Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Pas Cu Pas ... Cumparare Masina din Belgia si Germania - partea a II-a


  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#26 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 29 noiembrie 2007 - 09:34

felicitari pentru masina , te asteptam cu un topic nou plin de poze in sectiunea Masina Mea :thumb:
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#27 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 29 noiembrie 2007 - 10:13

sa stapanesti sanatos masina.
la milioane de km fara probleme.
Chiar ma intrebam ce ai facut ca nu ai mai zis nimic pe forum.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#28 Edgji

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 22-noiembrie 07
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Jaguar
  • Model:X-Type 2005
  • Motorizare:2.0D

Scris 30 noiembrie 2007 - 09:01

Multam de urari !!!!!!!!!
Sunt f.f. incantat de masina arata si se comporta ca noua.Cred ca o sa se "plictiseasca" BMW-ul de stat in garaj iarna asta.
PS Astazi m-am trezit ca am uitat caietul de service la Athus... o sa-i rog sa mi-l trimita prin posta (binenteles pe cheltuiala mea)....cu ocazia asta o sa verific si cat de binevoitori sunt vanzatorii dupa ce au luat banii pe masina.

sa stapanesti sanatos masina.
la milioane de km fara probleme.
Chiar ma intrebam ce ai facut ca nu ai mai zis nimic pe forum.


Daca ai timp si chef, cand treci prin Ploiesti da-mi un tel si daca sunt in oras te astept la o cafea , o vorba ...vezi motocicletele (in jur de 30 de bucati) poate cine stie te imbolnavesti si de "doua roti"
tel 0722 356 993 sau 0745 070 267
  • 0
Fast on Track, NOT on Road

#29 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 08 decembrie 2007 - 02:32

Nu a mai fost nimeni plecat ?

Sau sta lumea in asteptarea pina se reglementeaza problema cu taxa.

Eu cel putin am poluat orasul de pe 27 cind au expirat numerele de Germania si doar luni voi ridica numerele provizorii pentru 30 de zile.

Am inteles ca se pot prelungii cu o mica atentie pentru inca 30 dupa ce expira primele.
  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#30 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 08 decembrie 2007 - 10:17

Vestea proasta pt tine e ca nu se mai pot prelungi asa cum era innainte. Te duceai la tine in judet si luai pt 30 de zile, dupa aia luai pt inca 30 de zile din jud vecin, si tot asa.
Acum iti pun stampila pe brief si gata; singura portita e sa ai pe cineva in DE si sa iti scoti un nou brief.
  • 0

#31 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 10 decembrie 2007 - 12:00

am luat astazi numerele si ai 100 % dreptate inclusiv cu stampila pe brief

de problema asta ce spuneti ?

http://www.astazi.ro...in_romania.html
  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#32 CristianC

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 12 Mesaje:
Inregistrat: 09-august 07
  • Marca:Seat
  • Model:Leon 1M
  • Motorizare:1.9 TDI ASV

Scris 11 decembrie 2007 - 07:01

Va rog frumos, stiti unde as putea lua numere temporare din Brussels? Am gasit masina la un proprietar si maine dimineata vreau sa o inmatriculez sa o aduc in RO.

Multumesc.
  • 0

#33 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 decembrie 2007 - 09:47

Trebuie sa stie el unde e biroul zonal.
  • 0

#34 imircea

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 Mesaje:
Inregistrat: 22-februarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Audi
  • Model:A6 2007 quattro
  • Motorizare:3.0 TDI 232 CP

Scris 11 decembrie 2007 - 11:20

Care "el"?
  • 0
Audi A6 3.0 TDI - quattro 232 CP / VW Golf 1,6 Tiptronic / Skoda Octavia 1.9 TDI - 90 CP (la tata)

#35 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 decembrie 2007 - 07:24

Proprietarul, adica cel care o vinde.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 12 decembrie 2007 - 07:25

  • 0

#36 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 12 decembrie 2007 - 02:08

Pentru Germania aveam eu adrese dar in Belgia din pacate nu am pile.

Poate te ajuta nicukla pentru ca el a fost de mai multe ori in Belgia.

Aceasta postare a fost editata de RaduR: 12 decembrie 2007 - 02:08

  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#37 CristianC

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 12 Mesaje:
Inregistrat: 09-august 07
  • Marca:Seat
  • Model:Leon 1M
  • Motorizare:1.9 TDI ASV

Scris 08 ianuarie 2008 - 09:50

Proprietarul, adica cel care o vinde.

Multumesc frumos lui Nicukla - m-a indrumat exact unde se fac numerele de tranzit.

Acum am o alta problema legata fix de aceste numere: o sa imi expire la sfarsitul lui ianuarie si nu am nici timp sa umblu sa o inmatriculez si nici bani de taxa mai ales ca se aude ca mai umbla la ea (http://www.hotnews.r...entru_rable.htm). De aceea as vrea sa iau preafrumoasele numere rosii de romania, insa:
- nu am domiciliul in bucuresti si le prefer din bucuresti pentru ca stau departe si revin la problema cu timpul
- ce acte am nevoie ca sa le iau: RAR, ITP, brief traduceri, vechile numere, etc?
- daca cele de belgia imi expira in ianuarie pot sa ma duc sa imi iau numere rosii pe 10 feb de exemplu sau tb sa existe continuitate?
  • 0

#38 R&D

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 212 Mesaje:
Inregistrat: 06-februarie 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:Volvo
  • Model:V40 transat
  • Motorizare:2.0T 165cp

Scris 09 ianuarie 2008 - 09:33

Pentru numere rosii trebuie doar actele masinii (brief sau ce o fi) si cele care justifica provenienta (factura, contract). Nu ai nevoie de nimic de la RAR pentru ca tocmai asta este scopul lor, sa iti ofere posibilitatea sa omologhezi/inmatriculezi masina.
Nu este nevoie de continuitate, poti sa scoti numere rosii odata pentru orice masina, fie ea adusa pe platforma. Poti sa o tii cat vrei in parcare , si cand vrei sa scoti numere rosii. In unele locuri, la inmatriculare definitiva ai nevoie de numerele straine sa le predai.
Cu domiciliul... chiar nu stiu daca poti scoate din alt judet.
  • 0
Ford Mondeo limousine 2.0TDDI GHIA 116cp 2001 - de vanzare 6500 euro
Proud to be Renault F1 fan

#39 CristianC

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 12 Mesaje:
Inregistrat: 09-august 07
  • Marca:Seat
  • Model:Leon 1M
  • Motorizare:1.9 TDI ASV

Scris 09 ianuarie 2008 - 10:02

Multumesc de info.

Stie cineva daca se pot lua din alt judet?
  • 0

#40 imircea

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 Mesaje:
Inregistrat: 22-februarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Audi
  • Model:A6 2007 quattro
  • Motorizare:3.0 TDI 232 CP

Scris 10 ianuarie 2008 - 01:13

In principiu, numerele rosii se iau din judetul de unde este proprietarul.
  • 0
Audi A6 3.0 TDI - quattro 232 CP / VW Golf 1,6 Tiptronic / Skoda Octavia 1.9 TDI - 90 CP (la tata)

#41 holloch

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 10-ianuarie 08
  • Marca:Skoda
  • Model:Fabia
  • Motorizare:1.9TDI 105 CP

Scris 10 ianuarie 2008 - 04:32

Daca cumperi numere "de zoll" (Ausfuhrkennzeichen http://www.nondos.co...bestellung.html ) care se dau numai cu carte verde (15, 30 zile sau mai mult) poti sa iesi linistit cu masina din tara. Singurul dezavantaj este ca nu se incheie asigurare CASCO care sa acopere si furtul.
In schimb cu numere galbene(Kurzzeitkennzeichen ), cele valabile 5 zile, chiar si cu carte verde nu prea cred ca te lasa sa iesi din tara.
Nici cu numere rosii romanesti nu poti sa iesi din tara, sun valabile doar in Ro.


In primul rand multumesc celor care contribuie pe acest forum, cred ca faceti un serviciu substantial unui numar considerabil de oameni.

M-ar ajuta foarte mult, si cred ca si pe altii, daca ai putea, tu sau altcineva in tema, sa treci in revista pas cu pas formalitatile la cumpararea unei masini din Germania de la o persoana fizica. Eu as vrea sa-mi iau o masina ieftina de acolo, cu numere de zoll valabile 3 luni. Intrebarile mele se refera strict la proceduri si hartogarii, mai putin la partea tehnica de cumparare a masinii. Din ce am inteles citind, ca si altii, ore bune acest topic grozav, ar fi asa:

1. Descarc un contract de vanzare cumparare de pe net. Aveti careva un link cu un astfel de contract, care sa acopere tot ce e necesar? Preferabil in germana/engleza.

2. Ma duc la proprietar, si daca totul e okay cu masina, semnam acest contract si ii dau banii.

3. Mergem apoi la cel mai apropiat centru de inmatriculari (Zulassungstelle, daca bine am inteles). Aici el face radierea masinii, iar eu cumpar numerele rosii si asigurarea pe 3 luni.

Corecteaza-ma te rog daca am incurcat ceva. :)

Cateva intrebari suplimentare:

4. De ce acte are nevoie masina in mod obligatoriu ca sa o pot cumpara? Talon, carte de service, mai este ceva?

5. Ce se intampla de fapt la serviciul de inmatriculari? Fostul proprietar face singur radierea, obtine o hartie pe care daca mi-o da el poate pleca? Dupa care merg cu dovada radierii si contractul de vanzare cumparare la asigurare (din cate am inteles, un chiosc in fata centrului de inmatriculare), cumpar asigurarea si ma intorc sa depun actele pentru numerele de zoll?

6. Am intrat pe site-ul de la linkul dat de tine (nondos.com). Am vazut ca asigurarea pe 3 luni + cartea verde costa 240 de euro. Desi nu prea inteleg ce inseamna Doppelkarte. Pretul acestei asigurari depinde de firma? De aici diferentele pe care le-ati platit voi cumparand asigurarea la centre de inmatriculare diferite? Pe site-ul respectiv poti comanda online. Banuiesc insa ca poti face asta doar dupa ce ai contractul de vanzare-cumparare incheiat si datele masinii, nu?
7. Verificarea tehnica intr-o tara UE e valabila la exportul in alta tara UE? Eu practic as vrea sa folosesc masina asta vreo doua luni, dupa care sa o duc in Italia, unde incep un job, si sa o inmatriculez acolo. Perioada de valabilitate a TUV-ului din Germania s-ar continua in Italia?



Stiu ca-s multe intrebari, si imi cer scuze pentru asta. Dar cred ca ati fi de un real ajutor, raspunzand, celor ca mine - care vrem sa incercam sa ne descurcam singuri cu tranzactia, fara sa avem vreo experienta in acest sens. Merci anticipat. :beerchug:

Aceasta postare a fost editata de holloch: 10 ianuarie 2008 - 04:43

  • 0

#42 CristianC

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 12 Mesaje:
Inregistrat: 09-august 07
  • Marca:Seat
  • Model:Leon 1M
  • Motorizare:1.9 TDI ASV

Scris 14 ianuarie 2008 - 11:15

Eu am cumparat asta vara o masina din germania de la particular. Uite pasii care i-am urmat:

1. Omul a venit cu un model de contract vanzare-cumparare in germana. E datoria lor sa vina cu asa ceva pentru ca au nevoie sa faca dovada vanzarii.

2. Am semnat contractul dupa ce am completat cu toate datele.

3. Am mers la un centru de inmatriculari unde:

- Am platit asigurare pe 15 zile - 90 eur la biroul de asigurari
- la ghiseul unde se fac briefuri am platit doua taxe parca de 30 euro
- o doamna de acolo a facut brief-uri mare si mic pe numele meu si a retinut brieful mic de la neamt.

In final mi-am montat numerele pe masina iar ca acte am avut:
- brief mic pe numele meu de la inmatriculari
- brief mare pe numele meu de la inmatriculari
- brief mare original al masinii de la neamt dar stampilat cu "Vandut" parca la inmatriculari
- contract de vanzare-cumparare de la neamt

Nota: Din cate am vazut brief-ul mic e talonul si cel mare cartea de identitate raportat laactele noastre.

M-au mai intrebat daca vreau nu stiu ce carte verde dar am zis ca nu ne trebuie.
  • 0

#43 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 16 ianuarie 2008 - 08:33

7. Verificarea tehnica intr-o tara UE e valabila la exportul in alta tara UE? Eu practic as vrea sa folosesc masina asta vreo doua luni, dupa care sa o duc in Italia, unde incep un job, si sa o inmatriculez acolo. Perioada de valabilitate a TUV-ului din Germania s-ar continua in Italia?
Stiu ca-s multe intrebari, si imi cer scuze pentru asta. Dar cred ca ati fi de un real ajutor, raspunzand, celor ca mine - care vrem sa incercam sa ne descurcam singuri cu tranzactia, fara sa avem vreo experienta in acest sens. Merci anticipat. :beerchug:


Nu vad de ce ai lua o masina din Germania ca sa o inmatriculezi in Italia. Pe langa faptul ca nu poti sa o inmatriculezi pe numele tau (decat daca ai cetetenie italiana) ai iesi mai scump in termeni de asigurare si impozit decat daca ai inmatricula-o in Romania si apoi sa o folosesti in Italia. Doar ca in Romania va trebui sa platesti taxa de inmatriculare. Cred ca e mai simplu sa cauti o masina buna in Italia si sa o tii inmatriculata acolo.

Pe de alta parte fara T�V valabil nu poti sa iesi afara din Germania iar daca o inmatriculezi in Italia T�V nu mai are nici o treaba fiind valabil doar pe actele de inmatriculare germane.
  • 0

#44 holloch

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 10-ianuarie 08
  • Marca:Skoda
  • Model:Fabia
  • Motorizare:1.9TDI 105 CP

Scris 18 ianuarie 2008 - 10:23

Eu am cumparat asta vara o masina din germania de la particular. Uite pasii care i-am urmat:

1. Omul a venit cu un model de contract vanzare-cumparare in germana. E datoria lor sa vina cu asa ceva pentru ca au nevoie sa faca dovada vanzarii.

2. Am semnat contractul dupa ce am completat cu toate datele.

3. Am mers la un centru de inmatriculari unde:

- Am platit asigurare pe 15 zile - 90 eur la biroul de asigurari
- la ghiseul unde se fac briefuri am platit doua taxe parca de 30 euro
- o doamna de acolo a facut brief-uri mare si mic pe numele meu si a retinut brieful mic de la neamt.

In final mi-am montat numerele pe masina iar ca acte am avut:
- brief mic pe numele meu de la inmatriculari
- brief mare pe numele meu de la inmatriculari
- brief mare original al masinii de la neamt dar stampilat cu "Vandut" parca la inmatriculari
- contract de vanzare-cumparare de la neamt

Nota: Din cate am vazut brief-ul mic e talonul si cel mare cartea de identitate raportat laactele noastre.

M-au mai intrebat daca vreau nu stiu ce carte verde dar am zis ca nu ne trebuie.


Merci :)

La ghiseul de inmatriculari te-ai dus cu cel care ti-a vandut masina? Iar daca da, si prezenta lui e necesara acolo, ce anume trebuie sa faca el acolo?

Nu vad de ce ai lua o masina din Germania ca sa o inmatriculezi in Italia. Pe langa faptul ca nu poti sa o inmatriculezi pe numele tau (decat daca ai cetetenie italiana) ai iesi mai scump in termeni de asigurare si impozit decat daca ai inmatricula-o in Romania si apoi sa o folosesti in Italia. Doar ca in Romania va trebui sa platesti taxa de inmatriculare. Cred ca e mai simplu sa cauti o masina buna in Italia si sa o tii inmatriculata acolo.

Pe de alta parte fara T�V valabil nu poti sa iesi afara din Germania iar daca o inmatriculezi in Italia T�V nu mai are nici o treaba fiind valabil doar pe actele de inmatriculare germane.


E o situatie mai aparte. E vorba de un job care-mi permite sa inmatriculez masina pe numele meu fara sa am cetatenie italiana, care ma scuteste de impozit si taxe, dar care ma impiedica sa cumpar o masina folosita din Italia. Stiu ca suna ciudat. :)

Oricum, merci pentru informatia cu TUV-ul. Cu alte cuvinte, la inmatricularea in Italia se face oricum o inspectie tehnica a masinii si TUV-ul nu ma ajuta cu nimic, nu?
  • 0

#45 Tobias Ripper

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 22-ianuarie 08
  • Marca:Honda
  • Model:CBR 900 RR Fireblade
  • Motorizare:900 / 136 CP

Scris 22 ianuarie 2008 - 01:39

Salutare, cautand sa-mi cumpar o masina din jermania sau Belgia am gasit informatiile astea super pretioase :D Felicitari pt. acest "manual".
Am si eu cateva intrebari, daca nu e cu suparare:

1. Daca vreau sa iau pe firma ce avantaje si dezavantaje am? ce acte in original si copie imi trebuie?
2. Daca vreau sa iau de la particular cum verific VIN-ul? il pot verifica in tara? sau la reprezentanta marcii respective?
3. Masinile din Belgia sunt mai proaste ca cele din Jermania? am sunat in Belgia si vanzatorul mi-a spus ca are provenite si din Franta (multe) - am inteles ca astea ar fi mai proaste ca tabla etc.? si cica imi da asigurare si numere doar pe 2 saptamani daca masina provine din Franta.
4. Ma interesa un Focus 2005 euro 4 si am inteles ca motorul de 1.6 cu 109 cp ar fi euro 3; cel de 1.6 cu 90 cp este euro 4 - cel putin la ei - oare la noi la RAR este aceeasi norma de poloare?
5. am mai gasit masini la preturi bunicele in Austria - este mai greu de achizitionat de acolo?
6. mi-e cam rusine sa pun si ultima intrebare... :D exista tzepe cu kilometraje date inapoi in Belgia sau Jermania?

Multam mult, sper ca nu am stresat dar vreau ca in februarie sa merg pana acolo si vreau sa am surprize neplacute :D

Aceasta postare a fost editata de Tobias Ripper: 22 ianuarie 2008 - 01:40

  • 0

#46 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 ianuarie 2008 - 08:48

1.avantaj - nu platesti TVA, plus deduci tot pe firma ce tine de masina
dezavantaje - asigurari si impozite mai mari, tre sa platesti TVA la revanzare
2.teoretic la reprezentanta. practic se ma impinge ceva
3.asta pot sa raspunda colegii care au experienta cu Belgia. nu cred ca sint diferente majore. de frantuzoaice am auzit si eu lucruri mai putin bune, dar cred ca determinant e modul de intretinere a masinii. asaca de la caz la caz
4.intreaba la rar
5.ma mira, iti dai seama ca lua toata lumea din Austria, fara sa mai ajunga la nemti. vezi sa nu fie tepe.
6.exista.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#47 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 27 ianuarie 2008 - 08:11

Duminica la 13.00 am plecat cu avionul cu MyAir la Brussel sa aduc o masina castigata la licitatie.
Ajung in Brussel dupa 3 ore de zbor.
De aici i-au un taxi pana in centru la City 2 unde aveam rezervare la hotel. 50 de euro de la aeroport pana la hotel. Cu autobuzul era 18 euro dar era aglomerat dura cam 40 de minute si de unde ma lasa autobuzul aveam de mers cam 1 km pana la hotel sau sa i-au metroul 2 statii , si aveam de asteptat la autobuz asa ca am luat taxiul.
Ma cazez la hotel 65 euro camera cu rezervare facuta pe net , la fata locului camera era 145 euro.
Ma plimb prin centru insa Mall-ul era inchis si cam putine magazine deschise.
Pe la ora 19.00 mananc la Pizza Hut vis-a-vis de Sheraton.
Dimineata micul dejun la ora 9.00 si ma duc la firma de licitatii sa vad cum fac cu masina.Cu taxiul ajung in 10 minute , 27 euro a facut cursa.
Am vb acolo cu cineva insa parcul cu care vorbise cei de aici sa vina cu numerele sa pot pleca cu masina sa fac inspectia nu avea cum sa ajunga sa ma rezolve si pe mine si au spus sa revin a 2-a zi .Nu erau insa siguri ca venea respectivul inainte de ora 12.00 si cum la numere cam la ora 15.00 se dau ultimile acte la facut era posibil sa sa stau pana miercuri.Asa ca ma duc cu taxiul pana la hotel si le zic ca mai stau o noapte , imi cer tot 65 euro pe camera si merg pe Picardstraat unde se fac actele si vorbesc cu cineva de acolo daca stiu pe cineva , vreun parc cu numere de garaj.Primul la care am intrat nu stia pe nimeni, al 2-lea aveau pe cineva dar tot pentru marti.La Shenkira tot pentru marti cu noroc ca aveau si ei multe de facut.Am intrat la niste greci , am vb cu ei si l-a sunat pe un angajat de-al lor care era plecat cu o astra sa faca inspectia si mi-a zis ca ajunge in juma de ora.
Era deja ora 12.00 si aia de la licitatii de la 12 pana la 13.30 au pauza de masa.Ii sun si le zic ca ajung in juma de ora maxim o ora cu cineva cu numere de garaj sa pregateasca masina.
Vine respecivul si mergem la licitatie sa luam masina.Masina era la curatat cu toate ca erau in pauza de masa a rugat pe cineva sa o bage la spalat si curatat.
La ora 13.00 masina e gata, rezolv si cu actele .Pune tipul numerele verzi de garaj pe masina si plecam la inspectie.Aici o coada de 10 masini.
La ora 14.30 scapam de inspectie, masina perfecta, ca mentiuni ca nu am extinctor ,vesta si trusa medicala si cauciucurile imi spune sa le schimb cat mai curand.
Merg la acte sa le dau sa vad daca prind ultima transa.
Eram cam in criza de timp ca sa rezolv actele .Ajung la fara 5 insa era prea tarziu.Oricum hotelul il aveam platit.Masina daca ai actele la dat o lasi la vama sigilata cu parcare cu paza si era mai bine ca altfel daca mai stateam o noapte la hotel care il platisem trebuia sa platesc si garajul de 15 euro pt masina daca masina avea numerele gata.
Plec de aici cu cheile si factura , celelalte acte ramanand la inmatriculare ca dimineata la 9.30 sa fie gata.
Ma duc sa mananc ceva prin centru ma plimb prin Mall si seara la ora 20.00 ma duc iar sa mananc la Pizza Hut. Pizza medie e la 15 euro si bautura la refil cam 2 euro.Prima seara decat 2 pahare bausem , insa acum imi era sete si am baut vreo 5 pahare de 7UP.
Miercuri dimineata servesc micul dejun si la 9 si 27 sunt la acte.
la 9 si 35 vine tipa cu numerele si cu actele.Platesc asigurarea si actele si platesc si servicilu celui de la parc cu numerele verzi de parc.Actele cu asigurarea au fort 230 euro cu asigurare pan la 29. Februarie 2008 , deci o luna si 8 zile si inca 150 euro pentru numerele de garaj.In total 380 euro.
Ma duc cu cineva de la acte la vama sa i-au masina, imi pune numerele si cum nu avea absolut deloc motorina la 200 de m era o benzinarie si fac plinul acolo. Intra motorina de 70 de euro cam 63 de litri ceea ce inseaman ca in rezervor nu mai aveam absolut deloc motorina.
De aici plec spre o firma de licitatii sa salut un prieten la Carmanager.Stam de vorba vreo juma.
De aici plec spre Leuven sa vad niste parcuri.La intrare in Leuven e si un magazn de piese de unde imi cumpar extinctor, truse medicala si vesta reflectorizanta.Intreb de o turbina de Renault Master si de niste bujii de bmw pe benzina.Cumpar de aici si presuri de Renault Scenic.
Plec spre Germania mai la nord de Koln sa cumpar cauciucuri.Trec mai intai pe la un Outlet din Olanda , cumpar o geaca Addas pt tatal meu si o pereche de adidasi pt mine.
Ajung in Koln si cumpar 4 cauciucuri de vara pt Scenicul de acasa si 4 cauciucuri de iarna pt BMW , mai ales ca e obligatoriu in Germania si Austria cu cauciucuri de iarna.Platesc si manopera de schimbare de cauciucuri de 20 de euro pe roata.Suma totala e de aproximativ 600 euro la 8 cauciucuri cu montaj la 4 , plata am facut-o fara tva , factura facand-o pe firma.
Ma opresc sa manac ceva la un Mc Donald's si plec sa vad daca au locuri la Etap la hotel in Koln insa erau ocupate toate camerele, incearaca receptionerul la Etapurile din Dortmund, Essen, Mainz, Wiesbaden, Frankfurt , Wurzburg, si Darmstad dar toate erau pline.Gaseste la Nurunberg City si platesc de la Koln cu cardul si imi da numarul camerei si codul de intrare in hotel si camera.Plec spre Nurunberg .
Ajung pe la ora 23.00.Parchez masina si dupa un dus ma culc.
Dimineata la mic dejun imi da receptionerul factura. Cand am ajuns seara parcarea era plina cu masini cu numere de vama si dimineata parcarea ear goala, plecasera toti de dimineata.Cand am stat in Brussel am facut o rezervare la Etapul din Viena pt noaptea de miercuri.Asta pentru ca aveam de vazut niste masini din zona Nunurnberg-Regensburg pana in Passau si daca plecam direct spre tara ma prindea oboseala in Ungaria si nu vroiam sa dorm pe acolo prin parcari.
Plec sa vad un focus 2 pe motorina, o astra model 2005 si un C 220 CDi negru avangard din 2007 model nou.
Ma dau un pic cu Mercedesul, vorbesc despre pret cu cei de aici, 24500 fiind ultimul pret fata TVA pe care il accepta. Masina impecabila, 27.000 de km, cu navigatie si DVD.
Ma opresc sa cumpar de la un Aldi niste cereale pentru fetita si in parcarea din 20 de masini 10 erau cu numar de vama baieti din Romania care oprisera pentru cumparaturi.In magazin fiecare avea cel putin 2 baxuri de cafea si 2-3 baxuri de ciocolata.Prin asta faceam diferenta intre nemti si romani.
In parcare se uitau la masina mea ca nu prea stiau ce sunt cu numerele alea de inmatriculare.Nu s-au prins ca sunt roman ii auzeam vorbind.
Plec spre Austria platesc vineta de 7.70 euro ajung in Viena, ma cazez pe la ora 17.00 si ma duc sa ma plimb la SCS.Multe reduceri, cumpar si eu cate ceva de aici, mai ales de la Toys'r'us jucari pentru fetita.
Mananc ceva de aici si la ora 20.00 eram in camera.
Dimineata la 6.30 eram la micul dejun, in 10 minute mananc si plec.
In juma de ora parasesc Austria.Platesc taxa de autostrazi la unguri de 6,50 euro, imi da chitanta si plec.
In 4 ore si 15 minute traversez Ungaria fara oprire.Foarte liber si centura Budapeste M0.La vama la Nadlac vamesul imi cere sa arat permisul, cartea verde si chitanta de plata taxei de autostrada.Intru in Romania , opresc la Petrom sa mananc 2 sandwichuri si sa platesc rovineta pe care nu o au cei de la Petrom.
Plec mai departe spre Bucuresti punand si detectorul acum ca sa merg in localitati cu 80km/h unde se poate.Intalnesc 2 radare detectate la timp de Escort Passport 8500 .Intru pe centura Pitesti , un pic de aglomeratie la Bascov la intrare dar in 2-3 minute trec. Pe autostrada ceata de nu vedeai la 10 metri.Incerc sa merc u 100 km/h dar nu puteam. Ma depasesc 3 bmw-uri seria 5 care mergeam mai tare si ma tin dupa ele cu 150-160 km/h avand ca reper farurile de ceata al celui din fata mea.Cu 5 km inainte de Bucuresti dispare si ceata.La ora 22.30 ajung acasa.
2400 de km consum de 5,4%.
Masina cumparata e un bmw 318D - 116 Cp, fabricatie Octombie 2002, negru metalizat, berlina, climatronic, faruri de ceata, geamuri electrice, oglinzi electrice, 4 chei, carte de service, istoric cu absolut tot ce s-a schimbat la masina.
Masina e de vanzare la pretul de 10.000 euro + TVA.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#48 l_mihaitz

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 08
  • Marca:Dacia
  • Model:Veche
  • Motorizare:Varza

Scris 27 ianuarie 2008 - 10:11

Salut! Am tot urmarit siteul in cauza (carmanager.be) si mi s-au parut destul de interesante preturile! Inteleg ca tu ai pe cineva la ei? M-ai putea ajuta sa cumpar un ford? Inteleg ca nu vand catre persoane fizice; intrebarea este , daca nu sunt angajat la firma prin care as vrea sa iau masina , cum pot eu sa iau masina din Belgia? exista vreo problema in acest sens?
  • 0

#49 blondu316

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 04-decembrie 07
  • Marca:bmw
  • Model:316 1.8 1981
  • Motorizare:benzina

Scris 29 ianuarie 2008 - 04:01

am si eu o intrebare va rog....cum verific si eu o asigurare pe net sau pe ce site daka e buna ? am o masina cu numere straine ...si nush daka e asigurarea buna...ca multi mi-au bagat in cap ca se falsifica astea la greu :)) ...cum imi dai seama daka e fake sau nu ?
  • 0

#50 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 29 ianuarie 2008 - 06:02

in continuare ma fascineaza povestirile lui nicukla - rabdarea de a le scrie si utilitatea lor pt ceilalti.
nicukla, s-ar putea sa iti gasesc un cumparator pt masina....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi