Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Scoala de pilotaj auto


  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#26 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 13 aprilie 2007 - 07:26

Pana la deprindere nu strica niste sfaturi de la un profesionist...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#27 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 13 aprilie 2007 - 10:29

care-i cea mai ieftina masina RWD SH care se gaseste la noi? dar care sa aiba si ceva putere totusi.
apoi ios autodidact... asa ma invat...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#28 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 aprilie 2007 - 10:48

Un "ursulet" ar fi poate cel mai potrivit. Iar la aia cu invatatul singur, cred ca e cea mai sanatoasa metoda. Ajuta mult citeva ore cu un instructor bun, insa baza ramine ( cred eu ) antrenamentul.
  • 0

#29 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 13 aprilie 2007 - 11:05

@Relu: cam greu sa gasesti un ursulet in stare buna, la un pret decent (stiu, stiu, exceptie cel al lui Jaffar :) ). Dar daca e pasionat il poate lua, pune la pct. si are apoi "material didactic".
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#30 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 14 aprilie 2007 - 12:00

vedeti ca o dati off-topic....

pt mol, nu stiu cind imi iau masina RWD or AWD, sincer nu ma atrage asa mult RWD pina la proba contrarie (nu am condus decit ocazional BMW Seria 1 si Seria 5). Masina oricum am (si inca una cu 205 CP :)) si nu cred ca imi voi lua alta prea curind (oricum cred ca viitoarea masina pe care mi-o voi lua va fi fie ceva foarte sportiv gen AMG, ///M, fie un 4x4 capabil in off-road, fie vreo bombineta mica gen Clio RS...; sa o dau pe rene pe alta limuzina ceva mai scumpa sau mai puternica nu mi se pare ca face sens)

gata, azi trimit mail-ul la nea Stefan si va scriu ce raspunsuri am....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#31 Joanx

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 24-ianuarie 08
  • Marca:Suzuki
  • Model:Vitara
  • Motorizare:1.6i

Scris 24 ianuarie 2008 - 02:18

vedeti ca o dati off-topic....

pt mol, nu stiu cind imi iau masina RWD or AWD, sincer nu ma atrage asa mult RWD pina la proba contrarie (nu am condus decit ocazional BMW Seria 1 si Seria 5). Masina oricum am (si inca una cu 205 CP :)) si nu cred ca imi voi lua alta prea curind (oricum cred ca viitoarea masina pe care mi-o voi lua va fi fie ceva foarte sportiv gen AMG, ///M, fie un 4x4 capabil in off-road, fie vreo bombineta mica gen Clio RS...; sa o dau pe rene pe alta limuzina ceva mai scumpa sau mai puternica nu mi se pare ca face sens)

gata, azi trimit mail-ul la nea Stefan si va scriu ce raspunsuri am....


Pana la urma... ce s-a mai intamplat? Ai facut cursul respectiv?

Aceasta postare a fost editata de Joanx: 24 ianuarie 2008 - 02:19

  • 0

#32 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 24 ianuarie 2008 - 03:10

din pacate nu am primit nici un raspuns la mail-urile mele...

o sa reiau acuma ca vine primavara si e timpul bun de facut cursuri....

Extremero, can U help ?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#33 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 24 ianuarie 2008 - 04:11

dar nu exista nici o platforma betonata unde putem pune macar de vreo 2 viraje si pe care in caz ca nu le luam sa nu facem masinile praf?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#34 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 ianuarie 2008 - 04:16

Mergeti la scoala Titi Aur si gata.
  • 0

#35 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 24 ianuarie 2008 - 05:11

faci cinste? :)

Aceasta postare a fost editata de cata69: 24 ianuarie 2008 - 05:11

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#36 dany_s

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 Mesaje:
Inregistrat: 20-septembrie 03
  • Location:montreal,ca
  • Marca:lexus
  • Model:GS 400
  • Motorizare:4.0 L V8 300cp

Scris 24 ianuarie 2008 - 06:45

de curand si eu am incput sa ma interesez de chestia asta si o sa vreau sa fac o astfel de scoala dar probabil la anu. E multa lume care vrea si tre facute din timp reservarile iar costul este mare.
Aici scoala nu-ti da masina, faci numai pe masina ta totul. Oricum, ma intereseaza mult sa-mi iau licenta de pilot ca sa pot mai tarziu practica pe circuit.
  • 0

#37 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 24 ianuarie 2008 - 07:14

Adica , daca vreau sa ma duc cu masina mea pe Hungaroring , de exemplu , imi trebuie licenta de pilot ?
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#38 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 24 ianuarie 2008 - 08:13

@Cristian
Nu-ti trebuie licenta ca sa te dai pe Hungaroring, dar trebuie sa verifici in ce date au "open track days".

@Frank SF
Sunt deja vreo 30-40 pers inscrise pt anul asta.
Ziceai ca vrei sa mergi cu un grup de prieteni... Cel mai bine ar fi sa vorbesti la tel cu Radu Vasile (baiatul lui SV) si sa vedeti cand si cum ati putea merge.
Datele in care sigur nu se fac cursuri le gasesti aici: http://www.fras.ro/?do=view&id=73

Multi renunta din momentul in care se inscriu pana ajung la programare (le apar alte probleme), asa ca mai apar nise.
Cursul "Hobby" e 350Eur si se face cu masina scolii. (firma nu e platitoare de TVA, deci la suma asta nu se adauga TVA).
Vorbeste cu Radu (0722 260 274), el se ocupa de programari.
Momentan scoala se face doar pe masini cu tractiune fata. Sper ca pana la vara sa se schimbe lucrurile...

Titi are si masini cu tractiune spate si integrala, dar la el cursul costa 1000Eur+TVA.
O alta varianta (de asfalt) ar fi la Hungaroring, unde cursul de baza de 2 zile costa tot 1000Eur+TVA (http://www.racingsys...es/race_school/)

Aceasta postare a fost editata de Extremero: 24 ianuarie 2008 - 08:16

  • 0

#39 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 24 ianuarie 2008 - 08:54

Cea de la Hungaroring pare cea mai tare :) Sincer eu zic ca se merita fiecare eurocent :)
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#40 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 24 ianuarie 2008 - 09:04

daca ai avea si certitudinea ca ramai cu ceva, ar mai fi cum ar mai fi, dar e posibil nici sa nu apuci sa te dezmeticesti.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#41 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 24 ianuarie 2008 - 11:22

Man, 2-3 zile nu te fac pilot nicaieri.
Poti sa te dai pe integrala integralei, pe M-ul M-ului, daca nu te duce capul si nu intelegi anumite principii si apoi nu te autoevaluezi obiectiv in timp ce conduci, corectandu-te si aplicand ce ai invatat, toata treaba ramane o distractie de 2 zile, in care ai spart niste bani ca sa te dai cu niste masini fara sa-ti ia carnetul.

Scopul nu e sa mergi pe valea prahovei glisand pe viraje, ci sa inveti cum se ia corect un viraj, cum se franeaza si cand, cum se roteste covrigul, cum se sta la volan, cum se schimba vitezele, cum e cand rupi aderenta, cum sa anticipezi ce se va intampla in jurul tau etc...
Suna banal, dar 70% dintre soferi habar nu au cum se invarte un volan si cum se schimba vitezele corect sau cum se ia o curba.

Zicea cineva cand i s-a spus ca nu e bine ce face...... pai cum domn'e, ca io merg incet, n-am avut niciun accident in nshpe ani, cum adica nu merg bine?
Pai uite asa... ce se intampla daca intr-o zi va trebui sa te grabesti undeva? Atunci vei merge mai repede si la fel de prost. Si atunci ce te faci?
Exista si opusul, cel care crede ca daca a prins 250 cu masina si s-a invartit in parcare la Metro cu frana de mana a devenit brusc un Colin McRae nedescoperit.
Altii au talent, au experienta (km multi la bord) dar nu-i duce capul (sau nu-i lasa nervii) si merg haotic, chiar daca tin masina pe drum.
Altii au samanta potrivita, dar au nevoie de 1-2-3 zile de stat in incubator ca sa crape coaja. Dupa aceea, cresc corect singuri.

Daca te duce capul si intelegi principiile te studiezi si te corectezi zi de zi dupa aceea. Daca esti cizma si scopul tau in viata e sa te intorci cu frana de mana, asta e....

E ca la scoala. Nu toti sunt premianti...

Cristian, daca te tin buzunarele variante mai exista:
http://www.sachsenri...ex.php?id=2&L=1
http://www.drivingcamp.it/en/ba.html
http://www.donpalmer.co.uk/
http://www.zakspeed....ndex.php?id=379
  • 0

#42 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 24 ianuarie 2008 - 11:30

heh :) Observ ! Oricum ... anul asta nu ajung nicaieri , dar sper ca la anu sa ajung la o scoala ... cel putin cea de la hungaroring .
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#43 Joanx

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 24-ianuarie 08
  • Marca:Suzuki
  • Model:Vitara
  • Motorizare:1.6i

Scris 25 ianuarie 2008 - 09:57

..eu pusesem doar o intrebare. E bine, am obtinut si niste noi raspunsuri.
Undeva in martie_aprilie (2008) as vrea sa ma inscriu, insa la scoala lui Stefan Vasile... pur si simplu, intuitia ma "impinge" tare rau in directia asta.
Inainte, am sa anunt. Daca mai sunt doritori printre voi..sa strangem randurile si sa mergem impreuna.

(Pana la urma, nu strica notiunile astea nici unuia dintre noi..si cu ceva ramane fiecare. Daca unii mai si aplica ulterior... cu atat mai bine).
  • 0

#44 cristi 50fun

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 48 Mesaje:
Inregistrat: 28-ianuarie 08
  • Location:Bucuresti-Tineretulu
  • Marca:Subaru
  • Model:impreza wrx sw 2003
  • Motorizare:2.0 T >230CP

Scris 31 ianuarie 2008 - 04:48

Salutare
Sincer , si eu sunt interesat de niste cursuri de pilotaj. Desi multi sunt de parere ca nu merita, eu zic ca nu e asa. Poate , instinctiv , toti stim ce ar trebui sa facem la volan in anumite situatii , dar nu putem sa sa le facem ca nu stim cum va iesi sau le e pur si simplu frica. Nu o sa stii nici acum cum va iesi , dar vei stii la ce sa te astepti si cum ai putea evita. Sunt motive multe , au fost insirate de cei care au postat pana acum ,nu are rost sa le mai insir si eu.
Dupa cum spuneam ,si eu sunt interesat . Si o sa-l iau si pe fratele meu la aceste cursuri , adica , daca se face un grup se mai pot adauga inca 2 persoane . Cu conditia sa fie undeva in aprilie - mai.
Keep in touch
  • 0
E mic, e rau si-l cheama TAZ. Subaru...
De vanzare VW 1302 , '72 , reconditionat exterior , mai e de lucru la interior. Functionala. Negociabil

#45 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 28 mai 2008 - 04:05

eu ma duc in wk asta (31 mai - i iunie) la scoala lui Stefan Vasile.
Ma rog, daca se face pt ca trebuia sa ma duc si acu' o saptamana si acu' 2 saptamani insa nu ne-a lasat ploaia
Iar acum vad ca incepe iar sa ploua :D

Desi am cutie automata (Subaru Legacy 3.0R 5 AT), care numai sportiva nu e, volanul se invarte la fel la toate. :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#46 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 28 mai 2008 - 04:26

eh, din pacate sunt multe chestii pe care nu le vei invata...si nu ma refer doar la heel-toe, care e relativ usor de invatat si singur, ci la cum tb reactioneaza masina cand schimbi vitezele in viraje etc...
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#47 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 28 mai 2008 - 08:40

Di ci sii nu invete ,d-le?

Presupun ca are sa faca pe o masina ,,de curse''.
Desi are automata,din 245 de caluti ii tot raman cativa...
N-am idee ce fel de cutie are,dar si cea mai ordinara automata are treptele 1 2 3 ...

Fiind un Subaru :lol: ,sigur are pe ce sa aplice dupa,indiferent de tipul cutiei.

Cu siguranta se merita.
  • 0

#48 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 28 mai 2008 - 08:57

Face pe masina lui sau pe a scolii. Din ce zice, face pe a lui. De aia nu o sa invete ce a zis Mike.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#49 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 28 mai 2008 - 09:04

Si la automata poate schimba vitezele,mecanic.
  • 0

#50 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 28 mai 2008 - 10:18

Nu cred ca face pe masina lui pt ca la Titu e mai nasoala pista fata de cum era la Sterjnic. Asa ca masinile de strada nu prea rezista acolo.
Oricum, probabil ca va privi condusul dintr-o cu totul alta perspectiva dupa curs.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi