Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Pas Cu Pas ... Cumparare Masina din Belgia si Germania - partea a II-a


  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#76 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 aprilie 2008 - 12:06

Maxim 5000 sau maxim 50 000 km la bord? Daca e pana in 5000, cel mai probabil aia a fost masina de drive'test sau masina a angajatilor, deci prea menajata sigur nu a fost. Iar sa o gasesti altfel pana in 5000km si cu DSG, ori e ff putin probabil, ori pretul e f apropiat de cel al uni masini noi, deci iar nu prea cred sa se merite
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#77 Andi

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 3 Mesaje:
Inregistrat: 21-aprilie 08
  • Marca:BMW
  • Model:E39
  • Motorizare:520d

Scris 21 aprilie 2008 - 12:42

Da, maxim 5000-7000. Ok, si in 5000 km oare cata uzura ar fi putut aia sa-i faca ? In nici un caz mai mult decat uzura la 50.000, logic. Poate s-a mers mai tare cu masina dar in rest nu cred ca au dat cu toporul in ea. Nici prima revizie nu e facuta... ce Dumnezeu!?
  • 0

#78 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 aprilie 2008 - 04:12

daca se ia masina SH de afara, se pot lua nr si asigurare pe 3 luni? sau care e nr maxim de zile pe care se pot face nr si asigurare?
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#79 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 28 aprilie 2008 - 02:54

Pt. ska :asigurarea pe 3 luni e 340 euro.
Spuneam eu ca vreo 6 luni nu mai plec pe afara dar o sa plec peste cateva zile cred ca luni pe 5 mai ca am de adus 2 masini: un opel astra din 2002 cu xenon, climatronic , jenti etc si un Opel Corsa cutie automata cu 26.000 de km din 2001.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#80 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 30 aprilie 2008 - 02:12

Am gasit o masina pe mobile.de pe care as vrea sa o cumpar. Am scris un mail vanzatorului si acesta mi-a raspuns "First I must tell you we only can sell the car to another car dealer or for Export in a not EU State".
Precizez ca vanzatorul este o reprezentanta VW de langa Frankfurt.
Imagine amplasata
Nelamurirea mea este, daca pot cumpara masina ca persoana fizica sau este necesar achizitionarea acesteia pe firma (persoana juridica).
Multumesc !
  • 0

#81 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 aprilie 2008 - 02:56

masina se vinde doar unui alt dealer de masin sau in afar EU.
eu nu m-as arunca oricum la genu asta de masini...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#82 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 30 aprilie 2008 - 03:38

eu nu m-as arunca oricum la genu asta de masini...

De ce ? Mai multe detalii poti sa-mi spui ?!?!
Masina este la un dealer VAG. Nici la asemenea dealer nu pot avea incredere ?
Imagine amplasata
  • 0

#83 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 aprilie 2008 - 04:38

poi omu nu poate/vrea sa garanteze pentru masina.
asta e increderea.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#84 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 30 aprilie 2008 - 07:19

Deci 100% ca masina a fost lovita si reparata.Exact aceeasi faza am intalnit-o si eu cand am fosta cum o ouna jumate dupa un bmw coupe si de la o reprezentanta VW se vindea un bmw coupe care fusese lovit si reparat .Reparatia era foarte proasta facuta si se vedea ca a fost lovita amsina in fata.
si pe www.autohus.de au unele masini , mai ales cele cu peste 150.000 de km care in anunt scrie ca e valabil anuntul numai pentru dealeri profesionisti sau export.Pentru ca nu garanteaza acea masina.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#85 cipry263

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 30-aprilie 08
  • Marca:Opel
  • Model:Astra 2003
  • Motorizare:1.7 TDI

Scris 30 aprilie 2008 - 08:34

sal'tare... foarte interesant tot ce e scris shi pe vechiul topic shi pe acesta.... o intrebare ash avea eu..... daca am o firma recent facuta cu activitate 0 shi vreau sa cumpar o masina din germania sa nu platesc TVA.. apoi dupa ce o inmatriculez pe firma, sa zicem k intr-o luna - 2 luni vreau sa vand pe persoana fizica shi sa lichidez firma, ce se intampla in cazul asta ?? shtie cineva exact ?
  • 0

#86 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 30 aprilie 2008 - 09:07

Am mai spus chestia asta de vreo 15 ori
cand vinzi in Romania masina adaugi TVA la pretul de vanzare.Si TVA-ul asta se duce la stat trimestrial cand platesti impozitele, nu ramane in buzunar la tine.
tu o cumperi cu 10.000 euro fara TVA din Germania.O cumperi pe firma.Dupa 2 luni o vinzi in Romania la minim 11900 euro adica 10.000 euro plus TVA.Nu conteaza daca vinzi la firma in Romania sau la persoana fizica.
deci daca faci firma special pentru treaba ca o sa cumperi de acolo fara tva si pe urma o inmatriculezi aici mai ieftin nu merge.

Aceasta postare a fost editata de nicukla: 30 aprilie 2008 - 09:08

  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#87 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 aprilie 2008 - 09:23

Daca ai activitate 0, din cate stiu eu, o sa fie cam greu sa faci manevra asta. In primul rand, vei avea dificultati la a o cumpara, iar apoi cand vei lichida firma s'ar putea sa ai iarasi probleme cand se va analiza activitatea companiei. Insa nu garantez pentru informatiile astea
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#88 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 aprilie 2008 - 09:34

nu e nici o dificultate la cumparare.
doar tre sa ai RO la codul fiscal.
oricum neamtu iti verifica daca firma e ok si platitoare de tva.
cand vinzi pe persoana fizica, cum zice si nicukla, pui 19% si gata.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#89 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 30 aprilie 2008 - 09:54

vin si eu cu o intrebare: oare se poate dona? sau si la donatii platesti TVA? :P ca la noi nu ar fi exclus ;)
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#90 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 mai 2008 - 06:29

mai, tu fa-ti somnu de frumusete...
:P
atata timp cat ai un autovehicul inregistrat pe firma, el trebuie sa se amortizeze.
chiar daca tu il vinzi cu 0 lei, taxele pe care trebuie sa le platesti la vanzare se raporteaza la valoarea ramasa neamortizata.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#91 WNS

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 Mesaje:
Inregistrat: 08-aprilie 07
  • Location:Craiova
  • Marca:Audi
  • Model:A4 B7 Multitronic
  • Motorizare:2.0TDI DPF

Scris 01 mai 2008 - 10:13

Am si eu o intrebare.
In cat timp se amortizaza un astfel de autovehicul ?
Multumesc.
  • 0
Poţi folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce eşti.
Adevărata personalitate a unui individ este redată de felul în care tratează o persoană ce nu-i poate oferi nimic în schimb...

#92 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 01 mai 2008 - 10:30

4-5 ani.
4 ani amortizare pentru masini sh si 5 ani pt. masini noi.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#93 WNS

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 Mesaje:
Inregistrat: 08-aprilie 07
  • Location:Craiova
  • Marca:Audi
  • Model:A4 B7 Multitronic
  • Motorizare:2.0TDI DPF

Scris 01 mai 2008 - 11:02

Am inteles. Multumesc frumos.
  • 0
Poţi folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce eşti.
Adevărata personalitate a unui individ este redată de felul în care tratează o persoană ce nu-i poate oferi nimic în schimb...

#94 cipry263

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 30-aprilie 08
  • Marca:Opel
  • Model:Astra 2003
  • Motorizare:1.7 TDI

Scris 02 mai 2008 - 01:15

ms de info...
  • 0

#95 Maximus999

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 10 Mesaje:
Inregistrat: 24-aprilie 07
  • Marca:VW
  • Model:Passat 2002
  • Motorizare:1,9TDI 130CP

Scris 05 mai 2008 - 08:01

Salut acest forum, unul din putinele unde lumea scrie pt a se ajuta reciproc nu pt a se intrece in jigniri.
Multumiri speciale domnului nicukla ! Si inca ceva: nu va faceti probleme ca dezvaluiti secrete poporului.... baietii cu ceafa groasa si manele care fac vitanul nu citesc acest forum. Sintem destul de putini... :)
Intentionez sa plec in cautarea unei masini in germania cat mai curand (sapt asta), as vrea sa intreb/relatez urmatoarele, si astept comentariile voastre:

1. In cazul Fordurilor: ford ofera 4 ani garantie fara limita de km, inseamna ca toate fordurile dupa 2005 sint inca in garantie? Daca nu, de ce nu ?
2. Se pare ca trebuie multa atentie la unele detalii. Sint multe masini la care scrie numai pt export/profesionali, desi la unele se mentioneaza ca au si carte de service. In acest caz de obicei se afla masini cu peste 120.000km, la care probabil nu s-a schimbat distributia si din aceasta cauza si nu numai, dealerul nu garanteaza pt ele si nici nu are voie sa le vanda in germania. O alta mica chichita este ca la unele se mentioneaza ca exista carte de service, la altele se adauga si carte de service "la zi". De asemenea, codurile postale sub 60000 sint mai departate de rom, de obicei zona hamburg, unde insa sint de multe ori si cele mai mici preturi, insa trebuie adaugat inca 600km fata de munchen de ex.
3. Ref plata pret Netto (fara tva): Ce acte trebuie avute? E suficient certif de inmatric si stampila? Daca este obligatoriu plata prin transfer bancar, nu s-ar putea trimite dealerului in cont 20e de ex inca de la plecarea din romania si astfel pana la ajungerea in germania el sa fie convins ca firma e ok si sa accepte plata cash? Linkul pt verif RO online: http://ec.europa.eu/...ies/vieshome.do
4. Se mai poate inchiria masina pana la urma? Chiar si cu 2 carti de credit?
5. Am gasit pe mobile un singur caz unde se mentiona: curea distributie schimbata la 114.342 km. In rest... la noroc... sau daca nu, mai adaugam 1000e la pretul masinii pt a face schimbul in tara.
6. Toate ofertele bune de pe mobile dispar in 1 ora, practic e o lupta probabil cine o rezerva primul... de fapt am ajuns la concluzia ca nu mai trebuie sa caut decat informativ pe mobile.de, pt ca oricum pana ajungi acolo nu mai sint valabile, si in categoria de pret "polulara" de 8-12mii euro masinile se misca cu o viteza ametitoare. A mai ajuns cineva la concluzia asta?
7. In max o sapt plec spre germania, am ochit 2 autohausuri cu multe focusuri, si merg direct, fara rezervare. Am vrut initial un passat dar cel cu distributia schimbata s-a vandut, asa ca... Daca mai vrea cineva sa mearga, sau stie si alti dealeri de ford, sau vrea sa imi dea orice sfat, multumesc anticipat.
8. Cand revin, povestesc cu lux de amanunte aventura. Toate cele bune!
  • 0

#96 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 05 mai 2008 - 09:04

succes la cumparaturi, te asteptam cu povestea si cu pozele cu noua ta masina :)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#97 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 05 mai 2008 - 09:27

Eu miercuri plec si o sa inchirez de data asta de la Sixt masina pt. o zi si o sunt curios daca o sa pot inchiria masina de la ei fiind prima data cand inchiriez de la Sixt.Am de mers de la Koln la Hannover si cred ca in aceeasi zi o sa las masina de inchiriat in Hannover.
despre ce parcuri de forduri zici? ca au fost multe focusuri aduse din Spania de la inchirieri si au ramas cele cu probleme.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#98 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 06 mai 2008 - 01:04

(...)
3. Ref plata pret Netto (fara tva): Ce acte trebuie avute? E suficient certif de inmatric si stampila? Daca este obligatoriu plata prin transfer bancar, nu s-ar putea trimite dealerului in cont 20e de ex inca de la plecarea din romania si astfel pana la ajungerea in germania el sa fie convins ca firma e ok si sa accepte plata cash? Linkul pt verif RO online: http://ec.europa.eu/...ies/vieshome.do
(...)


Eu azi voi plati o masina la un dealer din DE.
Iau masina pe firma. Pt a nu plati TVA-ul, dealerul mi-a cerut certificatul de TVA, tipul de firma (SRL/SA) si i-am trimis certificatul de inmatriculare, si copie a buletinului meu in calitate de asociat.
Deci practic i-am trimis scanate urmatoarele:
- "Certificatul de inregistrare in scopuri de TVA"
- "Certificatul de Inregistrare"
- Copie a pasaportului meu
- Copie a buletinului meu

I-am scris ca daca vrea pot sa-i trimit pe fax si o copie a actului constitutiv al firmei din care reiese ca sunt asociat. Nu mi-a mai cerut nimic, mi-a trimis contractul de vanzare cumparare.
Dimineata ii platesc factura iar dupa ce ii intra banii va merge cineva sa ia masina si sa o aduca in RO.
  • 0

#99 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 06 mai 2008 - 11:16

@Maximus999, poti da link'urile autohaus'urilor la care ai facut referire?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#100 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 06 mai 2008 - 12:22

ce masina domnu' levi? :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.





0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi