Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Pas Cu Pas ... Cumparare Masina din Belgia si Germania - partea a II-a


  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#301 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 22 octombrie 2008 - 09:01

Grinch, ceea ce se poate conduce avand B-ul stim ,sau ar trebui sa stim toti posesorii unei asemenea categorii.

Alea cu masele, de max. 3500 de kg,ansamblu...bla,bla...am descris-o si eu,ceva mai sus.

Problema era alta .
In cazul platformei ,este posibil sa nu fie luata in consideratie greutatea ei ,ci doar greutatea obiectului pe care-l duce ,fiindca astfel, o platforma cu simplu ax,evident, are cel putin vreo 4-500 de kg ,iar pana la 1200 kg ,sa spunem ,ar ramane de transportat o masina de 700kg.
Un Ariel Atom,cred c-ar merge. ;)
DAR,
pe sosea vezi cu totul alte exemple.

Desi pare clara ,problema ansamblului condus cu B-ul e destul de interpretabila,iscand multe comentarii pe forumuri despre rulote,unii trezindu-se cu dosare penale.

Daca ,pe talonul unei platforme e trecuta doar greutatea pe care o poate transpota ,nu si greutatea proprie,problema e foarte simpla.

Relu ,cum naiba ai voie doar 1200 de kg?
Bine,explicatiuni care sa te favorizeze,se gasesc... ;)
  • 0

#302 zetul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 07
  • Marca:Renault
  • Model:Megane 1999
  • Motorizare:1.6

Scris 30 octombrie 2008 - 01:16

salutare...am si eu nevoie de o informatie nicule dc poti sa ma ajuti...cunosti cumva adresa din aachen de la numere?mersi anticipat
  • 0

#303 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 30 octombrie 2008 - 03:05

Pina vede el mesajul te ajut eu

aceste este cel mai apropiat, mai sint inca 2 dar la distanta

Carlo-Schmid-Str.4
52146 W�rselen

Program
Mo. 07.30 - 15.00 Uhr
Di. 07.30 - 13.00 Uhr
Mi. 07.30 - 13.00 Uhr u. 14.00 - 17.00 Uhr
Do. 07.30 - 15.00 Uhr
Fr. 07.30 - 13.00 Uhr
Sa. 08.30 - 11.00 Uhr
  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#304 condor20

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 03-noiembrie 08
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 03 noiembrie 2008 - 08:11

Pina vede el mesajul te ajut eu

aceste este cel mai apropiat, mai sint inca 2 dar la distanta

Carlo-Schmid-Str.4
52146 W�rselen

Program
Mo. 07.30 - 15.00 Uhr
Di. 07.30 - 13.00 Uhr
Mi. 07.30 - 13.00 Uhr u. 14.00 - 17.00 Uhr
Do. 07.30 - 15.00 Uhr
Fr. 07.30 - 13.00 Uhr
Sa. 08.30 - 11.00 Uhr

sal la toata lumea. Luna asta vreau sa imi cumpar un passat 1.9 sau 2.0 tdi de 101 sau 131 de cai, preferabil 131 :D . bugetul e de 10500 de euro cu toate taxele. puteti sa imi recomandati va rog o zona/ orash unde ash gasi preturi mai bune/calitate/ etc? sau macar daca e posibil sa gasesc ceva klumea la banii astia. ms mult
  • 0

#305 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 noiembrie 2008 - 11:54

e greu de zis locul. incearca in bazinul Ruhr (Essen, Dortmund etc), dar scoate-ti inainte de plecare vreo 4-5 masini de pe autoscout sau mobile.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#306 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 20 noiembrie 2008 - 08:34

Ce hypermarket-uri ( gen REAL) mai stiti prin Germania?
  • 0

#307 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 20 noiembrie 2008 - 08:57

Ce hypermarket-uri ( gen REAL) mai stiti prin Germania?


Poate mai micute dar mai dese
Aldi, Plus, Penny, Spar, Metro, Auchan, Selgros

Pune .de dupa cuvinte si vei gasi adresa apropiata oraselor pe unde vei trece.

Aceasta postare a fost editata de RaduR: 20 noiembrie 2008 - 08:59

  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#308 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 20 noiembrie 2008 - 09:00

Iti multumesc!
Astea micute le stiu, in mare , dar ma intereseaza cele mari , in care se gasesc o varietate mai mare de produse(Real,Auchan).
  • 0

#309 bogdan178

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 23-iulie 08
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:1.4 MPI

Scris 27 noiembrie 2008 - 01:50

SAl

a mai fost cineva dupa masini ..ca vad ca in ultimul timp nu prea mai sint asa multe postari .... mai merge piata sau sa blocat ???

In zona Nurnberg am (auzit) ca se aduc masinile din toata DE asta ce presupune ca se aduc toate ciurucurile sau si de calitatea 1 adica putin rulate

bye
  • 0

#310 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 29 noiembrie 2008 - 01:15

eu de exemplu in fiecare saptamana am fost plecat , ieri la 12 noaptea m-am intors de afara cu un Opel Astra H 1.7cdti din 2005.
Nu mai are rost sa povesesc cum am facut ca in linii mari cam la fel a fost mai mereu.Acum ce a fost mai altfel este ca am lasat masina de inchiriat in Antwerpen si de aici pana in nordul Olandei am luat trenul.Am schimbat 5 trenuri si per total am dat pe biletul de tren 32 de euro.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#311 slick

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 28 Mesaje:
Inregistrat: 23-mai 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Fiesta
  • Motorizare:1.4

Scris 09 decembrie 2008 - 02:08

mai pleaca cineva in de sapt asta? :)
  • 0

#312 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 12 decembrie 2008 - 02:16

azi m-am intors de afara cu un opel astra .
in avion mai erau 2 persoane , sot si sotie care se duceau sa ridice un bmw de la licitatii din Asse.
noutati ar fi urmatoarele care eu cred ca sunt foarte importante la cumpararea unei masini din Belgia: daca cumperi masina si vrei sa pleci cu numere de Germania de 5 zile sunt foarte mari sanse sa te opreasca politia si sa iti confiste numerele si sa iti duca masina la politie si altfel esti obligat sa o iei de acolo numai pe platforma.Per total inca 600 euro cheltuieli.Eu am luat masina dimineata cand era trafic foarte mare si am avut noroc ca nu am fost oprit de politie.Altadata o sa fac numere de Belgia de tranzit chiar daca ma costa dublu.Acum nu am putut sa fac numere de Belgia pentru ca inca nu venisera toate actele masinii de la banca si am plecat fara actele de la masina.
Din cauza nelamiririlor cu taxa de inmatricluare/poluare nu cred ca am vazut mai mult de 5 masini care se indreptau spre Romania cu numere de vama pe tot drumul cand altadata vedeam 5 masini la 15 minute.Bulgari nu ii luam in considerare ca ei sunt usor de remarcati, merge masina de Bulgaria in fata urmata de 3 sau 4 masini cu numere de vama de obicei masini cumparate din acelasi loc si masini mai vechi de 1995.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#313 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 12 decembrie 2008 - 02:49

...adica,in avion, erati doar trei pasageri ? :lol:
Ai inchiriat avionul pentru cursa asta, si nu vrei sa stie invidiosii... :lol:

Eu am fost ,,tras pe dreapta'' avand numere galbene(aveau bmw ), si mi-au si blocat ,,unghiurile de atac'', sa nu pot pleca fara acceptul lor.
Aveam si limuzina de evadat,cu motor de1,2. :lol:
  • 0

#314 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 12 decembrie 2008 - 03:16

ai fost tras pe dreapta in Germania?In Belgia au patit treaba asta 2 colegi de-ai mei si de atunci ei aduc masini numai pe platforma la 700 euro masina din Belgia.
In Belgia daac te opreste iti confisca numerele de pe masina si cu platforma iti duc ei masina la sediul politiei.De aici o iei numai cu pltforma dar trebuie sa o scoti din Belgia pe plaforma nu pe roti.Cheltuieli ar fi 100 euro plata pe zi in parcarea politiei, 100 euro cheltuieli pt o zi de dormit si mancat, spaga la asta cu platforma poate fi de 150 euro sa iti scoata masina de acolo si sa dea jos masina dupa cativa km sau 300 euro sa iti scoata masina de acolo si sa ti-o dea jos in Germania + inca un rand de numere de Germania de 150 euro care ti le da asta cu platforma.S-au certat colegi mei cu politia cateva ora si tot degeaba.Ei spuneau decat ca mergeai cu masina care ed e Belgia cu numere de Germania.
In Ungaria la vama te mai intreaba vamesul daca ai TUV-ul valabil la masina daca ai numere de 5 zile.Eu chiar daca am valabuil TUV-ul cumpar tot de 5 zile numere pt ca sunt mai ieftine si numerele rosii de Romania costa 20 de euro sid e ce sa dau 200 de euro pe numere de o luna de Germania cand pot lua cu 80-100 euro numere din germania de 5 zile si numere de o luna rosii de Romania cu 20 de euro.
din totalul de 129 de persoane printre care si vice-primarul capitalei( care zboara cu low-cost) si inca 9 membri ai echipajului mai erau 2 persoane(sot si sotie) care se duceau la licitatii sa ridice o masina.La alta firma de licitatii nu la aia de unde am luat eu masina.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#315 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 12 decembrie 2008 - 05:51

Da, cu numere galbene pe auto cumparat din Germania.

Au fost foarte amabili. Mi-au verificat portbagajul,telefonul,gps-ul,actele.
Actele si ,,sculele'' le-au luat la ei in masina,au revenit in cca. 5min, si mi-au urat printre altele,la revedere! :lol:
Eu nu prea voiam sa-i revad... :lol:
Si-au facut meseria...

-Cu S-ul si ce mai ai de lux,incearca un schimb cu astia de la companiile aeriene... :lol:
  • 0

#316 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 04 mai 2009 - 11:23

am adus mai masini de cand nu am mai scris aici.
Prea multe nu s-au schimbat.
Ultima masina a fost saptamana trecuta un Audi A6 2.0 tdi 140CP din 2006 pentru asociatul colegului extremero.Cand am luat masina am mai intarziat vreo 2 ore ca nu avea brichete si nici dvd-ul de navigatie si a durat ceva pana sa gasesc la alte Audi din parcare. :P
Acum o luna am luat un radar in Austria, deci atentie la limitari.
eu am avut 151km/h la o limita de 100km/h si politisti stateau la panda.Eu mergem cu 160km/h pe pilot automat si am dezactivat tempomatul cand am intrat pe limitatrea de 100km/h .La cateva sute de metri stateau politisti cu pistolul radar si s-au luat dupa mine.Amenda de 150 euro.
In Germania din ce in ce mai rar vand dealeri masini la romani cu plata cash daca vor sa plateasca pretul netto cumparand pe firma din cauza falsificari facturilor de ai nostri.de aici rezulta ca in Romania sunt preturi mai mici la masini decat in Germania la multe masini.
La reprezentante numai prin banca se face transferul, de cash nici nu mai vor sa auda.Desigur dealeri de turci si arabi accepta cash si la netto pe firma.
Preturile au mai scazut din cauza crizei care se simte si in Germania, Belgia sau Olanda.
Traficul la intoarcere foarte lejer de prin noiembrie 2008 incoace cam de cand a inceput criza sa se simta si la noi.
Nici bulgari nu mai vezi asa multi ca nu mai au aia din Germania rable.

Aceasta postare a fost editata de nicukla: 04 mai 2009 - 11:26

  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#317 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 mai 2009 - 11:48

M'as fi asteptat sa fie mai mare amenda. Cred ca si la noi ajunge cam tot p'acolo ... plus ca deja era cazul de suspendare permis
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#318 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 mai 2009 - 11:59

http://www.roadmc.co...m...b=5&labb=us
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#319 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 05 mai 2009 - 12:43

Cu TVA-ul cum e acum dupa 1 mai?
Au aflat nemtii/belgienii ca nu mai e deductibil la noi pana la sfarsitul lui 2010?

Sau poti plati (prin banca) pretul net + teoretic TVA-ul aferent la noi. Iar asta doar la vanzarea masinii cum era pana acum sau dupa inregistrarea facturii externe in contabilitate?

Ca daca s-a putea plati masina fara TVA, pastra pana in 2011 pe firma care a cumparat-o de afara iar apoi vinde si plati TVA-ul la stat in momentul si pe valoarea vanzarii ar fi minunat.
  • 0

#320 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 mai 2009 - 07:48

In situatia de care vorbesti, masina fiind o marfa ca oricare alta, o cumperi ca si pina acum fata TVA.
  • 0

#321 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 05 mai 2009 - 01:43

azi am platit A6 2.7tdi la pretul netto.
Nu cred ca stiu ei ca la noi nu mai e deductibil tva-ul.
Amenda trebuia sa fie de 300 euro si 2 luni de suspendare de permisdar le-am explicat ca eram cu 130km/h si am depasit o masina si chiar atunci a intrat limitarea de 100km/h si nu am vrut sa franez sa nu se sperie masina depasita.Am vb cu ei foarte respectuos, le ceream voie sa deschid portbagajul ca sa imi i-au haina, sa deschid usa spate sa i-au actele masini.
Faza tare in avion saptamana trecuta.In spatele meu 2 tipi si langa ei o super gagica.Vreo juma de ora se laudau astia ca se duc sa cumper mercedes ultimul model ca pe urma fac cumparaturi la super magazine, incercau sa o vrajeasca pe tipa asta.Taranul din spatele meu si-a scos pantofi si incepuse sa se simta un miros de transpiratie deranjant.Locul meu era la geam pe partea stanga a avionului si taranul asta chiar in spatele meu si si-a intins picorul stang intre scaunul meu si geamul avionului.Primele minute nu imi dadeam seama de unde vine mirosul de transpiratie.Nu credeam ca unu din astia 2 se descaltase si in continuare o vrajea pe tipa .Vrajeli de genul ca sa bea sampanie ca il cheama George ( era de sf.Gheorghe) si ca face cinste si sa serveasca ce vrea inimioara ei.Am vazut de unde vine mirosul de transpiratie si am asteptat cateva secunde ca sa ii zic ceva chiar cand era in discutie sa-l fac de cacao pe tip.Trageam cu urechea la discutie si cand zicea ceva ca vor sa mearga la cazino dupa ce isi cumpara fiecare cate un mercedes ultimul model urmeaza reactia mea.Ma ridic si il rog sa se incalte ca ii miros picioarele a transpiratie si sa isi dea jos piciorele de unde le tinea .Tipa si-a deschis o carte si a citit pana la destinatie si cei 2 tarani nu au mai scos nicio vorba pana la destinatie.Dupa ce a aterizat avionul la Brussel baiatul din mijloc ia cerut nr de telefon tipei si ea i-a raspuns ca nu are activat roomingul si si-ar consuma minutele pana sa dea de ea ca nu are idee cand se intoarce in tara.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#322 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 05 mai 2009 - 02:13

De la inceput mi-am dat seama ca o sa am probleme cu astia 2.
de cand au urcat pana la rularea avionului spre pista vb la telefon. Cred ca a dat vreo 10 apeluri sa se laude ca citez: " stau in p*** m** la geam, da ba sunt in avion, hai ca te pup pa" si asa de vreo 10 ori.Veneau insotitoarele de bord sa ii zica ca trebuie sa inchida telefonul, taranul asta se intorcea sa nu o auda cu spatele la ea ca nu mai auzea ce ii spunea cel cu care vb.Pe urma cu bagajul de mana :ca nu incapea chiar unde vroiau astia 2.Insotitoare de bord ii explica ca e loc 2 m mai in spate , el o tinea pe a lui ca vrea sa fie langa el ca de aia nu a dat 6 euro ca sa o bage la cala si sa o tina langa el.Venea iar insotitoarea de bord sa le explice ca ei stau langa iesirile de urgenta si sa le explice cateva chestii.Normal ca taranul de langa geam vb la telefon.
Si piesa de rezistenta:
ultimul cu care a vorbit ia zis ca nu are roomingul activat si nu poate vorbi de afara si repede a incercat el sa-l activeze.El tasta nu stiu ce pe telefon si insotitoarea de bord ii tot zicea ca trebuie sa inchida telefonul ca a inceput avionul sa ruleze spre pista de decolare.Inchide telefonul si-l deschide ca sa vada daca are activat roomingul .Vine alta insotitoare de bord si ii spune ca e absolut obligatoriu sa inchida telefonul , la care taranul asta: pai sa mai stea un pic avionul cateva minute, ce e graba asta,ca trebuie sa primeasca sms ca a activat roomingul.A cerut insotitoare de bord ajutor de la securitate prin statie si taranul imediat a inchis telefonul, vociferand cateva minute ca " uite bah ca mai puteam sa vb la telefon pana decola avionul ca pe urma e scump daca vorbesc de afara".
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#323 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 05 mai 2009 - 02:27

Da, e trist cand ai de'a face cu asemenea specimene ...

Apropos de Politia din Austria, ma gandeam ca vor fi mai intransigenti, insa daca esti civilizat, se pare ca esti tratat cu aceeasi moneda
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#324 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 05 mai 2009 - 04:52

imi vine sa injur, da ma cenzurez.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#325 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 05 mai 2009 - 09:45

romanii... n-ai cum sa nu-i recunosti peafara... ( cu exceptiile de rigoare :D )
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.





2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi