Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Pas Cu Pas ... Cumparare Masina din Belgia si Germania - partea a II-a


  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#226 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 septembrie 2008 - 10:19

Cauciucuri SH? Cu ce crezi ca or sa fie mai bune decat alea care or sa fie deja pe masina?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#227 play3r85

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 06-septembrie 08
  • Marca:BMW
  • Model:s5 1l 2001
  • Motorizare:2.5d 163 cp

Scris 06 septembrie 2008 - 11:23

NUR HANDLER oder EXPORT


stiu ce inseamna... dar export la ce se refera? in afara germaniei sau in afara EU ?

HANDLER se refera la un alt autohaus sau se refera la persoana juridica?

si daca scrie la enunt NUR HANDLER oder EXPORT este ceva in neregula ? sau nu garanteaza ptr masina?

ma interesa sa stiu mai multe despre aceste chestii. multam`

aaa si inca ceva...chiar asa de naspa au devenit nemtii . chiar nu mai poti inchiria masina daca esti roman?eu am fost in germania pe la sfarsitul lu februarie 2008 si am inchiriat o masina de la o reprezentanta opel. mi s-a dat fara prea multe intrebari un opel vectra ultimu` model full option. sa inteleg ca acuma nu se mai inchiriaza chiar asa de usor masina?
eu am rezervat deja bilete de avion pe 29 septembrie si vreau sa sa iau un bmw seria 5 motor 2500 an 2001-2002


am gasit unu chiar frumusel dar imi zice fAZa cu NUR HANDLER oder EXPORT si dealer-ul e rus . e ceva naspa la mijloc ?:lol:)
  • 0

#228 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 06 septembrie 2008 - 11:51

De obicei natiile astea straine e indicat sa le ocolesti, insa acum nu trebuie bagati toti in aceeasi oala.
Din ce'am inteles eu pana acum de p'aici, cand zice ca e ptr handleri ptr export, ei nu iti mai ofera garantie pentru masina, asta urmand sa o ofere cel care o cumpara pentru a o revinde.
Am vazut chestia asta la multe masini chiar si pe autohus.de, dealer care are la vanzare numai masini de 3-4 ani vechime, maxim, in general ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#229 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 07 septembrie 2008 - 12:48

am gasit unu chiar frumusel dar imi zice fAZa cu NUR HANDLER oder EXPORT si dealer-ul e rus . e ceva naspa la mijloc ?:lol:)

Eu nu as lua masina de acolo. Cauta alta!
  • 0

#230 Maximus999

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 10 Mesaje:
Inregistrat: 24-aprilie 07
  • Marca:VW
  • Model:Passat 2002
  • Motorizare:1,9TDI 130CP

Scris 08 septembrie 2008 - 12:17

play3r85, nu ai citit topicul, altfel te lamureai, s-a mai discutat.
Numai pt export sau handler inseamna ca masina nu se poate vinde in germania din cauza starii tehnice. Legat de export in eu, da, e ok, ti-o vinde si daca esti din eu. Daca tu vrei sa risti sa iei o astfel de masina, poti sa o iei, insa ai mare curaj totusi... mai ales cu patron rus...
  • 0

#231 slick

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 28 Mesaje:
Inregistrat: 23-mai 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Fiesta
  • Motorizare:1.4

Scris 10 septembrie 2008 - 11:41

salut, stie cineva ceva despre dealerul wensauer? M-ar interesa un ford focus model 2005 dar vad ca are cam multisoare....or fi de la inchirieri?
  • 0

#232 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 11 septembrie 2008 - 12:50

Pot fi din parcul unei companii, care a terninat leasingul etc.
  • 0

#233 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 septembrie 2008 - 07:26

posibil, dar daca nu ma insel si parcul e in apropiere de Nurnberg, sint aduse din Spania, de la o firma de inchirieri.
fiind totusi cu putini km, nu cred ca e mare paguba, doar tre sa inspectezi bine masina.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#234 slick

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 28 Mesaje:
Inregistrat: 23-mai 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Fiesta
  • Motorizare:1.4

Scris 11 septembrie 2008 - 02:00

posibil, dar daca nu ma insel si parcul e in apropiere de Nurnberg, sint aduse din Spania, de la o firma de inchirieri.
fiind totusi cu putini km, nu cred ca e mare paguba, doar tre sa inspectezi bine masina.

nu au chiar putini, au intre 150k si 70k km.....
  • 0

#235 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 11 septembrie 2008 - 03:06

Eu cind au luat masina din Germania i-am avut si pe cei de la Wensauer in vedere dar i-am abandonat.

Principalale motive
- masini aduse din Spania de la rent a car
- un prieten a luat de la ei un Focus 2 din 2005 si cind a ajuns acasa a observat ca masina a fost putin retusata in fata

Mai sint si altii care vind foarte multe Forduri iar daca vrei iti pot trimite pe e mail citeva adrese ale unor astfel de parcuri.

Eu caut acum o Fiesta din 2004 2005 pentru prietena, poate mergem la cumparaturi impreuna.
  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#236 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 11 septembrie 2008 - 03:52

oricum inteleg ca multe din fordurile SH vin de la rent a car, multa vreme a fost strategia de vinzare nr 1 a Ford sa vinda flote la Hertz, Avis & Co....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#237 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 11 septembrie 2008 - 06:20

salut, stie cineva ceva despre dealerul wensauer? M-ar interesa un ford focus model 2005 dar vad ca are cam multisoare....or fi de la inchirieri?


Eu pentru firma am luat de la Wensauer 6 Focus-uri: 2 buc. hatch 1.6 benzina din '05 cu ~40.000 km la bord cu dotari ca AC, geamuri el. fata, 4 airbag-uri, ABS, tempomat, radio cd cu comenzi la volan, volan si schimbator imbracate in piele sau climatizare automata si 4 buc. break 1.8TDCi din '06 cu ~60.000 km la bord. De toate sunt pana acum foarte multumit. In .ro am bagat in toate sub 1000 euro pentru a le aduce la cel mai bun nivel tehnic posibil, adica am inlocuit cateva pneuri si schimbat cateva placute de frana.
E drept ca estetic toate au mici imperfectiuni insa in cazul meu nu prea a contat deoarece masinile sunt folosite in cadrul unei firme si chiar daca erau noi in max. 6luni ajungeau in aceiasi stare adica cu cate o zgarietura, cu mici indoituri in zona aripilor, bari julite, ... . Iar la pretul la care le-am luat(negociere directa cu Wensauer) au fost sincer pomana: 6.800 euro hatch-urile si 7.500 euro break-urile, preturi netto bineinteles. Am lasat insa pentru toate TVA-ul acolo pe care l-am recuperat ulterior inmatricularii in .ro.
Masinile sunt intr-adevar din Spania de la Hertz insa eu am cerut si mi s-a oferit desfasuratorul interventiilor asupra acestora. Cartea service este goala(nu are nici o intrare) insa de la Hertz am primit pentru fiecare masina in parte devizele de la Ford unde se poate vedea exact ce si cand a fost schimbat. In cazul meu unei masini i-a fost inlocuit turbina la ~30.000 km.

Aceasta postare a fost editata de rares_dan: 11 septembrie 2008 - 06:21

  • 0

#238 play3r85

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 06-septembrie 08
  • Marca:BMW
  • Model:s5 1l 2001
  • Motorizare:2.5d 163 cp

Scris 17 septembrie 2008 - 04:36

multumesc de informatii. am sa tin cont de acesti dealeri. eu pe 29 am bilete cumparate pentru dortmund. masini gasesc .. mai greu am impresia ca o sa-mi fie cu inchiriatul uneia ptr deplasare acolo. s-a mai schimbat ceva legat de inchirierea unei masini .. sau tot asa este .. . care mai sunt conditiile acuma ? a mai fost cineva recent? daca da de unde si-a inchiriat masina, sau de unde ma sfatuieste s-o inchiriez si ce conditii sunt?
mUltam`
  • 0

#239 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 17 septembrie 2008 - 04:41

Pai o sa fie cam aglomeratie in zona

Eu ajung pe 28 in Bonn si mai sint useri de aici care ajung acolo iar d epe forumul Ford mai vine cineva tot luni.

Azi am facut si eu rezervari la masini (am la fiecare firma in parte cite o rezervare pt ca sint unii ce pot refuza pe motiv de rominica)

Am scos din acte si factura de anul trecut de la National Car ca si o garantie suplimentara.
  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#240 relu17

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 5 Mesaje:
Inregistrat: 12-octombrie 03
  • Location:Rm. Valcea
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2 Trend 2007
  • Motorizare:1.4 MPI 80CP

Scris 17 septembrie 2008 - 06:58

Sa povestesc pe scurt excursia de 4 zile in Germania pt adusul unei masini pt un amic. Amicul marti pe 9 sept s-a hotarat ca vrea o masina pt firma gen papuc. Ne apucam la ora 14 de cautat pe mobile si rezervam 2 masini VW Caddy in zona Dresda. Una cu 1800 Euro negociat de la 1990 si alta 1600 Euro de la 1800 Euro. Am mai scos cateva la imprimanta de rezerva in aceiasi zona. Trimitem 2 faxuri pt rezervari pt data de 11 sept, fac rezervare pe net la un hostel in centrul Pragai si dimineata la 4 in data de 10 sept plecam la drum 4 persoane (2 familii). De la Valcea la Arad cam 4 ore si jumatate la ora 11 eram iesiti din tara dupa o oprire de o ora si ceva in Arad. GPS-ul ne duce prin Austria prin Nickelsdorf in loc sa ne bage pe autostrada pe langa Bratislava. El zice ca e mai scurt ca timp, asa ca l-am crezut pe cuvant. Intram in Slovacia taxa 7 Euro, in Cehia 13 Euro (m-au fript cu 3Euro la cursul valutar). Ajungem dupa multe ore de drum (15) la asa zisul hotel care la 48 Euro ofera 2 camere imense si baie plus bucatarie si hol. Bem ceva beri si mancam la chinezi cu 22 Euro toti patru, mai vizitam centrul si nevestele magazinele. Si mai sunt fript la schimb valutar cu 2 Euro (comision)
Dimineata servim micul dejun inclus in pret, si la 8 si 30 plecam spre Dresda. Binenteles GPS-ul ma baga pe drumuri nationale ca cica e mai scurt. Ajungem la 12 si 30 la dealer si vedem masina la 1800Euro. Pretul afisat in parc 2500EURO!!. Masina nu are baterie, se face schimb cu alta, se completeaza uleiul, antigel si facem o proba cu numere de garaj. Nu tine frana de mana in rest masina buna. Se hotareste sa o ia pe asta fiind din 1998 fata de cea de 1600Euro care era din 1996 si nu avea decat o poza pusa pe site. Masina un VW Caddy alb 150.000km pe bord , dar fara carte service, motor de 1.4MPI. Cand sa plateasca neamtul ca vrea 2000Euro. Scoatem rezervarea cu pretul de 1800Euro si se rezolva. Dealerul avea in parc cam 100 de masini cu preturi maricele, adica cu 6-700Euro peste ce era afisat pe mobile.de. A fost de treaba ca nu a cerut bani pe baterie si consumabile (ulei, antigel, lichid de frana). Ne trimite la numere, noroc cu GPS-ul , unde in 30 de minute avem nr si asigurare pe 5 zile cu 94 Euro. Mergem la un hotel gasit pe net in Praga. Conditii super bune, dar net-ul pe bani, la fel cazarea si cearceafurile!!!. Vizitam Dresda noaptea, bem ceva beri cu 2-3 Euro pe la terase si ne retragem pe la ora 12. Dimineata mai facem un tur de oras si cumparaturi (nevestele), facem o rezervare pe net in Viena la incredibilul pret de 44Euro camera la o pensiune la 1.4 km de centru. Plecam la 12 din Dresda de data asta GPS-ul vrea tot pe drumuri nationale, dar noi nu si nu o luam pe autostrada. Avem peripetii in Cehia cu politia de 2 ori, ne opresc pt ca aveau drumuri in reparatie si montasera accesul interzis. Noi ne luasem dupa GPS si alte masini bastinoase care ignorau semnul. Garcistii ne opresc doar pe noi si dupa 10 min de parlamentari prin gesturi ne dau drumul fara nici o spaga. Ajungem la granita cu Cehiei cu Austria, la Freeport, super complex. Pierdem o ora doar pe acolo ca eram contra timp cu rezervare de la Viena. Sosirea la Viena la 9 si 30 seara, rezervarea nu era buna, noroc ca mai aveau o camera libera. Fusese facuta o confuzie de site-ul pe care realizasem rezervarea. Mergem la o carciuma si radem cateva beri la 3 Euro. La ora 7 luam micul dejun si apoi o mica plimbare in centru de 2-3 ore. Plecam spre Budapesta unde ajungem la ora 14. Platim parcarea 4 Euro de masina pt 3 ore dupa negocieri in maghiara (noroc cu nevasta, care nu e unguroaica dar o rupe bine pe limba lor). Vizitam centrul si magazinele. Plecam la ora 17 spre tara si la ora22 ajungem in vama la Nadlac. Trecem repede fiind multe masini la coada si oprim peste noapte la Arad la rude. A doua zi plecam tarziu din Arad la ora 16 si la ora 20 si 40 eram la Valcea.
  • 0

#241 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 17 septembrie 2008 - 11:04

noutati despre inchiriat.
In ultimile 2 luni asta a fost singura saptamana in care am stat acasa.
Din Belgia din aeroport nu am reusit sa inchirez de 3 ori la rand din aeroport.Iti cere bilet de intoarcere, rezervare la hotel sau card de credit.Dupa ce a trecut peste biletul de intoarcere vazand ca aveam 2 masini deja platite pe care trebuia sa le ridic ,ma intreaba de rezervare si le arat rezervarea facuta la etapul din Brussel ( cu o saptamana inainte aici a fost chestia ca nu mi-a dat masina de inchiriat) si pe urma cardul sa-l verifice si imi zice ca este blocat.Asta la Alamo si National.La Avis era 140 euro pe zi , ceea ce era mult.La europcar era tot asa vreo 140-150 euro pe zi.Odata mi-a zis ca cea mai ieftina e la 225 euro o vectra.De fecare data am inchirat din centru cu 75 euro pe zi.
In Germania am fost ultimile 3 saptamani la rand.
La Sixt au zis ca am cardul blocat ( ei cer card de credit nu de debit).
Insa la Avis am inchiriat eu avand Avis Card Prefered.Saptama trecuta cand am adus o seria 5 din 2008 martie alb cu kitul M am inchirat un golf plus cross care avea 7 km la bord.In rest am avut Meriva, skoda Roomster, Astra kombi .
Cand am aratat rezervarea si cardul de la Avis nu am mai avut nevoie de pasaport decat permisul sa fie valabil atat.Plata prin card. Si a fost 60 euro pe o zi.
Luni sunt curios daca o sa am probleme.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#242 guliver

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 11 Mesaje:
Inregistrat: 19-septembrie 08
  • Marca:Opel
  • Model:Astra
  • Motorizare:1,7 CDTI

Scris 19 septembrie 2008 - 04:41

Am si eu o intrebare mai prosteasca zic eu( fiind prima pe forumul asta): acum la iesirea din tara mai e valabila regula aia cu maxim 10.000 de persoana? In sensul ca dca pleci in De sa iti iei o masina si ai 15.000 pe tine pot aparea probleme? ms
  • 0

#243 bogdan178

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 23-iulie 08
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:1.4 MPI

Scris 19 septembrie 2008 - 04:57

SAL


Acum 2 zile m-am intors din germania de unde am achizitionat un Fiat Punto 2000 inmatriculat in2001 2 usi la pret de 3500 euro ....Putin cam scumpa avind in vedere ca masina nu are AC geamuri si inchidere centralizata dar avind Servo + ABS +Jenti Aliaj (cauciucuri Bune)+ linie audio alpine 6 boxe si amplificator de 100 w + carte service si revizii relativ la zii . Mare parte din motor luceste nu pentru ca a fost spalat ci pur si simplu ca este nou interior de asemenea .Masina am luat-o de la un italian (norocul nostru ca unul vb bine italieneste) si am negociato din 4200 pt ca pur si simplu Mosul era nebun cu fiatul avind in parc din 15 masini vreo 5 Punto el le prepara el le repara iar masina avea 72400 KM .Zona in care am fost dadea garantie la masina 2 ani ...iar mosul a ramas putin surprins cind a auzit ca vrem sa luam masina direct el vroind sa ne-o aduca acasa in RO pina la urma a lasat la 3500+ numere 96 E (5 zile) + 10 inca ceva nu stiu exact cred ca carte verde.Ne-a dat pretul pt ca am renuntat la garantie.Masina nici nu am mai dat-o la vinzare placindu-i rau celui cu care am fost :) actele + drum + taxa inmatriculare (poluare) + comision unuia sa nu alerge el dupa acte il scoate in 4650-4700 pe masina.

Concluzii de necontestat ....Masinile bune si OK sint relativ la acelasi pret ca in RO diferenta insa o dau drumurile.Tot mobile.de e super naspa nimic de incredere.Acum vezi ceva si cind ajungi constati altceva in 95 % din cazuri nu e cum credeai ...ori e super zgiriata ori nu are AC or pretu difera ori cel mai rau sa vindut ..mare parte din handleri sint ARabi si rusi ...O gramada romanii binevoitori care tot incercau sa iti vinda masinile lor bagate in parc.
Am vazut pe mobile un POLO si cind am ajuns la el avea furate oglinzile :) i-am zis handlerului romanii si a zis ca nu stie exact .
Mai sint multe de povestit insa cea mai puternica concluzie a fost asta ....Ori iti iei masina noua 0 km din RO ori pleci tu personal in DE ca sa stii ce cumperi macar te arzi singur nu vreun negru de prin autovit ori trimiti pe cineva de incredere ...de incredere zic pt ca multi tovarasi de incredere iti iau taxa si tie ca iti aduc masina sau te duc la handler si se intelege si cu handlerul sa mai ia de la el ceva.


Handlerul de la care am luat parea cel putin de incredere ..si ne-a spus ca ce masina vrem sa ii spunem si sa ii dam un pret maxim.

Am gasit si super oferte dar erau vindute ..La o reprezentanta FIAT cind treceam am vazut niste punto super preparate ...am oprit ..nu aveau pret ...dar totusi am intrebat ...si nu ne venea sa credem pretul PUNTO 2005 preparat kit Sport ...5000 euro

La un Handler arab am gasit un Opel Corsa 1999 la 2900 l-am negociat cu un RO binevoitor la 2700 (fara AC) cem dar cind sa facem actele arabu avea texte pe el ca nu se poate pe loc si tre sa mai stam 2 zile ca sa o inmatriculam pt ca masina era pe firma ..vroia avans de 1000 euro ...am plecat nu avea rost sa mai vb .

Era cineva cu autohaus HOTZ am fost ...era un roman acolo nu stiu daca patron sau avea masini si el ....nu mi-a parut ca vroia sa ne arda .Credeam ca zona aleasa nu a fost frecventata de RO ..dar fusesera o gramada ....Ma intreb cu e la Nuremberg Wurzburg sau Munchen cred ca nu ai loc de romanii.

bye


P.S. Luati fara grija nr de 5 zile pt ca se poate prelungii perioada nr. rosii pina la maxim 90 zile azi am intrebat la militie in pipera
  • 0

#244 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 septembrie 2008 - 05:37

La 70 000 km am dubii ca motorul arata ca nou fara sa fi fost spalat. Doar n'a mers cu el prin sufragerie :)
Ce motor are Punto? 1.2 60/80CP? Pacat ca nu are si A/C. altfel pretul ar fi fost bun
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#245 bogdan178

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 23-iulie 08
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:1.4 MPI

Scris 19 septembrie 2008 - 06:09

SAL


Blocul Motor e normal ca nu a fost schimbat insa tot ce tine de furtune furtunase capace baterie delco e NOU ...crede-ma ca am fost f . mirat cind am vazut motorul ....ce sa mai vb ca pe dedesubt se vedea antifonul proaspat ...nu avea pic de mizerie ...nu cred sa fie ruginita ...toata caroseria are doar un punct de rugina pe o aripa si se poate retusa simplu. Radiatorul la fel nou nout toba la fel...si legatura intre rezervor benzina si motor la fel noi noute ...fara exagerare 30 % din masina este nou ....Am incercat tot felul de explicatii sa fie lovita dar nu se vede pur si simplu nimic ...nu bate nimic ...doar putin amortizoarele se aude un zgomot in anumite situatii ...cred ca sint sport .Mda un punct in minus ca nu are AC dar si cea din 2005 nu avea...Era un TD din 2000 dar avea 181.000 km si o dadea in 2500 ...4 usi si avea si AC insa KM m-a facut sa nu o iau . Chestia e ca imi dadea 2 ani garantie la ea ...nu cred ca era timpit sa dea 2 ani daca nu era sigur de masina..dar stii cum sint romanii fara garantie dar la pret mai mic.Consum Germania romania 120 litri benzina 2000 km asta in 120-150 viteza reala pe GPS


bye


1.2 (1242) 59 CP

Aceasta postare a fost editata de bogdan178: 19 septembrie 2008 - 06:10

  • 0

#246 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 septembrie 2008 - 06:23

Pe motorul de 1.2 60 CP functionarea A/C'ului s'ar fi simtit serios.
Cu ce ati mers pana acolo? In ultima vreme se pare ca exista o problema la inchiriatul masinilor de catre romani ...

Oricum ... la cat mai multi km prietenului tau!
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#247 bogdan178

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 23-iulie 08
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:1.4 MPI

Scris 19 septembrie 2008 - 07:25

Sal

Cea mai tare combinatie 4 insi dupa 2 masini cu 1 logan benzina dus intors la logan + vignete HU+AU = 400 euro -100 de caciula ....e cel mai simplu ...chestia ca ceilalti 2 nu au vrut sa ia nimic ...au avut la un WV pasat Break din 98 cu clima si restu ABS + servo etc etc la 3500 dar ...avea 225.000 km si nu s-au riscat sau la vreun punto .....toata cheltuiala dus intors a fost asa ...pt 2 ....200 euro logan benzina + 150 euro punto benzina + 105 actele cu nr pe 5 zile + 66 euro camera de hotel 1 noapte + mici cheltuieli =550 E in 2 insi . Mi-e mia placut si corsa ca masina dar ...gaseai numai panarame pe la vreo 2500 - 3000 din 99 -2000 ...2 masini am vazut una mi sa parut afacere una mi sa parut scumpa dar bine . Un polo din 2002 bleu cu aer servo ABS era redus de la 5500 la 5000 iar un Astra clasic din 2000 parca cerea 5700 cea ce mi sa parut exagerat .Am pornit un corsa micut intr-un parc si avea un sunet metalic ...ciudat ...am renuntat la el ....si se spunea ca avea si ABS ...dar lipsea cu desavirsire. De acasa am plecat de fapt pe POLO din 99-00 maxim 3500 dar nu se gaseau romanul de la autohaus ala HOTZ spunea ca si el cauta dar nu se gasesc .am avut 2 oferte 1 aia cu oglinzile rupte dar avea si cutia praf ...in oferta de pe mobile se spunea dar nu stim nici unul germana ...nici macar sa numaram pina la 10 stiam engleza franceza si italiana ...am avut noroc ca am luat de la italienii ....deci un POLO din 00 la 2900 era praf iar altul linga el la 10 km era cum sa spun pe afara e vopsit gardul inautru-i leopardul ..deci pe mobile arata betot ....cind a fost sa il pornim nu vea baterie a venit rusul cu una insa masina era praf facuta din bucati si colac peste pupaza ...avea si acte de italia cerea 3300....am plecat ca aruncam banii pe geam.Pe drum si peste tot era plin de parcuri insa erau masini noi noute cu citeva zeci de mii de km ..si la scoruri f mari comparabile cu RO ...am vazut doar un mercedes argintiu la 9000 din 99 care se merita ..arata impecabil ....A mi-am amintit ...aviz celor ce se duc la K - Saliti din Lahr cod mobile 77933 ...nu bateti drumul degeaba pina acolo ca e chiftea e un arab ..locatia de baza de pe mobile e numai cu masini terminate ....praf ce sa mai zic nu aveai ce sa alegi mai ales ca daca erai vreun roman nebun sa iei vreo bomba pe roti la 1000-1500 euro ala cred ca trebuia sa mute jumate din parc sa o scoata din spate.smecherii de acolo au si autohaus in oras cu masini mai bune dar ...la ce am vazut acolo ...cred ca fac de la reparatii capitale pina la dat kilometrajul inapoi...Imi placea un corsa din 99 si cind am vazut masina ...imi veanea sa mor ca am venit pina acolo.Am vazut la TV azi ca cica se cauta masinile ieftine ....Dupa ce am vazut ce e prin germania ...cite masini cazan ....nu mai mi-as lua din tirg sau din privati din Ro nici mort ....pe drum am vazut multe masini lovite aripa usa spate ...ce sa mai vb de bulgari ca sint mai terminati ca noi ce masini iau bulgarii si dau teapa la fraierii de Ro aoleo care isi dau aere cu masini reparate capital si cu sute de mii de km la bord .Deci unele parcuri sint adevarate cimitire de masini adica nu gasesti nici macar o masina peste 5000 euro.Oricum din ce am vazut piata din DE sa scumpit pt ca preturile la masini bune sint relativ apropiate cu RO ..asta tot din cauza RO de prin parcuri care iau invatat pe nemti sa ceara pret de AUTOVIT ...CA exemplu am vazut multe WV Golf 4 din 2000-2002 la 8500 - 8950 ....inainte de negociere ..dar cit sa scoti ca nu lasa neamtu 1000 euro nici mort . Ce mai pot sa spun ne-am putut sa fac test drive decit la un corsa in rest toti se codeau ...nu pt ca mi-as fi dat seama ca masina e poate praf ci mai mult ca sa nu fug cu ea ....Am zis ca las pasaportul si au zis ca nu se poate se fac pass false se lasa garantie si se fuge in RO cu masina.Alte chestii pt cei ce merg cu masina luati-o pe sibiu deva nadlac sa reparat mare parte din drum ...nu o luati pe craiova caransebes TM arad nadlac ...e drumul praf rupi masina si se si lucreaza ...iar alt sfat nu o luati pe Sibiu - Brasov decit ziua drumul nu are marcaje momentan si conduci orbeste .

bye

Aceasta postare a fost editata de bogdan178: 19 septembrie 2008 - 07:29

  • 0

#248 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 septembrie 2008 - 09:40

Interesante impresiile tale si folositoare.
O singura rugaminte am la tine ... mai lasa cat un alineat din cand in cand, ca e f obositor sa citesti atat in continuu :)
Numai bine!
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#249 bogdan178

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 23-iulie 08
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:1.4 MPI

Scris 20 septembrie 2008 - 01:19

SAl


Am si eu o intrebare


Cum este cu actele din Franta Italia Spania ale masinilor care se vind pe teritoriul germaniei este vreo problema ? Taxe mai mari ?Costuri mai mari ?


bye
  • 0

#250 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 23 septembrie 2008 - 10:49

intrebare de principiu: asa cum exista sgl24.de care ofera masini noi si aproape noi fiind specializat pentru marca BMW, exista cumva si dealeri cu profil similar specializati pe alte marci ? Ma intereseaza Mercedes, Audi, Land Rover....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi