Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

Pas Cu Pas ... Cumparare Masina din Belgia si Germania


  • Topic inchis Acest topic e inchis
263 replies to this topic

#126 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 29 mai 2007 - 08:12

nu stiu daca economia este asa mica,adica eu unul as prefera sa dau 13.000 euro pe un passat din 2003 cu 120.000 km din Germania decat 13.000 euro pe un passat in Romania la care nu sunt sigur de km.
colegul de pe forum bimadi a cautat passat in Romania si chiar a gasit unu foarte frumos in Constanta ( am trimis pe cineva sa vada masina si era foarte curata la interior si exterior), cand a verificat masina avea la bord 130.000 km si la service dupa serie aparea ca in iunie 2006 a schimbat un pivot si masina avea 280.000 km , cum mai ramane cu economia...pana la urma a fost bimadi in Germania si a cumparat o Skoda Superb din 2003 de care este foarte multumit .
daca esti cumva vreun samsar care aduce masini lovite, rasturnate si cu multi km si pe urma le aranjeaza si iti stric piata o sa incerc sa-i ajut pe cati mai multi sa isi cumpere masini de afara daca din Romania nu cunoaste propietarul pentru ca are foarte multe sanse sa i-a o teapa foarte mare care nu se traduce in economie ca o sa incepi sa te intrebi: mai are airbaguri functionale masina asta ?, o fi sigura ? , poate e FURATA ? sa ies cu ea afara? poate raman fara masina si pierd bani pe care i-am dat pe masina ca mi-o confisca, si multe alte intrebari.
Samsari cred ca nu ar cumpara masinile pe care le-am adus eu pentru ca sunt greu vandabile aici, ei cauta masini cu mai multi km si daca are si ceva vreo lovitura este foarte bine ca se repara si pretul este mai mic la masina cu cat are mai multe probleme.
Din cei pe care i-am ajutat decat unul a avut o problema la un bmw cu ceva la pedala care a costat 200 euro.Toti inca au masinile si merg foarte bine.Unul din cei 2 care si-au luat laguna acum 2 saptamani chiar a vandut masina cu un profit de 900 euro la o conostinta de a lui care cauta masini prin targ si vedea numai cazaturi.
Din Romania decat daca masina este a unui cunoscut si a fost cumparata de noua de aici.Totusi ramane rulajul sa nu fie prea mare.
Benzinarele de afara cele din 2001-2002 incoace multe au euro 4 si taxa este mai mica.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#127 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 29 mai 2007 - 08:22

Am si eu o intrebare.. nu stiu daca s-a mai pus..
Cat costa o masina de adus din afara?
De exemplu, daca costa pe mobile.de 4.000 euro.. cat costa adusa in romania?
Adica cineva sa se duca dupa ia, sa plateasca ce trebuie platit acolo (acte, drum)+ comisionul lui.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#128 4EST

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 51 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Passat B5 2000
  • Motorizare:1.8T APU

Scris 29 mai 2007 - 08:25

cam 1000 euro daca iti face un favor. Altfel se ia cam costuri + 500 euro
  • 0
Passat B5 1.8T
Imagine amplasata

#129 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 29 mai 2007 - 08:40

eu de aia povestesc aici pas cu pas cu se face pentru a se duce singur omul sa isi cumpere masina mai ales daca vrea sa cumpere o masina mai ieftina, daca era sa cer 500 euro de drum nu mai povesteam nimic.Eu am clienti mei la adusul masinilor si ei nu ma platesc decat daca negociez cu astia la pret, si de majoritatea ori le mai raman si bani dupa negociere fata de pretul initial al masini.
depinde si de noroc la gasirea masini cat mai repede afara ca sa fie cat mai mica cheltuiala.

de ex. extremero a luat masina in 2 zile si a fost singur
S600 in 2 zile si a fost singur
bimadi in 4 sau 5 zile si a fost singur.
eu am luat pentru socri o laguna si am stat o saptamana pana am gasit cum vroiam eu fara nicio defectiune si cu un kilometraj foarte mic si sa verific masina la fostul propietar.
4EST a zis bine, cam 500 euro peste pretul masini peste cheltuieli se da pentru aducerea masini de afara dar aici trebuie sa fii foarte atent ca majoritatea te pacalesc si iti spun astfel: nu imi platesti decat cheltuielile si imi dai pretul masini pe care e pe factura ca eu castig cu ce aduc in masina, adica cafea, ciocolata,sampoane, etc....cand de fapt asta cand cumpara masina prima intrebare pe care o pune este daca se poate trece pe factura o suma mai mare si asa ii mai da 50 euro la dealer si asta trece cu 500-1000 euro mai mult pe factura.Degeaba ii zici tu" uite vreau una din astea 7 masini, si ii aratai niste oferte ca el nu se va duce acolo ca tu deja stii preturile si tie iti va spune ca a vazut masinile si erau naspa, de aiai erau preturile asa mici.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#130 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 29 mai 2007 - 08:46

Foarte corect... cred ca este cel mai bun tutorial ce l-am vazut pt cumpararea unei masini din afara.
Intrebam pt cei ca mine care nu stiu limba germana si diversele acte si chichite in cumpararea unei masini, negocieri si restul..
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#131 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 29 mai 2007 - 08:59

eu am avut 3 sau 4 insi care isi cumparasera masina de afara adusa de cineva in fata blocului si nu le-au placut masinile si dupa ce si-au vandut masinile au mers cu mine si sunt foarte multumiti.
Eu niciodata nu am adus masina pentru altul, am condus masina altui propietar de doua ori dar de fiecare data a mers cu mine cineva din familia respectiva, odata a mers baiatul celui care a cumparat masina ca avea 18 ani si era incepator si nu avea voie sa conduca si odata a mers fratele celui care vroia masina.

L.E. cand era forumul pe autoshow pe r&d am vazut ca a detaliat despre aducerea masinilor de afara de vreo 2 ori( foarte frumoase povestirile , pacat ca s-au sters) si pe urma am povestit si eu pentru ai ajuta pe cei care nu au incredere in masinile din targ si vor sa isi cumpere masina de afara.

Aceasta postare a fost editata de nicukla: 29 mai 2007 - 09:00

  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#132 4EST

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 51 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Passat B5 2000
  • Motorizare:1.8T APU

Scris 29 mai 2007 - 09:21

Da, foarte frumos topicul. O sa-i dau print cand/daca strang banii pt ugrade :P

Felicitari nicukla! In afara de informatii utile ai si talent la povestit :P
  • 0
Passat B5 1.8T
Imagine amplasata

#133 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 30 mai 2007 - 09:28

Cam la 2-3 zile ma intreaba cate vreunul pe YM despre masini.Le raspund la fiecare cu mare placere cand am timp.Uni imi povestesc ca au prieteni care aduc masini sau chiar rude si nu le explica nimic din ce trebuie sa faca acolo, le explica ca e greu si ca mai bine le aduc ei masina pe care vor.
Sunt asa multi pe YM incat cateodata ii incurc si ii mai intreb...ce masina ziceai ca te intereseaza?La unu ii tot aratam niste oferte la fordul focus modelul nou si dupa cateva minute ma intreaba ....ce imi arati focus cand pe mine ma intereseaza Audi A6, pe amandoi ii cheama Mihai si ii incurcam si dupa vreo juma de ora intra celalat Mihai si ca sa fiu sigur i-l intreb direct....Ce masina ziceai ca te interesa pe tine?
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#134 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 30 mai 2007 - 11:03

Referitor la "superocazii" din Romania.
Ma suna un coleg sambata seara si pe o voce orgazmica imi zice ca a gasit un S60 2.4 diesel din 2003 full-full cu 13k si ceva euro.
Ca cica masina e adusa de un amic si are 85k km.

I-am zis sa se potoleasca, sa-si toarne o galeata cu apa rece pe cap si sa mearga sa o verifice ca nu cred ca e "curata". A spus no problem, oricum ala ii lasase masina o saptamana pt teste.
Ma intalnesc cu colegul marti dimineata in fata biroului, parca S60-ul. Ii murise pasiunea. A verificat masina la Volvo, ultima data ii schimbasera ceva in germania prin 2006 si avea 260.000km. In plus, mai gasise printre hartiile masinii si o foaie de service din Germania din 2005 pe care erau trecuti 180.000 km.
El a dat masina inapoi. Dar cineva tot ce va "bucura" de cei 85.000km de pe bord.

@AZTEC
Nici eu nu stiu germana (ok, inteleg cate ceva, dar putin), nu fusesem niciodata in germania cu exceptia unui tranzit cu autocarul in studentie, cu toate asta am plecat joi dimineata din RO si vineri dupa masa plecam spre casa cu masina (ok, cu un "mic" ocol prin olanda)
Uite AICI povestea cumpararii unei masini de la un dealer mic si idiot, care nu era obisnuit cu exporturile ca cei mari si care iti fac ei toate actele in 2 ore in timp ce tu bei o cafea, drept pentru care am alergat singur dupa acte. Totul contra cronometru (era vineri=> program scurt) si fara GPS (abia in Romania mi-am dat seama cum se seteaza pe Engleza navigatia din masina :cub: )
Recunosc ca mi-am fortat putin norocul, dar mi-am zis ca daca reusesc, inseamna ca am ales bine.

Inclusiv nicukla radea si ma intreba ce as fi facut daca nu era ok. Nu stiu. As fi cautat alta peste weekend si daca nu gaseam ma intorceam acasa cu avionul ca aveam treaba multa la birou luni.
Am luat masina in Iulie anul trecut, avea 132.000km. Acum are 172.000. Tot ce am reparat la ea in cei 40.000 km facuti in 9-10 luni a fost un racord schimbat la caseta si bieletele de directie schimbate. Cu manopera cu tot au costat vreo 130Euro toate. Ok, plus reviziile, dar alea se fac la orice masina.
  • 0

#135 1569

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 3 Mesaje:
Inregistrat: 12-martie 07
  • Marca:opel
  • Model:vectra c
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 17 iunie 2007 - 12:13

Cam la 2-3 zile ma intreaba cate vreunul pe YM despre masini.


Salut!
Stii cumva daca poti sa aduci o masina putin lovita pe roti sau trebuie neaparat pe platforma?
Mersi
  • 0

#136 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 18 iunie 2007 - 11:27

nu stiu care e limita pentru pus pe platforma a unei masini, insa am vazut masini lovite lateral pe ambele portiere si spate pe roti adusa.

la Carsontheweb.be ca sa vad masina colegului bimadi.
Imagine amplasata

Laguna berlina
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata

Pozele sunt facute chiar la acte si inmatriculari si ultima e intr-o parcare in Germania

Si Laguna Kombi;
Imagine amplasata
Imagine amplasata

Si Laguna Kombi;
Imagine amplasata
Imagine amplasata

Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata

Si poze cu amandoua;
Imagine amplasata
Imagine amplasata

Poza facuta pe drumul de intoarcere la Parndorf:
Imagine amplasata

Poza facuta la acte si numere:
Imagine amplasata


scuze pentru pozele MARI.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#137 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 18 iunie 2007 - 11:50

Ce an, ce motoare/km si la ce bani? <_<
Break'ul arata chiar misto ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#138 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 18 iunie 2007 - 11:58

sunt masinile cumparate acum o luna dar cum nu am avut deloc timp liber nu am avut cand sa descarc pozele de pe telefon si sa le pun pe site.
Detalii post 119.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#139 S600

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo Ghia 2002
  • Motorizare:2.0 TDCi 130 HP

Scris 19 iunie 2007 - 02:13

Cool - La Shenkira am facut si eu actele. De treaba oamenii...
  • 0
RuleR

#140 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 19 iunie 2007 - 10:31

inainte sa intram pe strada asta ne-a oprit politia, era o razie.
Se uita la masinile noastre ca au un numar pe fata si alt numar pe spate si alea de pe spate erau lipite cu magnet.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#141 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 19 iunie 2007 - 11:55

In parcarea aia chiar asa multe locuri erau de ati parcat pe cate 2 locuri fiecare? B)
Frumoase, mai ales breakul cu piele beige...
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#142 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 21 iunie 2007 - 10:20

sa stii ca era ceva aglomerat la Parndorf, cam 60% din parcare era ocupata.
tin sa precizez ca nu conduceam eu niciuna dintre masini cand au fost parcate.
Eu daca era sa parchez parcam undeva departe sa nu fie nicio masina langa mine sa nu imi zgarie careva masina.
ia citeste mai jos un pic.
O.T. ieri dimineata inainte sa plec la servici am gasit masina zgariata pe toata partea dreapta, aripa fata zgariata si crapata, usa dreapta fata+spate zgariata si pasaj roata zgariata, si bandourile laterale rupte.Am fost dimineata la politie si am facut constatarea.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#143 c3zaryka

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 24-iunie 07
  • Marca:dacia
  • Model:1300
  • Motorizare:1300

Scris 24 iunie 2007 - 03:54

salutare, sunt nou pe aici si dupa ce am dat o cautare pe google despre masini din germania am stat pana acum la 5 dimineata sa citesc tot ce scrie in threadul asta, ba chiar mi-am facut si cont..
foarte detaliat si bine povestite excursiile lui nicukla despre treaba cu masinile din germania.
bafta in continuare si o sa urmaresc threadul asta ca pare interesant, si prin august poate as merge si eu in germania sa-mi iau o masina ceva in jurul a 9000-10000 euro asta dupa ce am ajuns la concluzia ca nu se merita sa dau 9000 de euro pe un logan diesel .
in rest...numai bine

Aceasta postare a fost editata de c3zaryka: 24 iunie 2007 - 03:55

  • 0

#144 Firenze

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 24-iunie 07
  • Marca:Fiat
  • Model:500 1994
  • Motorizare:1000 Benzina

Scris 24 iunie 2007 - 12:59

Salutare la toti,si eu la fel ca si c3zaryka sunt nou pe aici si am stat sa citesc cap coada tot threadul acesta care il gasesc foarte util si compact pt cineva care doreste sa achizitioneze o masina second din Germania.Felicitarile mele domnului Nicu ,care are talent si la povestit si la afaceri observ :rolleyes:
Poate la toamna o sa va contactez si eu pt o masina pe la 11 12 mii,pana atunci va urez numai bafta la toti !

Aceasta postare a fost editata de Firenze: 24 iunie 2007 - 01:00

  • 0

#145 4EST

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 51 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Passat B5 2000
  • Motorizare:1.8T APU

Scris 18 iulie 2007 - 08:11

hai nicukla ca a trecut aproape 1 luna

Ce ne mai povestesti? :)
  • 0
Passat B5 1.8T
Imagine amplasata

#146 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 20 iulie 2007 - 09:23

pot sa va povestesc concertul de la The Rolling Stones
dar pe voi va intereseaza altceva asa ca:
Audi A3 , 2006
Ford Focus 1.8TDCI,
si VW Passat 1.9 TDI , 2003
ultimile 2 noii propietari sunt 2 colegi de pe forum si au zis ca or sa bage ei detalii.

pe 12 august dimineata o sa plec cu masina si ar mai fi 2 locuri in masina daca vrea cineva sa se plimbe dupa masini.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#147 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 06 august 2007 - 08:59

cine vrea mai multe detalii seara pe YM.
insistati si cu mesajele offline ca eu le cam sterg ca multi trimit aiurea mesaje si cand deschid calculatorul cred ca am vreo 40-50 de mesaje.
pe 27 o sa plec iar dupa un bmw 320D din 2006 cutie automata+piele.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#148 TheBreaker

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 09-august 07
  • Marca:Dacia
  • Model:Solenza
  • Motorizare:1.4 MPI

Scris 10 august 2007 - 12:54

nicukla lasa-mi si mie te rog id tau de messenger
  • 0

#149 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 10 august 2007 - 03:32

nicukla este ID-ul de pe YM.
vad ca esti din Severin, am mai vb cu cineva din Severin care si-a luat un Focus.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#150 4EST

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 51 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Passat B5 2000
  • Motorizare:1.8T APU

Scris 10 august 2007 - 08:43

Eu asteptam povestea prietenilor cu cele 3 masini dar vad ca n-a mai venit ;)

Ar trebui sa-i ajuti doar cu conditia de a povesti pe forum :P
  • 0
Passat B5 1.8T
Imagine amplasata




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi