intra numai cind s-a pierdut aderenta ( logic )
- Pai daca s-a pierdut aderenta, nu e mai bine sa existe abs ? Nu de alta dar :
1- nu cred ca avem noi frecventa ciclurilor unui abs la picioare
2- aderenta se pierde inegal pe cele 4 roti ( cind se pierde ), dar frinarea comandata de pedala este egala pe punti .
3- functie de violenta frinarii puntile se incarca/descarca diferit de fiecare data.
Parerea mea personala e ca abs-ul e bine sa fie acolo pentru situatii de forta majora.

Ca exemplu, una din "cumpenele" vietii mele:
Acum vreo 6 ani, vara, caldura mare. Eu cu un Golf4 de citeva luni, pe sosea libera pe sensul meu de mers, aprox 120-130/h. , din sens opus venea o masina pe banda ei. Pe marginea soselei la vreo 1,5-2 metri distanta de asfalt o caruta statea linistita paralel cu soseaua in sensul meu de mers . Cind mai aveam poate 50-75 metri pina la ea, taranu baniuesc ca a bagat un ardei iute undeva calului pentru ca a plecat brusc la galop si a intors caruta in fata mea blocindu-mi practic toata soseaua.
Sincer, mi-a fost extrem de clar ca nu voi putea opri si voi trece prin caruta. Evident, pedala de frina nu avea cum sa fie in acel moment decit LIPITA de podea !.
Nu va puteti imagina cum face abs-ul ( vezi : masina ) cu gume bune, la o frinare asa de violenta pe un asfalt foarte bun si cald. Aveam senzatia ca masina se va rupe, parca se incovoia toata din cauza faptului ca frina lucra in socuri. Insa s-a oprit !!
Credeti-ma ca am depasit de mult milionul de km dar nu credeam ca un sistem de control al frinarii poate fi atit de eficient.
E drept ca daca reuseam sa nu blochez rotile deloc era mai bine. Insa la halul ala de frinare, cum sa controlezi 4 roti cind 2 erau in mod clar mai mult in aer iar celelalte 2 extrem de incarcate ?
Eu ramin convins ca am scapat teafar datorita abs-ului.
  • 0

#280 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 29 decembrie 2006 - 10:15

Greseala tipica... Decat 2 gume supertari de iarna pe fata, mai bine 4 mai "slabute" pe toate rotile... Cu gume de iarna care vor avea aderenta pe fata si cu cele de vara pe spate masina va fi si mai dezechilibrata in caz de nevoie!

stiu. asta ar fi solutia optima.
da decat 4 de vara, mai bine 2 de iarna pe fata.
daca va trebui sa plec si la tg mures, in functie de vreme, o sa vad cum fac.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#281 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 29 decembrie 2006 - 10:46

ska, am umblat doi ani cu fosta masina (A80 butoiash) cu 2 gume de vara pe fata, si doua de iarna pe spate, iar cand venea iarna, le schimbam intre ele. Stiu ca nu e cea mai buna solutie, dar nu mi-am permis 2 randuri de roti, dar pot sa-ti spun cu mana pe inima ca nu am avut probleme, la acceleratie tragea masina ca un tractor, muscau cauciucurile din zapada, si nu m-am invartit niciodata si nici la frana n-am avut probleme, e drept insa ca imi vedeam de treaba mea si nu conduceam supersportiv. Deci decat deloc, mai bine 2 gume de iarna pe fata, e mult mai bine decat deloc, sigur trebuie sa ai grija sa nu intri foarte tare in curbe sa nu te invarti ca un titirez.

Mi-am facut si eu upgrade la sharanel, i-am luat 4 anvelope noi de iarna, dar asa mai dupa bugetul meu de austeritate, pe fata mi-am pus Nokian W si pe spate Matador :lol: matador matador, dar macar sunt de iarna si noi, are crampoane sanatoase, pe spate face fata fara probleme. Parerea mea.
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#282 IulianE

    Banned

  • Banned
  • PipPipPipPipPip
  • 1.021 Mesaje:
Inregistrat: 10-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:my dream car

Scris 29 decembrie 2006 - 10:49

ABS-ul e sfant...la mine pe polei isi face treaba nemaipomenit....actioneaza din ce in ce mai puternic chiar violent ,prelungit.
nu cred ca dezactivarea lui ar face franarea mai eficienta nici macr cu slick-uri pe pista Nascar....,poti sa ai si gume de 285 latime.
Eu raportat la masina mea am gume destul de micutze 205/55 R16 si am facut teste la franare cu si fara ABS....vreau sa va zic ca fara ABS sunt sanie cu zurgalai...ma duc bine chiar si pe asfalt uscat,insa cu ABS activat se micsoreaza radical distanta de franare.
  • 0
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>

<!--coloro:#4169E1--><span style="color:#4169E1"><!--/coloro-->SCANDALAGIU SECUND<!--colorc--></span><!--/colorc-->

#283 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 29 decembrie 2006 - 11:01

@sharanel
phey clar. cand soseaua si vremea permitem, ne dam zmei.
cand ninja si e nea pe drum, si eu o las moale de tot... :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#284 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 08 ianuarie 2007 - 06:26

Mai baieti, ce facem cu cauciucurile de iarna cand sunt 12 grade afara ziua (mai multe la nivelul asfaltului si a rotii in miscare), si prognoza meteo nu arata nici o schimbare ? Ma gandesc ca 2 sapt. au fost suficiente pt. aventura winter tyres :)
  • 0

#285 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 08 ianuarie 2007 - 08:29

Se anunta zapada si ninsori puternice dupa 15 ianuarie :P
  • 0

#286 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 10 ianuarie 2007 - 07:02

Pana una alta, se anunta maine (pe 11 ianuarie) 15C !
  • 0

#287 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 09 februarie 2007 - 05:59

Incredibil de cald "iarna" asta...astazi s-a ajuns si la 20C !! http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/crazysanta.gif

P.S. vand 4 cauciucuri de iarna, stare impecabila http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/cunaooooo.gif
  • 0

#288 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 februarie 2007 - 06:51

Dap, iarna asta ne-a cam tras clapa.
Oricum nu regret deloc achizitionarea rotilor de iarna, macar pt cele cateva ocazii cand am avut realmente nevoie de ele si si-a facut datoria. Plus sa nu uitam ca temp adecvate folosirii rotilor de iarna au mai fost, nu f scazute e adevarat.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#289 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 09 februarie 2007 - 08:07

Voi mai lasati anvelopele de iarna? Deja este foarte cald constant si mi-e teama ca le uzez prematur si inutil plus ca deja simt cand pun frane mai puternice ca nu fac priza cum fac cele de vara.
Nu consider ca mi-am luat tzeapa ca le-am pus, am facut 2 drumuri periculoase pe zapada si furtuna insa consider ca ma puteam descurca si fara ele. Eu mi-a facut datoria si le-am luat si montat. A meritat sau nu? Naiba stie...
Deci...se mai aude ceva de vreun inghet.? Voi cand le scoateti? .Vreau sa pun jantele ca m-am saturat de capace :P

Aceasta postare a fost editata de Dee: 09 februarie 2007 - 08:07

  • 0
On a self-imposed forum break...

#290 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 februarie 2007 - 08:12

Eu unul le mai tin inca o perioada de timp. Macar sa ma lamuresc cat de cat cum va fi o prognoza (cat mai reala) pt luna Martie.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#291 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 09 februarie 2007 - 08:14

Mersi..Cred ca am sa procedez la fel!
  • 0
On a self-imposed forum break...

#292 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 09 februarie 2007 - 08:59

Macar nu am cedat tentatiei sa-mi iau jante de tabla, si am ramas cu cele de Al :) Si nici nu o sa ma mai gandesc macar la urateniile alea de tabla...
  • 0

#293 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 februarie 2007 - 12:42

Si eu ma gandeam zilelea astea sa le scot, acum tocmai ce m-am intors de la Bacau plecat la 12 pe 15.5 grade :)
Probabil saptamana viitoare le voi scoate deja nu mai are sens, desi se comporta admirabil inclusiv pe caldurile astea, nu imi pare rau de banii dati.
Dar deja nu cred sa mai fie zapda in Bucuresti, la munte nu ma mai duc am fost weekend-ul trecu, pe 1 martie plec din tara 10 zile asa ca :P..astept sezonul viitor
  • 0

#294 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 16 octombrie 2007 - 12:18

Iarna se apropie si ma gandeam sa resuscitam topicul.

Am citit un test pe autozeitung care compara mai multe anvelope de iarna, si castigatorul este...chiar Vredestein Snow Trac 2 :P

Regardless of the fact that next season already Vredestein a new winter tires present, the Dutch have the best mix of profile once optimized, and it has paid off. Unter dem Strich sammelt der Vredestein Snowtrac 2 die meisten Punkte und wird Testsieger. The bottom line collects the Vredestein Snow Trac 2, the most points and will test the winner. Ein souver�ner Abgang. A sovereign finish.


LINK.
  • 0

#295 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 16 octombrie 2007 - 09:37

sunt curios daca mai putem face rost de o oferta de la Apco
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#296 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 16 octombrie 2007 - 10:53

Oferta deja exista intr-un format pentru ClubFord. Maine intreb daca o pot posta si aici. E... In fine, nesimtit de buna. E insa o mica problema... Ca asa e in RO... Au aparut si oameni care fac probleme acolo, ca venind de pe diverse forumuri. Nu zic ca vin de pe Garajul, Astraclub/forum sau ClubFord, zic generic. Ideea e: cum demonstreaza omul care se duce ca e membru al forumului si atunci beneficiaza de reducere? La celelalte forumuri amintite e simplu, exista autocolante si/sau suporti de numere.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 16 octombrie 2007 - 10:56

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#297 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 16 octombrie 2007 - 10:57

Mergem cu tricourile :) (care or sa vina)
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#298 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 16 octombrie 2007 - 11:03

se hotaraste o data sau doua, si mergeti toti dupa ele :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#299 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 16 octombrie 2007 - 11:11

din pacate m-a luat gura pe dinainte :) eu as vrea sa-mi incalt Fiatelul de iarna dar deh ... fondurile nu sunt la mine si in familie sunt si alte prioritati ... masina intra cam in stadiu de hibernare iarna , rare ori mai iese din parcare . Din cauza asta si numarul mic de kilometrii care ii facem pe an .
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#300 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 18 octombrie 2007 - 09:26

sunt curios daca mai putem face rost de o oferta de la Apco



Asa cum a spus si 1Q-ul, putem incerca si obtine o oferta.
Dar nu uitati, pt a avea succes, trebuie seriozitate, un numar de anvelope cat mai mare, si comanda sa fie pe cat posibil grupata (cam in aceiasi perioada de timp).
Bafta.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi