Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Fiat Bravo


  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#101 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 20 decembrie 2006 - 11:34

of , presimt ca va fi mai scumpa decat Opelul Astra si decat Kia Cee'd la motoarele astea ... poate 1.4 Turbo sa fie cea mai rentabila varianta sau 1.6 Diesel ... cel putin asa vad eu situatia ...
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#102 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 20 decembrie 2006 - 12:01

Vom vedea, prea scumpa nu are cum sa fie daca vor sa vanda vreo unitate. ''Parerea mea''.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#103 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 20 decembrie 2006 - 12:12

da , ai foarte mare dreptate ... nu cred ca va vinde vreo unitate daca depasesc acea limita de bun simt care este foarte subtire in cazul lor ... deci o pot depasi fara sa-si dea seama
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#104 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 20 decembrie 2006 - 01:42

Vom vedea...
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#105 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 21 decembrie 2006 - 01:13

OMG! Ce sexy e in culoarea asta.

Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#106 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 21 decembrie 2006 - 01:15

Este de departe cea mai sexy compacta abia astept sa o pipai live,iar motoarele absolut geniale ce frumos va fi sa spui ca ai un 1,4 de 150 de cp.
  • 0

#107 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 21 decembrie 2006 - 10:31

Masina e chiar superba , aspir la una , mi-ar palce sa raman fidel marcii dar daca va fii prea scumpa cred ca o sa mi se taie :D asa ca pana aflu preturile i keep my fingers crossed...
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#108 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 24 decembrie 2006 - 03:49

Imagine amplasata
Imagine amplasata
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#109 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 24 decembrie 2006 - 06:57

Iata si interiorul. :)

Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata

Ce fel de suspensie e asta?
Imagine amplasata

Aceasta postare a fost editata de the1: 24 decembrie 2006 - 07:14

  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#110 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 24 decembrie 2006 - 07:20

Misto fundul....Suspensia spate pare din pacate un clasic McPherson semi-independent ca la ASTRA desi nu vad din unghiul asta foarte bine.
  • 0
On a self-imposed forum break...

#111 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 24 decembrie 2006 - 08:02

Asa mi se parea si mie. Oricum, interiorul arata mult mai bine decat ma asteptam si pare sa aiba materiale bune. Sa-l vedem live. Pretul va decide daca Bravo este top sau flop.

Aceasta postare a fost editata de the1: 24 decembrie 2006 - 08:03

  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#112 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 24 decembrie 2006 - 08:12

frumoasa foc
daca nici italienii n-ar stii sa faca masini frumoase :)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#113 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 25 decembrie 2006 - 12:08

Suspensie clasica semi-independenta.Pacat,Fiat in opinia mea chiar trebuia sa apeleze la o suspensie independenta tinand cont ca nu are motoare tocmai slabe chiar si cele de entry level avand ceva putere insa daca vor merge pe o configuratie de suspensie mai rigida nu ar trebui sa apara probleme.Era clar ca de undeva trebuia sa taie din costuri.

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 25 decembrie 2006 - 12:09

  • 0

#114 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 25 decembrie 2006 - 01:32

Mda... KIA nu a taiat din costuri la Cee'd, desi nu e o compacta tocmai scumpa. Pot sa pariez ca Bravo va avea un pret mai piperat. Sa-l vedem cum merge. Exista si masini fara independenta care se comporta exemplar. :P
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#115 CrisArkgoth

    evil inside

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 Mesaje:
Inregistrat: 13-aprilie 04
  • Location:-
  • Marca:-
  • Model:-
  • Motorizare:-

Scris 25 decembrie 2006 - 11:33

wow, daca nu are suspensie independenta e naspa. e noul concept de "suspensie independenta" si daca nu are o masina e caruta, nu ati auzit ?
in primul si in primul rand o suspensie independenta face bine la confort, pt sport sunt multe exemple de masini cu punte spate semi independenta care ajung sa se comporte mai bine ca noul concept "suspensie independenta" de care a auzit tot romanu' de pe forum.

pe mine ma dezamageste putin designul din fata care aduce prea mult a punto.
  • 0

#116 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 25 decembrie 2006 - 02:50

Este clar ca suspensia independenta este mai eficienta si confortabila, dar s-a dovedit in multe teste comparative ca un set-up excelent al unei suspensii semi independente compenseaza fara probleme acest minor handicap. Au existat si masini cu punte independenta spate (Vezi Daewoo--pardon...Chevrolet Lacetti cu indepedenta spate) care erau niste carutze si aveau o tinuta de drum modesta. Sunt convins ca FIAT a facut alegerea cea mai buna din punctul de vedere al eficientei si costurilor si sunt convins ca nu va sta mai prost pe drum decat o KIA sau stiu ce alta marca.
O suspensie independenta spate este o solutie insa nu singura si faptul ca si alti constructori merg in continuare pe ea spune multe. Sa nu uitam ca este si mai usor de intretinut, fiind mai simpla. Am si convingerea ca pentru variantele foarte puternice FIAT va oferi un pachet sau un shasiu sport adaptat unei utilizari sportive.
  • 0
On a self-imposed forum break...

#117 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 25 decembrie 2006 - 02:59

Faptul ca altii mai fol semi-independenta nu inseamna ca e bine. asa unii pun inca tamburi stock pe compacte (aviz focus, astra)
astra va avea si ea independenta din ce aud, lucru foarte bun

ma bucur ca esti convins ca nu va sta pe durm mai rau decat o kia. ramane sa o demonstreze si practic
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#118 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 25 decembrie 2006 - 03:28

Se pare ca in ultima vreme ai intrat in clubul suferinzilor de marca...Este regretabil...
Eu acolo doream sa spun altceva si anume ca nu va fi mai prejos decat concurenta. Am dat exemplu KIA asta pentru ca o mentiona the1 mai sus. Iar Astra si Focus cu tamburi cu spate cu tot scot distante de franare mai bune sau cel putin egale cu concurenta. Asta spun ..un sistem de suspensie sau de franare trebuie privit si empiric si luat in ansamblu.Normal ca e bine ca unii folosesc in continuarea solutia tehnica mai simpla si mai ieftina atat timp cat obtin rezultate similare ca doar nu ii inveti tu sau eu cum sa-si faca masinile si ce sisteme sa foloseasca. ideea este ca e o moda pe acest forum sa spunem ca daca o masina nu are suspensie spate independenta este varza ceea ce este gresit mai ales ca unii care spun asta nu stiu sau nu pot sa deosebeasca o suspensie normala McPherson de una independenta si nici nu stiu exact ce face suspensia asta minune.
In fine chiar nu vreau sa fac flame pe tema asta si mai ales cu tine pe care te respect asa ca eu consider incheiata aceasta discutie si te las sa continui cu aceste rautati gratuite si ode aduse marcii KIA marca vali_iordan.
  • 0
On a self-imposed forum break...

#119 CrisArkgoth

    evil inside

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 Mesaje:
Inregistrat: 13-aprilie 04
  • Location:-
  • Marca:-
  • Model:-
  • Motorizare:-

Scris 25 decembrie 2006 - 06:13

nu credeam sa spun asta dar sunt de acord cu dee. solutii noi, costisitoare implementate "modest" care nu ofera diferente fata de cele clasice nu sunt mai bune. numai spun ca sunt si mai sensibile, mai scumpe ca intretinere.

dar cum spuneam "suspensie independenta" e la moda pe forum, cum apare o masina care are asa ceva e clar mai buna ca alta care nu a adoptat solutia asta chiar daca poate sa fie dezastru cu tot cu suspensia ei.
  • 0

#120 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 25 decembrie 2006 - 06:14

Total gresit conceptia daca nu are independenta nu e este buna,exista masini cu suspensie semi-independenta care fac minuni,vezi C4 sau 307 insa este clar ca aceasta suspensie este limitata,deja pe un motor puterneic pe o compacta cu semi-independenta pe viraje stranse spatele incepe sa "topaie" ceea ce nu este un sentiment tocmai placut,Fiat sunt mesteri la suspensii(mai putin Stilo care a fost dezastru la partea asta)
  • 0

#121 CrisArkgoth

    evil inside

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 Mesaje:
Inregistrat: 13-aprilie 04
  • Location:-
  • Marca:-
  • Model:-
  • Motorizare:-

Scris 25 decembrie 2006 - 06:18

de megane RS CUP a auzit cineva ?
  • 0

#122 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 25 decembrie 2006 - 06:36

Nu a spus nimeni ca daca o masina nu are IRS e o catastrofa sau rubbish, e clar ca exagerati, mai ales tu, Dee. Doar ca e clar ca o suspensie indepenta e mai buna si daca tot e folosita aproape de toti ceilalti concurenti, de ce sa nu fie si pe Bravo. Asta era singura nemultumire. S-ar putea ca Bravo sa stea mai bine ca o KIA pe drum... vom vedea. Sa incetam cu rautatile.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#123 CrisArkgoth

    evil inside

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 Mesaje:
Inregistrat: 13-aprilie 04
  • Location:-
  • Marca:-
  • Model:-
  • Motorizare:-

Scris 25 decembrie 2006 - 07:58

nu cred ca se vrea masina sport ci se vrea o masina de strada la un pret bun. la intretinere si costuri cine are sau a avut ambele feluri de suspensii poate face diferenta la buget.
  • 0

#124 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 25 decembrie 2006 - 08:21

Se pare ca in ultima vreme ai intrat in clubul suferinzilor de marca...Este regretabil...
Eu acolo doream sa spun altceva si anume ca nu va fi mai prejos decat concurenta. Am dat exemplu KIA asta pentru ca o mentiona the1 mai sus. Iar Astra si Focus cu tamburi cu spate cu tot scot distante de franare mai bune sau cel putin egale cu concurenta. Asta spun ..un sistem de suspensie sau de franare trebuie privit si empiric si luat in ansamblu.Normal ca e bine ca unii folosesc in continuarea solutia tehnica mai simpla si mai ieftina atat timp cat obtin rezultate similare ca doar nu ii inveti tu sau eu cum sa-si faca masinile si ce sisteme sa foloseasca. ideea este ca e o moda pe acest forum sa spunem ca daca o masina nu are suspensie spate independenta este varza ceea ce este gresit mai ales ca unii care spun asta nu stiu sau nu pot sa deosebeasca o suspensie normala McPherson de una independenta si nici nu stiu exact ce face suspensia asta minune.
In fine chiar nu vreau sa fac flame pe tema asta si mai ales cu tine pe care te respect asa ca eu consider incheiata aceasta discutie si te las sa continui cu aceste rautati gratuite si ode aduse marcii KIA marca vali_iordan.

nu sunt singurul
sa iti aduc aminte ce se intampla daca
1) cineva zice ca e corsa urata (alesul & tibitu pot sa iti confirme cine sare primul)
2) cineva spune (cumva) ca opel nu are cele mai bune puteri la motoare (desi 1.4 90cp si 1.6 115 nu sunt chiar cele mai puternice de pe piata)
3) mai nou, ca cineva spune ca suspensia independenta e un moft, se poate si fara

ti se par cunoscute cele de sus? ca nu am timp sa caut quote-uri sa iti arat ca nu eu sunt cel cu rautatile. Apropo, ai o obsesie cu valentin? Serios, chiar tb sa il aduci in orice discutie in fata? Daca il mai aduci in discutie complet nejustificat o sa interpretez altfel si nu are nici un sens sa continuam pe calea asta. Apropo, cineva ti-a sters un atac la persoana la adresa lui Valentin. Sa nu crezi ca nu am vazut mesajul, nu am vazut insa ca tu sa fi fost avertizat pt prostia de atunci. Daca am tacut nu inseamna ca nu am vazut, clar?

Eu am avut masina cu suspensie independenta spate (o xsara). Nu vorbesc de pe forumuri si nici din suprize marca Turbo. Si am condus si Focus. Crede-ma ca se simte suspensia aia independenta.

N-am zis nicaieri ca masina ar fi proasta daca nu are independenta, dar in ziua de azi e o cursa a dotarilor. Cu 10 ani in urma nu se visa la esp, discuri de frana, ids+ sau alte chestii la masinile relativ ieftine. Corect? asta nu inseamna ca respectivele sunt mofturi sau ca e o moda sa le laudam.


edit: ca tot m-a "enervat" acum. putem sa discutam toate astea la un suc? ssau chiar la o bere, sau mai multe (fara masini). fac eu cinste

Aceasta postare a fost editata de MikeTekRacing: 25 decembrie 2006 - 08:28

  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#125 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 25 decembrie 2006 - 11:59

Pot sa vin si eu? :D Fac eu cinste. Nah! :D
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi