Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Pas Cu Pas ... Cumparare Masina din Belgia si Germania - partea a II-a


  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#326 Marius_V

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 26-martie 07
  • Location:Bucuresti, Sector 4
  • Marca:Dacia
  • Model:SuperNova Clima
  • Motorizare:1.4 75CP

Scris 06 mai 2009 - 09:20

Aoleu, ce maimute oligofrene!! Le doresc data viitoare pe langa mertan sa isi cumpere si un avion, poate cad cu el si mai scapam de niste prosti. Dupa ce ca respira aer degeaba, il mai si imput :) .
  • 0

#327 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 07 mai 2009 - 05:23

Cu TVA-ul cum e acum dupa 1 mai?
Au aflat nemtii/belgienii ca nu mai e deductibil la noi pana la sfarsitul lui 2010?

Sau poti plati (prin banca) pretul net + teoretic TVA-ul aferent la noi. Iar asta doar la vanzarea masinii cum era pana acum sau dupa inregistrarea facturii externe in contabilitate?

Ca daca s-a putea plati masina fara TVA, pastra pana in 2011 pe firma care a cumparat-o de afara iar apoi vinde si plati TVA-ul la stat in momentul si pe valoarea vanzarii ar fi minunat.


Sunt curios si eu daca in textul de lege zice ceva de genul asta, pt ca azi m-au sunat mai multi clienti un pic panicati, ca ii vor obliga sa plateasca in RO TVA-ul la factura externa (netto) ?
  • 0

#328 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 mai 2009 - 06:31

In situatia de care vorbesti, masina fiind o marfa ca oricare alta, o cumperi ca si pina acum fata TVA.


Cred ca e a 3-a oara cind iti explic :D
  • 0

#329 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 11 mai 2009 - 08:18

miercuri fac o excursie cu Mugur prin Germania la cumparaturi, sa vedem daca mai gasim ceva ca e sezon de reduceri .
Sa nu cumva sa anuntati autoritatile ca iesim din tara cu jde mii de euro la noi ca e limita de 10.000 euro de persoana si impreuna avem vreo 150 de ......kilograme. :D
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#330 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 mai 2009 - 09:41

da ce vizezi jupane, vreo 2 997 4S ;)
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#331 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 11 mai 2009 - 09:59

pai,... a mea e neagra.( masina adica)
Cata o sa fim 3 care o sa mergem in aceeasi directie, asa ca pot fi ,logic, chiar 3 masini.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#332 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 11 mai 2009 - 10:30

A mea e ........verde. :bigeyes:
  • 0

#333 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 19 mai 2009 - 08:16

Noi reguli pentru �nmatricularea maşinilor aduse din străinătate

http://www.mediafax....ml?1686;4403471

nu inteleg mare lucru.

acuma da

http://www.mediafax....ml?1686;4404189

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 19 mai 2009 - 08:19

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#334 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 27 martie 2013 - 10:33

Ok, so iata problema pe care are un amic de-al meu, poate stiti voi mai multe si puteti sa ajutati cu sfaturi si raspunsuri.

 

Omul vrea sa isi ia o masina din Germania, vrea sa o cumpere pe firma lui, care un SRL platitor de TVA. I-a trimis dealer-ului neamt actele firmei, ala l-a verificat si si-a spus ca i-o vinde fara TVA, urmind sa ii retina o garantie (masina 32.000 EUR, garantie 2.500 EUR) pe care sa i-o returneze cind ii trimite dovada inmatricularii in Romania. Intrucit la masinile SH inteleg ca trebuie sa platesti TVA-ul aici inainte de inmatriculare (stiu ca existe unele solutii mai putin ortodoxe, dar nu e cazul), omul s-a oprit la o masina considerata noua (pina in 1an si pina in 6000 km), practic un demo car cu vreo 1000 km la bord, intelegind ca pentru masinile considerate noi se poate face inmatricularea fara sa platesti TVA-ul aici.

 

Acuma, legislatia e destul de neclara si tipul are tot felul de nelamuriri, cum ar fi:

- e adevarat ca pt o masina considerata noua (pina la 1 an si pina in 6000 km) nu esti pus sa platesti TVA-ul alci catre autoritatile fiscale, cum este cazul pentru masinile catalogate ca si SH?

 

- care mai e situatia cu deductibilitatea TVA-ului? Legislatia e cam neclara:

Prevederi fiscale TVA- Cod Fiscal achizitie intracomunitara de autoturisme noi : 1) Potrivit art. 126 al.(3) lit. B) din Codul Fiscal, in cazul in care orice persoana (persoana juridica inregistrata sau neinregistrata in RO in scopuri de TVA sau persoana fizica) achizitioneaza un autoturism nou (indiferent de valoare) dintr-un alt stat membru al Uniunii Europene, persoana respectiva va datora 24% TVA in Romania. 2) Persoana juridica inregistrata in scopuri de TVA nu va plati efectiv TVA deoarece va aplica TVA prin mecanismul taxarii inverse, astfel TVA se inregistreaza numai in contabilitate. Aceasta va primi o factura fara TVA de la vanzator si va aplica mecanismul taxarii inverse pentru achizitia autoturismului nou prin inregistrarea procentului de 24% aplicat la valoarea bunului atat ca TVA deductibila cat si TVA colectata. Baza legala: ART.157- Cod Fiscal al. (1) Orice persoana trebuie sa achite taxa de plata organelor fiscale pana la data la care are obligatia depunerii unuia dintre deconturile sau declaratiile prevazute la art. 156^2 Ĺźi 156^3. al. (2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), persoana impozabila inregistrata conform art. 153 va evidentia in decontul prevazut la art. 156^2, atat ca taxa colectata cat şi ca taxa deductibila, in limitele Ĺźi in conditiile stabilite la art. 145 - 147^1, taxa aferenta achizitiilor intracomunitare, bunurilor Ĺźi serviciilor achizitionate in beneficiul sau, pentru care respectiva persoana este obligata la plata taxei, in conditiile art. 150 alin. (2) - (6) 3) Conform ART. 145^1 si al.(1) Se limiteaza la 50% dreptul de deducere a taxei aferente cumpararii, achizitiei intracomunitare, importului,inchirierii sau leasingului de vehicule rutiere motorizate Ĺźi a taxei aferente cheltuielilor legate de vehiculele aflate in proprietatea sau in folosinta a persoanei impozabile,in cazul in care vehiculele nu sunt utilizate exclusiv in scopul activitatii economice (vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului).
In cazul achizitiilor intracomunitare de vehicule, daca TVA este partial nedeductibila (50% conform celor de mai sus) rezulta ca partea nedeductibila este o taxa nerecuperabila si devine parte a costului de achizitie. Deci inregistreaza TVA de plata pentru 100 % din suma calculata aplicind 24 % la valoarea de achizitie si TVA de recuperat pentru 50 % din suma calculata aplicind 24 % la valoarea de achizitie, sau cum?
 
- pentru inmatriculare, in lista de documente indicata pe site-ul Directiei de Inmatriculari, se solicita un document care sa ateste efectuarea importului (?). Sunind la telefon la astia, omul a primit o explicatie de genul: cind aduceti masina pe platforma, transportatorul o sa va dea un document, gen scrisoare de trasura ceva - ala e documentul care atesta importul. Dar amicul meu vrea sa aduca masina pe roti, sa o conduca din Germania pina in Romania - nu exista alta solutie?

 

V-as fi recunoscator pentru orice clarificari si lamuriri (documentate daca se poate).

 

 


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#335 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 martie 2013 - 10:52

Eu asa am adus wrx-urile. Fara sa platesc tva, si le-am adus pe roti.

La politie dai autorizatia de circulatie provizorie pe care o obtii cand iei masina, sa poti circula. Parca pe 2 saptamani sau 10 zile, nu mai stiu.


  • 0

#336 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 27 martie 2013 - 12:29

da mai relule dar atunci era 2007. S-a mai schimbat legislatia fiscala, acuma astia cer la inmatriculare "documentul doveditor al efectuarii importului" - ce-o fi aia nu stiu?

 

De asemenea, e important de inteles si chestia cu deductibilitatea a 50 % din TVA....


Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 27 martie 2013 - 02:18

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#337 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 martie 2013 - 12:55

Nu stiu de ce tineam minte ca la masinile noi se plateste TVA-ul, in rest nu.

Referitor la deducerea de TVA, tu nu-l platesti asa ca nu ai ce sa deduci. Evident ca trebuie sa-l adaugi la valoarea masinii cand vrei sa o vinzi (daca).

In rest, sa-si completeze cat mai multe delegatii si astfel masina e folosita strict in interesul firmei.

Dar pentru inmatriculare nu-i trebuie sa demonstreze ca a platit undeva TVA-ul.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#338 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 27 martie 2013 - 02:11

Cica se face integistrare pe mecanismul taxarii inverse, fara impact pe cash-flow: Persoana juridica inregistrata in scopuri de TVA nu va plati efectiv TVA deoarece va aplica TVA prin mecanismul taxarii inverse, astfel TVA se inregistreaza numai in contabilitate. Aceasta va primi o factura fara TVA de la vanzator si va aplica mecanismul taxarii inverse pentru achizitia autoturismului nou prin inregistrarea procentului de 24% aplicat la valoarea bunului atat ca TVA deductibila cat si TVA colectata. Baza legala: ART.157- Cod Fiscal

Dupa aia insa, vine povestea aia cu deductibilitatea pina la 50 % din valoarea TVA, si acolo devine neclar.

 

Inteleg ca la masinile SH trebuie sa prezinti dovada ca ai platit undeva TVA-ul....

 

Cam neclara toata treaba, tipul e acum in Germania, vine saptamina asta cu masina pe roti, nu s-a lamurit insa ce ii va trebui la inmatriculare si cum o sa faca cu contabilitatea pe firma ref. TVA.


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#339 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 martie 2013 - 02:32

da mai relule dar atunci era 2007. S-a mai schimbat legislatia fiscala, acuma astia cer la inmatriculare "documentul doveditor al efectuarii importului" - ce-o fi aia nu stiu?

 

De asemenea, e important de inteles si chestia cu deductibilitatea a 50 % din TVA....

 

Documentu importului este actul de transport. Si la fiesta mi-au cerut la politie si le-am dat.

In cazul celor venite pe roti dai inmatricularea provizorie !

 

Nu stiu despre ce deductibilitate de 50% vorbesti.


  • 0

#340 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 27 martie 2013 - 03:24

Tovarasul utecist Emil Boc, in 2009 a redus deductibilitatea TVA la autoturismele cumparate de PJ-uri la 50%.

 

Tovarasii care au venit ulterior au omis sa anuleze decizia tov. Boc.


  • 0

#341 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 martie 2013 - 03:27

Da, mi-am adus aminte ..


  • 0

#342 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 27 martie 2013 - 04:23

In tara asta nu s-a redus/anulat nimic din ce aduce bani mai multi la aparatul de stat (direct sau indirect, cu siguranta daca s-a redus ceva undeva, in alta parte a crescut cel putin cat sa acopere diferentele).


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#343 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 martie 2013 - 07:17

Daca nu platesti TVA, ce sa deduci ??

 

 

 

Inteleg ca la masinile SH trebuie sa prezinti dovada ca ai platit undeva TVA-ul....

 

de unde ai inteles asta ??


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#344 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 27 martie 2013 - 07:35

Vorbiti tampenii, boc a redus deductibilitatea total, si pe urma prin 2010 a venit cu 50% la achzitia cash, in toata aceasta perioada leasingul a ramas deductibil integral, de anul trecut a intrat si ala la deductibilitate 50%.

Din cate stiu eu indiferent ca e noua veche nu se plateste tva la inmatriculare, tva se plateste cand se vinde masina.

Daca ma suni maine dimineata sau imi dai un mesaj sa-mi aduc amijte verific cu cineva care a lucrat la anaf pana de curand.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#345 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 martie 2013 - 07:58

Si eu sunt interesat. Dar dupa cate stiu eu nu ai cum sa deduci TVA daca nu l-ai platit.

Iar persoanele fizice platesc TVA in tara de unde fac achizitia.

Atentie, pentru a beneficia de facturare fara TVA trebuie sa fii platitor de TVA si operator intracomunitar, nu merge pentru oricine.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#346 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 27 martie 2013 - 08:12

Povestea este foarte simpla: omul tau merge cumpara masina lasand garantia ceruta, vine acasa si inmatriculeaza masina dupa care ii trimite aluia copie dupa CI/talon pentru recuperare euroilor. Are de platit aici RAR-ul vreo 500 de lei, timbrul de mediu calculat de cei de la finante(dupa CI emisa de RAR si CI/talonul nemtesc de unde ei o sa ia data primei inmatriculari) si restul de taxe pentru inmatriculare(5x lei la primarie, 3x lei la CEC si numerele la politie).

 

Nu are de platit nimic altceva. La o eventuala revanzare in tara factura emisa va fi conform legii, cu TVA care va trebui platit de vanzator respectiv dedus de cumparator.

 

P.S. Neamtul ii cere acea garantie deoarece suma este mare si vrea sa aiba garantia ca tranzactia va fi inregistrata legal la noi prin declaratia 390(VIES). In caz contrar, acesta poate avea probleme la un eventual control mai amanuntit al fiscului german, putand ajunge pana la a fi obligat la plata TVA-ului.


Aceasta postare a fost editata de rares_dan: 27 martie 2013 - 08:13

  • 1

#347 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 martie 2013 - 09:08

Povestea este foarte simpla: omul tau merge cumpara masina lasand garantia ceruta, vine acasa si inmatriculeaza masina dupa care ii trimite aluia copie dupa CI/talon pentru recuperare euroilor.


Doar fraierii accepta sa plateasca garantia asta.


Aceasta postare a fost editata de Relu: 27 martie 2013 - 09:09

  • -1

#348 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 28 martie 2013 - 09:16

La sume mari si primul contact intre vanzator si cumparator se practica, mai ales daca cei de la firma de unde cumpara sunt nemti nemti deci mai speriati din fire decat turcii, libanezii sau rusii.

 

Acum ai si tu perfecta dreptate ca daca ai papagal si te ajuta si firma(adica sa fie credibila, cu vechime si profit) poti si sa nu o dai chiar daca initial este ceruta. 


  • 0

#349 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 martie 2013 - 09:21

Recunosc ca m-am f...tut putin in gura cu ei ( atat prin mailuri cat si prin telefon ) dar au acceptat pana la urma.


  • -1

#350 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 28 martie 2013 - 02:06

ok, si cu documentul de inmatriculare si cu inregistrarea TVA-ului (mecanism taxare inversa si deductibilitate 50 %), cum e?


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi